Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, nikos5800 είπε

Πάντως στο 3d rendering η σειρά 3χχχ είναι μονόδρομος! Είναι πράγματι δύο φορές πιο γρήγορη από την ρτχ 2080 και πατάει κάτω την 2080ti ,είναι must επιλογή όσοι ασχολούνται με 3δ σχεδίαση και rendering

Αυτο κοιτουσα εχθες οντως ειναι καταπληκτικη και λογικο με το h/w αυτο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kokotas16 είπε

Raising awareness:

Έχουμε δύο θέματα λοιπόν, ένα από την LG που γίνεται downsampling 422 στα 120hz ouch... Μπορεί να είναι firmware issue αλλά και hardware limitation. Και δεύτερο το VRR που είναι θέμα drivers Νvidia. Για να δούμε...

Ο περιορισμός είναι τα 40gbps αντί για τα 48. Οπότε θεωρητικά σηκώνει fullcrhorma απλά θα έχουμε 10bit αντί για 12

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Acmilangr2 είπε

Ο περιορισμός είναι τα 40gbps αντί για τα 48. Οπότε θεωρητικά σηκώνει fullcrhorma απλά θα έχουμε 10bit αντί για 12

Ναι λες και θα δεις διαφορά απο 12 στα 10.

Εγω ποτέ δεν κατάλαβα

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Ναι λες και θα δεις διαφορά απο 12 στα 10.

Έχω ποτέ δεν κατάλαβα

Θες και υλικό με 12bit και οι ταινίες είναι τεράστιες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Psycho_Warhead είπε

Θες και υλικό με 12bit και οι ταινίες είναι τεράστιες.

Πέρα από το ότι δεν υπάρχει υλικό τα panel δεν είναι 12 bit αλλά 10bit άρα δεν μπορεί να προσφέρει κάτι παραπάνω .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, john2gr είπε

Προφανώς μιλούσα για τα φθηνότερα/απλά μοντέλα (σε λίγο θα πρέπει να εξηγούμε και τα αυτονόητα). Δεν πιστεύω να υπάρχει άνθρωπος να πιστεύει ότι η FTW3 ή η Kingpin (πχ) της EVGA θα είναι στην τιμή της Founder MSRP. Για όσους μπερδεύονται, στην τιμή της κάρτας συμπεριλαμβάνεται το 16% ΦΠΑ, δεν προστίθεται (μιας και έχω μιλήσει ήδη με το κατάστημα για την παραγγελία, η τελική τιμή που μου έδωσαν είναι τα 815ε).

Αλλά μιας και έδωσα ως παράδειγμα την συγκεκριμένη κάρτα της ASUS.

https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/anavathmisi-pc/kartes-grafikon/asus-vga-geforce-rtx-3080-tuf-10g-gaming_3544435 (929ε)
https://www.alternate.de/html/product/1672251 (815ε τελική τιμή, μαζί με μεταφορικά). 

Τα ίδια είχα περάσει και με την 2080Ti (την οποία τελικά αγόρασα από EVGA Europe που ήταν 200ε φθηνότερη από Πλαίσιο). Λόγω της δουλειάς μου, την χρειαζόμουν day-1 και μόνο από τις μεγάλες αλυσίδες μπορούσες να την παραγγείλεις τότε.

Συγνώμη αλλά έγραψες το εξής:

Αναφορά σε κείμενο

Lastly, το MSRP της 3080 ΚΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ AIBs είναι στην ίδια τιμή. Δεν έχουμε την ίδια περίπτωση με τις RTX20 όπου οι custom υλοποιήσεις ήταν πιο ακριβές από αυτές τις NVIDIA. Αυτό για όσους προσπαθούν να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα καπέλα.

Δε προκύπτει από αυτό που έγραψες αυτό που λες μετά (ότι δηλαδή μιλούσες μόνο για τα φθηνότερα/απλά μοντέλα). Εσύ στο μυαλό σου μπορεί να το είχες έτσι αλλά δε βγαίνει αυτό το νόημα από την παραπάνω περίοδο.

Η τιμή της TUF στο alternate.de έχει ήδη καπέλο 100 ευρώ. Το MSRP για την TUF είναι 700$ (730$ για την OC) και η αντιστοιχία MSRP USD <=> MSRP EURO με VAT Γερμανίας είναι 1 προς 1.

 

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Πέρα από το ότι δεν υπάρχει υλικό τα panel δεν είναι 12 bit αλλά 10bit άρα δεν μπορεί να προσφέρει κάτι παραπάνω .

Ισχυει οτι ειναι 10bit τα πανελ αλλα δες λιγακι το βιντεακι του Vincent επ'αυτου.. Εβαλα και timestamp για το θεμα 

 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλή αλλά έχει μια μώβ πινακίδα στο πλάι και χαλάει την όλη αισθητική @Herald

GIGABYTE-GeForce-RTX-3080-10GB-VISION-OC

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Καλή αλλά έχει μια μώβ πινακίδα στο πλάι και χαλάει την όλη αισθητική @Herald

GIGABYTE-GeForce-RTX-3080-10GB-VISION-OC

Νομίζω είναι rgb αυτό οπότε αλλάζει. Δεν είμαι σίγουρος. Απλά εγώ που έχω vertical bracket θα κρύβεται το πανέμορφο backplate. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Αυτές που υποστηρίζουν Dolby Vision δεν είναι 12bit ; Αφού το DV θέλει 12bit και αυτή είναι η διαφορά του με το HDR10.

Δεν υποστηριζει DTS η νεα σειρα δυστυχως .. Αρχιζει τις Σαμσουνγκιες η LG 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Αυτές που υποστηρίζουν Dolby Vision δεν είναι 12bit ; Αφού το DV θέλει 12bit και αυτή είναι η διαφορά του με το HDR10.

Το dolby vision είναι 12 bit οντως αλλά δεν είναι προϋπόθεση να είναι και το panel.Δεν υπάρχουν τηλεοράσεις μέχρι στιγμής με 12 bit.

Νομίζω υπάρχουν κάτι πανάκριβοι προβολείς και επαγγελματικά  monitors .

13 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Ισχυει οτι ειναι 10bit τα πανελ αλλα δες λιγακι το βιντεακι του Vincent επ'αυτου.. Εβαλα και timestamp για το θεμα 

Θεωρητικά έχει δίκιο πρακτικά στο μάτι δεν προσφέρει κάτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...