Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, valantis123 είπε

το Ps5 γιατί έχει 500 ευρώ όσο λέει το msrp? οκ 500$ βγένει λιγότερα  σε ευρώ αλλά τουλάχιστον είναι πολύ ποιο κοντά στο msrp που δώσανε και όχι αυτο το χάλι που γίνεται με της κάρτες.

Η τουλάχιστον έτσι νομίζω.. δεν είδα πόσα ευρώ έχει το ps5 pre-order.

Αυτο εχει να κανει με την προσφορα και ζητηση.Προφανως το ps5 το βρισκεις πιο ευκολα δεν ειναι δηλαδη  δυσανάλογη προσφορα με την ζητηση οποτε υπαρχει ισορροπια στις τιμες.

Επεξ/σία από sotirisxp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18.9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

Δείτε το και αλλιώς. Πιο εύκολα πουλάς μια κάρτα στην ελλάδα με την απόδειξη από το μαγαζί που δεν έχει ούτε όνομα ούτε τίποτα, παρά στην ευρώπη που η εγγύηση ταυτίζεται με τον αρχικό ιδιοκτήτη και δεν μεταφέρεται

Μια χαρά έχει όνομα και στην απόδειξη από Ελλαδα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, pnick είπε

Όχι με sli. Με nvlink αθροίζεται οι μνήμη. Είναι άλλη συνδεσμολογία το ένα και άλλη το άλλο. Ως προς τα άλλα που γράφεις, έτσι είναι, απλά κάποιοι renderers δίνουν την δυνατότητα out of core rendering, είτε δουλεύοντας μαζί με την cpu είτε τελείως αυτόνομα, δηλαδή χρησιμοποιώντας την μνήμη συστήματος, αλλά αυτό γενικά έχει ένα κόστος σε χρόνο.

Δικό μου λάθος! Νόμιζα οτι τη θέση του sli εδώ και κάποια χρόνια, την είχε παρει το vlink. Βέβαια μέχρι και τις 3080 πλέον δεν υπάρχει ούτε το 1 ούτε το άλλο απ ότι βλέπω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

o redshift εχει out of core memory και δεν εχεις τοσο αναγκη την μεγαλη μνημη. Βεβαια σε κατι VDΒ αρχεια που φορτωσα την ακουσε.

Vray GPU (νεξτ) αν μεινει απο μνημη, Σε χαιρεταει μια και καλη και τελος.
Απο την αλλη αν πας για nvlink εχεις κοστος σε επιδοσεις.

Επεξ/σία από GoMaR
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, atsddd είπε

Στους gpu renderers με sli μπορούσε να χρησιμοποιήσει αθροιστικά τα vram των καρτών. Χωρίς αυτό τις βλέπει κανονικά αλλά η μνήμη που χρησιμοποιείται ταυτίζεται με το όριο της χαμηλότερης κάρτας. 
Αν έχω μια με 8 και μια με 24 στο ίδιο σύστημα, η μέγιστη που μπορεί να χρησιμοποιηθει χωρίς sli, είναι 8. Στον octane τουλάχιστον που ρενταρω εγώ. Για redshift και στον vray αν ξέρει κάποιος ας πληροφορήσει ;)
 

Αλλά  μάλλον σ αυτό ποντάρει και η nvidia μήπως και ξανανεβάσει σε πωλήσεις τις quandro. 

Αυτό δεν ήταν του SLI αλλά του nv-link. Δε νομίζω πως γινόταν πχ στις Pascal. Το nv-link που μπήκε στις Turing μάλλον έκανε ζημιά στις πωλήσεις των quadro κι έτσι το σούταρε. Φυσικά δε θα μπορούσε να γυρίσει πίσω στο παλιό SLI οπότε το κατάργησε τελείως. nv-link έχει μόνο η 3090 που είναι titan class.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, atsddd είπε

Δικό μου λάθος! Νόμιζα οτι τη θέση του sli εδώ και κάποια χρόνια, την είχε παρει το vlink. Βέβαια μέχρι και τις 3080 πλέον δεν υπάρχει ούτε το 1 ούτε το άλλο απ ότι βλέπω.

Ναι, nvlink πλέον έχει μόνο η 3090 και για αυτό αντιμετωπίζεται ως κάρτα άλλης κατηγορίας. Πολλοί γκρινιάζουν για την τιμή της, αν παρακολουθήσεις όμως πόσο κόστιζε η μνήμη Vram διαχρονικά και μέχρι πριν λίγο καιρό, θα δεις ότι πλέον τα 1500$ για 24gb μοιάζουν τσάμπα... 

39 λεπτά πριν, GoMaR είπε

Απο την αλλη αν πας για nvlink εχεις κοστος σε επιδοσεις.

Δεν έχω βρεί κάτι συγκεκριμένο για το κόστος αν βάλεις nvlink σε σχέση με δύο κάρτες χωρίς αυτό. Στο Blender μπήκε πρόσφατα η υποστήριξη για nvlink και δεν έχω δει σχόλια για το αν και πόσο επηρεάζει την ταχύτητα. Αν έχεις κάποιο τεστ σχετικό, βάλε γιατί με ενδιαφέρει. Δεν μπόρεσα να βρώ κάτι σχετικό. Και πρόσφατα πήγα σε μεταχειρισμένη 2080 και το σκέφτομαι αν αξίζει με 2η και nvlink κάποια στιγμή, γιατί τα 16gb θα ήταν ιδανικά για κάποια renderings που κάνω. Και έτσι βέβαια, αν προσέξω και δεν ξεπεράσω τα 8gb και χρησιμοποιήσω Optix οι ταχύτητες είναι απλά απίστευτες (έπαθα πολιτισμικό σοκ όταν πρωτοδοκίμασα Optix σε σχέση με Cuda). 

 

Edit: Στο Vray gpu βλέπω από εδώ ένα 12% κάτω με nvlink σε σχέση με dual gpu. Δεν είναι και άσχημο αν σκεφτείς ότι χωράει διπλάσια σκηνή μέσα στην μνήμη της κάρτας.

Επεξ/σία από pnick
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τα λέει ο @Coppermine , να συμπληρώσω μόνο πως το MSRP συμπεριλαμβάνει κέρδος για τον retailer, δεν είναι τιμή χωρίς κέρδος. Όμως δεν είναι η μέγιστη συνιστώμενη τιμή  όπως νομίζουν κάποιοι (Maximum Suggested Retail Price) αλλά μία συνιστώμενη τιμή από τον κατασκευαστή με ένα λογικό κέρδος (Manufacturer Suggested Retail Price).

Επίσης ο κάθε κατασκευαστής κάρτας δίνει κι αυτός MSRP, πχ η MSI 3080 Gaming X Trio έχει MSRP 760$, η TUF 3080 OC έχει 730 $ κτλ. Την τιμή τελικά την καθορίζει η προσφορά και η ζήτηση, όπως είδαμε την εποχή του mining.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, GoMaR είπε

o redshift εχει out of core memory και δεν εχεις τοσο αναγκη την μεγαλη μνημη. Βεβαια σε κατι VDΒ αρχεια που φορτωσα την ακουσε.

Vray GPU (νεξτ) αν μεινει απο μνημη, Σε χαιρεταει μια και καλη και τελος.
Απο την αλλη αν πας για nvlink εχεις κοστος σε επιδοσεις.

 

9 λεπτά πριν, pnick είπε

Ναι, nvlink πλέον έχει μόνο η 3090 και για αυτό αντιμετωπίζεται ως κάρτα άλλης κατηγορίας. Πολλοί γκρινιάζουν για την τιμή της, αν παρακολουθήσεις όμως πόσο κόστιζε η μνήμη Vram διαχρονικά και μέχρι πριν λίγο καιρό, θα δεις ότι πλέον τα 1500$ για 24gb μοιάζουν τσάμπα... 

Δεν έχω βρεί κάτι συγκεκριμένο για το κόστος αν βάλεις nvlink σε σχέση με δύο κάρτες χωρίς αυτό. Στο Blender μπήκε πρόσφατα η υποστήριξη για nvlink και δεν έχω δει σχόλια για το αν και πόσο επηρεάζει την ταχύτητα. Αν έχεις κάποιο τεστ σχετικό, βάλε γιατί με ενδιαφέρει. Δεν μπόρεσα να βρώ κάτι σχετικό. Και πρόσφατα πήγα σε μεταχειρισμένη 2080 και το σκέφτομαι αν αξίζει με 2η και nvlink κάποια στιγμή, γιατί τα 16gb θα ήταν ιδανικά για κάποια renderings που κάνω. Και έτσι βέβαια, αν προσέξω και δεν ξεπεράσω τα 8gb και χρησιμοποιήσω Optix οι ταχύτητες είναι απλά απίστευτες (έπαθα πολιτισμικό σοκ όταν πρωτοδοκίμασα Optix σε σχέση με Cuda). 

Edit: Στο Vray gpu βλέπω από εδώ ένα 12% κάτω με nvlink σε σχέση με dual gpu. Δεν είναι και άσχημο αν σκεφτείς ότι χωράει διπλάσια σκηνή μέσα στην μνήμη της κάρτας.

 

Ο octane κανει ακριβως οτι κι ο redshift. Χρησιμοποιει το out of core μεχρι εκει που περνει, αλλα σε displacement textures 4k οπως επισης και σε VDB, τρωμε ακυρο αν παει να ξεπερασει εστω και σε ενα frame την μνημη της καρτας. Στο live view του αυτο. Στο rendering δεν εχω καταφερει ποτε να ξεπερασω τα 6,5 giga 😕

 

Σε nvlink οπως ανεφερε και ο GoMar, η vram χρησιμοποιειται αθροιστικα, αλλα η μεγιστη ταχυτητα rendering, φτανει οσο τα cuda της πιο γρηγορης καρτας. Στην ουσια η δευτερη ειναι σαν να μην υπαρχει. Στον octane τουλαχιστον. Ο vray χρησιμοποιει διαφορετικη λογικη γι αυτο και ηταν η απορια μου πιο πανω τι γινεται και με το out of core. *

*Με μια μικρη επιφυλαξη μιας και δεν εχω δοκιμασει ακομα την τελευταια τελευταια του εκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, atsddd είπε

Ο octane κανει ακριβως οτι κι ο redshift. Χρησιμοποιει το out of core μεχρι εκει που περνει, αλλα σε displacement textures 4k οπως επισης και σε VDB, τρωμε ακυρο αν παει να ξεπερασει εστω και σε ενα frame την μνημη της καρτας. Στο live view του αυτο. Στο rendering δεν εχω καταφερει ποτε να ξεπερασω τα 6,5 giga 😕

Σε nvlink οπως ανεφερε και ο GoMar, η vram χρησιμοποιειται αθροιστικα, αλλα η μεγιστη ταχυτητα rendering, φτανει οσο τα cuda της πιο γρηγορης καρτας. Στην ουσια η δευτερη ειναι σαν να μην υπαρχει. Στον octane τουλαχιστον. Ο vray χρησιμοποιει διαφορετικη λογικη γι αυτο και ηταν η απορια μου πιο πανω τι γινεται και με το out of core. *

*Με μια μικρη επιφυλαξη μιας και δεν εχω δοκιμασει ακομα την τελευταια τελευταια του εκδοση.

Ευτυχώς στο Blender υπάρχει τρόπος χωρίς μεγάλο κόστος. Ενεργοποιείς το hybrid rendering (στο CUDA option) και δεν κρασάρει ποτέ μέχρι να φτάσεις την μνήμη συστήματος. 

Αυτό για το Nvlink δεν ξέρω αν είναι έτσι. Δεν ακυρώνονται οι πυρήνες της μιας κάρτας νομίζω. Ίσα-ίσα, αθροίζονται αλλά το αν θα είναι το ίδιο γρήγορη αυτή η συνδεσμολογία με 2 κάρτας χωρίς nvlink μπορεί να έχει να κάνει με άλλα πράγματα, π.χ. κάποιο latency λόγω συνδεσμολογίας, όχι όμως να χρησιμοποιείται η μία από αυτές. Δεν νομίζω ότι ισχύει. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, pnick είπε

Ευτυχώς στο Blender υπάρχει τρόπος χωρίς μεγάλο κόστος. Ενεργοποιείς το hybrid rendering (στο CUDA option) και δεν κρασάρει ποτέ μέχρι να φτάσεις την μνήμη συστήματος. 

Αυτό για το Nvlink δεν ξέρω αν είναι έτσι. Δεν ακυρώνονται οι πυρήνες της μιας κάρτας νομίζω. Ίσα-ίσα, αθροίζονται αλλά το αν θα είναι το ίδιο γρήγορη αυτή η συνδεσμολογία με 2 κάρτας χωρίς nvlink μπορεί να έχει να κάνει με άλλα πράγματα, π.χ. κάποιο latency λόγω συνδεσμολογίας, όχι όμως να χρησιμοποιείται η μία από αυτές. Δεν νομίζω ότι ισχύει. 

Ψαχνω να βρω τα threads που αναφεροταν το συγκεκριμενο προβλημα για τον octane, αλλα εχει περασει πανω απο χρονος απο τοτε που ειχαν γινει αυτες οι αναφορες:(

Οπως γραφεις κι εσυ δεν ακυρωνοταν στην ουσια πληρως η καρτα, αλλα η αποδοση επεφτε σε τεραστιο ποσοστο σε σχεση με την χρηση της χωρις vlink. 70-80 %

Βεβαια το παραπανω ειχε να κανει και με το RTX που μολις ειχε αρχισει να χρησιμοποιειται.

 

Το hybrid του blender πραγματικα το ζηλευω, αλλα δυστηχως ποτε δεν μου πηγε σαν προγραμμα το συγκεκριμενο (3Ds max για χρονια, Maya καμια πενταετια και τωρα C4D)

Εδω κλεινω το offtopic και θα επιστρεψω με το συγκεκριμενο αν βρω καποιες απ τις αναφορες για το vlink στον octane.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνε δηλαδή και τα ποιοτικά 650 psu δεν φτουρανε πάντως δεν περίμενα την Nvidia να βγάλει Vega edition και να την ξεπεράσει σε watt τουλάχιστον έχει επιδόσεις αλλά φαίνεται πεντακάθαρα η πατάτα που έκανε το  leather boy με την Samsung και δεν πήγε με Tsmc μιλάμε για πισωγύρισμα ας ελπίσουμε την νέα χρονιά να πάει σε 7nm EUV να γίνει το redesign και η Αmd να προχωρήσει με τα 5nm και το chiplet design και να εφαρμόσει το ryzen effect και στην Nvidia για να δούμε θα πιάσει; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Kanenas2 είπε

Πάνε δηλαδή και τα ποιοτικά 650 psu δεν φτουρανε πάντως δεν περίμενα την Nvidia να βγάλει Vega edition και να την ξεπεράσει σε watt τουλάχιστον έχει επιδόσεις αλλά φαίνεται πεντακάθαρα η πατάτα που έκανε το  leather boy με την Samsung και δεν πήγε με Tsmc μιλάμε για πισωγύρισμα ας ελπίσουμε την νέα χρονιά να πάει σε 7nm EUV να γίνει το redesign και η Αmd να προχωρήσει με τα 5nm και το chiplet design και να εφαρμόσει το ryzen effect και στην Nvidia για να δούμε θα πιάσει; 

Από που το συμπεραίνεις αυτό; 1-2 σελίδες πίσω υπάρχει βίντεο που εξηγεί ότι και τα ποιοτικά 600 είναι μια χαρά ακόμη και αν έχεις 10900Κ στα 5.1 με 1.3v..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...