Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Όποιος στοχεύει για μέχρι 3070 καλό είναι να περιμένει RDNA 2 γιατί λογικά θα φέρει καλύτερη πρόταση, αλλά από 3080/3090 δε νομίζω να βγάλει πιο δυνατές για να αξίζει να περιμένεις.

Εγώ προσωπικά που καλοβλέπω 3070 δεν σκέφτομαι καν την περίπτωση της AMD, όσο καλή πρόταση και να δώσει στα ίδια κυβικά.

Έχω πολύ άσχημες εμπειρίες με κάκιστη υποστήριξη καρτών από μεριάς της.

Έχω μια nvidia 9600GT την οποία μέχρι και σήμερα μπορώ και χρησιμοποιώ σε pc για απλή χρήση γραφείου με Windows 10 γιατί η nvidia έχει δώσει drivers, ενώ την κάρτα που είχα αγοράσει μετά, την 4890, μου την έχει αχρηστεύσει γιατί δεν έχει δώσει ποτέ drivers για Windows 10.

Και αν αυτό ήταν ένα minor παράπονο, φυσικά το κορυφαίο είναι η R9 280x που είχα πριν την τωρινή μου 1060GB, στην οποία από έναν driver και μετά κόλλαγαν τα ρολόγια της σε ψηλό χρονισμό ακόμα και σε idle mode και έκαιγες τσάμπα ρεύμα χωρίς λόγο. Μοναδική λύση κάθε φορά το reboot ή να απενεργοποιήσεις μόνιμα το hardware acceleration σε firefox, chrome κτλ. Η AMD δεν το διόρθωσε ποτέ.

Καλή η AMD στους επεξεργαστές αυτήν την περίοδο, την τιμώ στους Ryzen με τον 3600, αλλά στις κάρτες γραφικών είναι συμφορά... 

Προσωπική μου άποψη και εμπειρία φυσικά, δεν σας λέω να μην πάρετε προϊόν AMD, απλά εγώ την έχω ξεγράψει οριστικά στον τομέα των γραφικών. Nvidia για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο :D 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η AMD πρέπει να είναι φθηνότερη αν είναι ακριβώς η ίδια κάρτα για να αξίζει. Αλλιώς ίδια τιμή αλλά παραπάνω perf ή vram..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

 Αλλιώς ίδια τιμή αλλά παραπάνω perf ή vram..

Αν έχει παραπάνω perfomance η amd για ποιον λόγο να τιμολογήσει το ίδιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Αν έχει παραπάνω perfomance η amd για ποιον λόγο να τιμολογήσει το ίδιο?

Με τις πρώτες Νavi τι έκανε; Ίδια τιμή με 2060S αλλά καλύτερο perf, και σχεδόν ίδιο perf με 2070S, σε κάποια καλύτερο, αλλά αρκετά φθηνότερη..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Με τις πρώτες Νavi τι έκανε; Ίδια τιμή με 2060S αλλά καλύτερο perf, και σχεδόν ίδιο perf με 2070S, σε κάποια καλύτερο, αλλά αρκετά φθηνότερη..

δεν είχε rt ...τώρα έχει

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Αν είχε κάτι πολύ καλό θα είχαμε κάνα leak πάντως..

σίγουρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλύτερη δυνατή περίπτωση θα είναι να πιάσει την 3090 σε raster το μεγάλο της, δηλαδή 3080 + 10% με 16GB VRAM και ανταγωνιστική τιμή αλλά στο RT θα μένει πίσω. Διαλέγεις και παίρνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BabisTs είπε

δεν είχε rt ...τώρα έχει

Εντάξει ναι αλλά δεν νομίζω να βασιστεί σε αυτό για να πουλήσει. Πρέπει κάπου να χτυπήσει το brand loyality της NVIDIA. Βλέπεις τι γίνεται με τις Ampere, δεν υπάρχει stock και όλοι κάνουν σαν τρελοί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, billeiros είπε

"It is now safe to upgrade"

-Jensen Huang

tonight GIF

Επεξ/σία από nekrik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Η καλύτερη δυνατή περίπτωση θα είναι να πιάσει την 3090 σε raster το μεγάλο της, δηλαδή 3080 + 10% με 16GB VRAM και ανταγωνιστική τιμή αλλά στο RT θα μένει πίσω. Διαλέγεις και παίρνεις.

αν πιάσει ή και ξεπεράσει 3090 δεν έχω λόγο να την δω να τιμολογεί λιγότερο από 3090.....εκτός αν το λιγότερο κοστολογείται 100-200€ και λόγω vram στο big navi......παντως δωρεά η κόκκινη δεν κάνει αν θα ανέβει σε perfomance τόσο.

ωστόσο περίμενα να δω ένα leak ωστέ να φρενάρει τους επικείμενους αγοραστές ampere

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προβλέπω το μεγάλο ναβι να υπολείπεται avg κάνα 10αρι τοις εκατό και να περνάει μπροστά σε ελάχιστους τίτλους .με βάση αυτούς θα συγκρίνουν κιόλας την απόδοση της, όπως μας έχουν συνηθίσει αλλωστε.θα καταναλώνει όμως αρκετά πιο κάτω και θα χει 16gb out of the box και καλύτερη τιμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BabisTs είπε

αν πιάσει ή και ξεπεράσει 3090 δεν έχω λόγο να την δω να τιμολογεί λιγότερο από 3090.....εκτός αν το λιγότερο κοστολογείται 100-200€ και λόγω vram στο big navi......παντως δωρεά η κόκκινη δεν κάνει αν θα ανέβει σε perfomance τόσο.

Να ξεπεράσει δεν παίζει σίγουρα, να έρθει κοντά με μια τιμή 1000$ είναι πιθανό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...