Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Η καλύτερη δυνατή περίπτωση θα είναι να πιάσει την 3090 σε raster το μεγάλο της, δηλαδή 3080 + 10% με 16GB VRAM και ανταγωνιστική τιμή αλλά στο RT θα μένει πίσω. Διαλέγεις και παίρνεις.

Εγώ μιας και αδιαφορώ για το RT είμαι πάρα πολύ ΟΚ με το σενάριο που γράφεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

2 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Να ξεπεράσει δεν παίζει σίγουρα, να έρθει κοντά με μια τιμή 1000$ είναι πιθανό.

εγώ όσο δεν δίνει leak την έχω 15% κάτω από 3080.....ακριβώς ανάμεσα σε 3070 και 3080........

6 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

 Βλέπεις τι γίνεται με τις Ampere, δεν υπάρχει stock και όλοι κάνουν σαν τρελοί..

ας δώσει perfomance και η amd και τό ίδιο τρελοί θα κάνουν και για το rdna2 οι επικείμενοι αγοραστές.....

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Nick77 είπε



Έχω μια nvidia 9600GT την οποία μέχρι και σήμερα μπορώ και χρησιμοποιώ σε pc για απλή χρήση γραφείου με Windows 10 γιατί η nvidia έχει δώσει drivers, ενώ την κάρτα που είχα αγοράσει μετά, την 4890, μου την έχει αχρηστεύσει γιατί δεν έχει δώσει ποτέ drivers για Windows 10.των γραφικών. Nvidia για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο :D 

Μια χαρά βάζεις τον Catalyst 13.1 Legacy με Win 8 compatibility mode στα Win 10

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, godslayerxp είπε

Εγώ μιας και αδιαφορώ για το RT είμαι πάρα πολύ ΟΚ με το σενάριο που γράφεις

Και εγώ αδιαφορούσα αλλά πλέον έχει αρχίζει και είναι δυνατό χαρτί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, godslayerxp είπε

Εγώ μιας και αδιαφορώ για το RT είμαι πάρα πολύ ΟΚ με το σενάριο που γράφεις

Αναλόγως το game και το εφε. Στο CP77 θα έχει διαφορά και σιγά σιγά θα βγαίνουν και αλλά αφού πλέον θα το υποστηρίζουν και οι κονσόλες και οι Navi. Σκέψου το Witcher 3, που ανακοινώθηκε ότι θα έχει RT, με global illumination μέσα στα δάση. Ε εντάξει θα "χάνεσαι"..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Αναλόγως το game και το εφε. Στο CP77 θα έχει διαφορά και σιγά σιγά θα βγαίνουν και αλλά αφού πλέον θα το υποστηρίζουν και οι κονσόλες και οι Navi. Σκέψου το Witcher 3, που ανακοινώθηκε ότι θα έχει RT, με global illumination μέσα στα δάση. Ε εντάξει θα "χάνεσαι"..

Μακάρι να βάλουν GI που κάνει αισθητή διαφορά και όχι τίποτα shadows που μόνα τους είναι meh.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Εντάξει ναι αλλά δεν νομίζω να βασιστεί σε αυτό για να πουλήσει. Πρέπει κάπου να χτυπήσει το brand loyality της NVIDIA. Βλέπεις τι γίνεται με τις Ampere, δεν υπάρχει stock και όλοι κάνουν σαν τρελοί..

Αφού δεν υπάρχουν Ampere κάρτες, αν υπάρξει διαθεσιμότητα σε AMD κάρτες με ίδιες επιδόσεις και ίδιες τιμές θα πουληθούν όλες.

Παράδειγμα, έστω μια 6800ΧΤ έχει ίδιες επιδόσεις με την  3080 αλλά έρχεται με 16GB μνήμες και ίδιο MSRP στα $699. Λες να έχει πρόβλημα να τις πουλήσει ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

Αφού δεν υπάρχουν Ampere κάρτες, αν υπάρξει διαθεσιμότητα σε AMD κάρτες με ίδιες επιδόσεις και ίδιες τιμές θα πουληθούν όλες.

Παράδειγμα, έστω μια 6800ΧΤ έχει ίδιες επιδόσεις με την  3080 αλλά έρχεται με 16GB μνήμες και ίδιο MSRP στα $699. Λες να έχει πρόβλημα να τις πουλήσει ??

E είπα αν έχει παραπάνω μνήμη ή perf εννοείται ότι αξίζει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Herald είπε

Και εγώ αδιαφορούσα αλλά πλέον έχει αρχίζει και είναι δυνατό χαρτί. 

 Ναι με όλα αυτά τα καινούργια παιχνίδια που βγήκαν τους τελευταίους 2-3 μήνες

Τι δεν βγήκαν καινούργια RT παιχνίδια ??  😛

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

E είπα αν έχει παραπάνω μνήμη ή perf εννοείται ότι αξίζει..

  Ενώ αν η 6800ΧΤ είχε 10GB θα έμεναν στο ράφι  😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

 Ναι με όλα αυτά τα καινούργια παιχνίδια που βγήκαν τους τελευταίους 2-3 μήνες

Τι δεν βγήκαν καινούργια RT παιχνίδια ??  😛

Αφού τώρα που θα υποστηρίζει και η AMD RT, θα γίνει το καλύτερο feature του κόσμου και όχι μία ανούσια μαρκετινίστικη βλακεία του πέτσινου, έτσι δεν είναι;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

 Ναι με όλα αυτά τα καινούργια παιχνίδια που βγήκαν τους τελευταίους 2-3 μήνες

Τι δεν βγήκαν καινούργια RT παιχνίδια ??  😛

Cyberpunk....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Αφού τώρα θα υποστηρίζει και η AMD RT θα γίνει το καλύτερο feature του κόσμου και όχι μία ανούσια μαρκετινίστικη βλακεία του πέτσινου, έτσι δεν είναι;

Μόλις βγάλουν RT παιχνίδια για τις Κονσόλες ναι, δηλαδή σε κάνα δυο χρόνια από τώρα.

Πόσα παιχνίδια με καλό RT περιμένουμε μέσα στο 2021 ??  πάνω από 10-15 ??

Μόλις τώρα, Herald είπε

Cyberpunk....

Πόσα παιχνίδια με καλό RT περιμένουμε μέσα στο 2021 ??  πάνω από 10-15 ??  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

Μόλις βγάλουν RT παιχνίδια για τις Κονσόλες ναι, δηλαδή σε κάνα δυο χρόνια από τώρα.

Πόσα παιχνίδια με καλό RT περιμένουμε μέσα στο 2021 ??  πάνω από 10-15 ??

E δεν ξέρουμε αλλά δεν είναι αυτό το θέμα, το θέμα είναι οι ώρες που θα παίξεις. Λογικό είναι να μην βγουν εκατοντάδες αφού τα studios τα ξύνουν και βγάζουν 1-2 καλά games το χρόνο και αν. Ακόμη και 100 games να βγουν με RT δεν προλαβαίνεις να τα παίξεις όλα. CP77, Witcher 3, Crysis και αν βάλεις και αυτά που έχουν ήδη βγει και δεν έχεις παίξει, Exodus, Control, είναι πάρα πολλές ώρες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Πόσα παιχνίδια με καλό RT περιμένουμε μέσα στο 2021 ??  πάνω από 10-15 ??

Πόσα παιχνίδια με καλό RT περιμένουμε μέσα στο 2021 ??  πάνω από 10-15 ??  

Δεν έχει να λέει ρε μαν το πόσα παιχνίδια. Αμα το cyberpunk είναι 100-200 ώρες τύπου witcher 3, ε κάνει για 10-15 παιχνίδια, αφου τα περισσότερα έχουν 10-15 ώρες διάρκεια. Θα έλεγα οτι το cyberpunk θα έχει μεγαλύτερη διάρκεια από όλα τα παιχνίδια που έχουν βγεί με RT μέχρι στιγμής combined. 

Λές σε κανα δυό χρόνια θα αρχίζουν να βγαίνουν πολλά παιχνίδια. Κομπλέ. Και τι θα κάνεις σε 1-2 χρόνια, θα ξαναλλάξεις κάρτα δηλαδή? 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 minutes ago, Herald said:

Δεν έχει να λέει ρε μαν το πόσα παιχνίδια. Αμα το cyberpunk είναι 100-200 ώρες τύπου witcher 3, ε κάνει για 10-15 παιχνίδια, αφου τα περισσότερα έχουν 10-15 ώρες διάρκεια. Θα έλεγα οτι το cyberpunk θα έχει μεγαλύτερη διάρκεια από όλα τα παιχνίδια που έχουν βγεί με RT μέχρι στιγμής combined. 

Λές σε κανα δυό χρόνια θα αρχίζουν να βγαίνουν πολλά παιχνίδια. Κομπλέ. Και τι θα κάνεις σε 1-2 χρόνια, θα ξαναλλάξεις κάρτα δηλαδή? 

Και το '18 έτσι λέγαμε, αλλά πού 'ν' τα τα πολλά παιχνίδια. '21 κοντεύει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...