Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, Herald είπε

Έβαλε η nvidia αγγελίες και ζήταγε την 2080ti με 250/300 ευρώ? Γιατί η nvidia είναι που είπε για επιδόσεις 2080ti με 500 ευρω. 

Και εγώ πάντως έχω πει ότι μετά το launch της 3070, εφοσον τα πράματα είναι όπως τα λέει η nvidia, υποχρεωτικά κάτω από 500 θα πρέπει να πωλείται η 2080ti. Πάντως αγγελία δε θα βάλω ούτε με ενδιαφέρει να αγοράσω 2080ti. Αλλά αν με ενδιέφερε, στα 400 ίσως το σκεφτόμουν. Παραπάνω ούτε για ανέκδοτο. 

Να το κόμπλεξ @HALF EVIL

😆

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ενταξει αν και πολλες φορες δεν συμφωνω με τις αποψεις του Herald δεν νομιζω οτι το σχολιο του ειχε κομπλεξ απλα ετσι λειτουργει η αγορα μεταχειρισμενων.Δηλαδη τι ειπε το παιδι και πεσατε να τον κραξετε, αν βγει δηλαδη 3070 με επιδοσεις στα 2080ti στα 500 οπως δηλωσε η nvidia ποιος ο λογος καποιος αγοραστης να παρει μεταχειρισμενη 2080τι που εχει και 2 χρονια στην πλατη της και λιγοτερη εγγυηση κτλ...Ποιος λογικος ανθρωπος ας πουμε θα εδινε 500 ευρω για 2080ti αντι να παρει κουτα μια 3070 στα ιδια λεφτα.Οποτε για να γινει ελκυστικο ενα μεταχειρισμενο προιον πρεπει να πεσει σε τιμη οποτε οσον αφορα τα 400 ευρω της 2080ti δεν ειναι ουτε παραλογο ουτε κομπλεξ αν ισχυουν τα παραπανω για την 3070.Το αν ισχυουν εντελει ειναι αλλη συζητηση..

Εγω παντως περιμενω τις εξελιξεις στη γωνια πιο πολυ επειδη μου αρεσει να τις παρακολουθω γιατι δεν με βλεπω για αναβαθμιση (μαλλον :P ) τουλαχιστον οχι συντομα και λογικα με βλεπω να κανω skip αυτην την γενια και να ριχνω τα κουκια μου σε κονσολα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mcrae13 είπε

Όσο για την 2080ti, hello δεν είναι μόνο η ftw3. Με 1200 ευρώ αγόραζες κάρτα, κανα 600-650 πουλάνε άνετα δύο χρόνια μετά. Και όσο αργεί η 3080, (διαθεσιμότητα από Μπαγκλαντές) θα κρατάει ακόμα. Χοντρικά είπα στο μισό. Δεν βλέπω γιατί διαφωνείς 

Τη σημερον ημερα, για να παρεις RTX2080Ti στα 600-650 πρεπει να εισαι:
1) εξαιρετικα ανυπομονος

2) αφελης

Οταν με λιγη υπομονη και με λιγα παραπανω λεφτα θα εχεις πολυ καλυτερες επιδοσεις (3080).

Ακομα και στις αγγελιες που βλεπεις 600-650 ΡΤΧ 2080 Ti, μη νομιζεις οτι θα πωληθουν εν τελει σε αυτη την τιμη. Ή αν πωληθουν ο αγοραστης θα ανηκει σε 1 απο τις 2 περιπτωσεις που προανεφερα. 

Τεσπα, εχουμε διαφορετικη αποψη, δεν ειναι κακο.

Υ.Γ. επειδη καποιος αφησε υπονοουμενα γενικα για την οικονομικη δυνατοτητα αγορας ακριβης καρτας γραφικων, τονιζω απο την πλευρα μου, οτι δεν εχω κανενα οικονομικο θεμα να παρω ακομα και 3090 Strix στα 1800. Εξαλλου δεν ειναι και πολυ πιο ακριβη απο τα 1450 που ειχα δωσει για την 2080 Ti FTW3. Αν ηταν να παρω 2080 Ti θα εδινα το πολυ 500ευρω αφου  σε 2 μηνες  θα εχω πολυ πιο συμφερουσες προτασεις ακομα και απο AMD. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Πάντως η 20άρα αν πάει για το 2021 δεν θα περιμένω, πάει μακριά η βαλίτσα..

Για μενα περιμενε εκτος αν σκεφτεσαι να πουλησεις την 10αρα με λιγη χασουρα εδω μεσα και να κανεις step up στην 20αρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, icenex είπε

Ενταξει αν και πολλες φορες δεν συμφωνω με τις αποψεις του Herald δεν νομιζω οτι το σχολιο του ειχε κομπλεξ απλα ετσι λειτουργει η αγορα μεταχειρισμενων.Δηλαδη τι ειπε το παιδι και πεσατε να τον κραξετε, αν βγει δηλαδη 3070 με επιδοσεις στα 2080ti στα 500 οπως δηλωσε η nvidia ποιος ο λογος καποιος αγοραστης να παρει μεταχειρισμενη 2080τι που εχει και 2 χρονια στην πλατη της και λιγοτερη εγγυηση κτλ...Ποιος λογικος ανθρωπος ας πουμε θα εδινε 500 ευρω για 2080ti αντι να παρει κουτα μια 3070 στα ιδια λεφτα.Οποτε για να γινει ελκυστικο ενα μεταχειρισμενο προιον πρεπει να πεσει σε τιμη οποτε οσον αφορα τα 400 ευρω της 2080ti δεν ειναι ουτε παραλογο ουτε κομπλεξ αν ισχυουν τα παραπανω για την 3070.Το αν ισχυουν εντελει ειναι αλλη συζητηση..

Εγω παντως περιμενω τις εξελιξεις στη γωνια πιο πολυ επειδη μου αρεσει να τις παρακολουθω γιατι δεν με βλεπω για αναβαθμιση (μαλλον :P ) τουλαχιστον οχι συντομα και λογικα με βλεπω να κανω skip αυτην την γενια και να ριχνω τα κουκια μου σε κονσολα.

3070 στα 500 ούτε με αίτηση στον Άρειο Πάγο όμως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, icenex είπε

Για μενα περιμενε εκτος αν σκεφτεσαι να πουλησεις την 10αρα με λιγη χασουρα εδω μεσα και να κανεις step up στην 20αρα..

Δεν παίζει να μείνω χωρίς GPU με το CP 2077 να κυκλοφορεί :P Θα περιμένω μέχρι την ανακοίνωση του RDNA 2 λογικά και θα πράξω ανάλογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Δεν παίζει να μείνω χωρίς GPU με το CP 2077 να κυκλοφορεί :P Θα περιμένω μέχρι την ανακοίνωση του RDNA 2 λογικά και θα πράξω ανάλογα.

Κατσε ρε εσυ με 2080ti δεν εισαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

3070 στα 500 ούτε με αίτηση στον Άρειο Πάγο όμως..

Ειπα αυτο ειναι αλλη κουβεντα το παιδι σχολιασε τις δηλωσεις την πρασινης και πανω σε αυτο απαντησε και αυτος και με την σειρα μου με βαση αυτο το σεναριο τον υποστηριξα.

Το αν ειναι σεναριο επιστημονικης φαντασιας ειναι αλλο πραγμα.

Μόλις τώρα, Psycho_Warhead είπε

Την έχω δώσει απ' το καλοκαίρι.

Ε τοτε κανεις αυτο που ειπες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ανταγωνιστής της 3090 μάλλον..

''NAVI 21 XTX - AMD's biggest secret, AIBs were not officially told about it yet, performance is unknown. Might launch as a reference-only model first. It has more CUs than Navi 21 XT.''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, icenex είπε

Ενταξει αν και πολλες φορες δεν συμφωνω με τις αποψεις του Herald δεν νομιζω οτι το σχολιο του ειχε κομπλεξ απλα ετσι λειτουργει η αγορα μεταχειρισμενων.Δηλαδη τι ειπε το παιδι και πεσατε να τον κραξετε, αν βγει δηλαδη 3070 με επιδοσεις στα 2080ti στα 500 οπως δηλωσε η nvidia ποιος ο λογος καποιος αγοραστης να παρει μεταχειρισμενη 2080τι που εχει και 2 χρονια στην πλατη της και λιγοτερη εγγυηση κτλ...Ποιος λογικος ανθρωπος ας πουμε θα εδινε 500 ευρω για 2080ti αντι να παρει κουτα μια 3070 στα ιδια λεφτα.Οποτε για να γινει ελκυστικο ενα μεταχειρισμενο προιον πρεπει να πεσει σε τιμη οποτε οσον αφορα τα 400 ευρω της 2080ti δεν ειναι ουτε παραλογο ουτε κομπλεξ αν ισχυουν τα παραπανω για την 3070.Το αν ισχυουν εντελει ειναι αλλη συζητηση..

Εγω παντως περιμενω τις εξελιξεις στη γωνια πιο πολυ επειδη μου αρεσει να τις παρακολουθω γιατι δεν με βλεπω για αναβαθμιση (μαλλον :P ) τουλαχιστον οχι συντομα και λογικα με βλεπω να κανω skip αυτην την γενια και να ριχνω τα κουκια μου σε κονσολα.

Να το ξαναθέσω για ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ και να πω απλώς ότι άλλο είναι το να λες δεν δίνω 600 ευρώ για 2080ti , αφού μπορώ να πάρω στο ΜΕΛΛΟΝ 3070 , πράγμα που το βρίσκω σωστό και λογικό και άλλο το να πανηγυρίζεις στο launch και να κοροϊδεύεις την 2080ti ,γιατί θα πάρεις ίδιες επιδόσεις με 500 ευρώ  (σιγά μην είναι τοσα) και την επομένη να ζητάς 2080ti με 250 ευρώ, επειδή ακριβώς πριν δυο χρόνια κάποιος την είχε πάρει 1200 ευρώ και εσύ δεν είχες ούτε για 1070 .  Απλά αυτό είναι κακεντρέχεια.  

Κατανοητό; 

Τώρα τι είπε ο herald  , στην κρίση του καθενός. :P

 

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...