Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, mcrae13 είπε

Σε ευχαριστώ, έχω ήδη σύστημα το οποίο αναβαθμιζεται διαρκώς. 😁

Ο μετρητής μάλλον δεν θα σου δείξει όλη την αλήθεια. Ούτε το prime από μόνο του. Θα πάρεις όμως μια ένδειξη. 

Ο επεξεργαστής σου σε multithreading σεναρια τραβάει 280w με spikes 320+

Μία 3080 μπορεί να φτάσει τα 400+ με ανάλογα spikes 

Σπάνιο να τρέχουν και τα δύο στο 100% αλλά αν παίζεις κάποιο power hungry 3d game το οποίο θα τραβάει το μέγιστο της gpu και παραλληλα θέλει και μεγάλη επεξεργαστικη ισχύ. 

Βάλε και τα υπόλοιπα, φτάνεις στο όριο. 

Μακάρι να σου φτάνει φίλε, εμπειρικά σε συμβουλεύω από όσα έχω δει σε δικά μου συστήματα αλλά και φίλων μου. 

Oί ρε μαν, τι 280 και 300.

 

asadf.png

 

 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18.9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, Herald είπε

Oί ρε μαν, τι 280 και 300.

  Απόκρυψη περιεχομένων

asadf.png

Καλά εσύ με το hwinfo πορεύσου  😋 

https://www.guru3d.com/articles-pages/intel-core-i9-10900k-processor-review,5.html

9878987.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, mcrae13 είπε

Καλά εσύ με το hwinfo πορεύσου  😋 

https://www.guru3d.com/articles-pages/intel-core-i9-10900k-processor-review,5.html

9878987.PNG

We show energy consumption based on the entire PC (motherboard / processor / graphics card / memory / SSD). This number depends and will vary per motherboard (added ICs / controllers / wifi / Bluetooth) and PSU (efficiency). Keep in mind that we measure the ENTIRE PC, not just the processor's power consumption. Your average PC can differ from our numbers if you add optical drives, HDDs, soundcards etc. 

Επίσης τρέχει με MCE ανοιχτό αν κατάλαβα καλά. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Herald είπε

We show energy consumption based on the entire PC (motherboard / processor / graphics card / memory / SSD). This number depends and will vary per motherboard (added ICs / controllers / wifi / Bluetooth) and PSU (efficiency). Keep in mind that we measure the ENTIRE PC, not just the processor's power consumption. Your average PC can differ from our numbers if you add optical drives, HDDs, soundcards etc. 

Ναι οκ σε idle τραβαει 70 όλο το συστημα και σε multithread φτάνει τα 300,μάντεψε γιατί...

εγω τα τραβαω τα watts? οεο

Να κατσω να ψαξω ενα σωρο reviews με μετρησεις τωρα? 

αυτό σου κανει?

Επεξ/σία από mcrae13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, mcrae13 είπε

Ναι οκ σε idle τραβαει 70 όλο το συστημα και σε multithread φτάνει τα 300,μάντεψε γιατί...

εγω τα τραβαω τα watts? οεο

Να κατσω να ψαξω ενα σωρο reviews με μετρησεις τωρα? 

290 - 70 = 220.  Με MCE αυτά σε κανά prime / cinebench κλπα. Σε gaming που σου  λέω χωρίς τα MCE στα ~100 είσαι. 

ΥΓ1. Βρές review, με MCE off φτάνει τα 200w για 54sec και μετά πάει στα 125. Αυτά ξαναλέω σε pvirus. Σε gaming καμία επαφή. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωπα λιγο Offtopic αλλα μας κανανε λιγο σποιλερ για τις Big Navi! 4K στο gears 5, βγαζει η amd 73fps και μια 3080 βγαζει 85 😕 Μια 2080ti Βγαζει 62 περιπου αρα οπως ακριβως τα υπολογιζαμε i guess?

Συνεχιζοντας στα 61fps Borderlands 3 και 70fps περιπου η 3080. Νταξει περιμενα λιγο μικροτερη διαφορα αλλα σιγουρα μια καρτα της θα ειναι αρκετα δυνατοτερη απο 3070/2080ti. Βεβαια δεν ξερουμε αν κανει κανα μπαμ και φανει οτι τα benches ηταν απο 6800ΧΤ πχ και ανακοινωσει καμια 6900ΧΤ που θα εχει κανα 4-5fps διαφορα μονο... Για να δουμε..

gpu ryzen.jpg

Επεξ/σία από shinigami
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

290 - 70 = 220.  Με MCE αυτά σε κανά prime / cinebench κλπα. Σε gaming που σου  λέω χωρίς τα MCE στα ~100 είσαι. 

Σε idle καίει 0 ?  Ρε συ ασε το gaming,ψαχνουμε να βρουμε πόσο μπορει να τραβηξει μαξιμουμ. Παραπάνω ειναι. Γιατι νομιζεις ο 3900X(T) καιει λιγότερο? Λίγο πιο κατω ειναι κι αυτος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Προχωράμε για 3080 άφοβα, πολύ κάτω το big Navi..Με το ζόρι έπιασαν την 2080Ti.

το καλό είναι για εμάς που θέλουμε πιο χαμηλά. Γιατί η λογική λέει θα έχει καλύτερη τιμολογιακή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, shinigami είπε

Ωπα λιγο Offtopic αλλα μας κανανε λιγο σποιλερ για τις Big Navi! 4K στο gears 5, βγαζει η amd 73fps και μια 3080 βγαζει 85 😕 Μια 2080ti Βγαζει 62 περιπου αρα οπως ακριβως τα υπολογιζαμε i guess?

Συνεχιζοντας στα 61fps Borderlands 3 και 70fps περιπου η 3080. Νταξει περιμενα λιγο μικροτερη διαφορα αλλα σιγουρα μια καρτα της θα ειναι αρκετα δυνατοτερη απο 3070/2080ti. Βεβαια δεν ξερουμε αν κανει κανα μπαμ και φανει οτι τα benches ηταν απο 6800ΧΤ πχ και ανακοινωσει καμια 6900ΧΤ που θα εχει κανα 4-5fps διαφορα μονο... Για να δουμε..

gpu ryzen.jpg

Το 85 που το βρήκες; κάπου 75 βγάζει. 

Την έφτασε! 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, mcrae13 είπε

αυτό σου κανει?

Όχι

 We run the rendering software Blender while measuring full system power consumption.

Είμαστε και offtopic, και δεν καταλαβαίνω και σε τι διαφωνείς. Χωρίς MCE δεν βαράει 300αρές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Αρκετά κοντά στην 3080..

Ej0g54lXYAIq86o?format=jpg&name=medium

Ej0giQMWoAAJYks?format=jpg%26name=large&

Οπότε ξέρεις τώρα... Αρχίσουμε τα 3080 super/3080duper/3080 super 20GB/3080 super 30GB/3090 super 50GB/3090ti/3095ti/3099ti super duper.... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Herald είπε

Όχι

 We run the rendering software Blender while measuring full system power consumption.

Είμαστε και offtopic, και δεν καταλαβαίνω και σε τι διαφωνείς. Χωρίς MCE δεν βαράει 300αρές 

Spoiler

Εχει το potential να τραβηξει?  εγω σε δικο μου συστημα θα τον υπολογιζα 300w για να παρω psu,ας παρει ο καθενας οτι νομιζει anyway . Ειναι ενας power hungry cpu τι να κανουμε? Και δεν ειναι ο μονος.Στα 50w κολησες τωρα κι εσυ. τεσπα αν τα κλοκαρει και τα δυο ο φιλος θα εχει προβλημα. Εσυ θα εβαζες 750αρι στο δικό σου και ενεκα rtx ήθελα να ξερα? 

During those tests, we recorded up to 332W of power consumption when paired with either the Corsair H115i 280mm AIO watercooler or a Noctua NH-D15S air cooler link

 

Επεξ/σία από mcrae13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σωστό για να 'σαι 100% τζετ θεωρώ πως είναι να βάζεις το recommended GPU της κάρτας που θες να πάρεις, για να μην αγχώνεσαι με τα κλόκια κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, mcrae13 είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Εχει το potential να τραβηξει?  εγω σε δικο μου συστημα θα τον υπολογιζα 300w για να παρω psu,ας παρει ο καθενας οτι νομιζει anyway . Ειναι ενας power hungry cpu τι να κανουμε? Και δεν ειναι ο μονος.Στα 50w κολησες τωρα κι εσυ. τεσπα αν τα κλοκαρει και τα δυο ο φιλος θα εχει προβλημα. Εσυ θα εβαζες 750αρι στο δικό σου και ενεκα rtx ήθελα να ξερα?

Είχα κλοκαρισμένο FX και 7870xt σε 600αρι, εδώ θα κολλήσω? :P 


Για να σου απανήσω, αν έχτιζα τώρα σύστηαμ με 3080 + 10900 θα έπαιρνα 850 minimum. Αν είχα ήδη 750αρι τροφοδοτικό θα το κράταγα, γιατί όπως ξαναείπα, σε gaming γύρω στα 100 τραβάει, και σε stress δεν πάει πάνω από 200. Ξαναλέω, χωρίς MCE και λοιπές μπούρδες. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...