Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, tommy^ είπε

Τη σημερον ημερα, για να παρεις RTX2080Ti στα 600-650 πρεπει να εισαι:
1) εξαιρετικα ανυπομονος

2) αφελης

Οταν με λιγη υπομονη και με λιγα παραπανω λεφτα θα εχεις πολυ καλυτερες επιδοσεις (3080).

Ακομα και στις αγγελιες που βλεπεις 600-650 ΡΤΧ 2080 Ti, μη νομιζεις οτι θα πωληθουν εν τελει σε αυτη την τιμη. Ή αν πωληθουν ο αγοραστης θα ανηκει σε 1 απο τις 2 περιπτωσεις που προανεφερα. 

Τεσπα, εχουμε διαφορετικη αποψη, δεν ειναι κακο.

Υ.Γ. επειδη καποιος αφησε υπονοουμενα γενικα για την οικονομικη δυνατοτητα αγορας ακριβης καρτας γραφικων, τονιζω απο την πλευρα μου, οτι δεν εχω κανενα οικονομικο θεμα να παρω ακομα και 3090 Strix στα 1800. Εξαλλου δεν ειναι και πολυ πιο ακριβη απο τα 1450 που ειχα δωσει για την 2080 Ti FTW3. Αν ηταν να παρω 2080 Ti θα εδινα το πολυ 500ευρω αφου  σε 2 μηνες  θα εχω πολυ πιο συμφερουσες προτασεις ακομα και απο AMD. 

Ρε μαν άλλο συζητούσαμε, άλλο λες. 

Τι σχέση έχει αν είναι χαζός ή έξυπνος κάποιος που θα αγοράσει κάτι βάση δικής σου λογικής /νοοτροπίας. 

Η διαφωνία μας ήταν αρχικά όταν έγραψες ότι η τιμή της 2080ti καταποντιστικε στα used κάτω από το μισό και πως οι κάτοχοι 2080ti χάνουν περισσότερα από αοσα θα χάσουν οι μελλοντικοί πωλητές των 3090.

Σου απάντησα πως δεν ισχύει αφού ακόμα κρατάει περίπου στο μισο της αξίας της, και μέχρι πριν μερικούς μήνες δινόταν κοντά στο 1000αρικο. Φυσιολογική χασουρα μου φαίνεται εμένα. 

Για τους χαρακτηρισμους απλά σου λέω πως είναι παντελώς άκυροι και αστοχοι, μιας και ο καθένας θα μπορούσε να πει αφελή κάποιον που αγοράζει οτιδήποτε δεν ενδιαφέρει τον ίδιο ή για εκείνον είναι ακριβό - άχρηστο 

Να πω εγώ αφελή δηλαδή κάποιον επειδή θα πάρει ή πήρε 3090 επειδή εμένα δεν με ενδιαφέρει και την βλέπω σαν κακό vfm; 

Μπα.. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, mcrae13 είπε

Ρε μαν άλλο συζητούσαμε, άλλο λες. 

Τι σχέση έχει αν είναι χαζός ή έξυπνος κάποιος που θα αγοράσει κάτι βάση δικής σου λογικής /νοοτροπίας. 

Η διαφωνία μας ήταν αρχικά όταν έγραψες ότι η τιμή της 2080ti καταποντιστικε στα used κάτω από το μισό και πως οι κάτοχοι 2080ti χάνουν περισσότερα από αοσα θα χάσουν οι μελλοντικοί πωλητές των 3090.

Σου απάντησα πως δεν ισχύει αφού ακόμα κρατάει περίπου στο μισο της αξίας της, και μέχρι πριν μερικούς μήνες δινόταν κοντά στο 1000αρικο. Φυσιολογική χασουρα μου φαίνεται εμένα. 

Για τους χαρακτηρισμους απλά σου λέω πως είναι παντελώς άκυροι και αστοχοι, μιας και ο καθένας θα μπορούσε να πει αφελή κάποιον που αγοράζει οτιδήποτε δεν ενδιαφέρει τον ίδιο ή για εκείνον είναι ακριβό - άχρηστο 

Να πω εγώ αφελή δηλαδή κάποιον επειδή θα πάρει ή πήρε 3090 επειδή εμένα δεν με ενδιαφέρει και την βλέπω σαν κακό vfm; 

Μπα.. 

Ή πολύ περισσότερο επειδή δεν βγαίνω οικονομικά για 3090. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Acmilangr2 είπε

Να το κόμπλεξ @HALF EVIL

😆

Τι ακριβώς από το ποστ βλέπεις σαν κόμπλεξ? Η nvidia ηταν που είπε ότι θα δώσει επιδόσεις 2080ti με 500 ευρω. Δεν καταλαβαίνω που βλέπεις το κόμπλεξ στην αποτύπωση Facts αλλά δεν πειράζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Τι ακριβώς από το ποστ βλέπεις σαν κόμπλεξ? Η nvidia ηταν που είπε ότι θα δώσει επιδόσεις 2080ti με 500 ευρω. Δεν καταλαβαίνω που βλέπεις το κόμπλεξ στην αποτύπωση Facts αλλά δεν πειράζει. 

Και αν το είπε, εσύ το πιστεψες; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, icenex είπε

Ενταξει αν και πολλες φορες δεν συμφωνω με τις αποψεις του Herald δεν νομιζω οτι το σχολιο του ειχε κομπλεξ απλα ετσι λειτουργει η αγορα μεταχειρισμενων.Δηλαδη τι ειπε το παιδι και πεσατε να τον κραξετε, αν βγει δηλαδη 3070 με επιδοσεις στα 2080ti στα 500 οπως δηλωσε η nvidia ποιος ο λογος καποιος αγοραστης να παρει μεταχειρισμενη 2080τι που εχει και 2 χρονια στην πλατη της και λιγοτερη εγγυηση κτλ...Ποιος λογικος ανθρωπος ας πουμε θα εδινε 500 ευρω για 2080ti αντι να παρει κουτα μια 3070 στα ιδια λεφτα.Οποτε για να γινει ελκυστικο ενα μεταχειρισμενο προιον πρεπει να πεσει σε τιμη οποτε οσον αφορα τα 400 ευρω της 2080ti δεν ειναι ουτε παραλογο ουτε κομπλεξ αν ισχυουν τα παραπανω για την 3070.Το αν ισχυουν εντελει ειναι αλλη συζητηση..

Εγω παντως περιμενω τις εξελιξεις στη γωνια πιο πολυ επειδη μου αρεσει να τις παρακολουθω γιατι δεν με βλεπω για αναβαθμιση (μαλλον :P ) τουλαχιστον οχι συντομα και λογικα με βλεπω να κανω skip αυτην την γενια και να ριχνω τα κουκια μου σε κονσολα.

Αυτό που βγάζουν είναι κόμπλεξ, όχι αυτό που έγραψα. 

Προφανώς βέβαια θεωρώ ότι η nvidia φουσκώνει την 3070 παραπάνω από όσο τελικά θα δούμε, αλλά με βάση την παρουσίαση ξαναλέω το να δώσεις πάνω από 500 για 2080ti είναι πολύ καλή κίνηση 😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Και αν το είπε, εσύ το πιστεψες; 

Δεν το πίστεψε φυσικα.ουτε η nv η ίδια το πίστεψε.αλλα ευκαιρία να πικάρει .αφιερωμένο στον herald

IMG_20201008_144623.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Αυτό που βγάζουν είναι κόμπλεξ, όχι αυτό που έγραψα. 

Προφανώς βέβαια θεωρώ ότι η nvidia φουσκώνει την 3070 παραπάνω από όσο τελικά θα δούμε, αλλά με βάση την παρουσίαση ξαναλέω το να δώσεις πάνω από 500 για 2080ti είναι πολύ καλή κίνηση 😎

Εκείνος ο @rofl που ειναι; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Και αν το είπε, εσύ το πιστεψες; 

Όχι βέβαια, προφανώς τα φουσκώνει. Γιαυτό και αν διαβάσεις το ποστ μου χωρίς κόμπλεξ, θα δεις ότι το γράφω ξεκάθαρα ότι η άποψη μου βασίζεται σε όσα μας είπε η nvidia στην παρουσιαση. Το αν θα ισχύσουν είναι άλλο καπέλο. Προφανώς αν η 3070 βγει κατώτερη των προσδοκιών αλλάζουν και τα δεδομένα. 

Και εγώ έχω όφελος να βγει μάπα να αυξήσω την μεταπώληση της 1080ti μου, αλλά με βάση τα δεδομένα της παρουσίασης ούτε για 200 ευρώ δεν αξίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Και αν το είπε, εσύ το πιστεψες; 

Καλά μην νομίζεις. Κανείς δεν το πίστεψε. 

Απλά μερικοί θελαν να κάνουν τους άλλους να το πιστέψουν μπας και αγοράσουν φτηνά την παλιά rtx. Όποιος πρόλαβε πρόλαβε. 

Αναμονή τώρα. Εδώ καλά καλά δεν είδαμε την 3080, για ποια 3070 μιλάμε;; 

:P

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, mcrae13 είπε

Ρε μαν άλλο συζητούσαμε, άλλο λες. 

Τι σχέση έχει αν είναι χαζός ή έξυπνος κάποιος που θα αγοράσει κάτι βάση δικής σου λογικής /νοοτροπίας. 

Η διαφωνία μας ήταν αρχικά όταν έγραψες ότι η τιμή της 2080ti καταποντιστικε στα used κάτω από το μισό και πως οι κάτοχοι 2080ti χάνουν περισσότερα από αοσα θα χάσουν οι μελλοντικοί πωλητές των 3090.

Σου απάντησα πως δεν ισχύει αφού ακόμα κρατάει περίπου στο μισο της αξίας της, και μέχρι πριν μερικούς μήνες δινόταν κοντά στο 1000αρικο. Φυσιολογική χασουρα μου φαίνεται εμένα. 

Για τους χαρακτηρισμους απλά σου λέω πως είναι παντελώς άκυροι και αστοχοι, μιας και ο καθένας θα μπορούσε να πει αφελή κάποιον που αγοράζει οτιδήποτε δεν ενδιαφέρει τον ίδιο ή για εκείνον είναι ακριβό - άχρηστο 

Να πω εγώ αφελή δηλαδή κάποιον επειδή θα πάρει ή πήρε 3090 επειδή εμένα δεν με ενδιαφέρει και την βλέπω σαν κακό vfm; 

Μπα.. 

Αφου δεν ειναι στο μισο της αξιας της ρε μαν.

1300 περιπου εκαναν οι καλες και τωρα τις πουλανε 600 και δε φευγουν και ταυτοχρονα οι αγγελιες ζητησης στην πλειοψηφια τους ειναι πιο χαμηλα απο 600 ευρω.

Δε με απασχολει πώς θεωρεις τους χαρακτηρισμους μου.

Ο καθενας εχει δικαιωμα να πουλαει και να αγοραζει  οσο θελει, αλλα ταυτοχρονα εχω δικαιωμα να χαρακτηριζω "τιμη ευκαιρια",  ή "κλεψια" και να επιλεγω αντιστοιχα.

Αν θες το σταματαμε εδω, δεν υπαρχει λογος να χαλαμε το νημα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Όχι βέβαια, προφανώς τα φουσκώνει. Γιαυτό και αν διαβάσεις το ποστ μου χωρίς κόμπλεξ, θα δεις ότι το γράφω ξεκάθαρα ότι η άποψη μου βασίζεται σε όσα μας είπε η nvidia στην παρουσιαση. Το αν θα ισχύσουν είναι άλλο καπέλο. Προφανώς αν η 3070 βγει κατώτερη των προσδοκιών αλλάζουν και τα δεδομένα. 

Και εγώ έχω όφελος να βγει μάπα να αυξήσω την μεταπώληση της 1080ti μου, αλλά με βάση τα δεδομένα της παρουσίασης ούτε για 200 ευρώ δεν αξίζει

Αξίζει όση αξία της δίνουν οι ανάγκες σου και η οικονομική σου δυνατότητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, HALF EVIL είπε

Αξίζει όση αξία της δίνουν οι ανάγκες σου και η οικονομική σου δυνατότητα. 

Ναι οκ, αλλά το κόμπλεξ που είδες δεν κατάλαβα. Τελικά συμφώνησες με όσα είπα, αλλα είμαι κομπλεξικός. 

Ξεκαθάρισα κιόλας ότι δεν με απασχολεί καν η αγορά μεταχειρισμενη κάρτας. Και 200 να βρω 2080ti δεν θα την αγόραζα. Οπότε πραγματικά, απορώ που βλέπεις κόμπλεξ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tommy^ είπε

Αφου δεν ειναι στο μισο της αξιας της ρε μαν.

1300 περιπου εκαναν οι καλες και τωρα τις πουλανε 600 και δε φευγουν και ταυτοχρονα οι αγγελιες ζητησης στην πλειοψηφια τους ειναι πιο χαμηλα απο 600 ευρω.

Δε με απασχολει πώς θεωρεις τους χαρακτηρισμους μου.

Ο καθενας εχει δικαιωμα να πουλαει και να αγοραζει  οσο θελει, αλλα ταυτοχρονα εχω δικαιωμα να χαρακτηριζω "τιμη ευκαιρια",  ή "κλεψια" και να επιλεγω αντιστοιχα.

Αν θες το σταματαμε εδω, δεν υπαρχει λογος να χαλαμε το νημα. 

Κλεψιά όχι δεν έχεις δικαίωμα να χαρακτηρίσεις γιατί πάει αλλού η βαλίτσα.αν θες αγόρασε, αν δε θες μην αγοράσεις.μας πρηξατε με το πόσο θέλετε να πουλάνε οι άλλοι τις κάρτες τους.οχι αλλο κάρβουνο.

Μόλις τώρα, Herald είπε

Ναι οκ, αλλά το κόμπλεξ που είδες δεν κατάλαβα. Τελικά συμφώνησες με όσα είπα, αλλα είμαι κομπλεξικός. 

Ξεκαθάρισα κιόλας ότι δεν με απασχολεί καν η αγορά μεταχειρισμενη κάρτας. Και 200 να βρω 2080ti δεν θα την αγόραζα. Οπότε πραγματικά, απορώ που βλέπεις κόμπλεξ 

199?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Ναι οκ, αλλά το κόμπλεξ που είδες δεν κατάλαβα. Τελικά συμφώνησες με όσα είπα, αλλα είμαι κομπλεξικός. 

Ξεκαθάρισα κιόλας ότι δεν με απασχολεί καν η αγορά μεταχειρισμενη κάρτας. Και 200 να βρω 2080ti δεν θα την αγόραζα. Οπότε πραγματικά, απορώ που βλέπεις κόμπλεξ 

Γιατι σε κατονομασα προσωπικα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

 

Ξεκαθάρισα κιόλας ότι δεν με απασχολεί καν η αγορά μεταχειρισμενη κάρτας. Και 200 να βρω 2080ti δεν θα την αγόραζα. Οπότε πραγματικά, απορώ που βλέπεις κόμπλεξ 

στείλε pm αν την βρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...