Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, tommy^ είπε

Αφου δεν ειναι στο μισο της αξιας της ρε μαν.

1300 περιπου εκαναν οι καλες και τωρα τις πουλανε 600 και δε φευγουν και ταυτοχρονα οι αγγελιες ζητησης στην πλειοψηφια τους ειναι πιο χαμηλα απο 600 ευρω.

Αφού για σένα το μισό του 1200-1300 (τόσο κόστιζαν) δεν είναι το 600-650 (που δίνονται τώρα) φυσικά και και θα το σταματήσω εδώ. 

Μην χαλάμε και το νήμα.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, HALF EVIL είπε

Γιατι σε κατονομασα προσωπικα; 

Ε όταν κάνεις like στο μνμα που αποκαλεί το ποστ μου κομπλεξικό σημαίνει ότι συμφωνείς. Τελικά δε συμφωνείς? 

3 λεπτά πριν, billeiros είπε

 

199?

Και να την κάνω τι ρε μαν? Αφού είτε 3080/3090 θα πάρω είτε τις φρέσκες amd. Να δώσω 200 ευρώ να την έχω στο ράφι να με κοιτάει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Ε όταν κάνεις like στο μνμα που αποκαλεί το ποστ μου κομπλεξικό σημαίνει ότι συμφωνείς. Τελικά δε συμφωνείς? 

Στον Μιλανέζο πάντα κάνω like.  Είναι η αδυναμία μου. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Ε όταν κάνεις like στο μνμα που αποκαλεί το ποστ μου κομπλεξικό σημαίνει ότι συμφωνείς. Τελικά δε συμφωνείς? 

Καλά εσύ όταν σε φόρουμ τεχνολογίας και στο νήμα των Nvidia gpu, όταν λες ότι δεν θα έδινες 200 ευρώ για κάτι που πολύς κόσμος το έχει πληρώσει τουλάχιστον από 500 ευρώ (used) ή και μέχρι 1500 καινούριο, 

Ε ή θες να προσβάλλεις το λιγότερο ή βγάζεις χολή (κόμπλεξ) όπως αναφέρθηκε, η είσαι ένα μικρό και αθώο τρολακι. 

Αλλιώς δεν εξηγείται 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, mcrae13 είπε

Καλά εσύ όταν σε φόρουμ τεχνολογίας και στο νήμα των Nvidia gpu, όταν λες ότι δεν θα έδινες 200 ευρώ για κάτι που πολύς κόσμος το έχει πληρώσει τουλάχιστον από 500 ευρώ (used) ή και μέχρι 1500 καινούριο, 

Ε ή θες να προσβάλλεις το λιγότερο ή βγάζεις χολή (κόμπλεξ) όπως αναφέρθηκε, η είσαι ένα μικρό και αθώο τρολακι. 

Αλλιώς δεν εξηγείται 

Διάβασε πιο προσεκτικά. Δεν είπα ότι η καρτα δεν αξίζει 200, είπα ότι εγώ δεν θα έδινα μιας και θα πάρω απτις καινούργιες. Οπότε και 50 να έκανε, να την πάρω να την κάνω τι, πεταμένα λεφτά είναι μιας και θα την έχω στο ράφι να με κοιτάει. 

Το έγραψα για να καταλάβεις / καταλάβετε ότι δεν τα γράφω για να ρίξω τις τιμές στα μεταχειρισμενα και να την τσιμπήσω φτηνότερα όπως έγραψες, μιας και δεν ενδιαφέρομαι για αγορά μεταχειρισμενης γενικότερα. 

Μέχρι 400 αντε 450 βαριά να έδινα άμα ήταν καλή υλοποίηση. Αλλιώς πλησιάζει όχι μόνο την κούτα τη 3070 αλλά και την 3080. Ειδικά άμα κάποιος καίγεται και για εγγύηση (εμένα μου είναι αδιάφορη), ε ξέρω γω. Να στο θέσω ανάποδα, εσύ που δεν είσαι κομπλεξικός πόσα θα έδινες να αγοράσεις 2080ti τώρα? 

Άμα μου πεις πάνω από 550 δεν θα σε πιστέψω, άμα μου πεις κάτω από 500 θα σε πω κομπλεξικό η τρόλλ 😋

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, billeiros είπε

Κλεψιά όχι δεν έχεις δικαίωμα να χαρακτηρίσεις γιατί πάει αλλού η βαλίτσα.αν θες αγόρασε, αν δε θες μην αγοράσεις.μας πρηξατε με το πόσο θέλετε να πουλάνε οι άλλοι τις κάρτες τους.οχι αλλο κάρβουνο.

Παροτι δε μιλας ωραια, θα ειμαι κοσμιος στην απαντηση μου.

Αν δε σε ενδιαφερουν αυτα που γραφω, κανε ignore για να μη σε πρηζω, αδερφε. Κι εγω θεωρω στο παρελθον ποσταρισματα σου εντελως ανουσια και αχρηστα, αλλα δε βγηκα να το πω. Απλα προσπερνουσα. Σε καποια αλλα που μου αρεσαν σου εκανα και like.

Δεν ειπα ποτέ «πόσο θελω να πουλαει» ο καθενας. Αντιθετα ειπα στο ακριβως προηγουμενο ποστ μου οτι εχει δικαιωμα να την πουλαει οσο θελει. 

 

1 ώρα πριν, mcrae13 είπε

Αφού για σένα το μισό του 1200-1300 (τόσο κόστιζαν) δεν είναι το 600-650 (που δίνονται τώρα) φυσικά και και θα το σταματήσω εδώ. 

Μην χαλάμε και το νήμα.  ;)

Το μισο του 1300-1400 δεν ειναι ουτε καν τα 600, που ουτε τοσο δεν πωλουνται.

1 ώρα πριν, mcrae13 είπε

Καλά εσύ όταν σε φόρουμ τεχνολογίας και στο νήμα των Nvidia gpu, όταν λες ότι δεν θα έδινες 200 ευρώ για κάτι που πολύς κόσμος το έχει πληρώσει τουλάχιστον από 500 ευρώ (used) ή και μέχρι 1500 καινούριο, 

 

Εδω τελικα μας λες οτι οι καλες 2080 Ti κανουν μεχρι 1500ευρω! Ειναι αραγε το 650 το 1/2 του 1500; 🙄

Επεξ/σία από tommy^
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/10/2020 στις 3:43 ΜΜ, billeiros είπε

Ξέρω γιατί παρηγγειλα από κει.ειναι η δεύτερη φορά που το κάνει .περιμενουν σε δύο βδομάδες περίπου να παραλάβουν στις αποθήκες τους

Ω με το καλό...περιμένουμε φωτογραφίες...το υπόλοιπο σύστημα από τι αποτελείται?

Sry που άργησα αλλά είχα κάτι θεματάκια με τα pcie slots, την κάρτα ήχου και τον nvme. Μετά έπρεπε να στείσω το παλιό rig στο σπίτι του κολλητού οπότε σήμερα ουσιαστικά κάθησα να το χαρώ λίγο :D Στο reddit πάντως έγινε χαμός:

 

 

Εδώ είναι τα parts:

Cpu: Intel 10900K (SP 81)

Mobo: Asus Maximus Apex XII

GPU: Asus tuf 3080

OS drive: 970 Evo Plus nvme 500GB

PSU: Seasonic 750W Prime Ultra Plat

Sound card: Creative Sound Blaster AE-7

Cpu cooler: Arctic Liquid Freezer II 360

Fans: x7 Arctic Bionix P120 pwm

Ram:G.Skill Trident z RGB 2x16GB B-dies

Case: Lian Li o11 Dynamic XL (surprisingly)

 

Και μερικές φωτό:

https://imgur.com/a/IpUYHHP

 

Θα σας χρειαστώ σύντομα βοήθεια από τους πιο έμπειρους για το OC, ram και CPU. Δεν έχω ιδέα :D

Επεξ/σία από kokotas16
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Herald Man μου, δεν καταλαβαίνεις.

Στο νήμα των ampere δεν μας νοιάζει ποια θεωρείς εσύ πως είναι η σωστή, η πρόστυχη τιμή μιας μεταχειρισμένης 2080ti.

Οκ, να το δεχθώ ως μεμονωμένο σχόλιο για να περάσουμε ποιοτικά τον χαμένο μας χρόνο.

Γιατί το συνεχίζεις; Πάλι you against the world; 

Ο καθένας πουλάει όσο θέλει. Εάν βρεθεί αγοραστής, ναι, μπορεί (ο καθένας) να πουλήσει και 1.000 ευρώ μια 2080ti. Εάν δεν βρεθεί, ας μειώσει αναλόγως το τίμημα ή ας την κάνει κάδρο ή σεμεδάκι στο γραφείο του.

Τι μας νοιάζει εμάς πόσο πουλάνε οι κάτοχοι της ti την κάρτα τους; Ελεύθερη αγορά έχουμε.

Όσο για την αγορά μιας 3080/3090: ο καθένας θέτει το προσωπικό χρηματικό του όριο και πράττει αναλόγως. Δεν είναι στραγάλια τα λεφτά ούτε φυτρώνουν στα λεφτόδεντρα.

Εφόσον, επομένως, ο υποψήφιος αγοραστής ξέρει τι θέλει και αγοράζει συνειδητά την κάρτα που ικανοποιεί τα θέλω του, δεν μας πέφτει λόγος ούτε για το πόσα ξόδεψε ούτε για τον λόγο που τα ξόδεψε. 

Στον κόσμο της τεχνολογίας, αγοράζουμε αυτό που θέλουμε και μας καλύπτει μια δεδομένη χρονική στιγμή. Αλλιώς, θα περιμένουμε για πάντα -ευτυχώς ή δυστυχώς το τρένο της τεχνολογίας προχωράει πάντα μπροστά- βγάζοντας πίκρα και ξανθοπουλισμό για τις αγορές των άλλων.

Αυτονόητα όσα γράφω, αλλά βλέπω πως η επανάληψη δεν είναι μήτηρ της μαθήσεως τελικά.

Επεξ/σία από DEADLAZARUS
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, kokotas16 είπε

Sry που άργησα αλλά είχα κάτι θεματάκια με τα pcie slots, την κάρτα ήχου και τον nvme. Μετά έπρεπε να στείσω το παλιό rig στο σπίτι του κολλητού οπότε σήμερα ουσιαστικά κάθησα να το χαρώ λίγο :D Στο reddit πάντως έγινε χαμός:

Εδώ είναι τα parts:

Cpu: Intel 10900K (SP 81)

Mobo: Asus Maximus Apex XII

GPU: Asus tuf 3080

OS drive: 970 Evo Plus nvme 500GB

PSU: Seasonic 750W Prime Ultra Plat

Sound card: Creative Sound Blaster AE-7

Cpu cooler: Arctic Liquid Freezer II 360

Fans: x7 Arctic Bionix P120 pwm

Ram:G.Skill Trident z RGB 2x16GB B-dies

Case: Lian Li o11 Dynamic XL (surprisingly)

Και μερικές φωτό:

https://imgur.com/a/IpUYHHP

Θα σας χρειαστώ σύντομα βοήθεια από τους πιο έμπειρους για το OC, ram και CPU. Δεν έχω ιδέα :D

Καλορίζικο φίλε, πολύ ωραίο 

Αναφορικά με το psu, θα το ξανά σκεφτόμουν στην θέση σου. Για stock είναι απλά οκ θα έλεγα. 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλη τυχη και καλη χρονια σε αυτους που θα περιμενουν 3070 ευτυχισμενο το 2021.. Οσο οι υπολοιποι θα παιζουν με 2080Ti "μεταχειρισμενη" ή εχουν κρατησει την δικη τους γιατι τους εκοψε οτι θα συνεβαινε κατι τετοιο.. Εγω παντως την δικη μου δεν την εδινα αν δεν επερνα πρωτα στα χερια μου 3080/3090 με αυτο που φοβομουν οτι θα γινει πριν καν γινει.. Και οντως εγινε..

Αν λαβω υποψιν το waiting game περνω και 3090 στα 600 σε δυο χρονακια παει περασε ο χρονος πφφφ σιγα μην αγορασω τωρα.. Ειπαμε οκ τωρα ισως ειναι μια απο τις ελαχιστες περιοδους που αξιζει να περιμενεις λιγο   γιατι ερχεται και RDNA 2 και τελειωνει και η χρονια και δεν υπαρχει και στοκ στις υπαρχουσες αλλα οκ μην το παρατραβατε με την "λογικη" σας..

Αυτο που επιχειρηματολογειτε κατα το δοκουν ποτε δεν το καταλαβα.. Και καλα να το κανετε δικαιωμα σας ειναι αλλα να θεωρειτε τους υπολοιπους χαζους που αγοραζουν σημερα μια 2080Ti που καλλιστα μπορει να ριξει και στα αυτια σε μια 3070 σε αρκετες καταστασεις ενω εσεις μιλατε για υποθετικα προιοντα που ΘΑ παρετε ΟΤΑΝ θα κυκλοφορησουν και ΟΤΑΝ ΘΑ βρειτε στοκ.. Απλα με προσπερναει απο πανω.. 

Οσο περισσοτερο περιμενεις τοσο αυξανονται οι πιθανοτητες να βρεις ενα καλο deal για κατι που ψαχνεις. Αν θες να χαρεις κατι το περνεις σημερα και τελειωσε. Ουτε η τσεπη σας μας ενδιαφερει ουτε η λογικη σας παιδια τα εχουμε πει δεν λυσατε κανα γριφο αιωνιο.. 

Μπροστα στην χαρα να παρω κατι που θελω σημερα καιω και 150 και 200 ευρω αντι να καθομαι να περιμενω και να ξεροσταλιαζω να σας το πω και ετσι.. 

Και να σας πω και κατι αλλο.. Προσφατα πουλησα 580 ευρω την 2080Ti μου ..Θα μπορουσα με βαση την ζητηση αν ημουν φουστης να ζητησω κατι παραπανω και να κατεβαζα την αγγελια..  Θα πω μοναχα οτι με παρακαλουσαν τουλαχιστον 10 ατομα να τους την κρατησω και εκδηλωσαν ενδιαφερον πανω απο 20.. Αυτο για τους χαζους που σημερα μπορει να παιζουν με μια καρτα επιδοσεων που εσεις προφανως και δεν κανετε για να σχολιαζετε ετσι..Στην αναμονη λοιπον και τα λεμε..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, DEADLAZARUS είπε

@Herald Man μου, δεν καταλαβαίνεις.

Στο νήμα των ampere δεν μας νοιάζει ποια θεωρείς εσύ πως είναι η σωστή, η πρόστυχη τιμή μιας μεταχειρισμένης 2080ti.

Οκ, να το δεχθώ ως μεμονωμένο σχόλιο για να περάσουμε ποιοτικά τον χαμένο μας χρόνο.

Γιατί το συνεχίζεις; Πάλι you against the world; 

Ο καθένας πουλάει όσο θέλει. Εάν βρεθεί αγοραστής, ναι, μπορεί (ο καθένας) να πουλήσει και 1.000 ευρώ μια 2080ti. Εάν δεν βρεθεί, ας μειώσει αναλόγως το τίμημα ή ας την κάνει κάδρο ή σεμεδάκι στο γραφείο του.

Τι μας νοιάζει εμάς πόσο πουλάνε οι κάτοχοι της ti την κάρτα τους; Ελεύθερη αγορά έχουμε.

Όσο για την αγορά μιας 3080/3090: ο καθένας θέτει το προσωπικό χρηματικό του όριο και πράττει αναλόγως. Δεν είναι στραγάλια τα λεφτά ούτε φυτρώνουν στα λεφτόδεντρα.

Εφόσον, επομένως, ο υποψήφιος αγοραστής ξέρει τι θέλει και αγοράζει συνειδητά την κάρτα που ικανοποιεί τα θέλω του, δεν μας πέφτει λόγος ούτε για το πόσα ξόδεψε ούτε για τον λόγο που τα ξόδεψε. 

Στον κόσμο της τεχνολογίας, αγοράζουμε αυτό που θέλουμε και μας καλύπτει μια δεδομένη χρονική στιγμή. Αλλιώς, θα περιμένουμε για πάντα -ευτυχώς ή δυστυχώς η το τρένο της τεχνολογίας προχωράει πάντα μπροστά- βγάζοντας πίκρα και ξανθοπουλισμό για τις αγορές των άλλων.

Αυτονόητα όσα γράφω, αλλά βλέπω πως η επανάληψη δεν είναι μήτηρ της μαθήσεως τελικά.

Στο νήμα των ampere σε ενδιαφέρει πόσο αγοράζουν στις αγγελίες τις 2080ti? Αν ναι, πάσο, αν όχι δεν καταλαβαίνω γιατί αναφέρεσαι σε εμένα που απάντησα και όχι στον half evil που μας εξιστορεί το τι συμβαίνει στις αγγελίες. Εγώ πάνω στη ροή του θέματος απάντησα. 

Δεν είπα τίποτα για το πόσο να πουλήσει οποιοσδήποτε. Ας τις βάλει και 5 χιλιάρικα. Το ποσό να αγοράσει κάποιος σχολίασα, ξανά, σε απάντηση στον half evil. Αν δεν σε ενδιαφέρει το θέμα το λες σε αυτόν που ξεκινάει να μιλάει για τις αγγελίες, όχι σε αυτόν που απαντάει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, mcrae13 είπε

Καλορίζικο φίλε, πολύ ωραίο 

Αναφορικά με το psu, θα το ξανά σκεφτόμουν στην θέση σου. Για stock είναι απλά οκ θα έλεγα. 

Σ' ευχαριστώ και στα δικά σου εύχομαι! Όσο για το psu θα με τρελάνετε αλήθεια. 750w οριακά για stock? Θα πάω να πάρω μετρητή κατανάλωσης και θα τρέχω prime95 όλη μέρα να δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι μπλούζες, τα φορέματα, καλλυντικά, παπούτσια αν τα βάλεις μία σούμα για 2-3 χρόνια που αλλάζεις κάρτα παίζει να είναι 3 3090s ξέρω 'γω. Οπότε ας μην μιλάνε οι κυρίες :P

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Ειπαμε οκ τωρα ισως ειναι μια απο τις ελαχιστες περιοδους που αξιζει να περιμενεις λιγο   γιατι ερχεται και RDNA 2 και τελειωνει και η χρονια και δεν υπαρχει και στοκ στις υπαρχουσες αλλα οκ μην το παρατραβατε με την "λογικη" σας.

Νομιζω οτι σε αυτο συμφωνουμε ολοι.

Απο κει και περα το να μεινει καποιος χωρις κορυφαια καρτα γραφικων για 2-3 μηνες μεχρι να δει τι θα κανει ο ανταγωνισμος αλλα και το τι θα βγαλει η ιδια η nVidia ειναι η «σοφοτερη» επιλογη. Αν καποιος θελει και βρει εδω και τωρα 3080 ή 3090 , αλιμονο, το κανει και χαιρεται 2-3 μηνες παραπανω κορυφαιο gaming σε σχεση με αυτους που θα περιμενουν 2-3 μηνες ακομα.

Και σε αυτο συφμωνουμε ολοι, σωστα;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...