Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε ωραία το +8% που έδειχναν τα reviews το έκανες +12% ; Σιγά τα γκάζια, lmao. Για σας που τρέχετε superposition και λοιπές αηδίες μπορεί να γουστάρετε, αλλά στα παιχνίδια λέμε τι γίνεται.

Εγώ αν παίρνει όντως +15% η Strix και φτάνει την 3090 αυτή θα πάρω αλλά το κόβω πολύ χλωμό με όσα έχω δει ως τώρα.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Θα μας λυθούν οι απορίες εάν πάρει κάποιος από εδώ strix oc με κάποιον που έχει μια tuf.

Εσύ υποστηρίζεις την γνώμη σου και εγώ την δική μου.

Δεν θα βγάλουμε ακρη

με strix 3090 oc θελετε κανενα bench να δώσω?

Επεξ/σία από mjmtvman
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

 

Αλλά εγώ προσωπικά τα 100€ παραπάνω θα τα έδινα για την στριξ

Να ξεκαθαρισουμε λιγο τα πραγματα.

40ευρω διαφορα εχει η Strix απο την Tuf OC στο You.

Ο συμφορουμιτης ανεφερε πιο πισω τιμες Κωτσοβολου που εχει τα μοντελα ως εξης

Tuf 929ευρω

Tuf OCV 989ευρω

Strix 1049ευρω

Strix oc 1099ευρω

Το θεμα λοιπον ειναι οτι με αυτες τις τιμες του Κωτσοβολου,στα ιδια λεφτα με την TUF την απλη,παιρνεις την Strix απο You.

Αρα νομιζω οτι ειναι ξεκαθαρα τα πραγματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν κρατανε τα ρολογια τοσο ψηλα αυτο ελειπε παιδια.. Οι Ampere εχουν εμφανεστατα μικροτερο o/c headroom. Το μονο κερδος ειναι μην βαραει τοσο συχνα power limit οπως με την δικη μου και μηπως σου κατσει κανα binned τσιπακι και παει λιγο παραπανω.. Stock 3090 ουτε για αστειο σε 4k gaming, σε κανα μετροπρογραμμα συνθετικο μπορει.. Δεν βγαινουν τα νουμερα..

Γιατι σε 1080p/1440p και εμενα δεν πεφτει κατω απο 2000 και βαραει και 2130 που εχω δει..Αλλα τα gains δεν ειναι αναλογα ακομη και με υψηλα avg core speeds..

Θα χρειαστει block και νερακι, απιστευτα καλο τσιπακι, τριπλη τροφοδοσια οπως εχει και κανα custom bios ακομη και για αυτα τα συνθετικα.. Στα παιχνιδια δεν περνουν τοσο τα o/c δεν ειναι αναλογο οπως με τα μετροπρογραμματα.. 

Παρολαυτα εννοειται οτι αν καποιος δεν εχει ζητημα με το να δωσει κατι παραπανω για την καλυτερη υλοποιηση δεν εχει κανενα απολυτως λογο να μην παρει την strix αν την βρει..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το αλλο ειναι οτι το yου έχει την απλή strix και οχι την oc και θυμαμε που λένε οτι απλές strix δε πρεπει να εχει φτιάξει καμία ακόμα η ASUS 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Να ξεκαθαρισουμε λιγο τα πραγματα.

40ευρω διαφορα εχει η Strix απο την Tuf OC στο You.

Ο συμφορουμιτης ανεφερε πιο πισω τιμες Κωτσοβολου που εχει τα μοντελα ως εξης

Tuf 929ευρω

Tuf OCV 989ευρω

Strix 1049ευρω

Strix oc 1099ευρω

Το θεμα λοιπον ειναι οτι με αυτες τις τιμες του Κωτσοβολου,στα ιδια λεφτα με την TUF την απλη,παιρνεις την Strix απο You.

Αρα νομιζω οτι ειναι ξεκαθαρα τα πραγματα.

Ευχαριστώ για το you αλλά με τους πόντους που έχω από alpha που σήμερα διπλασιάζονται δεν έχω άλλη επιλογή. Έφυγε η παραγγελία για την Asus ROG Strix GeForce RTX 3080 OC :).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια τι απλες και τι O/C; Δεν μου εχει τυχη ποτε μοντελο απλο να μην πιανει τα ρολογια της o/c ..Γνωμη μου ειναι μην πληρωνετε και εξτρα  για factory o/c δεν παει ετσι με τα binned τσιπακια μακαρι να ισχυε αυτο να ηταν ξεκαθαρη η κατασταση.. Θες binned πλερω αλλα δεν ειναι ετσι.. Εχω φαει απειρες φολες με o/c και καλες υλοποιησεις (δεδομενων των προσδοκιων βεβαια) και εχουν βγει και πολυ καλα ρολογια απο απλες ειδικα με το σωστο tweaking.. 

Στο φιναλε φορεστε ενα o/c bios αφου τσεκαρετε αν θελετε τα ρολογια για τον φοβο των Ιουδαιων και φορεστε το..Αλλο παω απο tuf σε strix και αλλο πληρωνω για oc models 50αρικα και βαλε..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Vasilis 07 είπε

Ευχαριστώ για το you αλλά με τους πόντους που έχω από alpha που σήμερα διπλασιάζονται δεν έχω άλλη επιλογή. Έφυγε η παραγγελία για την Asus ROG Strix GeForce RTX 3080 OC :).

Δεν ξερω ποσο σου βγαινει με τους ποντους μιας και δεν το ανεφερες. Αν εχεις μπολικους και σου βγαινει αισθητα φθηνοτερα,τοτε προφανως για 100ευρω παραπανω αξιζει η Strix,ειδικα μιας και μιλαμε για high end καρτες. Τετοιες σειρες παλιοτερα ειχαν πολυ μεγαλυτερες χρηματικες διαφορες.

Θυμαμαι το 2018 η Msi Trio και η Asus Strix 2080 ειχαν τον πρωτο καιρο 1000-1050ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

23 minutes ago, d4ydr33m3r said:

Ρε παιδια τι απλες και τι O/C; Δεν μου εχει τυχη ποτε μοντελο απλο να μην πιανει τα ρολογια της o/c ..Γνωμη μου ειναι μην πληρωνετε και εξτρα  για factory o/c δεν παει ετσι με τα binned τσιπακια μακαρι να ισχυε αυτο να ηταν ξεκαθαρη η κατασταση.. Θες binned πλερω αλλα δεν ειναι ετσι.. Εχω φαει απειρες φολες με o/c και καλες υλοποιησεις (δεδομενων των προσδοκιων βεβαια) και εχουν βγει και πολυ καλα ρολογια απο απλες ειδικα με το σωστο tweaking.. 

Στο φιναλε φορεστε ενα o/c bios αφου τσεκαρετε αν θελετε τα ρολογια για τον φοβο των Ιουδαιων και φορεστε το..Αλλο παω απο tuf σε strix και αλλο πληρωνω για oc models 50αρικα και βαλε..

Η απλή strix 2080ti είχε διαφορά τεράστια με την oc edition.γυρω στο 8-9%.και bios δε μπορούσες να βάλεις γιατι ήταν κλειδωμενη.στην δε oc μαλιστα έβαζες ο,τι ήθελες ....Μάτριξ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, godslayerxp είπε

Πριν από κάθε bench που θα ποστάρει θα μας γράφει DRACARYS 

Και μόλις σκάσουν οι strix oc 3090 εδώ μέσα "tears of the dragon" 😂

Δεν μασάμε έχουμε καλούς δράκους εμείς ... δυνατούς και εκπαιδευμένους με χρυσή χαίτη😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...