Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, BabisTs είπε

η ψαλίδα έχει κλείσει..παλιά έπαιζε strix με asus dual αντίπαλο στο ίδιο στρατόπεδο.....τώρα strix με tuf είναι υπερβολικά αρκετά κοντά.......η strix όπως πάντα υλοποιησάρα...αλλά και η tuf μία ανασα πίσω της με ελάχιστες διαφορές....από εκει και πέρα silicon lottery και powerlimit bios......

Ψαχνω εμοτικον για την dual και δεν βρισκω.. lol 🤢

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Το θέμα είναι πότε θα πάρεις τα λεφτά πίσω αν έχεις προπληρώσει.. είναι λίγο τζόγος αυτο παρότι υπό συνθήκες θα έπρεπε να σε διασφαλίζει με τέτοια προϊόντα μεγάλης ζήτησης και χαμηλής προσφορας. Περιπλέκει το πράγμα και δεν διαχειρίζεσαι το μπάτζετ σου όπως θες εσύ αν βρεις κάτι άλλο στο ενδιάμεσο. 

Εγω απλα τονιζω οτι επειδη ριχνει καποιος παραγγελια τωρα,δεν σημαινει οτι δεν μπορει να κοιταζει και τις αλλες καρτες που θα ανακοινωθουν τελος του μηνα,ακομα και αν στο χειροτερο σεναριο παραλαβει την καρτα πχ 25 του μηνα. Ισχυει βεβαια οτι οι ειναι λιγο μανουρα μετα με τις επιστροφες. 

Το αλλο ''θετικο'΄'ειναι οτι μιλαμε για τιμες απο τον επισημο εισαγωγεα της Asus την Oktabit που προμηθευεται το You αν δεν κανω λαθος. Κοινως δεν ειναι οτι μιλαμε για τιμες σκρουτζ. Η μονη ξενερα ειναι οτι δεν δινουν μαζι δωρο και καποιο παιχνιδι απο Nvidia μερια οπως το Πλαισιο.

7 λεπτά πριν, mcrae13 είπε

Αν δεν κατάλαβα εγώ λάθος λέει για ακυρώσεις από μεριάς καταστημάτων. 

Όσο για τις strix, τόσα χρόνια τα ίδια ακούω, πως δεν αξίζουν κλπ κλπ και κατά βάθος όλοι μια στριξ θέλουν. Ο καθένας ας κρίνει για τον εαυτό του εάν αξίζει ή όχι. 

Εγώ πάντως με κάμποσες στριξ που έχουν περάσει από τα χέρια μου όλως τυχαίως παίζουν πιο δυνατά από τις υπόλοιπες στα φόρα 

Για τις Strix και εγω παλιοτερα το ελεγα αυτο οτι δεν αξιζουν τα λεφτα τους. Αλλα το ελεγα υπο την πλευρα του οτι ζητουσαν ενα σκασμο χρηματα παραπανω,οχι απο πλευρας επιδοσεων ή εμφανισης,προφανως σε μοντελα φθηνοτερα των 2080ti/3090. 

Για παραδειγμα πισω στο 2018 οταν ηταν να παρω καρτα,η Strix ζητουσε την ιδια περιοδο απο την GB Gaming OC που κοιτουσα 220+ευρω αν θυμαμαι σωστα,και με καλη διαθεσιμοτητα στα καταστηματα(και δεν αναφερομαι στην 2080ti,αλλα σε χειροτερη). 

Καμια σχεση δηλαδη με τις τιμες τωρα μεταξυ Tuf και Strix απο You.

Ισα ισα που οι Strix ειδικα σε nvidia μερια ειναι οντως απο τις κορυφαιες μαζι με evga. Στις Amd ειναι που τα κανει χαλια η Asus.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Εγώ είμαι, η γυναίκα δεν ψήνεται. 

Κάτσε να της στείλω αυτό το ποστ να δεις παιχνίδια με παντόφλα που θα εχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον πληροφοριακα, για οσους δεν μπορεσαν ακομα να αγορασουν rtx 3080 συγκεκριμενα, Απο αρχες Νοεμβριου θα υπαρχει διαθεσιμοτητα παγκοσμιως περι τις 300.000 μοναδες. Ειχα μια πληροφορια απο εναν φιλο στην Γερμανια που συνεργαζεται με την Nvidia και μολις σημερα είδα στο καναλι, Moore's Law is dead, να λεει ακριβως τον αριθμο που εμαθα και εγω. Μαρκετιστικο κολπο φαινεται να ειναι λοιπον τα περι περιορισμενης διαθεσιμοτητας μεχρι αρχες του 2021.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Εγω απλα τονιζω οτι επειδη ριχνει καποιος παραγγελια τωρα,δεν σημαινει οτι δεν μπορει να κοιταζει και τις αλλες καρτες που θα ανακοινωθουν τελος του μηνα,ακομα και αν στο χειροτερο σεναριο παραλαβει την καρτα πχ 25 του μηνα. Ισχυει βεβαια οτι οι ειναι λιγο μανουρα μετα με τις επιστροφες. 

Το αλλο ''θετικο'΄'ειναι οτι μιλαμε για τιμες απο τον επισημο εισαγωγεα της Asus την Oktabit που προμηθευεται το You αν δεν κανω λαθος. Κοινως δεν ειναι οτι μιλαμε για τιμες σκρουτζ. Η μονη ξενερα ειναι οτι δεν δινουν μαζι δωρο και καποιο παιχνιδι απο Nvidia μερια οπως το Πλαισιο.

Για τις Strix και εγω παλιοτερα το ελεγα αυτο οτι δεν αξιζουν τα λεφτα τους. Αλλα το ελεγα υπο την πλευρα του οτι ζητουσαν ενα σκασμο χρηματα παραπανω,οχι απο πλευρας επιδοσεων ή εμφανισης,προφανως σε μοντελα φθηνοτερα των 2080ti/3090. 

Το κατάλαβα. Γενικά πάντως έχω σταματήσει να πληρώνω προπαραγγελιες για πολλούς και διάφορους λόγους. Σχεδόν πάντα μόνος μου βρίσκω αυτό που θέλω πιο γρήγορα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Το κατάλαβα. Γενικά πάντως έχω σταματήσει να πληρώνω προπαραγγελιες για πολλούς και διάφορους λόγους. Σχεδόν πάντα μόνος μου βρίσκω αυτό που θέλω πιο γρήγορα.

Δεν διαφωνω καθολου σε αυτο.

Αλλα πεσαμε σε περιπτωση φετος.

Σκεψου οτι μιλαμε για προπαραγγελια για καρτες γραφικων που υποτιθεται εχουν κυκλοφορησει επισημα στην αγορα εδω και σχεδον 1μηνα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε πλέον δύσκολα τα πράγματα, με το που βγει 6700ΧΤ έφυγε παραγγελία αλλιώς κονσόλα και τα λέμε μετά τις γιορτές. 3070 έχει φάει άκυρο λόγω μνήμης + το ότι θα τρέξουν οι πειναλεοι εξ αρχής οπότε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Ε πλέον δύσκολα τα πράγματα, με το που βγει 6700ΧΤ έφυγε παραγγελία αλλιώς κονσόλα και τα λέμε μετά τις γιορτές. 3070 έχει φάει άκυρο λόγω μνήμης + το ότι θα τρέξουν οι πειναλεοι εξ αρχής οπότε....

Γιατι νομιζεις οτι σε Amd δεν θα πεσουν με τα μουτρα αν δουν καλες τιμες?

Και εκει ειναι πολυ χειροτερα απο nvidia γιατι οι περισσοτεροι(ειδικα οι των forum)κοιτανε κυριως σε Sapphire,δεν ειναι οπως σε nvidia μερια που ακομα και ''φθηνοτερες''υλοποιησεις βλεπε Asus Tuf,Msi Ventus,gaming oc κλπ ειναι τιμιες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Thresh είπε

Αυτή δεν είναι η oc, αυτή έχει τιμή κανονικά 800 ευρώ , όλες ειναι με καπέλο 150ευρω + ,προσωπικά δεν ψήνομαι να τους κάνω την χάρη να τους δώσω το καπέλο που θέλουνε.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Αυτή δεν είναι η oc, αυτή έχει τιμή κανονικά 800 ευρώ 

Τα περι τιμων προεκυψαν ταχα μου με βαση τις πρωτες τιμες που ειχαν ανεβει τον πρωτο καιρο,που φυσικα ανεφεραν απο κατω τα καταστηματα οτι δεν ειναι τελικες.

Δες πχ εδω https://www.techspot.com/news/86681-aftermarket-rtx-3080-rtx-3090-card-prices-revealed.html

Κοινως εκαναν εκτιμηση με βαση τις αρχικες τιμες. Υποψη οτι τα 805ευρω που βλεπεις στην εικονα αυτη ειναι με 16%ΦΠΑ και χωρις μεταφορικα.

Για δες τι τιμες εχουν τωρα αυτοι ολως τυχαιως,και τα δυο με μικροτερο ΦΠΑ απο Ελλαδα.

https://www.caseking.de/en/asus-geforce-rtx-3080-rog-strix-10g-10240-mb-gddr6x-gcas-400.html

https://www.overclockers.co.uk/asus-geforce-rtx-3080-rog-strix-gaming-10gb-gddr6x-pci-express-graphics-card-gx-44m-as.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Γιατι νομιζεις οτι σε Amd δεν θα πεσουν με τα μουτρα αν δουν καλες τιμες?

Και εκει ειναι πολυ χειροτερα απο nvidia γιατι οι περισσοτεροι(ειδικα οι των forum)κοιτανε κυριως σε Sapphire,δεν ειναι οπως σε nvidia μερια που ακομα και ''φθηνοτερες''υλοποιησεις βλεπε Asus Tuf,Msi Ventus,gaming oc κλπ ειναι τιμιες.

sapphire reference με 16αρα μνήμη και όταν βγουν σε νορμάλ τιμές οι άλλες βλέπουμε. Ότι βγει με 2- 2.3 σλοτ . Εκτός και πάρω κονσόλα εάν δεν βρίσκω τίποτα 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...