Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Coppermine είπε

Mάλλον σου φαίνεται ίσως φταίει οτι τραβήχτηκε απο κινητό με έντονο φως στο εργαστήριο και μετά έγινε και επεξεργασία να μικρύνει η ανάλυση για να γίνει upload στο site, μην κοιτάς την ψύκτρα της 2080Τi στο κάτω μέρος της γιατί είναι ασσύμετρη

Mα δεν ισχυρίστηκα κάτι τέτοιο απλά παρέθεσα την εμπειρία μου από μηχανήματα πελατών που φυσικά και είναι λίγα γιατί το 90% δίνει μέχρι 300€ μαξ για κάρτα γραφικών και άσχετα από οπαδιλίκια πιτσιρικάδων στο νετ, επειδή πληρώνουν οι γονείς μόλις ακούσουν οι περισσότεροι το κόστος προτιμούν να σου αφήσουν τον πιτσιρικά ενέχυρο παρά να δώσουν τέτοια ποσά, δεν είναι τυχαία άλλωστε η επιτυχία τίτλων όπως LOL, fortnite με αστεία γραφικά 20ετίας, απλά επειδή τρέχουν σε πληθώρα αρχαίων υπολογιστών και super low end laptops

είναι επειδή δεν είναι εντελώς οριζόντια η ψύκτρα και δίνει το φαινόμενο ότι έχει gpu sag :P . Και εγώ δεν έχω καταφέρει ποτέ να βάλω την ψυκτρά ευθυγραμμισμένη αν δεν κοιτάω προσεκτικά να είναι.

Επεξ/σία από Sakiz105
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

37 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

είναι επειδή δεν είναι εντελώς οριζόντια η ψύκτρα και δίνει το φαινόμενο ότι έχει gpu sag :P . Και εγώ δεν έχω καταφέρει ποτέ να βάλω την ψυκτρά ευθυγραμμισμένη αν δεν κοιτάω προσεκτικά να είναι.

Πώς γίνεται να μην βάλεις ευθυγραμμισμένη την ψήκτρα αφού τόσο οι βίδες της όσο και οι βίδες στην μητρική είναι ευθυγραμμισμένες. Δεν μπορείς να την βιδώσεις στραβά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Πώς γίνεται να μην βάλεις ευθυγραμμισμένη την ψήκτρα αφού τόσο οι βίδες της όσο και οι βίδες στην μητρική είναι ευθυγραμμισμένες. Δεν μπορείς να την βιδώσεις στραβά..

νομίζεις. Εκτός αν έχεις βάλει μόνο stock ψύκτρα η ψύκτρα ή ψύκτρα με 2 ξεχωριστά brackets, οι πιο πολλές ψύκτρες έχουν brackets που βιδώνουν και σε intel και σε amd. Δηλαδη εκεί που μπαίνουν οι βίδες δεν είναι ξεχωριστές τρύπες, αλλά ένα μεγαλύτερο κενό. Οπότε η ψύκτρα μπορεί να στρίψει λίγο αν δεν το προσέχεις. 0 διαφορά στην ψύξη πάντως, θέμα αισθητικής είναι

Spoiler

162039015_cpucoolercrooked.png.79cf241d1f37c59495dae931ef2e95d1.png

ειδικά στα single tower με universal brackets (πχ gammaxx που έχω εγώ, hyper 212, themis) είναι πολύ συχνό φαινόμενο. Αν ψάξεις cpu cooler crooked / cpu cooler not straight στο google θα βρεις άπειρα παραδείγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Sakiz105 είπε

νομίζεις. Εκτός αν έχεις βάλει μόνο stock ψύκτρα η ψύκτρα ή ψύκτρα με 2 ξεχωριστά brackets, οι πιο πολλές ψύκτρες έχουν brackets που βιδώνουν και σε intel και σε amd. Δηλαδη εκεί που μπαίνουν οι βίδες δεν είναι ξεχωριστές τρύπες, αλλά ένα μεγαλύτερο κενό. Οπότε η ψύκτρα μπορεί να στρίψει λίγο αν δεν το προσέχεις. 0 διαφορά στην ψύξη πάντως, θέμα αισθητικής είναι

  Απόκρυψη περιεχομένων

162039015_cpucoolercrooked.png.79cf241d1f37c59495dae931ef2e95d1.png

ειδικά στα single tower με universal brackets (πχ gammaxx που έχω εγώ, hyper 212, themis) είναι πολύ συχνό φαινόμενο. Αν ψάξεις cpu cooler crooked / cpu cooler not straight στο google θα βρεις άπειρα παραδείγματα

Εμένα η Noctua έχει δικά της brackets, ίσως γι' αυτό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Εμένα η Noctua έχει δικά της brackets, ίσως γι' αυτό..

Αν και off topic έκανα και στους δύο like γιατί έχετε δίκιο αμφότεροι, κανόνας δεν τπάρχει αλλά είναι ανάλογα με την  ψύκτρα και τον τρόπο που συγκρατείται πάνω στο cpu..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 minutes ago, yiannis1991 said:

Εμένα η Noctua έχει δικά της brackets, ίσως γι' αυτό..

Και η Dark Rock έχει, δεν έχει να λέει κάτι

Πρώτη φορά το ακούς αυτό να γίνεται? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Devastor είπε

Και η Dark Rock έχει, δεν έχει να λέει κάτι

Πρώτη φορά το ακούς αυτό να γίνεται? 

Ναι δεν μου έχει ξανατύχει να κουμπώνει στραβά η ψήκτρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, yiannis1991 said:

Ναι δεν μου έχει ξανατύχει να κουμπώνει στραβά η ψήκτρα..

Αυτό δεν το ξέρεις, και η δικιά σου μπορεί στο μάτι σου να σου φαίνεται καλή και όμως να μην είναι

Πάρε ένα αλφάδι και δές την και όχι δεν κάνω πλάκα

Δεν είναι δύσκολο να βιδώσεις κάτι στραβά και πίστεψε με ούτε θα το καταλάβεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει βάλει κανείς σας CM 212 ποτέ, που την έχεις βιδώσει και αν ακουμπήσεις κατά λάθος με το μανίκι σου τα fins τσουλάει όλο το cooler πάνω στο IHS; 😝

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

Και μετά από αυτό θα ξανά πάμε στα tsmc 7nm :lol:

Τουλάχιστον δεν έχουν πολύ δουλειά να κάνουν, αλλάζουν μια ημερομηνία και τσουπ το ξανά ανεβάζουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...