Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια χαρα 2080ti killer ειναι κατα την αποψη μου.  Ειναι πολυ κοντα, αλλου πιο γρηγορη αλλου οχι για λιγο και κοστιζει μισα λεφτα. Οποτε.... Αρκει οι απαιτησεις σου να ειναι μεχρι 1440, γιατι οσο ανεβαινει η αναλυση ο γερο λυκος θα δειχνει τα δοντια του πιστευω, γι αυτο και τα benchmarks σε 1440 θεωρω... Προσωπικα επειδη η 4k αναλυση προς το παρων μου ειναι αδιαφορη, θα μου ταιριαζε μια χαρα αν δεν ειχα κλειδωσει στην 3080 η στην 6900xt αν τελικα ειναι κατι της προκοπης μετα απο τοσα χρονια. Σαν απολυτες επιδοσεις... Προσωπικα διατηρουσα εντονες αμφιβολιες με τα spec που εβλεπα και χωρις να εχω τις γνωσεις πολλων απο εσας οτι θα ειναι πιο δυνατη απο 2080ti συνολικα.

Επεξ/σία από DIM1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Killer σημαίνει σκότωνω μια κάρτα ειδικά προηγούμενης γενιάς και ας ήταν high end. Επίσης η Ti είναι δυο χρόνια στη αγορα και η τιμή της είναι "συμβολική" για τα σημερινά δεδομένα. Παραμένει ακριβή λόγω έλλειψης στοκ κ ακριβου κόστους κατάσκευης. Για εμένα εάν κάποιος δεν θέλει 4k τότε χαλαρά μενει με αυτή.. Και 4k να θελει είναι σαφέστατα προτιμότερη από την 3070.. Το ποιντ μου είναι για τις υπερβολες κάποιων κανοντας τη τρίχα τριχια

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν  τελικα η nvidia δε βγαλει καλυτερες καρτες απο την 3080(3090 ειναι εκτος συζητησης),μενω με τη 2080ti και γεια σας...δε με ενδιαφερει το 4κ..μια χαρα ειμαι στα 1440  και παμε για next gen..βαζω τα λεφτα μου αλλου,οπως ενα m.2 ssd 1TB(μιας και τα AAA  games πλεον ακουμπανε τις 100αρες) και ειμαι ετοιμος για Cyberpunk και Valhalla

Επεξ/σία από Asotos33
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, d4ydr33m3r είπε

Killer σημαίνει σκότωνω μια κάρτα ειδικά προηγούμενης γενιάς και ας ήταν high end. Επίσης η Ti είναι δυο χρόνια στη αγορα και η τιμή της είναι "συμβολική" για τα σημερινά δεδομένα. Παραμένει ακριβή λόγω έλλειψης στοκ κ ακριβου κόστους κατάσκευης. Για εμένα εάν κάποιος δεν θέλει 4k τότε χαλαρά μενει με αυτή.. Και 4k να θελει είναι σαφέστατα προτιμότερη από την 3070.. Το ποιντ μου είναι για τις υπερβολες κάποιων κανοντας τη τρίχα τριχια

Ετσι ακριβως. Συμφωνουμε απολυτα. Πολλα απο τα ποστ που λες δεν ειναι προφανως αντικειμενικων ανθρωπων. Αλλα ανθρωπων πιυ θα επαιρναν νομιζαν, 2080ti με μισα χρηματα. Οποτε ισως ακομα και χαιρεκακα οτι εσεις που καποτε πληρωσατε την 2080ti φατε τη. Αμ δε.... Ισως ειναι και ασφαλιστικη δεικλιδα της ιδιας της nvidia. Γιατι αν μεχρι ενα μηνα χοντρικα πριν εδινα τα λεφτα μιας 2080ti και ξαφνικα γινοταν καπνος απο μια 3070 των μισων χρηματων, με τι ψυχολογια θα ξαναυποστηριζα το top range τους, οταν ανα πασα στιγμη απο την κορυφη βουταγε στα ταρταρα χωρις καμια νεα ανατρεπτικη τεχνολογια να εχει εμφανιστει. 

Οταν πριν λιγες μερες λοιπον μου προτειναν καποια παιδια 3070, κραταγα μικρο καλαθι και ελεγα η μτχ 2080ti η 3080. Η 3070 δεν με κερδισε στιγμη. 

Επεξ/σία από DIM1000
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάμε ένα με ένα sotr με oc gpu ,οc rams και stock cpu.

Τσεκαρω διάφορες oc cpu vs stock με την κάρτα και τι μπουκάλι ρίχνει σε 1440 stock vs oc.

Για στοκ cpu καλά πάμε , κερδίζω αρκετά από rams oc.

Έχω και εγώ τον χαβα μου ξέρω...😄

IMG-20201026-002733.jpg

Όσο για την 3070 ποτέ δεν πίστεψα ότι θα ήταν κιλερ της 2080ti και το είχα πει.

Την 2080ti την κράτησα και ίσως την αλλάξω για καμιά 6800χτ , ανάλογα τις τιμές που θα έρθουν...αλλιώς μένω με αυτή για δεύτερη

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

557usd η 3070 Eagle στο Miami που εκανε προπαραγγελια φίλος. Που την πήρε εταιρικά, δλδ χωρίς ΦΠΑ. 600 η φθηνότερη στην Ελλάδα /Ευρώπη με μεταφορικά θα έχει σίγουρα. Μόνο amd αν σώσει κατάσταση 

Επεξ/σία από Sakiz105
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καπου νομιζω οτι υπερβαλλουμε.

Προφανως και δεν υπηρχε περιπτωση να καθαριζει παντου και παντα η 3070 την 2080 Ti. Το κανει η 3080 η οποια αντιστοιχα ειναι φθηνοτερη της 2080 Ti (οταν ηταν καινουργια).

Αν η 3070 εχει καλυτερο RT performance απο την 2080 Ti και σε συνδυασμο με τα περισσοτερο χρονια εγγυησης σε σχεση με μια μεταχειρισμενη 2080 Ti, εννοειται οτι ειναι καλυτερη επιλογη για καποιον που εχει 600 ευρω και θελει οπωσδηποτε να παει στο στρατοπεδο της nvidia. Με την προύποθεση βεβαια να υπαρχει διαθεσιμοτητα!

Επισης, αυτος που εχει ηδη 2080 Ti και πριν 1-2 χρονια την πληρωσε χοντρικα 1300 ευρω, δεν ασχολειται καν με την 3070 διοτι για να δωσει αυτα τα λεφτα σημαινει οτι εχει καποια οικονομικη ανεση, οπότε ή θα μεινει με την 2080 Ti μεχρι να βγει η σειρα 40ΧΧ, ή θα παει σε λυσεις τυπου 3080 και 3090.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, tommy^ said:

Παιδια καπου νομιζω οτι υπερβαλλουμε.

Προφανως και δεν υπηρχε περιπτωση να καθαριζει παντου και παντα η 3070 την 2080 Ti. Το κανει η 3080 η οποια αντιστοιχα ειναι φθηνοτερη της 2080 Ti (οταν ηταν καινουργια).

Αν η 3070 εχει καλυτερο RT performance απο την 2080 Ti και σε συνδυασμο με τα περισσοτερο χρονια εγγυησης σε σχεση με μια μεταχειρισμενη 2080 Ti, εννοειται οτι ειναι καλυτερη επιλογη για καποιον που εχει 600 ευρω και θελει οπωσδηποτε να παει στο στρατοπεδο της nvidia. Με την προύποθεση βεβαια να υπαρχει διαθεσιμοτητα!

Επισης, αυτος που εχει ηδη 2080 Ti και πριν 1-2 χρονια την πληρωσε χοντρικα 1300 ευρω, δεν ασχολειται καν με την 3070 διοτι για να δωσει αυτα τα λεφτα σημαινει οτι εχει καποια οικονομικη ανεση, οπότε ή θα μεινει με την 2080 Ti μεχρι να βγει η σειρα 40ΧΧ, ή θα παει σε λυσεις τυπου 3080 και 3090.

Κανενας λογικος δεν δινει 2080ti μπορει ουτε καν 2080 super για 3070....Αλλα μην ξεχνας πως οποιος ειχε 1080ti πηγε σε 2080ti και τωρα κοιταει την 3090.

Επεξ/σία από bauhaus8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Asotos33 είπε

Αν  τελικα η nvidia δε βγαλει καλυτερες καρτες απο την 3080(3090 ειναι εκτος συζητησης),μενω με τη 2080ti και γεια σας...δε με ενδιαφερει το 4κ..μια χαρα ειμαι στα 1440  και παμε για next gen..βαζω τα λεφτα μου αλλου,οπως ενα m.2 ssd 1TB(μιας και τα AAA  games πλεον ακουμπανε τις 100αρες) και ειμαι ετοιμος για Cyberpunk και Valhalla

Nαι σού χω κάτι πληροφορίες από μέσα αποκλειστικές.....θα βγάλει καλύτερη από την 3080 η nvidia αφού η 3090 είναι η γρηγορότερη και υπάρχει performance headroom  μεταξύ τους ταχύτερη κατά 5,55%, βέβαια πρέπει να σκεφτείς και την πρόταση της amd που θα βγάλει και αυτή το vega 21XT 1.25% πιο αργό από το GA 102-300, και επίσης το vega 21XTX 3.34% ταχύτερο από το GA 102-300, αλλά θα είναι πιο αργές από την επόμενη nvidia που περιμένεις 3080Τi super unleaded κατά 5,55%

Φυσικά η 3090 τις ξεφτυλίζει όλες αφού είναι 11,1% ταχύτερη της 3080 και φυσικά είναι ενα καθαρά 8Κ gaming gpu......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άσχετο...

Παίρνω τηλέφωνο το you.gr για μια παραγγελία που είχα κάνει για την rog strix 3080, και από εκεί που πήγαινε μάλλον κατά τα μέσα Νοέμβρη, τώρα πάει για 31/12...

 

Απλα ξεχασα να ρωτήσω. 31/12 του 2020 ή του 21; 🤣

Επεξ/σία από alexharalam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή επιλογή η RTX 3070, στα 600€ μέσες άκρες η πραγματική της τιμή παίρνεις επιδόσεις της κορυφαίας turing 2080Τi με το μισό κόστος και ανώτερο RT performance, τα 8gb για 2Κ είναι αρκετά, καθώς επίσης και για 4Κ στους περισσότερους τίτλους που κυκλοφορούν, σχετικά με την ποσότητα της vram, τις ίδιες μ@λ@κίες ακούγαμε και για την 2080, για 2 χρόνια που είναι ο κύκλος τους επαρκεί έτσι και αλλιώς το segmentation της 3070 είναι performance aka GA 104

Και επειδή βλέπω περισσότερο το thread παρά ποστάρω ορισμένοι πρέπει να αντιληφθούν οτι top επιδόσεις και 300€ δεν παίζουν και ούτε πρόκειται να ξαναπαίξουν ποτέ τόσο από nvidia όσο και από amd, το τι γινόταν κάποτε με 6600GT (κορυφαίο performance με 200€) ή 4870Χ2 400€ για το top dog χωρίς ανταγωνιστή αυτά είναι πλέον παρελθόν και ανήκουν σε μιά άλλη εποχή που τελείωσε, τώρα το πώς φτάσαμε εδώ προσφέρεται αν θέλει να ανοίξει κάποιος τοπικό και να αναλώνεται εκεί μη ποστάροντας ot εδώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Πολύ καλή επιλογή η RTX 3070, στα 600€ μέσες άκρες η πραγματική της τιμή παίρνεις επιδόσεις της κορυφαίας turing 2080Τi με το μισό κόστος και ανώτερο RT performance, τα 8gb για 2Κ είναι αρκετά, καθώς επίσης και για 4Κ στους περισσότερους τίτλους που κυκλοφορούν, σχετικά με την ποσότητα της vram, τις ίδιες μ@λ@κίες ακούγαμε και για την 2080, για 2 χρόνια που είναι ο κύκλος τους επαρκεί έτσι και αλλιώς το segmentation της 3070 είναι performance aka GA 104

Και επειδή βλέπω περισσότερο το thread παρά ποστάρω ορισμένοι πρέπει να αντιληφθούν οτι top επιδόσεις και 300€ δεν παίζουν και ούτε πρόκειται να ξαναπαίξουν ποτέ τόσο από nvidia όσο και από amd, το τι γινόταν κάποτε με 6600GT (κορυφαίο performance με 200€) ή 4870Χ2 400€ για το top dog χωρίς ανταγωνιστή αυτά είναι πλέον παρελθόν και ανήκουν σε μιά άλλη εποχή που τελείωσε, τώρα το πώς φτάσαμε εδώ προσφέρεται αν θέλει να ανοίξει κάποιος τοπικό και να αναλώνεται εκεί μη ποστάροντας ot εδώ...

Το πρόβλημα το δικό μου είναι πως φτάσαμε στο 20% της τιμής καπέλο από το msrp ενώ ειμασταν στα +20 ευρώ για απλές και +50-80 για τοπ

Μέχρι πέρυσι με +100 ευρώ άλλαζες κατηγορία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...