Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, DIM1000 είπε

Ας το δουμε λοιπον... Γιατι ουτε τη ζητηση που αναμενοταν θα εχουν ουτε τη διαθεσιμοτητα. Και οι πρωτες τιμες εξωτερικου... Δειχνουν φολα.  Στην επιδοση... Απαντησες μονος σου... Εχεις λοιπον ενα πολυπλευρο προιον που παει καλα παντου και ενα εστιασμενο που και εκει κερδιζει υπο συνθηκες σε συγκεκριμενα σημεια. Ας δουμε και κανενα τεστ πανω σε i7, i9.... Ryzen 5... Εκτος αν θα πρεπει για να παιξουμε στα 1080 να αλλαξουμε τα παντα για να εχει την αποδοση που πρεπει σε ραστερ... Κ

To standard πλεον ειναι 5900x/5950x 1440p. Ολα τα αλλα ειναι ντοματες πιο κατω, niche πιο πανω. 2020 να μιλαμε για 1080p σε τεχνολογικο forum ειναι σαν να μιλας για οργωμα με βοδια σε αγροτικο forum.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα πρόβλημα στο youtube μόνο. Καμιά φορά μπορεί να crashάρει ο driver της nvidia.  Άλλοι λένε φταίει ο driver 457.30 και άλλοι το 20H2 update των windows, το οποίο και έκανα προχθες. Συμβαίνει σε κανέναν άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να πω ότι οι πρώτες εντυπώσεις από την κάρτα είναι άψογες. (αν βγάλουμε τα λεφτά στην άκρη) Η κατασκευή της FE είναι αντάξιες ενός premium προϊόντος. Οι θερμοκρασίες της είναι αυτό που με εντυπωσίασε πάρα πολύ, αλλά με τέτοιο θηρίο ψύκτρα που έχει πάνω θα ήταν περίεργο να μην είχε καλές θερμοκρασίες. Στο 90% ο ανεμηστήρας που ακούγεται αρκετά δεν ξεπερνάει τους 60 και κατ επέκταση τα ρολόγια της κυμαίνονται στο 2040 με 2100 δύνοντας μόνο +90 από το MSI Afterburner και ανεβάζοντας το power Limit sto 114%

Στα των frames τώρα έχω συγκρίσεις χοντρικές με την 1080ti μου. Γενικά χωρίς να πειράξω settings τα frames ήταν διπλά . RDR2 Max out σε 3440χ1440 είναι κοντά στα 100 fps το ίδιο και το Horizon Zero Dawn. Forza horizon 4 120 κλειδωμένα ακατέβατα με όλα τα settings τέρμα εκτώς το MSAA x4.

Στο flight simulator με μια γρήγορη ματιά ήμουν 50-60% πάνω σε σχέση με πριν στην Honolulu (με χειρότερο καιρό η 3090) αλλά είχα και bottlenexk από κάπου , μάλλον θεωρώ από την CPU .

(δεν είναι το πιο καθαρό build, αλλά έχει καλό airflow το οποίο και με νοίαζει...)
 

126421405_724320931769589_8193829451430858592_n.jpg

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, narta είπε

To standard πλεον ειναι 5900x/5950x 1440p. Ολα τα αλλα ειναι ντοματες πιο κατω, niche πιο πανω. 2020 να μιλαμε για 1080p σε τεχνολογικο forum ειναι σαν να μιλας για οργωμα με βοδια σε αγροτικο forum.

Προφανως και η κουβεντα τελειωνει εδω... Θεωρω οτι μετα απο αυτο το ποστ δεν εχουμε να πουμε κατι αλλο... Καλη συνεχεια. 

 

Επεξ/σία από DIM1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, narta είπε

To standard πλεον ειναι 5900x/5950x 1440p. Ολα τα αλλα ειναι ντοματες πιο κατω, niche πιο πανω. 2020 να μιλαμε για 1080p σε τεχνολογικο forum ειναι σαν να μιλας για οργωμα με βοδια σε αγροτικο forum.

 

Η πλειοψηφία παγκοσμίως έχει διαφορετική γνώμη από εσένα.

steam.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, narta είπε

To standard πλεον ειναι 5900x/5950x 1440p. Ολα τα αλλα ειναι ντοματες πιο κατω, niche πιο πανω. 2020 να μιλαμε για 1080p σε τεχνολογικο forum ειναι σαν να μιλας για οργωμα με βοδια σε αγροτικο forum.

ΛΟΛ

more like, Ryzen 5 3600 στα 1440p

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, _Theo_ είπε

 

Η πλειοψηφία παγκοσμίως έχει διαφορετική γνώμη από εσένα.

steam.jpg

Αν λάβουμε υπόψιν το steam δεν θα μιλούσαμε για rt performance καν. Άκυρο ποστ σε τεχνολογικό forum 

1 λεπτό πριν, DionGR είπε

ΛΟΛ

more like, Ryzen 5 3600 στα 1440p

Τότε why the fuckity fuck οι συγκρίσεις γινόταν με "intel gaming cpu @720p" τόσα χρόνια; Είτε χρησιμοποιείς το καλύτερο για να μην έχεις bottlenecks και να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα είτε whatever...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, narta είπε

Αν λάβουμε υπόψιν το steam δεν θα μιλούσαμε για rt performance καν. Άκυρο ποστ σε τεχνολογικό forum 

 

Μα κανονικά το RT έχει ελάχιστη πέραση παγκοσμίως και αυτό. Το ότι υπάρχουν κάποια tech junkies σε διάφορα fora που σκάνε 2K για RTX δεν αλλάζει κάτι. Όταν αλλάξουν τα δεδομένα και στη θέση της GTX 1060 βλέπεις RTX 3060 το ξανασυζητάμε. Μέχρι τότε μπορείς να μιλάς και για 8K, 16K κοκ.

Επεξ/σία από _Theo_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

 

Μα κανονικά το RT έχει ελάχιστη πέραση παγκοσμίως και αυτό. Το ότι υπάρχουν κάποια tech junkies σε διάφορα fora που σκάνε 2K για RTX δεν αλλάζει κάτι. Όταν αλλάξουν τα δεδομένα και στη θέση της GTX 1060 βλέπεις RTX 3060 το ξανασυζητάμε. Μέχρι τότε μπορείς να μιλάς και για 8K, 16K κοκ.

Μάλλον μπερδεύεις τις λέξεις standard και διαδεδομένο. Το πρώτο χρησιμοποιείται σαν εργαλείο σύγκρισης ενώ το διαδεδομένο ως μέτρο πλήθους. Στις μετρήσεις μας ενδιαφέρει η εργαλειοθήκη όχι τι είναι διαδεδομένο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, narta είπε

Αν λάβουμε υπόψιν το steam δεν θα μιλούσαμε για rt performance καν. Άκυρο ποστ σε τεχνολογικό forum 

Τεχνολογικο φορουμ. Οχι vip club.... Τα standards δεν τα οριζουμε εμεις, αλλα η τσεπη του καθενος. Που μπορει να φτανει μια καρτα με χιλια ζορια αλλα να μην μπορει να αλλαξει τον i7 του η τον 3900 του... Που τον ενδιαφερει ακομα το tdp. Εμενα δεν με απασχολει που να καταναλωνει σαν θερμοσιφωνο και να δουλευει 24/7 και ουτε θεωρω κατι niche. Μου γυαλισε, εκλεισε και τελος. Ομως δεν ειναι ολοι ετσι και ουτε μπορω να κρινω με τα δικα μου standards. Αλλιως δεν θα μιλαγαμε ποτε για vfm αφου εμενα πχ μου ειναι αδιαφορη η τιμη, δεν θα μιλαγαμε για tdp για τον ιδιο λογο κλπκλπ. Και θα συζητουσαμε μονο για 3090, 6900xt κλπ. Οι αλλες δεν εχουν χωρο σε τεχνολογικο φορουμ οπως το θετεις.... Τελος παντων τελευταιο ποστ απο εμενα. 

Επεξ/σία από DIM1000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, narta είπε

Μάλλον μπερδεύεις τις λέξεις standard και διαδεδομένο. Το πρώτο χρησιμοποιείται σαν εργαλείο σύγκρισης ενώ το διαδεδομένο ως μέτρο πλήθους. Στις μετρήσεις μας ενδιαφέρει η εργαλειοθήκη όχι τι είναι διαδεδομένο

 

Οι εταιρείες κοιτάνε το τι είναι διαδεδομένο. Όταν οι περισσότεροι έχουν κάρτες τύπου GTX 1060 πως να κυκλοφορήσουν μαζικά παιχνίδια με RTX;;

Και έπειτα, για εμένα μπορεί να standard το 4K επειδή έχω και τα σκάω για κάρτες. Αυτό τι σημαίνει; Ότι οι εταιρείες πρέπει να πάρουν εμένα υπόψιν οι τους άλλους πχ 5 που παίζουν σε 1080p ;

Τέλος υπάρχουν games που ακόμα και σε 1080p γονατίζουν πολλά High End συστήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DIM1000 είπε

Τεχνολογικο φορουμ. Οχι vip club.... Τα standards δεν τα οριζουμε εμεις, αλλα η τσεπη του καθενος. Που μπορει να φτανει μια καρτα με χιλια ζορια αλλα να μην μπορει να αλλαξει τον i7 του η τον 3900 του... Που τον ενδιαφερει ακομα το tdp. Εμενα δεν με απασχολει που να καταναλωνει σαν θερμοσιφωνο και να δουλευει 24/7 και ουτε θεωρω κατι niche. Μου γυαλισε, εκλεισε και τελος. Ομως δεν ειναι ολοι ετσι και ουτε μπορω να κρινω με τα δικα μου standards. Αλλιως δεν θα μιλαγαμε ποτε για vfm αφου εμενα πχ μου ειναι αδιαφορη η τιμη, δεν θα μιλαγαμε για tdp για τον ιδιο λογο κλπκλπ. Και θα συζητουσαμε μονο για 3090, 6900xt κλπ. Οι αλλες δεν εχουν χωρο σε τεχνολογικο φορουμ οπως το θετεις.... Τελις παντων τελευταιο ποστ απο εμενα. 

Το standard σαν ερμηνεία είναι πολύ συγκεκριμένο. Είναι μονάδα μέτρησης αυστηρά καθορισμένη. Δεν είναι κάτι που μπορεί να αλλάξει κατά βούληση. Την δεδομένη χρονική συγκυρία το καλύτερο gaming cpu είναι ο 5950x. No but or ifs. Η πλατφόρμα είναι η x570 και οι μνήμες στο 1:1 

Αυτό είναι το standard μέτρησης επίδοσης gaming. Η ανάλυση του 2020 είναι η 1440p. 

 

Όλα τα παραπανω όταν μιλάμε για τεχνολογικό  forum όχι τον Μπάμπη που παίζει lolακι

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, Silverage είπε

Έχω ένα πρόβλημα στο youtube μόνο. Καμιά φορά μπορεί να crashάρει ο driver της nvidia.  Άλλοι λένε φταίει ο driver 457.30 και άλλοι το 20H2 update των windows, το οποίο και έκανα προχθες. Συμβαίνει σε κανέναν άλλο;

EΙχα ενα αναλoγο θεμα με και συγκεκριμενα με τον Firefox. Aλλαξα driver αλλα παλι τα ιδια. Τελικα το ελυσα απενεργοποιωντας το hardware acceleration στον Browser. Συνεβη λιγο μετα αφου εγκατεστησα το 20H2.

Επεξ/σία από xartemporas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, narta είπε

Το standard σαν ερμηνεία είναι πολύ συγκεκριμένο. Είναι μονάδα μέτρησης αυστηρά καθορισμένη. Δεν είναι κάτι που μπορεί να αλλάξει κατά βούληση. Την δεδομένη χρονική συγκυρία το καλύτερο gaming cpu είναι ο 5950x. No but or ifs. Η πλατφόρμα είναι η x570 και οι μνήμες στο 1:1 

Αυτό είναι το standard μέτρησης επίδοσης gaming. Η ανάλυση του 2020 είναι η 1440p. 

Όλα τα παραπανω όταν μιλάμε για τεχνολογικό  forum όχι τον Μπάμπη που παίζει lolακι

 

Ε αφού το λες εσύ, κάτι θα ξέρεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...