Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα , να σας ρωτήσω παιδιά το computer universe έχει ιδεα κανεις πόσες μερες κάνει για παράδοση στις 3070; Αν έχει ψωνίσει κανείς φυσικά και ξέρεις. Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Matrix7 είπε

Τρίτη...Αν δεν είναι κ φαρμακερή το παρατάω το άθλημα!Η πάω σε amd😅

IMG_20201208_142111__01.jpg

Καλορίζικο το τέρας...μακράν η καλύτερη υλοποίηση για μένα!Δυνατά γκάζια bro...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, darksoul93 είπε

Καλησπερα , να σας ρωτήσω παιδιά το computer universe έχει ιδεα κανεις πόσες μερες κάνει για παράδοση στις 3070; Αν έχει ψωνίσει κανείς φυσικά και ξέρεις. Ευχαριστω.

DHL 2-3 εργάσιμες, κοντά 35ευρώ μεταφορικά (UK)

Επεξ/σία από morehp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, morehp είπε

20+ ωρες εχω παιξει ηδη και εχω θετικες εντυπωσεις. Τα γραφικα με RTX on και off ειναι κυριολεκτικά μέρα με τη νύχτα

Ποτέ πρόλαβες. Εγώ 20 ώρες ξοδεύω σε έναν μήνα 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dem είπε

Καλά αυτό σας το έλεγα το Ιούνιο , το θέμα είναι πόσα street price ; 

3080ti 1.4k - 1.5k ; 

MSRP 999$ :P αλλά η τιμή ναι, κάπου στα 1500+ θα παίξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Sakiz105 είπε

το πρόβλημα με τις 3080 είναι ότι τραβάνε κάτι 400+ spikes μέχρι να σταθεροποιηθούν. Ιστορία δεν παθαίνεις αλλά μπορεί να κλείσει randomly

Πώς τραβάνε 400+ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Acmilangr2 είπε

Ποτέ πρόλαβες. Εγώ 20 ώρες ξοδεύω σε έναν μήνα 🤣

Και δεν το διασκέδασα 🤣  αλλά άξιζε γιατί έχει πέσει πολύ δουλειά στον τίτλο. 2 ημέρες δουλειά ήταν 😋

Τώρα κάνω υπομονή να το ευχαριστηθώ αφού πέσουν και τα πρώτα patch άμεσα με το unlock.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Αν και έχω αμφιβολίες η ερώτηση μου είναι η εξής

Έχω σκάσει ήδη 1100€ εδώ και 3 μήνες χωρίς να έχω παραλαβει τιποτα παρα αέρα κοπανιστό, και πιθανότατα δεν θα παραλαβω πριν το Φλεβάρη στην καλύτερη, τι με εμποδίζει να ακυρώσω και με το refund να παρω την υποθετική 3080Ti.....

Φυσικά τιποτα απλά εάν σκάσουν χιλιάδες ακυρώσεις στα pre  orders  από πελατες που δεν έχουν παραλαβει ακόμα 3080 και 3090, εκτός και αν η nvidia   έχει αυτοκτονικές τάσεις.... 

Όσοι περιμενουν 3080 πανε για την διπλάσια vram, όσοι τα έσκασαν χοντρά στην 3090 πανε για την Χρυσή τομή και χεστηκαν για 4gb λιγότερη vram να μιλήσουμε για επιδόσεις  σε διαφορετικές εκδόσεις της ίδια καρτας με 10% διαφορά στην απόδοση είναι γελοίο παντως μια τέτοια κίνηση το μόνο που θα σήμαινε για τα pre orders των 3080/90 ειναι κανιβαλισμός

Επεξ/σία από Coppermine
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την 3080 έπρεπε να την βγάλει με 384bit και 12GB VRAM. Η 6900XT βγήκε ψιλομάπα σε σχέση με την 6800XT, οπότε δεν θα υπήρχε καν λόγος να βγάλει 3080Ti. Με τα 10GB όμως την κουτσούρεψε πολύ που για την ώρα δεν φαίνεται κάπου, πέρα από το CP 2077 σε 4K/RTU που είναι unplayable έτσι και αλλιώς και το Warzone που έχει memory leak.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι τα pre orders  ειναι χιλιάδες το flow θα παραμεινει χαμηλό ακόμη για καιρό, και μια κάρτα ακόμη με 5% διαφορά ανάμεσα σε 3080 3090 με την σωστή vram, θα ήταν η χρυσή τομή αλλά κανιβαλιζοντας τα pre orders των 3080/90 θα γυρίσει μπούμερανγκ ευκολα

Ο ανταγωνισμός ακομα και σε αυτό το γυρο με το μακράν χειρότερο πατατο launch από nvidia δεν είναι ικανός να απειλήσει τις πωλησεις της, καλη η 6800ΧΤ αλλά RTX dlss δεν τιμή παρομοια λείπει το wow factor και ότι να λένε οι οποίοι οπαδοί εδώ και εκεί η πραγματικοτητα διαφέρει.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το καλό που έχει η AMD είναι η vram για το 4Κ και το ότι πιθανόν να τρέχουν καλύτερα τα κονσολο-ports είτε εσκεμμένα (Dirt 5, Godfall) είτε λόγω κοινής αρχιτεκτονικής. Η Nvidia έχει το RT που ούτε τώρα θα γίνει mainstream και το DLSS που φαίνεται να ανεβαίνει. Το κακό με τα 10GB είναι ότι για λίγο δεν θα είναι επαρκή σε κάποιες περιπτώσεις, δύσκολο μου φαίνεται να βγουν games που να χρειάζονται 14GB για παράδειγμα, λογικά στα 11-12 μαξ. Αν την έβγαζε με 12GB την 3080 θα ήταν η καλύτερη κάρτα της γενιάς συνολικά..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας δεχθούμε πως η 3080ti θα κυκλοφορήσει Ιανουάριο στο υποθετικό MSRP 999.

Η 3080 εχει στα χαρτιά MSRP 699. Πραγματικα markup στην αγορα της τάξης του 35-45%;

Με δεδομένη υστέρηση στην παραγωγή, η 3080ti θα ακολουθήσει το ιδιο μοτίβο στις τιμές. 

Γιατι κάποιος να επιλέξει την 3080ti για παιχνίδια; Τόσο καιρό θα μπορούσε κάποιος να αγοράσει 3090 σε τιμή κοντά στην πολυ πιθανως φουσκωμενη τιμη της 3080ti.... clusterfck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...