Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Μιλας απο προσωπικη εμπειρια για το παραπανω?

 

Γιατί πρέπει να έχω προσωπική εμπειρία για να καταλάβω ότι είναι κάπως να πρέπει με το καλημέρα να ρίχνεις settings σε κάρτα των 800+ ευρώ; Κοινή λογική είναι..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ήταν που η 3090 προοριζόταν για 8K gaming 🤣😂.... και μιλάμε για παιχνίδι που ξεκίνησε να σχεδιάζεται τουλάχιστον 7 χρόνια πριν και είναι ο ορισμός του crossgen όσο και να μην θέλουν κάποιοι να το παραδεχτούν. Ευτυχώς που υπάρχει και το DLSS να σώσει τα προσχήματα.... τα ξαναλέμε σε 2 χρόνια με Hopper γιατί τώρα ούτε το wannabe brute force της 3090 δεν κάνει δουλειά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, DionGR είπε

Και παλι ομως δεν καταλαβαινω γιατι ξυνιζει σε ατομα εδω μεσα η 3080 με RT σε 4k και μιλαμε περι "δεν θελω να κατεβασω ουτε μισο setting επειδη εδωσα Χ λεφτα ακομα και αν δεν εχει visual difference

Ας ξεκαθαρίσουμε το segmentation στις κάρτες γραφικών, όπου τις ξεχωρίζουμε με βάση τον πυρήνα που έχουν aka

xx 102 enthusiast

xx104 performance

xx106 mainstream

Οι εμπορικές τους ονομασίες είναι αδιάφορες δηλαδή ΒΑΣΙΚΟ γιατί πολλοί κάνουν το ίδιο λάθος ξανά μανά η 2080 λόγω του **104 πυρήνα είναι performance seg κάρτα. και φυσικά είναι αντικαταστάτης της 3070 αμφότερες με **104 πυρήνα και φυσικά όχι της 3080 που έχει GA 102, όπου όμως είναι αντικαταστάτης της RTX 2080Ti που έχει TU 102.....

Θα ρωτήσεις τί μέρος του λόγου είναι η 3090?, είναι ΤΙΤΑΝ? είναι dual gpu όπως π.χ. η GTX 690? Τίποτα εκ' των δύο είναι ένα άλλη μια εκδοχή του enthusiast GA 102 με διαφορετικό όνομα όπως θα μπορούσε να λέγεται είτε 3080 Τι, S κλπ....

Το οτι αλλάζουν οι γενιές καρτών γραφικών δεν σημαίνει ότι αλλάζουν φυσικά και τα segmentaions, μπορεί όμως το next gen performance να πιάσει την απόδοση του last gen entusiast π.χ. το GA 104 είναι το ίδιο γρήγορο με το TU 102 της 2080Τι

Οπως είχε κάνει και το GP 104 στο GM 200 της 980Τι κοκ......, τώρα γιατί οι ξερόλες youtubers στην παρουσίαση των turing έκαναν εμετό gia την απόδοση του TU 104 της 2080 ότι ήταν μόνο 8% ταχύτερο από το enthusiast GP 102 της 1080Ti και την πρότειναν για αγορά ενώ έκαναν λες και δεν υπήρχε το TU 102 και η 2080Τi, απλά ρώτα αυτούς που αναμασάν μαλακίες και τις περνούν στο κοινό σαν θέσφατο, γιατί κατηγοριοποίησαν τις κάρτες με βάση ένα μεταβλητό μέγεθος όπως η τιμή ε τώρα που ανέβασαν ΟΛΟΙ τις τιμές ακόμη και η αγία κόκκινη προστάτιδα των gamer ας βγούν οι κλόουν όπως linus, hardware unboxed και να μας προτείνουν ως high end την RTX 3060 που έχει τιμή όσο η enthusiasτ HD 4870X2 to 2008

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Γιατί πρέπει να έχω προσωπική εμπειρία για να καταλάβω ότι είναι κάπως να πρέπει με το καλημέρα να ρίχνεις settings σε κάρτα των 800+ ευρώ; Κοινή λογική είναι..

Γιατι οπως συμβαινει παρα μα παρα πολλες φορες,αλλη αποψη εχει αυτος που βλεπει τα πραγματα απεξω,και αλλο αυτος που εχει προσωπικη αποψη για αυτα.

Λες και παλιοτερα με καρτες των 800ευρω,δεν εριχνες ρυθμισεις και φιλτρα σε καποια παιχνιδια/αναλυσεις  για την εποχη τους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Γιατι οπως συμβαινει παρα μα παρα πολλες φορες,αλλη αποψη εχει αυτος που βλεπει τα πραγματα απεξω,και αλλο αυτος που εχει προσωπικη αποψη για αυτα.

Λες και παλιοτερα με καρτες των 800ευρω,δεν εριχνες ρυθμισεις και φιλτρα σε καποια παιχνιδια/αναλυσεις  για την εποχη τους.

 

Απλά μας έχουν φάει με το Cyberpunk, είναι NVIDIA sponsored, το λιβανίζουν πόσο καιρό, θα έπρεπε με DLSS να παίζει ultra 4Κ/60 στην 3080. Και παλιότερα ήταν ξενέρωμα, ξενέρωμα είναι και τώρα. Σίγουρα δεν θα πάθεις κάτι αν ρίξεις 1-2 ρυθμίσεις, είναι απλά το ψυχολογικό του πράγματος..

Υ.Γ. Εγώ δεν ειρωνεύομαι όμως, εσύ το κάνεις διαρκώς, άντε ξεκόλλα λίγο, κουβέντα κάνουμε..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

 θα έπρεπε με DLSS να παίζει ultra 4Κ/60 στην 3080.

Ε με σχολια αυτου του τυπου ή οπως τα πιο πισω του πως θα ενιωθες αν ησουν στα παπουτσια καποιου αλλου,τι απαντησεις περιμενεις να παρεις?

Και αν σε ενδιαφερει το Cyberpunk,υπαρχει αλλο ειδκο θεμα για αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ημουνα νιος και γερασα.. Τα ιδια ακουω σε καθε νεα γενια και σε καθε παιχνιδι που τολμαει να ανεβασει λιγο τις απαιτησεις. Σε λαθος σημειο εστιαζετε.. Το φλεγον ζητημα δεν ειναι η αποδοση. Η δεν θα επρεπε για να το πω πιο σωστα. Ειναι το αν αυτο που βλεπεις στην οθονη σου αποτελει λογο να υπαρχει αυτη η αποδοση. Και αντι να λεμε ευχαριστω θεε μου που περνουμε και κανα παιχνιδι της προκοπης που και που αρχιζουμε τα δεν βγαινουν τα νουμερα μου και τι χαλι ειναι αυτο κλπ..

Κατα τα αλλα ομως σε λιγο καιρο θα ακουω παλι,  πωπω βαρεθηκα να πληρωνω λεφτα και να παιζω κονσολοπαιχνιδια προηγουμενης γενιας. Ε ξερετε υπαρχει και γκρι οχι μονο μαυρο και ασπρο.. Δεν πας απο το last gen 100+fps στο 100+ next gen τιτλο, οι περισσοτεροι τιτλοι θα ειναι ενδιαμεσα.. 

Προσωπικα το μονο που θελω ειναι να βλεπω next gen gfx και οχι να καθομαι και να μετραω ποσα fps εβγαλε η 3090 που την χρυσοπληρωσα.. 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ε με σχολια αυτου του τυπου ή οπως τα πιο πισω του πως θα ενιωθες αν ησουν στα παπουτσια καποιου αλλου,τι απαντησεις περιμενεις να παρεις?

Και αν σε ενδιαφερει το Cyberpunk,υπαρχει αλλο ειδκο θεμα για αυτο.

Τι στα παπούτσια του άλλου; Αγοράζεις flagship gpu και στο πρώτο σοβαρό game πρέπει να ρίξεις settings, ε είναι κάπως. Από ψυχολογικής άποψης τουλάχιστον..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Ημουνα νιος και γερασα.. Τα ιδια ακουω σε καθε νεα γενια και σε καθε παιχνιδι που τολμαει να ανεβασει λιγο τις απαιτησεις. Σε λαθος σημειο εστιαζετε.. Το φλεγον ζητημα δεν ειναι η αποδοση. Η δεν θα επρεπε για να το πω πιο σωστα. Ειναι το αν αυτο που βλεπεις στην οθονη σου αποτελει λογο να υπαρχει αυτη η αποδοση. Και αντι να λεμε ευχαριστω θεε μου που περνουμε και κανα παιχνιδι της προκοπης που και που αρχιζουμε τα δεν βγαινουν τα νουμερα μου και τι χαλι ειναι αυτο κλπ..

Κατα τα αλλα ομως σε λιγο καιρο θα ακουω παλι,  πωπω βαρεθηκα να πληρωνω λεφτα και να παιζω κονσολοπαιχνιδια προηγουμενης γενιας. Ε ξερετε υπαρχει και γκρι οχι μονο μαυρο και ασπρο.. Δεν πας απο το last gen 100+fps στο 100+ next gen τιτλο, οι περισσοτεροι τιτλοι θα ειναι ενδιαμεσα.. 

Προσωπικα το μονο που θελω ειναι να βλεπω next gen gfx και οχι να καθομαι και να μετραω ποσα fps εβγαλε η 3090 που την χρυσοπληρωσα.. 

Κοίτα, ο high-endας θέλει visuals, αλλά όταν το mainstream το ξεσκίζεις όπως το CP 2077 υπάρχει πρόβλημα στην πλειοψηφία. 

Τα γραφικά του ακόμα δεν έχω καταλάβει αν δικαιολογούν τέτοιες απαιτήσεις. 

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Τι στα παπούτσια του άλλου; Αγοράζεις flagship gpu και στο πρώτο σοβαρό game πρέπει να ρίξεις settings, ε είναι κάπως. Από ψυχολογικής άποψης τουλάχιστον..

Στο πρώτο Crysis ξέρεις τι έπαθαν οι 8800GTX/Ultra που ήταν τέρατα? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Ημουνα νιος και γερασα.. Τα ιδια ακουω σε καθε νεα γενια και σε καθε παιχνιδι που τολμαει να ανεβασει λιγο τις απαιτησεις. Σε λαθος σημειο εστιαζετε.. Το φλεγον ζητημα δεν ειναι η αποδοση. Η δεν θα επρεπε για να το πω πιο σωστα. Ειναι το αν αυτο που βλεπεις στην οθονη σου αποτελει λογο να υπαρχει αυτη η αποδοση. Και αντι να λεμε ευχαριστω θεε μου που περνουμε και κανα παιχνιδι της προκοπης που και που αρχιζουμε τα δεν βγαινουν τα νουμερα μου και τι χαλι ειναι αυτο κλπ..

Κατα τα αλλα ομως σε λιγο καιρο θα ακουω παλι,  πωπω βαρεθηκα να πληρωνω λεφτα και να παιζω κονσολοπαιχνιδια προηγουμενης γενιας. Ε ξερετε υπαρχει και γκρι οχι μονο μαυρο και ασπρο.. Δεν πας απο το last gen 100+fps στο 100+ next gen τιτλο, οι περισσοτεροι τιτλοι θα ειναι ενδιαμεσα.. 

Προσωπικα το μονο που θελω ειναι να βλεπω next gen gfx και οχι να καθομαι και να μετραω ποσα fps εβγαλε η 3090 που την χρυσοπληρωσα.. 

Δεν μίλησε κανείς για 100+ fps, αλλά για 60 και μάλιστα σε NVIDIA sponsored title και με DLSS κιόλας, ούτε καν native. Αυτό θα έπρεπε να το κάνει. Δεν λέω ότι φταίει η κάρτα απαραίτητα. Μπορεί να φταίνε οι drivers, το optimization στο game, οτιδήποτε..

2 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Στο πρώτο Crysis ξέρεις τι έπαθαν οι 8800GTX/Ultra που ήταν τέρατα? 

To Crysis ήταν εξωγήινο για τα δεδομένα της εποχής, το CP77 δεν είναι έτσι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Κοίτα, ο high-endας θέλει visuals, αλλά όταν το mainstream το ξεσκίζεις όπως το CP 2077 υπάρχει πρόβλημα στην πλειοψηφία. 

Τα γραφικά του ακόμα δεν έχω καταλάβει αν δικαιολογούν τέτοιες απαιτήσεις. 

Στο πρώτο Crysis ξέρεις τι έπαθαν οι 8800GTX/Ultra που ήταν τέρατα? 

Μου αρεσει που απαντας μονος σου 😛

Αν δεν εχω προβλημα εγω που εσκασα τοσα λεφτα για αλλη μια φορα τοτε προσωπικα δεν μπορω να καταλαβω πως μπορει να εχει προβλημα καποιος με mainstream. Καταλαβαινω οτι θελει αποδοση απο το συστημα του αλλα αν αυτος ειναι ο πρωταρχικος του στοχος ας κατεβασει ρυθμισεις. Σε PC ειμαστε.. 

5 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Δεν μίλησε κανείς για 100+ fps, αλλά για 60 και μάλιστα σε NVIDIA sponsored title και με DLSS κιόλας, ούτε καν native. Αυτό θα έπρεπε να το κάνει. Δεν λέω ότι φταίει η κάρτα απαραίτητα. Μπορεί να φταίνε οι drivers, το optimization στο game, οτιδήποτε..

To Crysis ήταν εξωγήινο για τα δεδομένα της εποχής, το CP77 δεν είναι έτσι..

Α τωρα θα πιασουμε τα νουμερα; Μιλαω για το εκαστοτε target performance που θελει καποιος.. Αλλος θελει 60 , αλλος 120, αλλος θελει να πιασει με καρτα 3ετιας το λοττο ε οκ σημασια εχει να ξερουμε και τι θελουμε.. Ειδικα σε 4k..

Αν αρχισω και απαριθμω τις @@ που εχω φαει στην μαπα σε 4k και δεν επιανα ουτε 60fps θα νυχτωσω.. 

Επισης εκτος και αν εχετε παιξει το παιχνιδι και εχετε και τεχνικη αναλυση να παραθεσετε για τον γραφικο τομεα και το αν αξιζει ή οχι τοτε συγνωμη αλλα τις αποψεις σας περι visual fidelity θα τις παρω with a grain of salt.. Η με ολο το αλατι..

Υπομονη.. Και οποιος θελει 60αρια ακατεβατα ας περιμενει λιγο.. Ενα δυο οδηγοι, λιγο optimization και ολα θα παιξουν επαρκεστατα.. 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγα πως κανετε ετσι αδερφια κατεβαστε την αναλυση λιγακι νομιζω στα 800χ600 θα ειναι καλα για full RT.

Πολυ γκρινια επεσε παλι τι ειστε εσεις μωρε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι παλιότερα είχες SLI/CF έστω με τα όποια θέματα είχες έξτρα επιδόσεις. Τώρα ό,τι βγάλει η top GPU και μετά το χάος.. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Ημουνα νιος και γερασα.. Τα ιδια ακουω σε καθε νεα γενια και σε καθε παιχνιδι που τολμαει να ανεβασει λιγο τις απαιτησεις. Σε λαθος σημειο εστιαζετε.. Το φλεγον ζητημα δεν ειναι η αποδοση. Η δεν θα επρεπε για να το πω πιο σωστα. Ειναι το αν αυτο που βλεπεις στην οθονη σου αποτελει λογο να υπαρχει αυτη η αποδοση. Και αντι να λεμε ευχαριστω θεε μου που περνουμε και κανα παιχνιδι της προκοπης που και που αρχιζουμε τα δεν βγαινουν τα νουμερα μου και τι χαλι ειναι αυτο κλπ..

Κατα τα αλλα ομως σε λιγο καιρο θα ακουω παλι,  πωπω βαρεθηκα να πληρωνω λεφτα και να παιζω κονσολοπαιχνιδια προηγουμενης γενιας. Ε ξερετε υπαρχει και γκρι οχι μονο μαυρο και ασπρο.. Δεν πας απο το last gen 100+fps στο 100+ next gen τιτλο, οι περισσοτεροι τιτλοι θα ειναι ενδιαμεσα.. 

Προσωπικα το μονο που θελω ειναι να βλεπω next gen gfx και οχι να καθομαι και να μετραω ποσα fps εβγαλε η 3090 που την χρυσοπληρωσα.. 

Από leaked video λίγων ωρών με 3080 και 8700K είδα μια αρκετά άδεια από NPCs Night City. Την ημέρα μάλιστα. Απορώ σε τι ακριβώς χρειάζεται ένα 6/12 CPU(intel that is) που τον αναφέρουν ως recommended. Τι είναι αυτό που βλέπουμε στην οθόνη μας, όπως λες και δεν φαινόταν πριν σε άλλα games του είδους; Π.χ Spiderman στο PS4 pro, WD 2 και Legion κτλ. Σόρυ, δεν μπορώ να δω κάτι σε επίπεδο simulation τουλάχιστον.

Για να μην πιάσουμε τα γραφικά που είναι κάτι πιο υποκειμενικό. BTW, είναι όντως πολύ προηγμένα. Το αν θα μπορούσε να γίνει καλύτερη δουλειά σηκώνει κουβέντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...