Προς το περιεχόμενο

Topic Μαγειρικής/Ζαχαροπλαστικής


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το update για τα μπισκότα με τη μαύρη ζάχαρη

Κατ'αρχήν, όπως είχε πει και ο ίδιος ο Π στην εκπομπή, δεν είναι ακριβώς μπισκότα αλλά κάτι ανάμεσα σε μπισκότο και brownie. Στο δια ταύτα, θέλει ΠΟΛΥ καλό χτύπημα με το μίξερ και αν το βούτυρο δεν έχει μαλακώσει λίγο ετοιμαστείτε για μπράτσα, εκτός αν το μίξερ σας γ@μ@ει μάνες. Όσο για το ψήσιμο...13-14' ήταν απλά ΑΣΤΕΙΟ, δεν ξέρω τί φούρνο έχει ο Π αλλά εγώ το ξαναέβαλα και έμεινε στάνταρ 20 (δεν κράτησα χρόνο) αλλιώς θα έβγαινε ένα μισο-άψητο blob.

 

Πολύ ωραία και γεμάτη γεύση (βούτυρο ftw) αλλά κάποιοι θα τα βρουν πολύ γλυκά. Η αναλογία της σοκολάτας, ακολουθώντας πιστά τη συνταγή, ήταν παραπάνω από όσο θα ήθελα. Θα τα ξανακάνω αλλά με χακεριά στα νούμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβες...Όταν λέμε blob, εννοούμε blob. Χυλός, πώς το λένε, το έκοψα με το μαχαίρι και δεν άφηνε κοψιά (εκτός από το πάνω μέρος που έκανε σύντομα κρούστα). Όχι απλά "κάπως mushy" μέσα, όπως είναι τα brownies. Και αυτό αφού το άφησα να "κάτσει" και να κρυώσει για να δέσει η ζάχαρη, πράγμα που δεν έγινε. Τα ξαναέβαλα με την βεβαιότητα ότι θα είναι καταστροφή (είπα από το άψητα, καλύτερα) και ευτυχώς δεν καταστράφηκαν. Το 20'΄περίπου ήταν το σύνολο, αν και τώρα που το σκέφτομαι ήταν σίγουρα παραπάνω. Ωραία γεύση πάντως, αν και είπαμε, αρκετά γλυκά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τηγανητές εννοείται. Λίγο αλεύρι σε μια πλαστική σακουλίτσα, βάζεις μέσα όσες πουτσομούρες χωράνε σε μια τηγανιά, χτυπάς την σακούλα να αλευρωθούν οι πουτσομούρες, έχεις βάλει ήδη λάδι (ελαιόλαδο ε, όχι φλωριές με σπορέλαια κλπ) στο τηγάνι να ζεσταθεί καλά, πετάς τις πουτσομούρες μέσα, λίγα λεπτά από δω, λίγα από κει, έτοιμες. Λεμόνι και τσίπουρο, μαζί με μια αγγουροντομάτα με μπόλικο κρεμμύδι.

 

α, δεν τις καθαρίζεις, μόνο τις πλένεις και τις στεγνώνεις καλά. Αν σε ενοχλούν τα λέπια, ξύστα λίγο με ένα μαχαίρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβες...Όταν λέμε blob, εννοούμε blob. Χυλός, πώς το λένε, το έκοψα με το μαχαίρι και δεν άφηνε κοψιά (εκτός από το πάνω μέρος που έκανε σύντομα κρούστα). Όχι απλά "κάπως mushy" μέσα, όπως είναι τα brownies. Και αυτό αφού το άφησα να "κάτσει" και να κρυώσει για να δέσει η ζάχαρη, πράγμα που δεν έγινε. Τα ξαναέβαλα με την βεβαιότητα ότι θα είναι καταστροφή (είπα από το άψητα, καλύτερα) και ευτυχώς δεν καταστράφηκαν. Το 20'΄περίπου ήταν το σύνολο, αν και τώρα που το σκέφτομαι ήταν σίγουρα παραπάνω. Ωραία γεύση πάντως, αν και είπαμε, αρκετά γλυκά.

 

αν ο φουρνος σου ειναι παλιος ή μικρος ή υποψιαζεσαι οτι δεν λειτουργει σωστα τοτε αυτο εξηγει γτ ηθελαν παραπανω ωρα. εγω πλεον εχω παρετηθει απο την παρασκευη κεικ και γενικα ογκωδων γλυκων γτ ο φουρνος μου ειναι γτπκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τηγανητές εννοείται. Λίγο αλεύρι σε μια πλαστική σακουλίτσα, βάζεις μέσα όσες πουτσομούρες χωράνε σε μια τηγανιά, χτυπάς την σακούλα να αλευρωθούν οι πουτσομούρες, έχεις βάλει ήδη λάδι (ελαιόλαδο ε, όχι φλωριές με σπορέλαια κλπ) στο τηγάνι να ζεσταθεί καλά, πετάς τις πουτσομούρες μέσα, λίγα λεπτά από δω, λίγα από κει, έτοιμες. Λεμόνι και τσίπουρο, μαζί με μια αγγουροντομάτα με μπόλικο κρεμμύδι.

 

α, δεν τις καθαρίζεις, μόνο τις πλένεις και τις στεγνώνεις καλά. Αν σε ενοχλούν τα λέπια, ξύστα λίγο με ένα μαχαίρι.

 

Κομπλε...

 

Μονο το τσιπουρο λειπει αλλα θα ερθουν συντομα οι προμηθιες θελω να πιστευω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ο φουρνος σου ειναι παλιος ή μικρος ή υποψιαζεσαι οτι δεν λειτουργει σωστα τοτε αυτο εξηγει γτ ηθελαν παραπανω ωρα. εγω πλεον εχω παρετηθει απο την παρασκευη κεικ και γενικα ογκωδων γλυκων γτ ο φουρνος μου ειναι γτπκ.

 

αυτό φταίει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημερα εφτιαξα Sloppy Joes

 

οι φωτογραφιες ειναι χαλια γιατι πειναγα και δεν μπορουσα να κρατηθω με τπτ!

 

http://thepioneerwoman.com/cooking/2010/04/sloppy-joes/ η συνταγη

 

p1030976l.jpg

p1030977.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ο φουρνος σου ειναι παλιος ή μικρος ή υποψιαζεσαι οτι δεν λειτουργει σωστα τοτε αυτο εξηγει γτ ηθελαν παραπανω ωρα. εγω πλεον εχω παρετηθει απο την παρασκευη κεικ και γενικα ογκωδων γλυκων γτ ο φουρνος μου ειναι γτπκ.

 

Μικρός δεν είναι, καλά δουλεύει, αλλά είναι παλιός. Κι εγώ εκεί την ψυλλιάστηκα τη δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα το μενού είχε ογκρατεν ζυμαρικών. Επειδή η μπεσαμελ βγήκε λίγη έβαλα και για βάση κρέμα γάλακτος. Έβαλα και λίγο μπέικον μέσα.

 

post-162539-0-96442400-1354983209_thumb.jpg

 

 

 

[ATTACH]201595[/ATTACH]

 

Αποστολή από το WT19i με τη χρήση Insomnia App

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα μου ρθε τις προαλλες το sodim citrate και θα κανω την σαλτσα τυριου απο το modernist cuisine:

https://www.youtube.com/watch?v=gOLgLi5ZJOY

mac-and-cheese-recipe.jpeg

 

 

Για τους 4 υπολοιπους καμενους εδω μεσα:

https://www.youtube.com/watch?v=HNqeSzH6qY8

 

Aν και εδω και 10 μερες οτι μαγειρευω το κανω στην χυτρα που αγορασα.Πιο πολυ εχω δουλεψει την χυτρα σε αυτον τον καιρο, παρα το sous vide το τελευταιο 3 μηνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...