Προς το περιεχόμενο

Topic Μαγειρικής/Ζαχαροπλαστικής


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η σκονη δεν ειναι βανιλια.

Εκχυλισμα μπορεις να φτιαξεις μονος σου πολυ ευκολα και οικονομικα, ή να αγορασεις πιο ακριβα. Ελλαδα δεν ξερω διστυχως.

http://www.ebay.co.uk/sch/Food-Drink-/14308/i.html?_from=R40&_nkw=vanilla+beans για την βανιλια, και για το πως: http://tidymom.net/2012/recipe-for-vanilla/

ναι παιρνει καιρο, αλλα το φτιαχνεις μια φορα και το εχεις για αρκετο καιρο μετα. Μεχρι να γινει, η βανιλια που θα αγορασεις απο το ebay θα ειναι το back up σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

η σκονη δεν ειναι βανιλια.

 

Και τι είναι; Επειδή γράφει βανίλια πανω παραξενευομαι.

 

Θα κοιτάξω παντως να δώ που θα βρώ κοτσανακια βανίλιας ελλάδα μιας και φτιαχνεται τοσο ευκολα, αρκεί να βρώ και αλλες χρήσεις της. Λογικα οσες συνταγές λενε για σκονη βανίλιας θα μπορω να χρησιμοποιήσω το εκχύλισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνθετικη βανιλινη: http://en.wikipedia.org/wiki/Vanillin

 

Θα χασεις τον χρονο σου ψαχνοντας βανιλια στην ελλαδα. Ειναι πολυ ακριβη, οπως και εδω. ebay και παλι ebay. Εγω ειχα ενα πακετο για ~2 χρονia και δεν ειχα προβλημα, ουτε φτιαχνω πολλα γλυκα, απλα το φυλαγα σωστα, μεσα σε αεροστεγη σακουλακια και σε σκοτεινο μερος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να είναι χαζή ερώτηση, αλλα αν θέλω την διπλάσια ποσότητα(γιατί εχω διπλάσιο ταψί ας πουμε) θα διπλασιάσω όλα τα υλικά; Μου φαινονται πολλά τα 6 αυγά για αυτό ρωτάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνθετικη βανιλινη: http://en.wikipedia.org/wiki/Vanillin

 

Θα χασεις τον χρονο σου ψαχνοντας βανιλια στην ελλαδα. Ειναι πολυ ακριβη, οπως και εδω. ebay και παλι ebay. Εγω ειχα ενα πακετο για ~2 χρονia και δεν ειχα προβλημα, ουτε φτιαχνω πολλα γλυκα, απλα το φυλαγα σωστα, μεσα σε αεροστεγη σακουλακια και σε σκοτεινο μερος.

Δεν είμαι σίγουρος αλλα νομίζω ότι σε μαγαζιά με βιολογικά παίζει να βρείς κανονική βανίλια, επίσης για τη βανίλια σε υγρή μορφή τη έχεις να πεις ?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι σίγουρος αλλα νομίζω ότι σε μαγαζιά με βιολογικά παίζει να βρείς κανονική βανίλια, επίσης για τη βανίλια σε υγρή μορφή τη έχεις να πεις ?

ναι θα βρεις, αλλα θα ειναι πανακριβη.

 

Eνταξει τουφ θα παμε και θα τους το πουμε οτι η δικη τους συνταγη δεν ειναι καλη , εμεις το κανουμε καλυτερα..

Ε ναι, θα πει η αμερικανα πως να κανω fish and chips. Εχεις δικιο, παω να το πω σε οσα μαγαζια εχω δουλεψει και σε οτι chippie εχω φαει να τους πω οτι το κανουν λαθος, μιας και η saya που διαβασε ΜΙΑ συνταγη, ξερει καλυτερα απο το να πει: "για πες πως θα ηταν πιο σωστα?"

 

Τις προάλλες είχα λειώσει σοκολάτα σε bain marie, και πήγα να βάλω μέσα λικέρ. Ε, με το που έβαλα μία κουταλιά της σούπας το μείγμα άρχισε να στερεοποιήται πάρα πολύ γρήγορα και σαν αποτέλεσμα να μην μπορέσω να μορφοποιήσω τα σοκολατάκια και βγήκαν τελειώς κατσαρά.

 

Γιατί έγινε αυτό, και κυρίως πως το παρακάμπτουμε;

Sorry για την αργη απαντηση: αυτο εγινε επειδη εβαλες λιγο νερο στην σοκολατα. Η σοκολατα δεν θελει το λιγο νερο (αλλα με το πολυ δεν εχει προβλημα, βλεπε εδω). Επειδη ειπες οτι θες να κανεις σοκολατακια, βαλε λιγη απο την λιωμενη σοκολατα σε ενα αλλο μπολ, βαλε ζεστη κρεμα γαλακτος που εχεις ανακατεψει μαζι με το αλκοολ, και μετα βαλε αυτο το μιγμα (ganache) στην σοκολατα σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kοιτα για την Αμερικανα που εβαλε την συνταγη ξερω οτι η συνταγη της εχει καλη βθμολογια απο πολυ κοσμο . Εσυ βαλε μια συνταγη δικη σου σε ενα τετοιο σαιτ φτασε την μιση βαθμολογια κι μετα θα σε εμπιστευτω..ειμαι απιστος Θωμας. Σορρυ . Προτιμω την Αμερικανα..

 

και δεν καταλαβα , επειδη ειναι αμερικανα δεν ξερει να μαγειρευει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι, περιμενω την αμερικανικη συνταγη για το πιο καλο κοκορετσι, και την ελληνικη για το πιο καλο hamburger.

 

To γιατι η συνταγη ειναι λαθος στο ειπα ηδη. Εσυ κοιτας ratings, φαε ratings. Δεν εχεις μαγειρεψει ουτε μιση φορα αυτο το φαγητο, και εχεις και αποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα αφου εισαι τοσο εξαιρετικος μαγειρας βρε και ξερεις τα παντα θα ανεβασεις πολλες δικες σου συνταγες και θα παρεις καλυτερη βαθμολογια απο αυτην . Αλλιως θα σε θεωρησουμε ακομη ενα ψωνιο που ξερει μονο να παινευεται . Αλλα δεν σε φοβαμαι , ειμαι σιγουρη οτι θα σκισεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα επρεπε να ειχες δικο σου λογαριασμο και να ειχες ανεβασει ηδη δικες σου συνταγες την στιγμη που εισαι τοσο καλος και τα ξερεις εσυ ολα;Δλδ οι αλλοι που καθονται και ανεβαζουν και περιμενουν κριτικη τι ειναι μλκες;; τεσπα.. εσυ τα ξερεις ολα , συγνωμη τουφα που αμφισβητησα το ταλεντο σου , βαζοντας συνταγη που δεν εγκρινεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...