Προς το περιεχόμενο

Η Neuralink του Elon Musk θέλει να θεραπεύσει αυτισμό και σχιζοφρένεια


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

είναι πολύ ελπιδοφόρο που κάποιος άνθρωπος χρησιμοποιεί την τεχνολογία προς όφελος της υγείας του είδους του.Ενώ κάποια και καλά «αφοσιωμένα κέντρα» περίθαλψης έχουν ρίξει λευκή πετσέτα και χωρίς αποδείξεις ενδίδουν στη μοιρολατρεία αποδέχοντας πως είναι ψυχική ασθένεια. Το ίδιο συνέβει κάποτε και με την εγκεφαλίτιδα , πράγμα που πραγματεύεται και το βιβλίο brain on fire, που είναι αληθινή ιστορία. όταν όλοι έλεγαν στους οικείους της πρωταγωνίστριας πως η κόρη τους είναι τρελή, λίγο πολύ, αυτοί δεν έχασαν την πίστη τους πως δεν πρόκειται για ψυχική ασθένεια αλλά για σωματική. Το ίδιο ακριβώς και για την περίφημη ιστορία και εξαιρετική ταινία με το λάδι του λορέντζο και τη θεραπεία του ald. όταν οι ειδικοί απλώς αποδεχόντουσαν το αναπόφεκτο , δυό γονείς με όραμα και τρομακτικό κίνητρο , έδωσαν τη λύση και χωρίς να είναι οι ερευνητές. Να γίνεται έρευνα , κακό δεν είναι ακόμη και αν δεν ευδοκιμήσει. Θεωρώ όμως πως αυτός ο άνθρωπος έχει κίνητρο , και όχι απόλύτως οικονομικό. Εύχομαι - προσέυχομαι να βρει λύση και να δοθεί ανακούφιση στους ανθρώπους που πάσχουν από αυτές τις ασθένειες καθώς και τους οικείους τους. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, Vangelis_D9 είπε

Καλή η πρόθεση του Έλον Μασκ κι επαυξάνω αλλά πιο σημαντικό θα ήταν επιτέλους να δοθεί τέρμα στις αηδίες πως τα εμβόλια προκαλούν τον αυτισμό. Η ντροπή του ανθρωπίνου γένους να πιστεύει σε τεράστιο ποσοστό αυτές τις σιχαμερές αηδίες.

Βάλε και τους flat earthers

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, alex8850 είπε

Βάλε και τους flat earthers

Διότι προφανώς εσύ μόλις γύρισες από το διάστημα και είδες από ψηλά ότι η γη είναι σφαιρική ξέρω'γω! (triggered 😁)

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδω μεσα αλλη μια φορα οι "φωστηρες" της γνωσης μεγαλουργουν!

Ολο ειρωνεια και κριτικη χωρις νοημα και ουσια, ετσι για να γραψουν την παπαρια τους...! 

 

Επεξ/σία από koutport
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή διαβάζω διάφορες βλακείες (η παιδεία μου δεν μου επιτρέπει να εκφραστώ αλλιώς αν και θα το ήθελα), όποιος ενδιαφέρεται για την ιστορία του πως και ποιος ξεκίνησε την ιστορία για τα εμβόλια και τον αυτισμό ας το ψάξει παραπάνω και όχι απο τις Ελληνίδες μαμάδες, μακελειό, blog, forum και τι λέει η κυρα Φρόσω που έχει μία ξαδέλφη που είναι σπουδαγμένη και ξέρει απο αυτά.. κτλ.
Εμένα η κόρη μου όταν ήταν μικρή, είχαν ενδείξεις που τελικά ήταν λάθος, οτι μπορεί να είναι στο φάσμα του αυτισμού. Όπως καταλαβαίνει κανείς το είχα ψάξει όσο δεν πάει, γιατί άλλο να είσαι 15χρονος και να λες την χαζομάρα σου ή μεγαλύτερος με μυαλό 2χρονου και άλλο να το ζεις και να λες.. τώρα τι γίνεται.. 
 Για το εμβόλιο που ξεκίνησε το παραμύθι είναι το MMR, (αλλά κλασικά δουλεύει το χαλασμένο τηλέφωνο και έτσι τώρα λένε για όλα τα εμβόλια) απο έναν γιατρό που τον πλήρωσε κάποιος για να βγάλει το παραπάνω πόρισμα ώστε να πάρει λεφτά απο την ασφάλεια για τον αυτιστικό γιο του. Ο γιατρός έβγαλε το πόρισμα όπως το ήθελε ο πελάτης. Έγινε η δημοσίευση σε περιοδικό, έγινε όλη αυτή αναστάτωση και κάλεσαν τον γιατρό να αποδείξει τα λεγόμενα του. Φυσικά αυτός δεν τα κατάφερε και έχασε την άδεια του. Ωστόσο επειδή η ιστορία ήταν βούτυρο στο ψωμί των ανθρώπων με νοημοσύνη "η γη είναι επίπεδη" έγινε ότι έγινε. Ετσι ξεκίνησαν εκατοντάδες δοκιμές (και απο ανεξάρτητους οργανισμούς και απο το "κίνημα") για να αποδειχτεί αν όντως έχει κάποια σχέση ο αυτισμός με το MMR που καμία δεν έχει βγάλει θετικό αποτέλεσμα. Τέλος η ιστορία.

Ενα τελευταίο, λόγω της εμπειρίας που απέκτησα, αυτιστικός δεν σημαίνει χαζός όπως έχει καταλάβει ο απλός ο κόσμος, είναι μεγάλο το φάσμα του αυτισμού. Υπάρχουν χιλιάδες άνθρωποι που μπορεί να έχουν αυτισμό και να μη το ξέρουν ή να είναι πολύ μορφωμένοι και πετυχημένοι στην δουλειά τους, για παράδειγμα ο Τέσλα και ο Αϊνστάιν ήταν στο φάσμα του αυτισμού. Υπάρχουν φυσικά και πολύ βαριές περιπτώσεις που όντως εκεί υπάρχει πολύ σοβαρό και μη αναστρέψιμο πρόβλημα, αλλά εκεί υπάρχουν και άλλα θέματα, λ.χ νοητική υστέρηση και λοιπές ΔΑΔ.
Αυτά και συγγνώμη απο όλους για το εκτός θέματος ποστ.
 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γίνεται σε 1 σάιτ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ, να εμφανίζεται μία είδηση ενός ανθρώπου που έχει ένα όραμα, που μπορεί να αλλάξει τις ζωές εκατομμυρίων συνανθρώπων μας και να γιατρέψει ασθένειες και που ΔΕΝ ΜΑΣ ΖΗΤΑΕΙ ΤΙΠΟΤΑ σε αντάλλαγμα και να τον κράζουμε, αυτό δεν το καταλαβαίνω...

  • Like 5
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με αυτές τις δηλώσεις, βάζω στοίχημα ότι ανέβηκαν κατά πολύ οι μετοχές της εταιρείας του και έβγαλε ένα σωρό χρήματα μέσα σε 10 λεπτά.

Ο άνθρωπος ξέρει να πουλάει αέρα κοπανιστό.

Υπάρχουν χιλιάδες άλλοι επιστήμονες που εργάζονται χωρίς πολλές φανφάρες και είναι τελείως άγνωστοι.

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, JcD είπε

Διότι προφανώς εσύ μόλις γύρισες από το διάστημα και είδες από ψηλά ότι η γη είναι σφαιρική ξέρω'γω! (triggered 😁)

1) Με αυτή τη λογική που μόλις ανέφερες πήγαινε στην Συρία να δεις αν γίνεται πόλεμος. Γιατί αν δεν πας να το δεις με τα μάτια σου μην το πιστέψεις.

2) Όσο εσύ έχεις πάει μέχρι την άκρη της γης άλλο τόσο έχω πάει και εγώ στο διάστημα.

3) Ελπίζω να έκανες πλάκα που να μην την έπιασα.

Επεξ/σία από alex8850
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Να θεραπεύσει πρώτα τον ίδιο" - "Χαχαχα να ξυπνήσει από το όνειρο που ζει" - "Πότε θα τον κλείσουν μέσα" 

Μακάρι ΟΛΑ τα μακάρι σε όσους γράψατε παρόμοια σχόλια, πραγματικά

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, sm4rt είπε

Ο λαός έλεγε πως οπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά. Πως ενώ έχουν γίνει ενα σωρό ανεξάρτητες μελέτες που δείχνουν πιθανή σχέση ανάμεσα στα εμβόλια και διάφορες ασθένειες, βγαίνεις εσύ με τοση σιγουριά ως ο απολυτος ειδικός παντογνώστης και λες οτι δεν έχουν καμία σχέση και είναι τρέλοι και ντροπή όσοι πιστεύουν κάτι τέτοιο? Γιατί θα πρέπει να πιστέψω εγώ, ως άνθρωπος που θέλει να ψάξει κάτι πριν το βάλει στο σώμα του και όχι να το βάλω επειδή μου το παν άνθρωποι με συμφέροντα, τις έρευνες που χρηματοδοτήθηκαν από τις εταιρείες που παρήγαγαν το εμβόλιο και όχι αυτές που έγιναν ανεξάρτητα? Επίσης γιατί θα είμαι εγώ η ντροπή του ανθρώπινου γένους και όχι εσύ που πιστεύεις ότι σου σερβίρουν χωρίς σκέψη? 

Για το λόγο του αληθές https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5607155/

https://www.chop.edu/centers-programs/vaccine-education-center/vaccines-and-other-conditions/vaccines-and-autoimmune-diseases

Τοσοι επιστήμονες γιατροι βιολογοι νοσοκομεία δεν έχουν αποκλίσει τη πιθανότητα και το ψάχνουν ακόμα. Εσύ ωστόσο έχεις ήδη φτάσει στο συμπέρασμα ότι όλοι αυτοί είναι η ντροπή του ανθρώπινου γένους

Υ.γ Δεν είμαι κατά των εμβολίων ούτε είμαι της κουλτούρας οτί όλα τα εμβόλια είναι "κακά" και μακρυά από αυτα. Απλά δε μπορώ τους απολυτους ξερόλες γι αυτό κ μπηκα στη διαδικασία να ποσταρω

 

Από τον πρώτο σύνδεσμο που έδωσες:
"The vaccination decreases the morbidity and mortality of the individuals, especially children."

Το παραπάνω είναι αδιαμφισβήτητο στα συμπεράσματα της έρευνας που επισυνάπτεις. Εκεί θα διαβάσουμε επίσης να λέει ότι πιθανότατα σε κάποιο ποσοστό ατόμων ένας εμβολιασμός να αποτελεί μοχλό για έναρξη κάποιου αυτοάνοσου νοσήματος. Μα αυτά είναι γνωστά. Είναι θέμα πιθανοτήτων.

Η έρευνα δεν λέει να μην κάνουμε εμβόλια αλλά να αναζητήσουμε τρόπος, βασικά μέσω χαρτογράφησης DNA, ώστε να μπορούμε να εντοπίσουμε και αποκλείσουμε από το εμβόλιο άτομα που μπορεί να εμφανίσουν αυτοάνοσα νοσήματα. 

Τυχαία τα νούμερα.
Εμβολιάζουμε 1.000.000 άτομα για γρίπη. Χωρίς εμβολιασμό περίπου 1.000 θα νοσηλευτούν με σοβαρά συμπτώματα γρίπης και 50-80 θα πεθάνουν. 
Από αυτό το 1.000.000 λόγω του εμβολιασμού, ίσως 20-30 να εμφανίσουν κάποιο αυτοάνοσο νόσημα. 

Τι προτιμάς από τα δύο;
Επαναλαμβάνω τα νούμερα είναι τυχαία.

Μην πάρεις αντι-πυρετικό. Έχει πιθανές παρενέργειες. 
Μην πάρεις αντι-φλεγμονώδες. Έχει πιθανές παρενέργειες.
Ατελείωτη η λίστα. 

Αν δεν πάρεις το φάρμακο έχεις Χ πιθανότητες ασθένειας. Αν το πάρεις έχει Χ/Υ (Υ>1) πιθανότητες να εμφανίσεις άλλη ασθένεια.

Η ουσία είναι ότι με όλα τα φάρμακα που χορηγήθηκαν στον παγκόσμιο πληθυσμό τα τελευταία 60-70 χρόνια, το προσδόκιμο ζωής ανέβηκε 20+ χρόνια. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπουδαίο μυαλό, αντισυμβατικός, μοναχικός και ανεξάρτητος. Και "τρελός", ναι. Πολλοί, όλο και περισσότεροι τον "κράζουν", για αυτό και για το άλλο.
Μάλλον κάτι κάνει (πολύ) σωστά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gordonas είπε

Από τον πρώτο σύνδεσμο που έδωσες:
"The vaccination decreases the morbidity and mortality of the individuals, especially children."

Το παραπάνω είναι αδιαμφισβήτητο στα συμπεράσματα της έρευνας που επισυνάπτεις. Εκεί θα διαβάσουμε επίσης να λέει ότι πιθανότατα σε κάποιο ποσοστό ατόμων ένας εμβολιασμός να αποτελεί μοχλό για έναρξη κάποιου αυτοάνοσου νοσήματος. Μα αυτά είναι γνωστά. Είναι θέμα πιθανοτήτων.

Η έρευνα δεν λέει να μην κάνουμε εμβόλια αλλά να αναζητήσουμε τρόπος, βασικά μέσω χαρτογράφησης DNA, ώστε να μπορούμε να εντοπίσουμε και αποκλείσουμε από το εμβόλιο άτομα που μπορεί να εμφανίσουν αυτοάνοσα νοσήματα. 

Τυχαία τα νούμερα.
Εμβολιάζουμε 1.000.000 άτομα για γρίπη. Χωρίς εμβολιασμό περίπου 1.000 θα νοσηλευτούν με σοβαρά συμπτώματα γρίπης και 50-80 θα πεθάνουν. 
Από αυτό το 1.000.000 λόγω του εμβολιασμού, ίσως 20-30 να εμφανίσουν κάποιο αυτοάνοσο νόσημα. 

Τι προτιμάς από τα δύο;
Επαναλαμβάνω τα νούμερα είναι τυχαία.

Μην πάρεις αντι-πυρετικό. Έχει πιθανές παρενέργειες. 
Μην πάρεις αντι-φλεγμονώδες. Έχει πιθανές παρενέργειες.
Ατελείωτη η λίστα. 

Αν δεν πάρεις το φάρμακο έχεις Χ πιθανότητες ασθένειας. Αν το πάρεις έχει Χ/Υ (Υ>1) πιθανότητες να εμφανίσεις άλλη ασθένεια.

Η ουσία είναι ότι με όλα τα φάρμακα που χορηγήθηκαν στον παγκόσμιο πληθυσμό τα τελευταία 60-70 χρόνια, το προσδόκιμο ζωής ανέβηκε 20+ χρόνια. 

Θα προτιμήσω τη τριτη επιλογη να συνεχιστουν οι ερευνες ωστε να αποφευχθει η εμφάνιση αυτοάνοσου νοσήματος, αυτο λέω απο την αρχη σε αυτο το τοπικ, το θέμα μου δεν ειναι να αποδείξω οτι τα εμβόλια δε πρεπει να γίνονται, γιατι πολυ απλα δε πιστεύω κατι τετοιο, το θέμα μου είναι πως αν επαναπαυτουμε τότε δε θα υπάρξει βελτίωση. Τα φαρμακα ειναι χρήσιμα με μέτρο, οχι φτερνιστηκα κατσε να παρω αντιβίωση, οχι ανεβασα 37.5 κατσε να παρω αντιπυρετικό. Δεν έγινε κάτι αν αρρωστήσουμε μια μέρα. Οσο αφορα το προσδοκιμο ζωης  να μου συγκρίνεις όμοια πράγματα. Τι τροπο ζωης ειχαν οι ανθρωποι τοτε και ποιον επειτα? που ζουσαν χωρις καλοριφερ, με υγρασία, με αθλιες συνθήκες που ειχαν περάσει πολέμους κλπ? Που δεν υπήρχε καν η επιλογή να καθήσουν να ξεκουραστουν οταν αρρωσταιναν? Δε λέω οτι δεν έχουν συμβάλει και τα φάρμακα, αλλα  δε θα γινόταν η αύξηση του προσδοκιμου μονο απο αυτά. 

 

Υ.γ Ο ιδιος ο προεδρος των Ιατρων στην Ελλάδα ισχυρίστηκε πως το 2050 οι περισσότεροι άνθρωποι θα πεθαίνουν απο ιούς που έχουν μεταλλαχθει και δε θα τους πιάνουν τα αντιβιωτικα

Επεξ/σία από sm4rt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...