Προς το περιεχόμενο

ασφαλιστικό γραφείο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Να περάσεις τις εξετάσεις για ασφαλιστικός σύμβουλος.Να κάνεις έναρξη στην εφορία.Να βρεις γραφείο.

Και τι θα πουλά; Πρέπει να βρει "προϊόντα" να σπρώξει... Αυτό πώς γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
29 λεπτά πριν, AMSTERIS είπε

ένα απ τα πιο ιδιόμορφα επαγγέλματα....ασχολείται κανείς να μας πει την εικόνα της αγοράς τώρα ?

Τι ακριβώς θέλεις να μάθεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν ο κόσμος είναι απαιτητικός, εάν βλέπετε κι εσείς όπως κι  εγω ανασφάλιστα αυτοκίνητα,

για το ποιές εταιρείες θεωρούμε αξιόπιστες (αν και πλέον νομίζω όσες έμειναν ειναι όλες)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πιστεύω ότι η αγορά έχει κορεσθεί, αν και δεν το κατέχω. Γενικά, από την κρίση και μετά όλοι έγιναν σουβλατζήδες, τυροπιτάδες, μπαρίστα και ασφαλιστές.

Με δεδομένο ότι ο αριθμός των οχημάτων μάλλον μειώθηκε (λόγω εξόδων, δεύτερο αυτοκίνητο γιοκ), πολλοί κυκλοφορούν ανασφάλιστοι, ζήτηση έχουν μόνο φτηνές ασφάλειες και μόνο με τα βασικά, μάλλον δε συμφέρει...

Γνωστός μου ασφαλιστής, μου είπε ότι από κάθε συμβόλαιο των 100 ευρώ το 6μηνο, κερδίζει 20 ευρώ. Δηλαδή κάθε αυτοκίνητο, 40 ευρώ το χρόνο. Με λίγα λόγια θες 500 αυτοκίνητα για να πάρεις 20.000 μεικτά; Δύσκολο...Εκτός και αν μου είπε ψέμματα ο τύπος.

Προσωπικά, δε θα επιχειρούσα.

Επεξ/σία από Lanike71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή  ξεκίνησα ως ασφαλιστής μέσα στην κρίση, 2012, σου επιβεβαιώνω ότι κάπου εκεί είναι η προμήθεια στα 100ευρώ.

Βέβαια μην ξεχνάμε εφορία, λειτουργικά κόστη και ΕΦΚΑ, άρα δεν είναι 20ευρώ τσέπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Lanike71 είπε

Εγώ πιστεύω ότι η αγορά έχει κορεσθεί, αν και δεν το κατέχω. Γενικά, από την κρίση και μετά όλοι έγιναν σουβλατζήδες, τυροπιτάδες, μπαρίστα και ασφαλιστές.

Με δεδομένο ότι ο αριθμός των οχημάτων μάλλον μειώθηκε (λόγω εξόδων, δεύτερο αυτοκίνητο γιοκ), πολλοί κυκλοφορούν ανασφάλιστοι, ζήτηση έχουν μόνο φτηνές ασφάλειες και μόνο με τα βασικά, μάλλον δε συμφέρει...

Γνωστός μου ασφαλιστής, μου είπε ότι από κάθε συμβόλαιο των 100 ευρώ το 6μηνο, κερδίζει 20 ευρώ. Δηλαδή κάθε αυτοκίνητο, 40 ευρώ το χρόνο. Με λίγα λόγια θες 500 αυτοκίνητα για να πάρεις 20.000 μεικτά; Δύσκολο...Εκτός και αν μου είπε ψέμματα ο τύπος.

Προσωπικά, δε θα επιχειρούσα.

Το ότι πολλοί δοκιμάζουν να γίνουν ασφαλιστικοί πράκτορες δεν σημαίνει ότι και όλοι παραμένουν.

Οι ασφάλειες αυτοκινήτων έχουν μεγάλο ανταγωνισμό λόγω του ίντερνετ. Είναι λάθος να ξεκινήσει κάποιος ως ασφαλιστικός πράκτορας αν σκοπεύει να ασχοληθεί μόνο με το αυτοκίνητο. 

Υπάρχουν ασφάλειες πυρός, αστικής ευθύνης, ζωής, ατυχημάτων και πάει λέγοντας. Και δεδομένου ότι οι Έλληνες δεν είναι εξοικειωμένοι με την ασφάλιση υπάρχουν υποψήφιοι πελάτες, το σημαντικό είναι να πειστείς πρώτα ο  ίδιος ότι παρέχεις ένα προϊόν που μπορεί να ωφελήσει τον άλλο για να μπορέσεις να πείσεις και τον ίδιο.

Το αυτοκίνητο έρχεται συμπληρωματικά. Αν σε κάποιον έχεις ασφαλίσει την κατοικία ή την επιχείρηση, έχει ένα συμβόλαιο ζωής σ' εσένα πιθανότατα θα φέρει και το αυτοκίνητο του σε σένα και ας πληρώσει 10-20 ευρώ παραπάνω το χρόνο.

Για τις φτηνές ασφάλειες τώρα, σε μένα προσωπικά έχουν προτείνει συνεργασίες διάφορες "οικονομικές" εταιρίες με έδρα το Γιβραλτάρ, την Σλοβενία, δεν έχω συνεργαστεί μα καμία τους και δεν το έχω μετανιώσει. Όπως δεν έχω βγάλει και ποτέ φυλλάδια να διαφημίζω ασφάλειες από...50 ευρώ ή δεν ξέρω τι. Αν δω ότι μια εταιρεία έχει πρόβληματα στις αποζημιώσεις ή στις διαδικασίες τις σταματάω να προωθώ προϊόντα της και ας είναι οικονομικότερη.

Και έρχομαι στο δεύτερο κομμάτι. Οι περισσότερες εταιρείες πράγματι δίνουν αυτό που υπόσχονται, το ζήτημα είναι να ξέρεις πρώτα ο ίδιος το προϊόν και τι καλύπτει και να μην προσπαθήσεις να ξεγελάσεις τον άλλο. Γιατί μπορεί να έρθει ένας και να μου πει βρήκα αυτό το πρόγραμμα υγείας και κοστίζει 300 ευρώ και με καλύπτει στα πάντα και να κάτσουμε μαζί να το δούμε και να έχει προφανώς ένα σωρό περιορισμούς. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι επικεντρώνεστε στην ασφάλεια αυτοκινήτων μόνο ;  Σε λίγα χρόνια ο συγκεκριμένος κλάδος ασφαλειών θα είναι κατά 70% (+)  online..

Εχω 2 φίλους ασφαλιστές (ο ένας με μεγάλο γραφειο) και πλέον τα έσοδα τους έρχονται κυρίως από άλλες μορφές ασφαλειών (υγείας, ζωής, αστικης ευθύνης, αποταμιευτικά κλπ). 

Aπλά ο σοβαρός ασφαλιστικός σύμβουλος θα πρέπει να ειναι (συνεχώς) επιμορφωμένος, να ξέρει καλά την αγορά που δραστηριοποιείται και να ενδιαφέρεται ΚΑΙ για το συμφέρον των πελατών του..

Το δύσκολο είναι να τους βρείς αυτούς σε μια χώρα που είσαι οτι δηλώσεις και οι μισοί ασφαλιστές (οπως πχ και μεσίτες) ειναι πανάσχετοι και ντροπιάζουν τον κλάδο τους..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κρίση βοήθησε λίγο να καθαρίσει ο κλάδος με τους περιπτεράδες-ασφαλιστές, μηχανικούς-ασφαλιστές και Στρατιωτικούς-ασφαλιστές.

Όσοι έχουν χαρτοφυλάκια αυτοκινήτων έχουν χάσει σχεδόν το 40% του εισοδήματος τους χωρίς να χάσουν ούτε ένα πελάτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/11/2019 στις 2:35 ΜΜ, MaryMaroula είπε

Τι χρειάζεται για να ανοίξω ένα ασφαλιστικό γραφείο;

Φαντάζομαι πιστοποίηση, ευχέρεια με τους υπολογιστές γιατί τα περισσότερα θα περνάνε μέσα από υπολογιστή και το κυριότερο απ όλα να το έχεις με τις πωλήσεις. Ατελείωτη πάρλα και πειθώ για να κάνεις τον πελάτη να σε προτιμήσει. Και φυσικά κάποια γνώση της αγοράς και τι παίζει γενικά με τις ασφάλειες.

Αν θέλεις κάνε ένα ερώτημα και στο φόρουμ μου (στην υπογραφή μου), που ειδικεύεται στα επαγγέλματα 

Επεξ/σία από archer100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα ασφαλιστικο γραφειο εχει πολλα αντικειμενα......

για να εχεις μια αποψη καλο ειναι να πας να δουλεψεις σε ασφαλιστικη εταιρεια για να παρεις απο πρωτο χερι τι σημαινει να μιλας μιση ωρα και στο τελος καμμια πωληση

τωρα ασφαλειες πουλανε οι παντες ..μονο τα περιπτερα δε πουλανε

πας στο γκισε στη τραπεζα σου λεει ασφαλεια καρτας, ασφαλεια κλειδιων ,ασφαλεια αυτοκινητου ,ασφαλεια σπιτιου, ασφαλεια ζωης δε ξερεις απο που να φυλαχτεις

δυσκολη δουλεια στις μερες μας ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...