Προς το περιεχόμενο

Αγορά από Amazon.de - Εγγύηση και επιστροφές


Heatspreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια χαρά σε όλους!
Πριν μπω στο κυρίως θέμα, θα ήθελα να κάνω έναν πρόλογο.
Στις 2 Οκτωβρίου παράγγειλα από τον Κωτσόβολο την οθόνη MSI Optix MAG341CQ με δόσεις σε τιμή 687€ (μαζί με τόκους, έξοδα τράπεζας, κλπ - μετά από λίγες μέρες/ώρες ανέβηκε η τιμή της). Η οθόνη ήταν κατόπιν παραγγελίας και όταν έκανα την παραγγελία ο διευθυντής του καταστήματος μου είπε πως σε περίπου 10 ημέρες θα έχει έρθει. Μέσα σε αυτό το χρονικό διάστημα πούλησα τη δική μου εδώ στο Insomnia. Δυστυχώς όμως δεν ήρθε στις 10 ημέρες. Μου είπαν για 31 Οκτωβρίου, μετά μου είπαν 22 Νοεμβρίου και τελευταία φορά όπου έγινε χαμός στο κατάστημα μου είπαν 5 Δεκεμβρίου. Δεν έχω οθόνη εδώ και 2 μήνες σχεδόν και σκέφτομαι εναλλακτικές λύσεις. Το ότι δεν διαθέτω μετρητά είναι ένα ζήτημα, αλλά εδώ που έχουμε φτάσει θα πρέπει να βρω και να διαθέσω. 

Έτσι λοιπόν έρχεται η επιλογή για αγορά από Amazon.

Έχω βρει στο Amazon τη συγκεκριμένη προσφορά από Einkaufsmeile-Nordstadt:
https://www.amazon.de/MSI-MAG341CQ-Display-UltraWide-Gebogen/dp/B07HVN65LF/ref=cm_cr_arp_d_product_top?ie=UTF8#

Για το Amazon έχω ακούσει τα καλύτερα των καλυτέρων για εγγύηση και γενικότερα για την εξυπηρέτηση που έχουν, ισχύει το ίδιο ωστόσο το ίδιο και για μεταπωλητές μέσα στο Amazon όπως στη συγκεκριμένη περίπτωση;
Ποιο συγκεκριμένα:

1) Ισχύει η φοβερή εγγύηση που έχει το Amazon από μεταπωλητές;
2) Πώς μπορώ να ξέρω ότι ο συγκεκριμένος δεν είναι απατεώνας;

Γενικότερα κάνω συνεχώς Online αγορές, δεν είμαι κάποιος που τις φοβάται, απλά από Amazon πέρα από ένα βιβλίο που έχω αγοράσει από το Αγγλικό, δεν έχω πάρει κάτι τόσο μεγάλο και ακριβό ποτέ.

Για όποιον μπορεί να βοηθήσει, ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

Επεξ/σία από Heatspreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Heatspreader είπε

Γεια χαρά σε όλους!
Πριν μπω στο κυρίως θέμα, θα ήθελα να κάνω έναν πρόλογο.
Στις 2 Οκτωβρίου παράγγειλα από τον Κωτσόβολο την οθόνη MSI Optix MAG341CQ με δόσεις σε τιμή 687€ (μαζί με τόκους, έξοδα τράπεζας, κλπ - μετά από λίγες μέρες/ώρες ανέβηκε η τιμή της). Η οθόνη ήταν κατόπιν παραγγελίας και όταν έκανα την παραγγελία ο διευθυντής του καταστήματος μου είπε πως σε περίπου 10 ημέρες θα έχει έρθει. Μέσα σε αυτό το χρονικό διάστημα πούλησα τη δική μου εδώ στο Insomnia. Δυστυχώς όμως δεν ήρθε στις 10 ημέρες. Μου είπαν για 31 Οκτωβρίου, μετά μου είπαν 22 Νοεμβρίου και τελευταία φορά όπου έγινε χαμός στο κατάστημα μου είπαν 5 Δεκεμβρίου. Δεν έχω οθόνη εδώ και 2 μήνες σχεδόν και σκέφτομαι εναλλακτικές λύσεις. Το ότι δεν διαθέτω μετρητά είναι ένα ζήτημα, αλλά εδώ που έχουμε φτάσει θα πρέπει να βρω και να διαθέσω. 

Έτσι λοιπόν έρχεται η επιλογή για αγορά από Amazon.

Έχω βρει στο Amazon τη συγκεκριμένη προσφορά από Einkaufsmeile-Nordstadt:
https://www.amazon.de/MSI-MAG341CQ-Display-UltraWide-Gebogen/dp/B07HVN65LF/ref=cm_cr_arp_d_product_top?ie=UTF8#

Για το Amazon έχω ακούσει τα καλύτερα των καλυτέρων για εγγύηση και γενικότερα για την εξυπηρέτηση που έχουν, ισχύει το ίδιο ωστόσο το ίδιο και για μεταπωλητές μέσα στο Amazon όπως στη συγκεκριμένη περίπτωση;
Ποιο συγκεκριμένα:

1) Ισχύει η φοβερή εγγύηση που έχει το Amazon από μεταπωλητές;
2) Πώς μπορώ να ξέρω ότι ο συγκεκριμένος δεν είναι απατεώνας;

Γενικότερα κάνω συνεχώς Online αγορές, δεν είμαι κάποιος που τις φοβάται, απλά από Amazon πέρα από ένα βιβλίο που έχω αγοράσει από το Αγγλικό, δεν έχω πάρει κάτι τόσο μεγάλο και ακριβό ποτέ.

Για όποιον μπορεί να βοηθήσει, ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

τι απατεωνας φιλε μου..η Msi η ιδια στη πουλαει την οθονη!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, saltofx_v said:

τι απατεωνας φιλε μου..η Msi η ιδια στη πουλαει την οθονη!

να ρωτήσω κι εγώ από πού προκύπτει ότι η MSI είναι ο πωλητής;

δίπλα λέει

Quote

Verkauf und Versand durch Einkaufsmeile-Nordstadt. Für weitere Informationen, Impressum, AGB und Widerrufsrecht klicken Sie bitte auf den Verkäufernamen.

όπου Einkaufsmeile-Nordstadt

https://www.amazon.de/sp?_encoding=UTF8&asin=&isAmazonFulfilled=&isCBA=&marketplaceID=A1PA6795UKMFR9&orderID=&seller=A3S7PTJ9GXJ5SU&tab=&vasStoreID=

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οντως εκανα λαθος....νομιζα οτι την πουλαει το αμαζον!οπως και να χει στην αρχικη ερωτηση του φιλου ο συγκεκριμενος πωλητης ειναι αξιοπιστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ερώτηση μου σχετικά με το αν μπορεί να έρθει πιο γρήγορα ή έχει θέμα και θέλω να την επιστρέψω έλαβα την παρακάτω απάντηση:
 

Αναφορά σε κείμενο

Thank you very much for your request.

 

Unfortunately we cannot accelerate the dispatch of your order.

Since we only ship new products, your monitor will be delivered in perfect condition and without errors.

If defects occur, you can return the monitor. You can return the monitor for a refund within 30 days of purchase.

There will be no refund after 30 days.

 

Please contact us if you have any further questions.

 

Yours faithfully

Nicole Poppinga

-Support-

 

Επεξ/σία από Heatspreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή εγώ δηλώνω ανίδεος από αγορές Amazon και θα ενδιαφερόμουν να μάθω

με το δεδομένο ότι το Amazon δε δέχεται paypal

ποιές επιλογές έχεις να διασφαλιστείς ότι ο πωλητης δε θα στείλει ένα πακέτο πέτρες μέσα και πώς αποζημιώνεσαι σε τέτοια περίπτωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω κανει παρα πολλες αγορες απο αμζον......καμια σχεση με ebay....παντα γρηγορη αποστολη και τα προιοντα ακριβως οπως αναφερονται.επισης αν δεν σου αρεσει το πακεταρεις και το στελνεις πισω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, KoreanW είπε

επειδή εγώ δηλώνω ανίδεος από αγορές Amazon και θα ενδιαφερόμουν να μάθω

με το δεδομένο ότι το Amazon δε δέχεται paypal

ποιές επιλογές έχεις να διασφαλιστείς ότι ο πωλητης δε θα στείλει ένα πακέτο πέτρες μέσα και πώς αποζημιώνεσαι σε τέτοια περίπτωση;

Τράβα βίντεο το unboxing 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, KoreanW είπε

επειδή εγώ δηλώνω ανίδεος από αγορές Amazon και θα ενδιαφερόμουν να μάθω

με το δεδομένο ότι το Amazon δε δέχεται paypal

ποιές επιλογές έχεις να διασφαλιστείς ότι ο πωλητης δε θα στείλει ένα πακέτο πέτρες μέσα και πώς αποζημιώνεσαι σε τέτοια περίπτωση;

Επικοινωνείς κατευθείαν με αμαζον και αναλαμβάνει αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 παραγγελιες σε 1 χρονο και μια παραγγελια τον τελευταιο μηνα.Στο google αναφερουν οτι εισαγει απο ιταλια και δεν εχουν την αναλογη εγγυηση τα προιοντα του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...