Προς το περιεχόμενο

DSLR vs smartphone III


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, nickolas είπε

Τα πορτραίτα με το iphone 13 τραγικά από απόψεως ποιότητας εικόνας. Παστέλ και χωρίς λεπτομέρειες.

Σε αυτά με τη Nikon D7200, βλέπουμε πολυ διαφορετικές συνθήκες φωτισμού και κάδρου αλλά και πάλι υπερέχει η εικόνα. Σας λέω μετά βεβαιότητας ότι με πολύ χειρότερες κάμερες από τη Nikon D7200, λίγο να έχει ασχοληθεί κανείς με φωτογραφία πορτραίτου εύκολα μπορεί να βγάλει πολύ καλύτερες φωτογραφίες απο αυτές που βλέπουμε εκεί.

Πάντως έχω παρατηρήσει, και συγχωρήστε μου το υπερφίαλο της άποψης, ότι εκεί στο DPReview δεν ξέρουν πως να φτάσουν στα άκρα τον εξοπλισμό τους. Έχω δει και πορτραίτα με μηχανές medium format που βγαίνουν χειρότερα από εξοπλισμό της σειράς. Θυμάμαι ένα review τους από ένα φακό της Olympus (μου διαφεύγει τώρα το μοντέλο) το οποίο χαντάκωνε εντελώς τον εξοπλισμό, μέχρις ότου είδαμε τι έκανε με τον ίδιο φακό λίγο αργότερα ένας επαγγελματίας wildlife photographer. Η μέρα με τη νύχτα.

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Τα πορτραίτα με το iphone 13 τραγικά από απόψεως ποιότητας εικόνας. Παστέλ και χωρίς λεπτομέρειες.

Σε αυτά με τη Nikon D7200, βλέπουμε πολυ διαφορετικές συνθήκες φωτισμού και κάδρου αλλά και πάλι υπερέχει η εικόνα. Σας λέω μετά βεβαιότητας ότι με πολύ χειρότερες κάμερες από τη Nikon D7200, λίγο να έχει ασχοληθεί κανείς με φωτογραφία πορτραίτου εύκολα μπορεί να βγάλει πολύ καλύτερες φωτογραφίες απο αυτές που βλέπουμε εκεί.

Πάντως έχω παρατηρήσει, και συγχωρήστε μου το υπερφίαλο της άποψης, ότι εκεί στο DPReview δεν ξέρουν πως να φτάσουν στα άκρα τον εξοπλισμό τους. Έχω δει και πορτραίτα με μηχανές medium format που βγαίνουν χειρότερα από εξοπλισμό της σειράς. Θυμάμαι ένα review τους από ένα φακό της Olympus (μου διαφεύγει τώρα το μοντέλο) το οποίο χαντάκωνε εντελώς τον εξοπλισμό, μέχρις ότου είδαμε τι έκανε με τον ίδιο φακό λίγο αργότερα ένας επαγγελματίας wildlife photographer. Η μέρα με τη νύχτα.

     Νομίζω πως το ζήτημα πρέπει να αφεθεί πλέον στα χέρια του Νικόλα . Όλο και κάποιος ανυποψίαστος και με κέφι θα βρεθεί να ρίξει νερό ........ οι υπόλοιποι ας αφεθούμε στον πλούτο εικόνων και δειγμάτων που μας έχει παρουσιάσει μέχρι σήμερα ...... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nickolas είπε

 

Εντάξει αν κοιτάξουμε απλά και μόνο την ποιότητα εικόνας δεν υπάρχει σύγκριση. Αν σκεφτούμε φορητότητα, αμεσότητα χρήσης, ποιος θα είναι ο χρήστης  κλπ καθώς και το που θα ανέβουν - παρουσιαστούν οι εικόνες τότε ναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, panoc είπε

Μιλαμε για το dpreview που  -πως να το θεσω κομψα- ειναι πια ανοιχτο σε καθε donation ετσι ? 😛

     Καλά ........ εμείς τι κάνουμε τόσο καιρό ......... 🤣🤣🤣 ....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, babisskg είπε

     Νομίζω πως το ζήτημα πρέπει να αφεθεί πλέον στα χέρια του Νικόλα . Όλο και κάποιος ανυποψίαστος και με κέφι θα βρεθεί να ρίξει νερό ........ οι υπόλοιποι ας αφεθούμε στον πλούτο εικόνων και δειγμάτων που μας έχει παρουσιάσει μέχρι σήμερα ...... 

Τι θες να πεις ; Η παρακάτω εικόνα που βγήκε με smartphone, θα έβγαινε καλύτερα με οποιαδήποτε φωτογραφική ;

Full-Black-Screen-Wallpaper.jpg

 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Τι θες να πεις ; Η παρακάτω εικόνα που βγήκε με smartphone, θα έβγαινε καλύτερα με οποιαδήποτε φωτογραφική ;

Full-Black-Screen-Wallpaper.jpg

 

    Προσωπικά δυσκολεύομαι να απαντήσω , ποτέ δεν τα πήγαινα καλά με τον ΙΣΟΔΥΝΑΜΟ φωτισμό ........ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες πηγα σε μια βάφτιση κ εκει ενας φιλος ειχε το s21u . . Το πηρα για πολύ λιγο κ εκανα καποια κλικ .

Ρε Νικόλα με ολη την καλη καρδιά ......ειναι μαπα οι άλλοι φακοί .

Θα ελεγα ειναι μαπα κ ο κανονικος αλλα θα τον εκανα εγω να δωσει καλα αν το ειχα .

 

Δηλαδη κ εκει η jpeg εκανε ενα σωρό κακουργήματα πανω σε φάτσες . 

Αλλα δινει raw , οποτε θα κανεις ωραια κ σωστα πράγματα . 

 

Αλλα οι υπόλοιποι ! 

Κ μιλαω με αγαπη τωρα , γιατι έχω μιλήσει κ ειρωνικά στο παρελθον (κακός βέβαια) .

Ειναι μαπα .

Ψιλο απογοητεύτηκα , γιατι δε θα ηταν κακο για κανεναν να δίνανε πιο καλά .

Ωραια θα ηταν . 

Και για εμενα , αν χαλασει το κινητό μου το επόμενο θα εχει κ άλλους φακούς πχ .

Τραβηξα στα ζουμ με τους φακούς , όχι ψηφιακά . 

Αν θυμάμαι καλα 3χ κ 10χ . 

Αν τα λεω κ σωστά .

Αυτα τα στάδια ειχε .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, georgerapp είπε

Χθες πηγα σε μια βάφτιση κ εκει ενας φιλος ειχε το s21u . . Το πηρα για πολύ λιγο κ εκανα καποια κλικ .

Ρε Νικόλα με ολη την καλη καρδιά ......ειναι μαπα οι άλλοι φακοί .

Θα ελεγα ειναι μαπα κ ο κανονικος αλλα θα τον εκανα εγω να δωσει καλα αν το ειχα .

 

Δηλαδη κ εκει η jpeg εκανε ενα σωρό κακουργήματα πανω σε φάτσες . 

Αλλα δινει raw , οποτε θα κανεις ωραια κ σωστα πράγματα . 

 

Αλλα οι υπόλοιποι ! 

Κ μιλαω με αγαπη τωρα , γιατι έχω μιλήσει κ ειρωνικά στο παρελθον (κακός βέβαια) .

Ειναι μαπα .

Ψιλο απογοητεύτηκα , γιατι δε θα ηταν κακο για κανεναν να δίνανε πιο καλά .

Ωραια θα ηταν . 

Και για εμενα , αν χαλασει το κινητό μου το επόμενο θα εχει κ άλλους φακούς πχ .

Τραβηξα στα ζουμ με τους φακούς , όχι ψηφιακά . 

Αν θυμάμαι καλα 3χ κ 10χ . 

Αν τα λεω κ σωστά .

Αυτα τα στάδια ειχε .

To μόνο που έχει πλάκα στα κινητά είναι ο υπερευρυγώνιος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, georgerapp είπε

Χθες πηγα σε μια βάφτιση κ εκει ενας φιλος ειχε το s21u . . Το πηρα για πολύ λιγο κ εκανα καποια κλικ .

Ρε Νικόλα με ολη την καλη καρδιά ......ειναι μαπα οι άλλοι φακοί .

Θα ελεγα ειναι μαπα κ ο κανονικος αλλα θα τον εκανα εγω να δωσει καλα αν το ειχα .

 

Δηλαδη κ εκει η jpeg εκανε ενα σωρό κακουργήματα πανω σε φάτσες . 

Αλλα δινει raw , οποτε θα κανεις ωραια κ σωστα πράγματα . 

 

Αλλα οι υπόλοιποι ! 

Κ μιλαω με αγαπη τωρα , γιατι έχω μιλήσει κ ειρωνικά στο παρελθον (κακός βέβαια) .

Ειναι μαπα .

Ψιλο απογοητεύτηκα , γιατι δε θα ηταν κακο για κανεναν να δίνανε πιο καλά .

Ωραια θα ηταν . 

Και για εμενα , αν χαλασει το κινητό μου το επόμενο θα εχει κ άλλους φακούς πχ .

Τραβηξα στα ζουμ με τους φακούς , όχι ψηφιακά . 

Αν θυμάμαι καλα 3χ κ 10χ . 

Αν τα λεω κ σωστά .

Αυτα τα στάδια ειχε .

     

 

14 λεπτά πριν, georgerapp είπε

Χθες πηγα σε μια βάφτιση κ εκει ενας φιλος ειχε το s21u . . Το πηρα για πολύ λιγο κ εκανα καποια κλικ .

Ρε Νικόλα με ολη την καλη καρδιά ......ειναι μαπα οι άλλοι φακοί .

Θα ελεγα ειναι μαπα κ ο κανονικος αλλα θα τον εκανα εγω να δωσει καλα αν το ειχα .

 

Δηλαδη κ εκει η jpeg εκανε ενα σωρό κακουργήματα πανω σε φάτσες . 

Αλλα δινει raw , οποτε θα κανεις ωραια κ σωστα πράγματα . 

 

Αλλα οι υπόλοιποι ! 

Κ μιλαω με αγαπη τωρα , γιατι έχω μιλήσει κ ειρωνικά στο παρελθον (κακός βέβαια) .

Ειναι μαπα .

Ψιλο απογοητεύτηκα , γιατι δε θα ηταν κακο για κανεναν να δίνανε πιο καλά .

Ωραια θα ηταν . 

Και για εμενα , αν χαλασει το κινητό μου το επόμενο θα εχει κ άλλους φακούς πχ .

Τραβηξα στα ζουμ με τους φακούς , όχι ψηφιακά . 

Αν θυμάμαι καλα 3χ κ 10χ . 

Αν τα λεω κ σωστά .

Αυτα τα στάδια ειχε .

     Εκεί που ήσουν στην βάφτιση , να το χαίρονται κιόλας , πρόσεξες αυτός που κάλυπτε την εκδήλωση , σε φωτογραφία , βίντεο κλπ , τι εξοπλισμό είχε ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ρε φιλε ! Απο μαρκα κ φακο  ε ; 

Οχι αφου σου λεω δεν κατέχω κ δεν μου κόβει ακομα ! 

Οι φωτογραφίες βγαίνανε απο ένα τεμάχιο σε μέγεθος γομαρι κ τα βίντεο απο μια πιο μικρή , mirrorless δηλαδή . 

Η αλλη ηταν dslr , μεγαλη με καμπύλες . 

Αλλα την προηγούμενη ειχα παει σε αλλη βάφτιση του κολλητού . 

Ο οποίος μου ειχε δωσει εντολή να παρω την nikon κ να αφήσω την τεμπελιά . 

Οι φωτογράφοι κ εκεί ηταν όπως παραπάνω . 

Ενας με κτηνακι για φωτό κ αλλος πιο μικρή για βίντεο .  

Εγω γυρνούσα σαν την μύγα γύρω τους . 

Και μου κανει ο ενας . 

Πολυ καλο αυτο που κρατάς .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, georgerapp είπε

Οχι ρε φιλε ! Απο μαρκα κ φακο  ε ; 

Οχι αφου σου λεω δεν κατέχω κ δεν μου κόβει ακομα ! 

Οι φωτογραφίες βγαίνανε απο ένα τεμάχιο σε μέγεθος γομαρι κ τα βίντεο απο μια πιο μικρή , mirrorless δηλαδή . 

Η αλλη ηταν dslr , μεγαλη με καμπύλες . 

Αλλα την προηγούμενη ειχα παει σε αλλη βάφτιση του κολλητού . 

Ο οποίος μου ειχε δωσει εντολή να παρω την nikon κ να αφήσω την τεμπελιά . 

Οι φωτογράφοι κ εκεί ηταν όπως παραπάνω . 

Ενας με κτηνακι για φωτό κ αλλος πιο μικρή για βίντεο .  

Εγω γυρνούσα σαν την μύγα γύρω τους . 

Και μου κανει ο ενας . 

Πολυ καλο αυτο που κρατάς .

    Είναι όντως πολύ καλή η σειρά J , αν μάλιστα διαθέσεις 200 ευρώ , δυστυχώς το ζητάνε ακόμη πανάκριβα , αγοράζεις τον γνήσιο αντάπτορα της Nikon με πλήρη ηλεκτρονική επικοινωνία με το σώμα και δουλεύεις με όλους τους φακούς της Nikon , εκτός βέβαια των νεότερων σειράς Z .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Είναι όντως πολύ καλή η σειρά J , αν μάλιστα διαθέσεις 200 ευρώ , δυστυχώς το ζητάνε ακόμη πανάκριβα , αγοράζεις τον γνήσιο αντάπτορα της Nikon με πλήρη ηλεκτρονική επικοινωνία με το σώμα και δουλεύεις με όλους τους φακούς της Nikon , εκτός βέβαια των νεότερων σειράς Z .

Λόγω crop όμως δε βολεύει τόσο...

Πάντως έχω βγάλει εγώ σε βάφτιση με τη gx80... 

Στην τελευταία που πήγα ήταν 2 φωτογράφοι με σύνολο 3 d 750 και από φακούς 24-70 2.8, 70-200 2.8, και 85 1.4.

Ο βιντεάς είχε Sony a7 iii.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...