Προς το περιεχόμενο

DSLR vs smartphone III


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Τελικά τι έγινε , αντικατέστησε τον εξοπλισμό του με iPhone 13 ?

Μπα. Απλά θα πληρώσει 1-2 iphone για καλό f/1.4 φακό.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν έγραψα για να μειώσω τα κινητά ετσι ;

 

Στο φιναλε ο κανόνας θελει η ψυχή πίσω απο το εργαλείο κανει την διαφορά . 

 

Αλλα με βάση τους αλλους φακούς στο sammy δεν αρκεί η καλή έμπνευση . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nickolas είπε

Μπα. Απλά θα πληρώσει 1-2 iphone για καλό f/1.4 φακό.

 

Για πες μας ποιος φακός κάνει τόσο; Γιατί για Sony τουλάχιστον ο 35 1.4 GM κάνει 1700 και ο 24 1.4 GM 1500. Δεν πιστεύω να συγκρίνεις αυτά τα θαύματα της οπτικής με τα τζαμάκια του iPhone ε;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DVaderLa είπε

Και τη γυναίκα του επίσης!

   Καλά , βρέθηκε τέτοιος άνθρωπος , πρώτον να φορτωθεί την γυναίκα αλλουνού και δεύτερον να αγοράσει και τον παλιό εξοπλισμό του , αγνοώντας πως μπορούσε να πάρει iPhone 13 pro max ........... και δεν τον πήρα χαμπάρι ....... 🤣🤣🤣 ........ τώρα εξηγούνται όλα ....... τέλος , από αύριο αρχίζω να ανεβάζω συγκριτικά σχετικά με το πόσο καλό είναι το iPhone κλπ ........ ρε τον Νικόλα ....... γάτα από τις λίγες ....... ε , ναι ..... τόση επιμονή ....... είχε τον σκοπό του ο μπαγάσας ....... 

7 λεπτά πριν, nickolas είπε

Μπα. Απλά θα πληρώσει 1-2 iphone για καλό f/1.4 φακό.

 

     Έλα , άστα αυτά ......... σε καταλάβαμε ......... 🤣🤣🤣 ......... την ξεφορτωθηκες τη γυναίκα ........ μπράβο ....... σε παραδέχομαι ......... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, babisskg είπε

  ρε τον Νικόλα ....... γάτα από τις λίγες ....... ε , ναι ..... τόση επιμονή ....... είχε τον σκοπό του ο μπαγάσας ....... 

7 λεπτά πριν, nickolas είπε

Μπα. Απλά θα πληρώσει 1-2 iphone για καλό f/1.4 φακό.

 

 

Κοίτα να δεις που δε θα πάρει iphone για τη δουλειά του ε. Τι βλάκας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DVaderLa είπε

To μόνο που έχει πλάκα στα κινητά είναι ο υπερευρυγώνιος.

Ο οποιος ειναι χαλια σε αποδοση, σαν go pro μοιαζει. Ο μονος που εχει αξια στα κινητα ειναι ο κυριος αισθητηρας, αυτος που ειναι και ''μεγαλος'' σχετικα και φοραει και τον φωτεινο φακο, οι αλλοι ειναι για τα σκυλια.

Και παλι απο τα δειγματα που βλεπω στο dpreview για το iphone 13 pro max, μολις τις κατεβασεις και τις ανοιξεις, ειναι τραγικες στο 100% και μιλαμε για μολις 12mp, μεχρι ενα resize στα 6mp ειναι καθαρες, μετα μεγεθυμενη θολουρα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Razor333 είπε

Ο οποιος ειναι χαλια σε αποδοση, σαν go pro μοιαζει. Ο μονος που εχει αξια στα κινητα ειναι ο κυριος αισθητηρας, αυτος που ειναι και ''μεγαλος'' σχετικα και φοραει και τον φωτεινο φακο, οι αλλοι ειναι για τα σκυλια.

Και παλι απο τα δειγματα που βλεπω στο dpreview για το iphone 13 pro max, μολις τις κατεβασεις και τις ανοιξεις, ειναι τραγικες στο 100% και μιλαμε για μολις 12mp, μεχρι ενα resize στα 6mp ειναι καθαρες, μετα μεγεθυμενη θολουρα.

 

Μα δε μιλάω για ποιότητα, αλλά για προοπτική. Ακόμη και ο 8 - 18 σε m43 που έχω δεν είναι τόσο ευρυγώνιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, DVaderLa είπε

Μα δε μιλάω για ποιότητα, αλλά για προοπτική. Ακόμη και ο 8 - 18 σε m43 που έχω δεν είναι τόσο ευρυγώνιος.

Ναι τι να το κανω ομως αν εχει soft εικονα απο ακρη σε ακρη και δεν εχει διορθωμενες γραμμες, που ειδη αυτο που βλεπεις ειναι διορθωμενο, γιατι αν δεις το raw θα τρομαξεις.

Για τοπιο δεν κανουν σιγουρα, τουλαχιστον οχι για τα γουστα μου.

Εχουν παντως καποιες καθημερινες χρησεις, π.χ. τις προαλλες ηθελα να δω κατι χωμενο στο μοτερ του αυτοκινητου, πολυ χρησιμος εδω, καποιες φορες βγαζω κοντινα μεσα στο pc που δεν χωραει φωτογραφικη και επισης πολυ χρησιμος, αν ψαχνεις κατι κατω απο τον καναπε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Ναι τι να το κανω ομως αν εχει soft εικονα απο ακρη σε ακρη και δεν εχει διορθωμενες γραμμες, που ειδη αυτο που βλεπεις ειναι διορθωμενο, γιατι αν δεις το raw θα τρομαξεις.

Για τοπιο δεν κανουν σιγουρα, τουλαχιστον οχι για τα γουστα μου.

Εχουν παντως καποιες καθημερινες χρησεις, π.χ. τις προαλλες ηθελα να δω κατι χωμενο στο μοτερ του αυτοκινητου, πολυ χρησιμος εδω, καποιες φορες βγαζω κοντινα μεσα στο pc που δεν χωραει φωτογραφικη και επισης πολυ χρησιμος, αν ψαχνεις κατι κατω απο τον καναπε.

 

      Βεβαίως , το πρωί για να αλλάξω φακούς , τους οποίους έχω στο ντουλάπι , το οποίο βέβαια έχει τακτοποιημένο η σύζυγος κάτι που συνεπάγεται πως έχει τα πάντα ευθυγραμμισμένα με την δική της λογική περί τάξης , για να βρώ τον φακό που θέλω , το μόνο που με σώνει είναι να ανάψω τον φακό στο κινητό ........ μακράν το καλύτερο εργαλείο ...... έτσι βρίσκω αυτό που θέλω , χωρίς κίνδυνο να έχω μετά τα γνωστά ....... μιά χαρά τα είχα τακτοποιημένα ........ γιατί τα πείραξες ....... κλπ κλπ κλπ ....... εγώ κουράζομαι κι' εσύ το μόνο που ξέρεις είναι να χαλάς ........ 

   Φυσικά η παραπάνω ενέργεια , πρέπει να γίνει καταδρομικά ....... χωρίς να ξυπνήσει ....... αλλιώς ........ 🤣🤣🤣 ....... τα iPhone έχουν φακό δεν γνωρίζω ........ κι' αν έχουν είναι καλής ποιότητας ?  ......... 🤣🤣🤣 ..... 

   Βάζω ας πούμε τον Tokina μπροστά , την άλλη μέρα είναι μέσα σε μία τσάντα ....... άντε τώρα να μην είχες κινητό με φακό ....... όχι πέστε κι' εσείς ....... 🤣🤣🤣 ....... 

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Ναι τι να το κανω ομως αν εχει soft εικονα απο ακρη σε ακρη και δεν εχει διορθωμενες γραμμες, που ειδη αυτο που βλεπεις ειναι διορθωμενο, γιατι αν δεις το raw θα τρομαξεις.

Για τοπιο δεν κανουν σιγουρα, τουλαχιστον οχι για τα γουστα μου.

Εχουν παντως καποιες καθημερινες χρησεις, π.χ. τις προαλλες ηθελα να δω κατι χωμενο στο μοτερ του αυτοκινητου, πολυ χρησιμος εδω, καποιες φορες βγαζω κοντινα μεσα στο pc που δεν χωραει φωτογραφικη και επισης πολυ χρησιμος, αν ψαχνεις κατι κατω απο τον καναπε.

 

Για τίποτα δεν κάνει στην πραγματικότητα, μόνο αν δεν έχεις μαζί σου ευρυγώνιο ή αν δε θες να αλλάξεις φακό. 

Για του λόγου το αληθές βάζω 2 φωτογραφίες από το ίδιο σημείο την ίδια στιγμή.

Long day at work

 

 

Long day at work

 

Η 1η με τον 8 18 και η 2η με τον ευρυγώνιο του iPhone 11.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, DVaderLa είπε

Για τίποτα δεν κάνει στην πραγματικότητα, μόνο αν δεν έχεις μαζί σου ευρυγώνιο ή αν δε θες να αλλάξεις φακό. 

Για του λόγου το αληθές βάζω 2 φωτογραφίες από το ίδιο σημείο την ίδια στιγμή.

Long day at work

 

 

Long day at work

 

Η 1η με τον 8 18 και η 2η με τον ευρυγώνιο του iPhone 11.

Ειλικρινα επειδη ετσι και αλλιως αυτοι οι φακοι θελουν και θεμα για να δειξουν, αν ειναι να σηκωθω να βγω να παρω μια καλη φωτογραφια θα φροντισω να εχω το σωστο εργαλειο για την δουλεια.

Με το κινητο θα παρω ενα καρε να υπαρχει στην συσκευη οκ, αλλα δεν θα κανω καν τον κοπο να το μεταφερω στο pc, γιατι ξερω οτι αν την ανοιξω να την δω σε 4Κ οθονη ή κανω το λαθος να την επεξεργαστω θα βγαλω σπυρακια, μπορει ομως να κρατησω καποιο σημειο ως reference, σε φαση scouting και να περασω καποια αλλη στιγμη με την φωτογραφικη.

Μια παλιοτερη με samyang 14mm που ειναι ο φθηνοτερος για ff, δεν θα τον ξαναγοραζα, γιατι στην τελικη δεν ειναι και τοσο χρησιμα τα 14mm, προτιμαω κατι μικροτερο στα 18-20.

Time passing by

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Ειλικρινα επειδη ετσι και αλλιως αυτοι οι φακοι θελουν και θεμα για να δειξουν, αν ειναι να σηκωθω να βγω να παρω μια καλη φωτογραφια θα φροντισω να εχω το σωστο εργαλειο για την δουλεια.

Με το κινητο θα παρω ενα καρε να υπαρχει στην συσκευη οκ, αλλα δεν θα κανω καν τον κοπο να το μεταφερω στο pc, γιατι ξερω οτι αν την ανοιξω να την δω σε 4Κ οθονη ή κανω το λαθος να την επεξεργαστω θα βγαλω σπυρακια, μπορει ομως να κρατησω καποιο σημειο ως reference, σε φαση scouting και να περασω καποια αλλη στιγμη με την φωτογραφικη.

Μια παλιοτερη με samyang 14mm που ειναι ο φθηνοτερος για ff, δεν θα τον ξαναγοραζα, γιατι στην τελικη δεν ειναι και τοσο χρησιμα τα 14mm, προτιμαω κατι μικροτερο στα 18-20.

Time passing by

 

     Ναι , τελικά το εύρος ενός κιτ 18 - 55 παραμένει πολύ χρήσιμο . 

16 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Ειλικρινα επειδη ετσι και αλλιως αυτοι οι φακοι θελουν και θεμα για να δειξουν, αν ειναι να σηκωθω να βγω να παρω μια καλη φωτογραφια θα φροντισω να εχω το σωστο εργαλειο για την δουλεια.

Με το κινητο θα παρω ενα καρε να υπαρχει στην συσκευη οκ, αλλα δεν θα κανω καν τον κοπο να το μεταφερω στο pc, γιατι ξερω οτι αν την ανοιξω να την δω σε 4Κ οθονη ή κανω το λαθος να την επεξεργαστω θα βγαλω σπυρακια, μπορει ομως να κρατησω καποιο σημειο ως reference, σε φαση scouting και να περασω καποια αλλη στιγμη με την φωτογραφικη.

Μια παλιοτερη με samyang 14mm που ειναι ο φθηνοτερος για ff, δεν θα τον ξαναγοραζα, γιατι στην τελικη δεν ειναι και τοσο χρησιμα τα 14mm, προτιμαω κατι μικροτερο στα 18-20.

Time passing by

 

   Τις μάζεψαν στο γενικότερο πλαίσιο καθαρισμού της περιοχής !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, babisskg είπε

     Ναι , τελικά το εύρος ενός κιτ 18 - 55 παραμένει πολύ χρήσιμο . 

   Τις μάζεψαν στο γενικότερο πλαίσιο καθαρισμού της περιοχής !

Κλασικα αν ειχα να διαλεξω 1 φακο, θα διαλεγα 24-70, αλλα δεν ειμαι fan των zoom, οποτε 20-35-85-135 η παραλλαγες τους.

Δυστηχως ναι πανε οι βαρκες, βεβαια θα ελεγα τιποτα για την καθαριοτητα της περιοχης, που για να περπατησεις πρεπει να περασεις με αντιασφυξιογονα μασκα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...