Προς το περιεχόμενο

Sharp 50BL2EA 50" Smart 4K TV 339.00€ @ΚΩΤΣΟΒΟΛΟΣ [TEΛΟΣ]


d4mage

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, thanosc είπε

Εσείς που βλέπετε το manual τι χώρα ή τι γλώσσα έχετε δηλώσει;

Και σε Ελλαδα και σε Ελβετια αργοτερα το δειχνει.
Επεμεινε λιγο, τουλαχιστον σε εμενα πηρε μερικες προσπαθειες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 232
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, thanosc είπε

Εσείς που βλέπετε το manual τι χώρα ή τι γλώσσα έχετε δηλώσει;

Χώρα Switzerland, γλώσσα ελληνικά. Όσες φόρες άνοιξα το μανουαλ δεν μου έκανε ποτέ θέμα.

Δοκίμασε και αλλιώς: Settings>apps>  (πήγαινε πιο κάτω)> see all apps> e-manual (πάτα πάνω του οκ)> άνοιγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ρυθμίσετε τον ήχο από τον ισοσταθμιστή στις ρυμισεις ήχου και βάλετε λίγο μπάσο και κατεβάσετε λίγο υψηλά μεσαία, και υψηλά, δε χρειάζεται καν ηχομπάρα.

Το kodi δουλεύει περίφημα (χωρίς να έχω πρότερη εμπειρία από tvbox).

Chrome με sideloading πολύ εύκολα από usb stick (χρειάζεται να κατεβάσετε από το store μια δωρεάν εφαρμογή file explorer, και στη συνέχεια το "side load Launcher" για να βλέπετε τα app, επίσης από το store). Προσωπικά o sideload μου αρέσει περισσότερο από το στάνταρτ  launcher της TV).

Ταινία από usb (χωρίς υπότιτλους) .mkv έπαιξε κανονικά και με τον ενσωματωμένο player.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έβαλα USB HDD 200gb τον αναγνώρισε κανονικά, του έκανε και format.

Επίσης δε ξέρω αν το αναφερα ήδη, με USB dongle συνέδεσα το Logitech Air ποντίκι και παίζει μια χαρά, μάλιστα αναγνωρίζει και το back από το ποντίκι. Αλλά με 2 USB μόνο θέλει USB hub.

14 ώρες πριν, drunktank είπε

Αν ρυθμίσετε τον ήχο από τον ισοσταθμιστή στις ρυμισεις ήχου και βάλετε λίγο μπάσο και κατεβάσετε λίγο υψηλά μεσαία, και υψηλά, δε χρειάζεται καν ηχομπάρα.

Το kodi δουλεύει περίφημα (χωρίς να έχω πρότερη εμπειρία από tvbox).

Chrome με sideloading πολύ εύκολα από usb stick (χρειάζεται να κατεβάσετε από το store μια δωρεάν εφαρμογή file explorer, και στη συνέχεια το "side load Launcher" για να βλέπετε τα app, επίσης από το store). Προσωπικά o sideload μου αρέσει περισσότερο από το στάνταρτ  launcher της TV).

Ταινία από usb (χωρίς υπότιτλους) .mkv έπαιξε κανονικά και με τον ενσωματωμένο player.

Γιατί δε τη παίζεις από το Kodi και να έχεις και υπότιτλους. Το Kodi έχει add-on για υπότιτλους και στους κατεβάζει αυτόματα (με λογαριασμό στο site με τους υπότιτλους) ή να τους κατεβάσεις με manual search. Μερικές φορές αυτόματα φέρνει λάθος υπότιτλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, drunktank είπε

Αν ρυθμίσετε τον ήχο από τον ισοσταθμιστή στις ρυμισεις ήχου και βάλετε λίγο μπάσο και κατεβάσετε λίγο υψηλά μεσαία, και υψηλά, δε χρειάζεται καν ηχομπάρα.

Το kodi δουλεύει περίφημα (χωρίς να έχω πρότερη εμπειρία από tvbox).

Chrome με sideloading πολύ εύκολα από usb stick (χρειάζεται να κατεβάσετε από το store μια δωρεάν εφαρμογή file explorer, και στη συνέχεια το "side load Launcher" για να βλέπετε τα app, επίσης από το store). Προσωπικά o sideload μου αρέσει περισσότερο από το στάνταρτ  launcher της TV).

Ταινία από usb (χωρίς υπότιτλους) .mkv έπαιξε κανονικά και με τον ενσωματωμένο player.

Πολύ καλή συμβουλή...ήδη μια samsung ηχομπαρα δεν την χρησιμοποιώ.

Έχεις να προτείνεις ρυθμίσεις εικόνας,  ειδικά για τηλεοπτικό ή δορυφορικό σήμα οι επιλογές που έχει δεν είναι καλές... και το μενού εικόνας είναι χαοτικο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, thanosc είπε

Γιατί δε τη παίζεις από το Kodi και να έχεις και υπότιτλους. Το Kodi έχει add-on για υπότιτλους και στους κατεβάζει αυτόματα (με λογαριασμό στο site με τους υπότιτλους) ή να τους κατεβάσεις με manual search. Μερικές φορές αυτόματα φέρνει λάθος υπότιτλους.

Από το kodi παίζω. Απλά άλλαξα τη ρύθμιση της γραμματοσειράς (έχει μόνο την Arial), σε Greek > windows characters encoding, γιατι και εκέι εδειχνε αλαμπουρνέζικα.
Το μειονέκτημα όταν παίζεις από kodi είναι ότι δεν μπορείς να "καλέσεις¨το μενού της TV για να ρυθμίσεις παραμέτρους εικόνας, χρώμα κλπ και παραμέτρους ήχου.
Στον ενσωματωμένο  media player μπορείς,  άλλα δεν έχω βρει ακόμα τρόπο να προσθέσω γραμματοσειρά και τα ελληνικά τα δείχνει... γραμμική β'.

 

7 ώρες πριν, smyrali είπε

Πολύ καλή συμβουλή...ήδη μια samsung ηχομπαρα δεν την χρησιμοποιώ.

Έχεις να προτείνεις ρυθμίσεις εικόνας,  ειδικά για τηλεοπτικό ή δορυφορικό σήμα οι επιλογές που έχει δεν είναι καλές... και το μενού εικόνας είναι χαοτικο...

Δεν έχω παραμετροποιήσει τα χρώματα ιδιατερα. Το μόνο που έχω κάνει (χωρίς ικανοποιητικό αποτέλεσμα ομολογώ) είναι με εξωτερικό TV box (απο το ενσωματωμένο yt δεν γίνεται) να τρέξω από youtube, κάτι βίντεο με οδηγίες για καλιμπράρισμα χρωμάτων, αλλά και πάλι, το μενού της TV κρύβει σχεδόν τη μισή εικόνα οπότε δεν βλέπεις όλη την εικόνα για να χρησιμοποιήσεις τις κλίμακες.

Κανάλια επίγεια/δορυφορικά δεν έχω βάλει, και πιθανότατα να μην βάλω. Δεν βλέπω καθόλου τηλεόραση. Αν θες ρίξε μια ματιά στις φώτο


 

IMG_20191208_195058.jpg

IMG_20191208_195113.jpg

IMG_20191208_195132.jpg

Απο τον sideload launcher, εμφανίζει ως εφαρμογές και μπορεί κάποιος να έχει πρόσβαση σε μενού για πιο εργοστασιακές ρυθμίσεις. Δεν πείραξα τίποτα λόγω άγνοιας. Αν ξέρει κάποιος ας μας δώσει τα φώτα του.

IMG_20191208_111914.jpg

Επεξ/σία από drunktank
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζω και γω ...χαλασε τελειως η εικονα τα δειχνει μισα..εχω κανει πολλες φορες reset και δεν φτιαχνει με τιποτα

Επεξ/σία από nikpal1010
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, nikpal1010 είπε

το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζω και γω ...χαλασε τελειως η εικονα τα δειχνει μισα..εχω κανει πολλες φορες reset και δεν φτιαχνει με τιποτα

Εγώ δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα. Πάτησα την εφαρμογή από το side-launcher  και εμφάνισε αυτο το menu. Έχοντας διαβάσει και το σχετικό παλιότερο ποστ σου,
λέω πάει τη γ***σα. Άλλα κατάφερα και βγήκα. Νομίζω έκλεισα την TV από το  remote. Κάθ' όλη τη διάρκεια αναβόσβηνε το  φωτάκι power της TV άσπρο - κόκκινο, ακόμα και όταν την έκλεισα. Είχε σε αυτά τα menu και για καλιμπράρισμα χρωμάτων. Φαντάζομαι θα θέλει και ειδικά εργαλεία. Όταν την ξανάνοιξα, επανήλθε. Ψάξε μέσα στις ρυθμίσεις του menu προσεκτικά (του hardware) για κάποια εντολή να σε βγάλει από το τη λούπα.

1 ώρα πριν, drunktank είπε

Δεν πείραξα τίποτα λόγω άγνοιας. Αν ξέρει κάποιος ας μας δώσει τα φώτα του.

 

To factory reset του android λογικά δεν μπορεί να τα φτιάξει αυτά γιατί είναι σαν να κάνεις αλλαγές στο "bios". Έτσι το καταλαβαίνω.

Αν δε μπορείς να το επαναφέρεις, στείλε την στο σερβις. Πάρε τους τηλ. και έρχονται και την παίρνουν. Μπορεί να έκατσες και σε ελαττωματική.
 

 


Από ότι είδα στα μενού η τηλεόραση πρέπει να έχει μόνο 1,5 Gb μνήμη ram.

Μάλλον πρέπει να μαζέψουμε τα λίγα συν και τα πολλά πλην σε ένα ποστ για τους μελλοντικούς ενδιαφερόμενους.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γω στην αρχη καταφερα και βγηκα ...εσβησα ολες τις εφαρμογες..επανηλθε κανονικα και μετα απο 4 μερες ενω εβλεπα tv μου βγαζει ξανα αυτο...κανω reset παλι και δεν ξεκολλαει ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, drunktank είπε

Από το kodi παίζω. Απλά άλλαξα τη ρύθμιση της γραμματοσειράς (έχει μόνο την Arial), σε Greek > windows characters encoding, γιατι και εκέι εδειχνε αλαμπουρνέζικα.
Το μειονέκτημα όταν παίζεις από kodi είναι ότι δεν μπορείς να "καλέσεις¨το μενού της TV για να ρυθμίσεις παραμέτρους εικόνας, χρώμα κλπ και παραμέτρους ήχου.
Στον ενσωματωμένο  media player μπορείς,  άλλα δεν έχω βρει ακόμα τρόπο να προσθέσω γραμματοσειρά και τα ελληνικά τα δείχνει... γραμμική β'.

Δεν έχω παραμετροποιήσει τα χρώματα ιδιατερα. Το μόνο που έχω κάνει (χωρίς ικανοποιητικό αποτέλεσμα ομολογώ) είναι με εξωτερικό TV box (απο το ενσωματωμένο yt δεν γίνεται) να τρέξω από youtube, κάτι βίντεο με οδηγίες για καλιμπράρισμα χρωμάτων, αλλά και πάλι, το μενού της TV κρύβει σχεδόν τη μισή εικόνα οπότε δεν βλέπεις όλη την εικόνα για να χρησιμοποιήσεις τις κλίμακες.

Κανάλια επίγεια/δορυφορικά δεν έχω βάλει, και πιθανότατα να μην βάλω. Δεν βλέπω καθόλου τηλεόραση. Αν θες ρίξε μια ματιά στις φώτο


 

IMG_20191208_195058.jpg

IMG_20191208_195113.jpg

IMG_20191208_195132.jpg

Απο τον sideload launcher, εμφανίζει ως εφαρμογές και μπορεί κάποιος να έχει πρόσβαση σε μενού για πιο εργοστασιακές ρυθμίσεις. Δεν πείραξα τίποτα λόγω άγνοιας. Αν ξέρει κάποιος ας μας δώσει τα φώτα του.

IMG_20191208_111914.jpg

το πάνελ (LSC550FN11) της τηλεόρασης (55 ίντσες έτσι;) σου είναι αυτό....

http://www.panelook.com/LSC550FN11_Samsung_55_CELL_overview_30604.html

θα είχε ενδιαφέρον να δούμε και οι υπόλοιποι τι πανελ φοράμε (50 και 55 ίντσες)

Στις 7/12/2019 στις 3:06 ΜΜ, nikpal1010 είπε

παιδια εχει τωρα 2 μερες μου βγαζει αυτο ...δεν πηγενει πουθενα αλλου οτι και αν πατησω 

20191207_150911.jpg

αν ξερει κανεις να με βοηθησει

οταν πατω μενου μου βγαζει αυτο...κανω factory reset και παλι στα ιδια μενει

1575725993919820598980.jpg

http://www.panelook.com/LSC400FN05_Samsung_40_CELL_overview_26549.html

40 in ή 50 in έχεις;

Επεξ/σία από smyrali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, smyrali είπε

το πάνελ (LSC550FN11) της τηλεόρασης (55 ίντσες έτσι;) σου είναι αυτό....

http://www.panelook.com/LSC550FN11_Samsung_55_CELL_overview_30604.html

θα είχε ενδιαφέρον να δούμε και οι υπόλοιποι τι πανελ φοράμε (50 και 55 ίντσες)

http://www.panelook.com/LSC400FN05_Samsung_40_CELL_overview_26549.html

40 in ή 50 in έχεις;

50

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/12/2019 στις 12:31 ΠΜ, G.E.O. είπε

Παιδια σημερα την ανοιξα, με μια γρηγορη ματια εχω μερικα καλα νεα.
Κατ' αρχας δεν εκανα αναβαθμιση, ουτε βρηκα που γινεται.
Στα θετικα:
Ηχος αξιοπρεπεστατος χωρις μπαρα.
Εικονα πολυ καλη, αντιθεσεις αψογες.
Ανταποκριση αλλαγης καναλιων μετρια, ελαφρυ κυψελισμα για δεκατα του δευτερολεπτου.
Κανενα προβλημα με ΕΡΤ.
Συνδεση στο Wifi χωρις καθολου αποσυνδεσεις, καλη ταχυτητα (μεσω VPN)
Το ΚODI και το NordVPN απο το playstore δουλευουν μια χαρα.
Υπαρχει το μανουαλ, δουλευουν οι φωνητικες.
Αρκετα ελαφρυτερη απο μια σαρανταρα Philips, εξαετιας.
Αλλα:
To Vesa mount οπως ειπε και ενας αλλος φιλος χαμηλο, ανεβαινει πολυ η οθονη και κανει διαφορα.
Το edge light κανει σκιες στις γωνιες, ειδικα σε τοσο μεγαλη οθονη, (50'), φανταζομαι στην 55' πολυ περισσοτερο.
Η οθονη ειναι σιγουρα va, (τσεκαρα τα pixels) οποτε μικρη γωνια θεασης γυρω στις 30, αν και με το που ξεκεντραρεις ελαφρα, αρχιζουν τα κοκκινακια να ροζιζουν.
Ευτυχως που εχω περιστρεφομενη βαση και ειμαι μονος!
Το mirrorcast δουλευει μονο στο youtube, με οποιαδηποτε αλλη εφαρμογη προσπαθησω να κανω cast, δεν βρισκει την ΤV.
Το κινητο ειναι redmi note 5A Prime.
Τις επομενες μερες θα τσεκαρω πιο αναλυτικα.
Πειτε τι χρειαζεστε, αν μπορω να βοηθησω.

Και το Stremio δουλεύει με miracast

Στις 6/12/2019 στις 7:25 ΜΜ, matrixxx είπε

Στις φωτογραφιες παντα φαινεται πιο εντονο, δεν μου κανει εντυπωση ιδιαιτερη αν εχεις τερμα το backlight καπως ετσι ειναι. Θα σου πουν και οσοι την εχουν ακομα, καλυτερα να βγαλουν και αυτοι φωτογραφια και να ανεβασουν με τερμα backlight - πιθανολογω οτι θα ειναι ετσι και των αλλων.

Δεν φταιει το android, φταιει η συγκεκριμενη τηλεοραση. Στην thomson για παραδειγμα που εχει το ιδιο android μπορεις να ρυθμισεις οπου και αν εισαι τα παντα. Μιας και εθεσες το θεμα ρυθμισεων ας πω καποια κουσουρια της επι αυτου του τομεα: Οταν ρυθμιζεις εικονα χρωμα κλπ, δεν φευγει το μενου απο την οθονη, πιανει δεξια σχεδον την μιση εικονα, οποτε δεν βλεπεις τι ρυθμιζεις. Τελος αλλο ενα προβλημα που εχει στο θεμα των ρυθμισεων, ειναι οτι δεν μπορεις να πειραξεις τις ρυθμισεις παρα μονο του "user", ολες οι αλλες cinema sport κλπ, ειναι κλειδωμενες και δεν αλλαζουν. Εκτος αν δεν τον ειχα βρει τον τροπο που δεν το νομιζω, την "ειχα βαλει κατω" πανω απο 5-6 ωρες. Α, και αλλο ενα, σε συνδεση με pc και 4.4.4 δεν ρυθμιζει ΚΑΘΟΛΟΥ το sharpness, ειναι θαμπη η εικονα και ειτε το πας μηδεν ειτε τερμα (20 που εχει η συγκεκριμενη), ειναι το ιδιο και το αυτο - δεν κανει τιποτα απολυτως. Ειναι σαν να ειναι ρυθμισμενη αρνητικα στο -10 ας πουμε, χαλια η εικονα.

Αλλάζουν σε όλα τα φορμά οι ρυθμίσεις της εικόνας .

Χθες μετά από μια βδομάδα και χωρίς να έχω πειράξει τίποτα, άνοιξε με μπλε οθόνη στα κανάλια, τα ξανα εγκατέστησα το ίδιο. Έβγαλα την πρίζα και επανήλθε. Αυτή η τηλεόραση δεν θα μας κάνει να βαρεθούμε ποτέ ! Όμως για τα 330 ευρώ, η εικόνα που παίζει, όταν παίζει, είναι υπέροχη !

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
19 λεπτά πριν, a_headjohn είπε

Αλλάζουν σε όλα τα φορμά οι ρυθμίσεις της εικόνας .

Οχι, δεν αλλαζουν. Με το που πειραζεις κατι μεταφερεσαι στο "user". Αν ξαναπας μετα στην πχ cinema ειναι οπως την εχει το εργοστασιο εξαρχης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...