Προς το περιεχόμενο

Sharp 50BL2EA 50" Smart 4K TV 339.00€ @ΚΩΤΣΟΒΟΛΟΣ [TEΛΟΣ]


d4mage

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι και εγώ ένας ευτυχής (???) κάτοχος της 50BL2EA. Πολύ παίδεμα και μπέρδεμα στις ρυθμίσεις χωρίς manual. Χθές για πρώτη φορά μου έκανε αυτό που ανέφεραν οι adsl2+ και yiazafΕπιλέγοντας  ΕΡΤ1, κλείνει η τηλεόραση και όταν την ξανανοίγω εμφανίζει την οθόνη HOME. Σε κανένα άλλο κανάλι δεν το κάνει αυτό. Δεν πρόλαβα να διαπιστώσω αν το κάνει σε όλα τα κανάλια της ΕΡΤ ή μόνο σε ένα. Όσον αφορά αν αποσυνδέεται και το wifi ταυτόχρονα, δεν έχω άποψη καθώς την έχω συνδεδεμένη με ethernet. Δεν ξέρω που μπορεί να οφείλεται αυτό. Μήπως έχει να κάνει με το γεγονός ότι εμφανίζει κάτω δεξιά την προτροπή για το hybrid tv? Δεν έχω και πρότερη εμπειρία από smart tv (πόσο μάλλον από androidtv), καθώς είναι η πρώτη τηλεόραση μετά από 15 χρόνια με μια crt PHILIPS 32"!!! 

Αν έχει κάποιος άποψη περί του θέματος με τα κανάλια της ΕΡΤ, να την καταθέσει για να βοηθηθούμε μεταξύ μας μιας και η εταιρείες (πωλήσεως και κατασκευής) αδιαφορούν.

Επίσης, γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει τρόπος θέασης των καναλιών της DIGEA μέσω ιντερνετ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 232
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, ntinospek είπε

Αν έχει κάποιος άποψη περί του θέματος με τα κανάλια της ΕΡΤ, να την καταθέσει για να βοηθηθούμε μεταξύ μας μιας και η εταιρείες (πωλήσεως και κατασκευής) αδιαφορούν.

Να σου πω, ειναι τα πιο αχρηστα καναλια της τηλεορασης ( και ειναι σκληρος ο ανταγωνισμος σε αυτη την κατηγορια). Και τελος παντων δεν τα ανεχεται τα καναλια της ΕΡΤ  η τηλεοραση σου και τα ανεχεσαι εσυ?.

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω την αλήθεια gbrasκάποιες φορές έχουν κάτι καλύτερο από τα σκουπίδια των υπολοίπων καναλιών της ελληνική τηλεόρασης. Όμως ο λόγος που ανέφερα το πρόβλημα δεν είναι αυτή καθαυτή η θέαση των συγκεκριμένων καναλιών, αλλά η συμπεριφορά της συσκευής. Είναι τυχαίο, φταίει κάτι στα τα συγκεκριμένα κανάλια (όχι το περιεχόμενο, αλλά μιλάω για κάτι στον τρόπο μετάδοσης ή κωδικοποίησης ίσως, δεν ξέρω...) ή είναι πρόβλημα της συσκευής και θα αρχίσει να το κάνει και σε άλλες περιπτώσεις?????

Η συγκεκριμένη τηλεόραση αγοράστηκε κυρίως λόγω κόστους, σε συνδυασμό με τα χαρακτηριστικά της (κυρίως androidtv). Θεωρώ ότι είναι τίμια για τα λεφτά της, όμως αν είναι κάθε τρεις και λίγο να δημιουργεί θέματα, τότε αυτό το σπάσιμο νεύρων δεν αντέχεται.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
28 λεπτά πριν, gbras είπε

Να σου πω, ειναι τα πιο αχρηστα καναλια της τηλεορασης ( και ειναι σκληρος ο ανταγωνισμος σε αυτη την κατηγορια). Και τελος παντων δεν τα ανεχεται τα καναλια της ΕΡΤ  η τηλεοραση σου και τα ανεχεσαι εσυ?.

Το οτι ανεχεσαι ολα τα ιδιωτικα καναλια ειναι αξιο θαυμασμου. Αλλα ολα αυτα δεν αφορουν ουτε στο ελαχιστο το θεμα, ουτε και εμας μαλιστα ειναι αποκλειστικα δικο σου θεμα. Το τοπικ αφορα το αν ανεχεται η τηλεοραση του τιτλου και παρατηρησεις επι αυτης.

18 λεπτά πριν, ntinospek είπε

 Είναι τυχαίο, φταίει κάτι στα τα συγκεκριμένα κανάλια (όχι το περιεχόμενο, αλλά μιλάω για κάτι στον τρόπο μετάδοσης ή κωδικοποίησης ίσως, δεν ξέρω...) ή είναι πρόβλημα της συσκευής και θα αρχίσει να το κάνει και σε άλλες περιπτώσεις?????

99 αν οχι 100% ειναι θεμα που αφορα την υβριδικη, Hbbtv, δοκιμαστε να το απενεργοποιησετε, θα ειναι η μονη λυση αν εχει προβληματα. Ασυμβατοτητες ή προβληματα ειτε απο τον παροχο ειτε απο την τηλεοραση. Δοκιμαστε επισης και το open που ξεκινησε πριν λιγες μερες πρωτο απο τα ιδιωτικα να εκπεμπει πληροφοριες υβριδικης. (η ερτ το εχει καπου 2 χρονια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Το οτι ανεχεσαι ολα τα ιδιωτικα καναλια ειναι αξιο θαυμασμου. Αλλα ολα αυτα δεν αφορουν ουτε στο ελαχιστο το θεμα, ουτε και εμας μαλιστα ειναι αποκλειστικα δικο σου θεμα. Το τοπικ αφορα το αν ανεχεται η τηλεοραση του τιτλου και παρατηρησεις επι αυτης.

Αγαπητε matrixxx δεν ανεχομαι κανενα καναλι για αυτο δεν βλεπω Ελληνικη τηλεοραση ( αν και υπαρχουν κανα δυο αξιλογες εεληνικες σειρες απο  οτι ακουω). Ο ανθρωπος ειπε αν εχει καποιος αποψη για τα καναλια της ΕΡΤ :D ( πλακα κανω δεν χρειαζεται παραταιρω αναλυση, αν δεν σας διασκεδασε το σχολιο σβησε το. Οντως δεν προσφερει κατι στο θεμα περα απο ισως καλυτερη διαθεση! ) . Για την ιστορια το παρακολουθω γιατι περιμενω μεθαυριο την αντιστοιχη 55αρα απο Κωτσο..

17 λεπτά πριν, ntinospek είπε

Να σου πω την αλήθεια gbrasκάποιες φορές έχουν κάτι καλύτερο από τα σκουπίδια των υπολοίπων καναλιών της ελληνική τηλεόρασης. Όμως ο λόγος που ανέφερα το πρόβλημα δεν είναι αυτή καθαυτή η θέαση των συγκεκριμένων καναλιών, αλλά η συμπεριφορά της συσκευής. Είναι τυχαίο, φταίει κάτι στα τα συγκεκριμένα κανάλια (όχι το περιεχόμενο, αλλά μιλάω για κάτι στον τρόπο μετάδοσης ή κωδικοποίησης ίσως, δεν ξέρω...) ή είναι πρόβλημα της συσκευής και θα αρχίσει να το κάνει και σε άλλες περιπτώσεις?????

Η συγκεκριμένη τηλεόραση αγοράστηκε κυρίως λόγω κόστους, σε συνδυασμό με τα χαρακτηριστικά της (κυρίως androidtv). Θεωρώ ότι είναι τίμια για τα λεφτά της, όμως αν είναι κάθε τρεις και λίγο να δημιουργεί θέματα, τότε αυτό το σπάσιμο νεύρων δεν αντέχεται.

Ναι ρε συ , οπως ανεφερα και εγω περιμενω την 55αρα. Αλλα δεν ανησυχω καθολου για τα καναλια (ευτυχως). Θεωρω οτι με αυτα που προσφερει αξιζει τα λεφτα της. Ειδικα η 55 που πηρα εγω με τους ποντους του κωτσου. Εχω την εντυπωση οτι η ΕΡΤ χρησιμοποιει MPEG4 διαφορετικου bitrate και για αυτο μπορει να κανει προβλημα, δεν ξερω ισως κανω και λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 λεπτά πριν, gbras είπε

Για την ιστορια το παρακολουθω γιατι περιμενω μεθαυριο την αντιστοιχη 55αρα απο Κωτσο..

Εχω πει την αποψη μου νωριτερα, αλλα εδω και καποιες ωρες ειναι αργα για να μπορεσεις να παρεις καλυτερη λυση και φτηνοτερα για να εισαι ευχαριστημενος πιθανον με την αγορα τηλεορασης. Δυστυχως. Μακαρι να κανω λαθος.

 

(προσθηκη, δεν εχει καμια σχεση το bitrate, ειναι θεμα της υβριδικης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, matrixxx είπε

Εχω πει την αποψη μου νωριτερα, αλλα εδω και καποιες ωρες ειναι αργα για να μπορεσεις να παρεις καλυτερη λυση και φτηνοτερα για να εισαι ευχαριστημενος πιθανον με την αγορα τηλεορασης. Δυστυχως. Μακαρι να κανω λαθος.

Ναι το ειδα αυτο που εγραψες αλλα την ειχα αγορασει νωριτερα ( κανει μια βδοαμαδα για να παραδωσει ο κωτσος). Σε αυτη την κατηγορια δεν νομιζω οτι υπαρχουν τιποτα τρελες διαφορες. Αφου λενε και τα παιδια που την παρελαβαν οτι και η εικονα ειναι καλη και ηχος εγω ειμαι καλυμμενος. Για τις γωνιες θεασεις ειναι αδιαφορο, κανενας δεν καθεται να βλεπει απο το πλαι! Και μιας και αλλαζω τηλεορασεις πολυ συχνοτερα απο τα πουκαμισα (αληθεια!) δεν θα προλαβω να δω αν αντεσξε στο χρονο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
11 λεπτά πριν, gbras είπε

Ναι το ειδα αυτο που εγραψες αλλα την ειχα αγορασει νωριτερα ( κανει μια βδοαμαδα για να παραδωσει ο κωτσος). Σε αυτη την κατηγορια δεν νομιζω οτι υπαρχουν τιποτα τρελες διαφορες. Αφου λενε και τα παιδια που την παρελαβαν οτι και η εικονα ειναι καλη και ηχος εγω ειμαι καλυμμενος. Για τις γωνιες θεασεις ειναι αδιαφορο, κανενας δεν καθεται να βλεπει απο το πλαι! Και μιας και αλλαζω τηλεορασεις πολυ συχνοτερα απο τα πουκαμισα (αληθεια!) δεν θα προλαβω να δω αν αντεσξε στο χρονο!

Οκ, πιστευε ο,τι θες, εγω προσπαθησα να πω τη γνωμη μου και οπως νομιζω να προφυλαξω. Τις εχω δει διεξοδικα και τις 2. Και δεν εχει καμια σχεση αυτο με τις γωνιες θεασης, αλλα με αλλα πιο σοβαρα σημεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζήτησα από τον ΚΩΤΣΟΒΟΛΟ και μίλησα με τεχνικό για τα προβλήματα, η απάντηση είναι να διαμαρτυρηθούμε στον κωτσοβολο  να ενημερώσει την sharp για νέο λογισμικό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πρόβλημα με τα κανάλια της ΕΡΤ το έχετε όλοι;

Παρέλαβα σήμερα την 40άρα για τον πεθερό μου. Δεν την έχω ανοίξει ακόμα και πριν από λίγο μπήκα εδώ και διάβασα τα θεματάκια.

Η υβριδική - Hbbtv μπορεί να απενεργοποιηθεί για να μην υπάρχει κόλλημα;

Επεξ/σία από havanapd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παραγγείλει από την Πέμπτη. 

Προσπαθώ να επικοινωνήσω με τον Κωτσόβολο από χθες αλλά το τηλέφωνο δεν λειτουργεί. Και στο προφίλ μου στη σελίδα του Κωτσόβολου δεν φαίνεται κάν η παραγγελία. 

Το χειρότερο είναι ότι την έχω πληρώσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να μην έχει καλή θέαση υπό γωνία είναι φυσικό ειδικά σε οικονομική va. Κερδίζει σε αντίθεση αλλά και σε σκοτάδι όπου έχει καλύτερο μαύρο από ips χωρίς το ενοχλητικό glow. Λειτουργικά προβλήματα δεν θέλω να έχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, matrixxx είπε

Παρτε αυτη οσο προλαβαίνετε

https://www.germanos.gr/product/thomson-4k-smart-tv-50ue6400-50/20386810/?fname=&fvalue=

εμμεσα 271€ με την €πιστροφη υπολογισμενη, 55αρα εξαντληθηκε, αυτη ακομα οχι.

Φίλε την έχεις την συγκεκριμένη: Την έχεις δει κάπου: Ήθελα να χτυπήσω την 55άρα αλλά δεν την πρόλαβα και σκέφτομαι να περιμένω σε επόμενη ευκαιρία (αν δεν έχει βρεθεί κάτι άλλο μέχρι τότε). Έχω διαβάσει ότι τις παράγει η TCL και γνωστός μου κάτοχος TCL δηλώνει ευχαριστημένος. Κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη. Συγγνώμη για την εκτός θέματος ερώτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, syrio είπε

Έχω διαβάσει ότι τις παράγει η TCL και γνωστός μου κάτοχος TCL δηλώνει ευχαριστημένος.

Το επόμενο "μπαμ" στην αγορά, μάλλον από την TCL θα γίνει. (Στυλ  Hisense)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...