Προς το περιεχόμενο

Apple Watch CELLULAR στην Ελλάδα


Nikos3648

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι πρέπει κάποιος τέρμα VIP (του στυλ Πρωθυπουργός / μεγάλος player ευρύτερα) να αποφασίσει ότι θέλει AW cellular ώστε να πιεστούν οι εταιρείες και να το υποστηρίξουν τελικά. 

🍌 μπανανία για πάντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 819
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

22 ώρες πριν, gidi είπε

Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι πρέπει κάποιος τέρμα VIP (του στυλ Πρωθυπουργός / μεγάλος player ευρύτερα) να αποφασίσει ότι θέλει AW cellular ώστε να πιεστούν οι εταιρείες και να το υποστηρίξουν τελικά. 

🍌 μπανανία για πάντα

Δεν υπάρχει περίπτωση λόγο θεμάτων ασφαλείας και ο λόγος είναι προφανές!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Dinos1973 είπε

Δεν υπάρχει περίπτωση λόγο θεμάτων ασφαλείας και ο λόγος είναι προφανές!!

Ποια είναι τα θέματα ασφαλείας; Και μάλλον ισχύουν μόνο για apple watches γιατί τα Samsung τα υποστηρίζουν ήδη....γελάει ο κόσμος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχουν θεματα ασφαλειας. Δεν μπορουν να ενεργοποιησουν τα τηλεφωνα εκτακτης Ανάγκης (100,112 κλπ) στα εργαστηρια της Cosmote αν δεν δωθει επισημα το ΟΚ απο την APPLE και πληρωθουν οι προμηθειες. Ισως σε αυτο αναφερεται ο συμφουρίτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gkat2829 είπε

Δεν υπαρχουν θεματα ασφαλειας. Δεν μπορουν να ενεργοποιησουν τα τηλεφωνα εκτακτης Ανάγκης (100,112 κλπ) στα εργαστηρια της Cosmote αν δεν δωθει επισημα το ΟΚ απο την APPLE και πληρωθουν οι προμηθειες. Ισως σε αυτο αναφερεται ο συμφουρίτης.

Νομίζω στη σελίδα της apple αναφέρει ότι το 112 υποστηρίζεται και σε χώρες που δεν έχει ενεργοποιηθεί η υπηρεσία...όχι; 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, kostis_jp είπε

Νομίζω στη σελίδα της apple αναφέρει ότι το 112 υποστηρίζεται και σε χώρες που δεν έχει ενεργοποιηθεί η υπηρεσία...όχι; 🤔

Δυστυχως οχι στην Ελλαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα σε κατάστημα ξανά έθιξα το θέμα του Apple Watch ultra στην Cosmote. Συγκεκριμένα είπα επίσης : πως είναι δυνατόν να εμπορεύεστε ένα προϊόν να μας το διαφημίζεται αυτό και τις δυνατότητες του και να έχουν περάσει 4 μήνες κοντά και να μην το υποστηρίζετε.

η απαντηση που πηρα μες τις ακρες από υπάλληλο που κουνούσε το κεφάλι είναι πως είναι κανονικά παράνομο και θα έπρεπε να γίνει καταγγελία μπας και κινητοποιηθούν.. 

ή να βγάλουν μια ανακοίνωση να τους τα επιστρέψουμε και να πάρουμε τα λεφτά μας πίσω. 
 

Δε μπορώ να καταλάβω τι κάνουν. Υπάρχει θέληση να μαζευτούμε να κάνουμε κάτι αν όλο αυτό έχει βάση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nick_p είπε

Σήμερα σε κατάστημα ξανά έθιξα το θέμα του Apple Watch ultra στην Cosmote. Συγκεκριμένα είπα επίσης : πως είναι δυνατόν να εμπορεύεστε ένα προϊόν να μας το διαφημίζεται αυτό και τις δυνατότητες του και να έχουν περάσει 4 μήνες κοντά και να μην το υποστηρίζετε.

η απαντηση που πηρα μες τις ακρες από υπάλληλο που κουνούσε το κεφάλι είναι πως είναι κανονικά παράνομο και θα έπρεπε να γίνει καταγγελία μπας και κινητοποιηθούν.. 

ή να βγάλουν μια ανακοίνωση να τους τα επιστρέψουμε και να πάρουμε τα λεφτά μας πίσω. 
 

Δε μπορώ να καταλάβω τι κάνουν. Υπάρχει θέληση να μαζευτούμε να κάνουμε κάτι αν όλο αυτό έχει βάση;


 

Στις νομικές ανακοινώσεις αναγράφεται ξεκάθαρα ότι η λειτουργία Cellular δεν υποστηρίζεται. Οπότε βάσει αυτού, δεν μπορείς να κινηθείς νομικά. 
 

https://www.cosmote.gr/eshop/global/gadgets/productDetailsTangible.jsp?productId=ger_20418334&skuId=ger_20418334


 

407F2BFE-8C09-4DDB-9E04-79FDF526FE81.jpeg.ec892f06d1379c72debff8605d27327d.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, enlightened είπε


 

Στις νομικές ανακοινώσεις αναγράφεται ξεκάθαρα ότι η λειτουργία Cellular δεν υποστηρίζεται. Οπότε βάσει αυτού, δεν μπορείς να κινηθείς νομικά. 
 

https://www.cosmote.gr/eshop/global/gadgets/productDetailsTangible.jsp?productId=ger_20418334&skuId=ger_20418334


 

407F2BFE-8C09-4DDB-9E04-79FDF526FE81.jpeg.ec892f06d1379c72debff8605d27327d.jpeg

Κρίμα..... αναφέρονται όμως στις νέες δυνατότητες . και μπερδεύουν πολλούς. εδώ κάμποσοι νόμιζαν ότι θα έβλεπαν τον πυρετό από το ρολόι... τεσπα... άντε να δούμε τι θα γίνει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δυστυχώς δεν ισχύει για Ελλάδα αλλά θα μπορούσε.

Ίσως οι ιδιωτικές εταιρείες κάνουν και πριν τους παροχους μας.

Να υποστήριζε τουλάχιστον την περιαγωγή.

https://www.truphone.com/consumer/esim-for-watch/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, bigballon είπε

Δυστυχώς δεν ισχύει για Ελλάδα αλλά θα μπορούσε.
Ίσως οι ιδιωτικές εταιρείες κάνουν και πριν τους παροχους μας.
Να υποστήριζε τουλάχιστον την περιαγωγή.
https://www.truphone.com/consumer/esim-for-/

Καταρχάς θεωρώ αδύνατο να υποστηριχθεί μόνο το κομμάτι της περιαγωγής καθώς αν περάσουν στη διαδικασία συνεννοήσεων για την έκδοση σχετικής άδεια από πλευράς Apple η ταλαιπωρία δεν θα είναι μικρότερη από το να συζητήσουν απευθείας για πλήρη υποστήριξη των Cellular AW).

Προσωπική μου γνώμη: Ακόμα και αν υποστήριζαν αποκλειστικά την περιαγωγή (πράγμα απίθανο) για εμένα δεν θα είχε καμία διαφορά. Το πρόβλημα είναι η πλήρης υποστήριξη και όχι η μερική. Και το λέω αυτό γιατί όπως αιτιολόγησα και σε προηγούμενα σχόλια μου -->

  1. Δεν έχει νόημα να συντηρούμε πολλαπλούς αριθμούς (και με πολύ μεγαλύτερο κόστος σε σχέση με το μοίρασμα του υπολοίπου των συνδέσεων που ήδη διατηρούμε). 
  2. Το να διατηρείς έναν αριθμό στο Watch από την ΧΨ χώρα, τον οποίο δεν θα γνωρίζουν άπαντες και στον οποίο θα αποφεύγουν να σε καλέσουν (για την αποφυγή χρεώσεων) δεν ξέρω αν προσφέρει μία ουσιαστική εμπειρία χρήσης όπως την έχει οραματιστεί η Apple.
  3. Δεν θα είχε καμία ουσιαστική διαφορετικά με αυτό που προσφέρει το Galaxy Watch (δηλαδή να έχεις τη δυνατότητα να περνάς αυτόνομες eSIM διαφορετικού αριθμού). Η λογική του Cellular AW είναι μία ενοποιημένη/απλοποιημένη εμπειρία χρήσης. Κλωνοποίηση/Διατήρηση της γραμμής που χρησιμοποιείς ως κύρια (έτσι ώστε να μπορούν πάντα να βρουν όλοι καλώντας στον γνωστό αριθμό) και χωρίς να μπαίνεις στη διαδικασία να ενημερώνεις άπαντες για έναν δευτερεύοντα αριθμό, να χάνεις σημαντικές κλήσεις/μηνύματα όταν για κάποιο λόγο δεν έχεις μαζί το κινητό κοκ. 
  4. Η υποστήριξη της υπηρεσίας κλωνοποίησης ενός Master αριθμού με έκδοση δευτερεύουσας eSIM της οποίας η χρήση δεν νεκρώνει την κύρια γραμμή (έχω εξηγήσει στις πρώτες σελίδες την διαφορά με την TwinSIM) δεν είναι απλώς μία παράλογη απαίτηση της περίεργης Apple (όπως βολεύει τους παρόχους να πιστεύουν). Είναι μία υπηρεσία που θα έπρεπε να έχει υποστηριχθεί προ πολλού (για άλλη μία φορά η Apple αναγκάζεται να τους υποδείξει τί πρέπει να κάνουν γιατί αδρανούν συστηματικά) καθώς αποσκοπεί σε ουσιαστική διευκόλυνση της ζωής των χρηστών έξυπνων ρολογιών (ανεξαρτήτως εταιρίας) καθώς η υποστήριξη αυτής της υπηρεσίας θα έδινε ουσιαστική εμπειρία χρήσης και στα ρολόγια άλλων εταιριών). 
Επεξ/σία από ramarg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ramarg είπε

Καταρχάς θεωρώ αδύνατο να υποστηριχθεί μόνο το κομμάτι της περιαγωγής καθώς αν περάσουν στη διαδικασία συνεννοήσεων για την έκδοση σχετικής άδεια από πλευράς Apple η ταλαιπωρία δεν θα είναι μικρότερη από το να συζητήσουν απευθείας για πλήρη υποστήριξη των Cellular AW).

Προσωπική μου γνώμη: Ακόμα και αν υποστήριζαν αποκλειστικά την περιαγωγή (πράγμα απίθανο) για εμένα δεν θα είχε καμία διαφορά. Το πρόβλημα είναι η πλήρης υποστήριξη και όχι η μερική. Και το λέω αυτό γιατί όπως αιτιολόγησα και σε προηγούμενα σχόλια μου -->

  1. Δεν έχει νόημα να συντηρούμε πολλαπλούς αριθμούς (και με πολύ μεγαλύτερο κόστος σε σχέση με το μοίρασμα του υπολοίπου των συνδέσεων που ήδη διατηρούμε). 
  2. Το να διατηρείς έναν αριθμό στο Watch από την ΧΨ χώρα, τον οποίο δεν θα γνωρίζουν άπαντες και στον οποίο θα αποφεύγουν να σε καλέσουν (για την αποφυγή χρεώσεων) δεν ξέρω αν προσφέρει μία ουσιαστική εμπειρία χρήσης όπως την έχει οραματιστεί η Apple.
  3. Δεν θα είχε καμία ουσιαστική διαφορετικά με αυτό που προσφέρει το Galaxy Watch (δηλαδή να έχεις τη δυνατότητα να περνάς αυτόνομες eSIM διαφορετικού αριθμού). Η λογική του Cellular AW είναι μία ενοποιημένη/απλοποιημένη εμπειρία χρήσης. Κλωνοποίηση/Διατήρηση της γραμμής που χρησιμοποιείς ως κύρια (έτσι ώστε να μπορούν πάντα να βρουν όλοι καλώντας στον γνωστό αριθμό) και χωρίς να μπαίνεις στη διαδικασία να ενημερώνεις άπαντες για έναν δευτερεύοντα αριθμό, να χάνεις σημαντικές κλήσεις/μηνύματα όταν για κάποιο λόγο δεν έχεις μαζί το κινητό κοκ. 
  4. Η υποστήριξη της υπηρεσίας κλωνοποίησης ενός Master αριθμού με έκδοση δευτερεύουσας eSIM της οποίας η χρήση δεν νεκρώνει την κύρια γραμμή (έχω εξηγήσει στις πρώτες σελίδες την διαφορά με την TwinSIM) δεν είναι απλώς μία παράλογη απαίτηση της περίεργης Apple (όπως βολεύει τους παρόχους να πιστεύουν). Είναι μία υπηρεσία που θα έπρεπε να έχει υποστηριχθεί προ πολλού (για άλλη μία φορά η Apple αναγκάζεται να τους υποδείξει τί πρέπει να κάνουν γιατί αδρανούν συστηματικά) καθώς αποσκοπεί σε ουσιαστική διευκόλυνση της ζωής των χρηστών έξυπνων ρολογιών (ανεξαρτήτως εταιρίας) καθώς η υποστήριξη αυτής της υπηρεσίας θα έδινε ουσιαστική εμπειρία χρήσης και στα ρολόγια άλλων εταιριών). 

όλοι κατανοούμε αυτά που γράφεις,

ευελπιστούμε δε  σε μια άμεση λύση αλλά δεν το βλέπω να υλοποιείται ούτε σε μερικά χρόνια.

 

τα συγκεκριμένα προγράμματα της εν λόγω εταιρείας που παρέθεσα σε λινκ έχουν απεριόριστα δεδομένα κλήσεις και μηνύματα με κόστος 7 με 8 ευρώ τον μήνα, όσο δηλαδή το πάγιο της έξτρα Σιμ που χρεώνουν οι πάροχοι. γιατί δωρεάν δεν την δίνουν.

τιμολογιακά δεν κερδίζεις αλλά ούτε και χάνεις.

επίσης δεν δεσμεύεσαι με συμβόλαιο με το όποιο κόστος. 

αν δίνανε περιαγωγή φυσικά θα είχα προσπεράσει τους ελληνικούς παρόχους εδώ και πολύ καιρό.

και ας είχα και δεύτερο αριθμό. με το συμβόλαιο που έχω σε ελληνικό πάροχο θα έκανα εκτροπή σε ευρωπαϊκό αριθμό χωρίς κάποιο έξτρα κόστος

είναι σημαντικό να μπορούμε επιτέλους να αφήνουμε τα κινητά στο σπίτι χωρίς όμως να είμαστε αποκομμένοι από τον κόσμο εφ όσον το επιθυμούμε, η σε περίπτωση ανάγκης.

επίσης δίνουν τοπικό αριθμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Ribopaido είπε

Παιδια αν θελει καποιος να βαλει μια εξτρα esim στο ρολοι απλα μπορει;

στην Ελλάδα όπως ξέρεις δεν είναι εφικτό.

στις χώρες όπου υποστηρίζετε μπορείς, Κύπρος για παράδειγμα.

αν η χώρα υποστηρίζει και family setup μπορείς να βάλεις οποιαδήποτε κάρτα ανεξάρτητη από αυτήν που έχεις στο τηλέφωνο σου..

αν η χώρα που έχεις την σύνδεση σου υποστηρίζει και περιαγωγή, τότε μπορείς να απολαύσεις αυτό το προνόμιο σε άλλες χώρες πάντα με τους όρους και τις προϋποθέσεις του προγράμματος σου.

πιστεύω ότι σε λίγο καιρό θα ανοίξει και η αγορά των AW με υπηρεσίες από τρίτους όπως έγινε με την περιαγωγή στις esim. είναι θέμα χρόνου.

ήδη όπως προανέφερα πιο πάνω αυτή η υπηρεσία υποστηρίζετε σε 4 ευρωπαϊκές χώρες και μάλιστα με πάρα πολύ ανταγωνιστικές τιμές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...