Προς το περιεχόμενο

[Laptop] HP Pavilion Gaming 15 - dk0031nv (i7 9750H, 32GB DDR4, 512GB M.2 SSD) 849€ @Plaisio (κατάλληλo για editing!)


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Too good to be true ή χάνω κάτι; Καλή περίπτωση για editing παρά για gaming.

https://www.plaisio.gr/catalog?location=product%3D3293394

Με 6πύρηνο επεξεργαστή Intel® Core™ i7-9750H, 32GB μνήμης RAM DDR4, NVMe M.2 SSD των 512GB, κάρτα γραφικών GTX 1050 με 4GB GDDR5 και FHD οθόνη 15,6” έχεις την ισχύ επιτραπέζιου υπολογιστή σε φορητό!

Οθόνη:15.6" Full HD IPS 1920 x 1080
Επεξεργαστής:Intel Core i7 9750H 2.60 GHz
Μνήμη:32 GB DDR4
Χωρητικότητα:512 GB
Κάρτα γραφικών:NVIDIA GTX 1050 4 GBimage.png.4e713e58a8e1b0db567aaeaabc4c29b3.png

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 140
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, Kenshin_Himura είπε

Φιλτατε όταν παίρνεις από το amazon στα αντίστοιχα χρήματα με 1660ti γιατί να προτιμήσεις αυτό;

Link pls.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Link pls.

Στα λαγονικα είναι στο νήμα του amazon, δεν ποσταρω μην έχει ρεφεραλ και μου την πεσουνε. Η μόνη διαφορά είναι στη ram 8 εκείνο 32 εδώ, αλλά 1050 vs 1660ti 6gb, νομίζω δε θέλει κάν σκέψη. Τώρα ας πουν και άλλοι που τα ξέρουν καλύτερα.

Edit: IPS εδω, SVA εκεί.

 

Επεξ/σία από Kenshin_Himura
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με μπερδεύει. Θα ήθελα την άποψη του Ζαχαρία. Δεν είναι λίγο άτοπο το να έχεις ι7 32 ραμ σε gaming με την 1050? Γιατί σκοπός δεν είναι το gamin? Δεν θα ταν καλύτερο κάτι πχ με ι5, 8-16 ραμ, 256 σκληρό αλλά 1660/1650??? 

Επισης δεν φαίνεται λίγο λεπτούλι για Gaming? (με ότι συνεπάγεται περί θερμοκρασιών) 

Επεξ/σία από di maria kun
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Kenshin_Himura είπε

Στα λαγονικα είναι στο νήμα του amazon, δεν ποσταρω μην έχει ρεφεραλ και μου την πεσουνε. Η μόνη διαφορά είναι στη ram 8 εκείνο 32 εδώ, αλλά 1050 vs 1660ti 6gb, νομίζω δε θέλει κάν σκέψη. Τώρα ας πουν και άλλοι που τα ξέρουν καλύτερα.

Edit: IPS εδω, SVA εκεί.

Προφανώς λες αυτό:
https://www.amazon.fr/gp/product/B07XTWMKCJ/

Κοίτα, η αλήθεια είναι ότι δεν παίζω games και οι γνώσεις μου για τις κάρτες γραφικών δεν είναι up to date πλέον. Αλλά σκεφτόμουνα ότι για έναν που κάνει επεξεργασία εικόνας, βίντεο κλπ δεν είναι προτιμότερη η παραπάνω επεξεργαστική ισχύ και η RAM αυτού εδώ, από τον άλλο;

13541 vs 8881 στο cpubenchmark μεταξύ τους.

Επίσης χρήσιμο αυτό που σημειώνεις για τις οθόνες, αλλά πάλι δε γνωρίζω ποιά θεωρείται καλύτερη για laptop.

Επίσης ψάχνω να βρω αν παίρνει 2ο, μηχανικό, για storage και αν ανοίγει εύκολα.

Αν μπορούν να μας διαφωτίσουν κάποιοι περισσότερο γνώστες...

Edit
Χμ, "ναι μεν αλλά" το ξεκοίλιασμά του αν βρήκα παρεμφερές μοντέλο. Τρεις βίδες και φεύγει με τη μία όλη η βάση για να έχεις πρόσβαση σε όλα τα σωθικά του μεν, αλλά η βάση είναι με πλαστικά κλιψάκια, πράγμα που θέλει λίγη προσοχή. Αν και το προτιμώ από κάτι άλλα laptop που αποσυνδέεις 15 πράγματα πρώτα για να κάνεις ένα upgrade.

 

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξερουμε εαν αυτο βγαζει με 100% βεβαιοτητα displayport απο το usb-c?

Βρηκα αυτη την αναφορα στο notebookcheck ->"Type-C Gen 2, which also supports DisplayPort out with an appropriate adapter"

Αλλα επειδη δεν ασχοληθει με τετοιο ανταπτορα κ εχω μια επαγγελματικη οθονη "δυστροπη" που δεχετε μονο dp και μονο 2560*1600 θα ηθελα να ειμαι σιγουρος.

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://support.hp.com/sk-en/document/c06443766

1 USB 3.1 Gen 2 Type-C™ (10 Gb/s signaling rate, Power Delivery 3.0, DisplayPort™ 1.4, HP Sleep and Charge); 1 USB 3.1 Gen 1 Type-A (HP Sleep and Charge); 2 USB 3.1 Gen 1 Type-A (Data Transfer Only); 1 HDMI; 1 AC smart pin; 1 RJ-45; 1 headphone/microphone combo

Επεξ/σία από xoxlasae
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι ουτε καν... αν και μου αρεσει να παιζω κανα παιχνιδι π.χ witcher 3 στον σταθερο μου ... ξερω οτι σε λαπτοπ δεν θα το κανω :) εχω ps4pro .

για editing το πηρα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, LaMereda είπε

Ελπίζω να μην το παίρνεις για gaming.

Καταλαβαίνεις ότι δεν είναι χρήσιμο το σχόλιό σου, έτσι;

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος το θέλει για χρήση gaming το συγκεκριμένο δεν είναι καλή επιλογή σε αυτά τα χρήματα, λόγω της 1050. Σε αυτό το εύρος τιμής θα πρέπει να έχει το λιγότερο μια 1650. 

Εναλλακτικά αυτό είναι καλή περίπτωση με την 1050 στα 650€: https://basket.kotsovolos.gr/site/computing/laptop-tablet-ipad/notebook-macbook-ultrabook/202693-acer-nitro-5-i5-8300h/8gb/512gb/gtx1050-4gb

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, LaMereda είπε

Όποιος το θέλει για χρήση gaming το συγκεκριμένο δεν είναι καλή επιλογή σε αυτά τα χρήματα, λόγω της 1050. Σε αυτό το εύρος τιμής θα πρέπει να έχει το λιγότερο μια 1650.

Εναλλακτικά αυτό είναι καλή περίπτωση με την 1050 στα 650€: https://basket.kotsovolos.gr/site/computing/laptop-tablet-ipad/notebook-macbook-ultrabook/202693-acer-nitro-5-i5-8300h/8gb/512gb/gtx1050-4gb

Τώρα μάλιστα.;)

Λοιπόν, όπως είπα εξ αρχής, με gaming εχω πολύ καιρό να ασχοληθώ και δεν έχω καλή εικόνα. Παρ' όλ' αυτά έχω κι εγώ την υποψία ότι οι gamers θα βρουν και καλύτερες ευκαιρίες.

Επειδή όμως προσωπικά από την αρχή το αξιολόγησα σαν laptop για editing, νομίζω ότι είναι πάααρα πολύ καλή περίπτωση σε αυτό το σενάριο. Αν και θα με ενδιέφερε η γνώμη και των guru επάνω σ' αυτό.

Με 200€ παραπάνω παίρνεις "ποιοτικότερη" μάρκα, γρηγορότερο επεξεργαστή (i7 9ης γενιάς ε, του Q2 2019), +24GB RAM και ελαφρύτερο/μικρότερο όγκο. Αν παίρνει δε και έναν 2ο hdd πάνω για να βάλει κανείς 2TB storage, είναι έτοιμος και δεν του λείπει τί-πο-τα.

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, xoxlasae είπε

https://support.hp.com/sk-en/document/c06443766

1 USB 3.1 Gen 2 Type-C™ (10 Gb/s signaling rate, Power Delivery 3.0, DisplayPort™ 1.4, HP Sleep and Charge); 1 USB 3.1 Gen 1 Type-A (HP Sleep and Charge); 2 USB 3.1 Gen 1 Type-A (Data Transfer Only); 1 HDMI; 1 AC smart pin; 1 RJ-45; 1 headphone/microphone combo

Το θεμα ειναι και με ποιον ανταπτορα κ σε τι αναλυσεις..Χρειαζομαι οπωσδηποτε 2560*1600 στα 60 hz για μια ZR30 -που ποτε δεν καταφερα να την κανω δουλεψει με hdmi->dp με οσους ανταπτορες δοκιμασα για αυτο κ παιδευομαι..

Ανοιξα θεμα k στο forum της->hp

Εαν μου απαντησουν εχει καλος, εαν οχι θα ακυρωσω την παραγγελια.

Παντως στο προκειμενο, το λαπτοπ σιγουρα δεν ειναι για βαρυ gaming λογο καρτας*, αλλα για editing ειναι τρομερη προσφορα- εκτος του hardware η οθονη καλυπτει το srgb-.

*Το παραξενο ειναι οτι στο site της hp δεν δινει επιλογη για 1050 με 4gb μνημη, μονο με 3gb...?Να χει καμια 1050 ti?

 

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...