Προς το περιεχόμενο

[Laptop] HP Pavilion Gaming 15 - dk0031nv (i7 9750H, 32GB DDR4, 512GB M.2 SSD) 849€ @Plaisio (κατάλληλo για editing!)


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πήγα και πέρασα από το κατάστημα.

Το περίμενα πιο "ογκώδες" σε σχέση με τις φωτογραφίες οπότε στα + το μαζεμένο/ελαφρύ μέγεθος(προέρχομαι και από 17αρη) και επιπλεων η οθόνη μου έκανε καλή εντύπωση σε σχέση με τα διπλανά(κάποια είχαν κ αυτά ips) και ήταν αρκετα ακριβότερα.

Υ.γ Άκρη δεν έβγαλα για το type-c το dp παρόλο που πέτυχα πρόθυμη πωλήτρια στο cs της HP που θα το ψάξει κ θα μου στείλει email.

Πάντως απαράδεκτη κοτζαμ HP να αναφέρει την συγκεκριμένη συνδεσιμότητα και να μην μπορεί με βεβαιότητα να σου πει τι ακριβώς πρέπει να αγορασεις για να δουλέψει σωστά ένα feature που διαφημίζει στα δικά της spec sheets...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 140
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι ρε συ, παρ' ότι πλασάρεται ως gaming είναι μαζεμένο. Είναι στα συν του και αυτό. Γενικά δε βλεπω κάτι αρνητικό (και ανησυχώ χαχα).

@@topos από ποιότητα υλικών πώς το είδες;

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως εγω που το παραγγειλα μου εστειλαν οτι δεν γινεται να μου το στειλουν με αντικαταβολη (ενω ειχα την δυνατοτητα να το επιλεξω) .

μου ειπαν οτι θελει μονο με τραπεζικη καταθεση η πιστωτικη καρτα....στο τηλεφωνο το παιδι ηταν εξυπηρετικο μεν (θα μου στειλει ολα τα απαραιτητα στοιχεια για την ολοκληρωση της παραγγελιας ) αλλα... δε το εκανε ποτε...δεν εχω λαβει τπτ απο το πρωι ....και αρχιζω και σκεφτομαι να ριξω ακυρο τελικα και να παω στο αρχικο πλανο που ειναι MINI ITX PC ryzen 7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αλλάξεις όλο το πλάνο σου επειδή ξέχασαν να σου στείλουν τα αρχεία ρε συ; Ξαναπάρε τηλ. να τους το υπενθυμίσεις. Εκτός αν μετάνιωσες συνολικά. Αλλά πώς πηδάς από το ένα στο άλλο; Τελείως άσχετα μεταξύ τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, xoxlasae είπε

παντως εγω που το παραγγειλα μου εστειλαν οτι δεν γινεται να μου το στειλουν με αντικαταβολη (ενω ειχα την δυνατοτητα να το επιλεξω) .

μου ειπαν οτι θελει μονο με τραπεζικη καταθεση η πιστωτικη καρτα....στο τηλεφωνο το παιδι ηταν εξυπηρετικο μεν (θα μου στειλει ολα τα απαραιτητα στοιχεια για την ολοκληρωση της παραγγελιας ) αλλα... δε το εκανε ποτε...δεν εχω λαβει τπτ απο το πρωι ....και αρχιζω και σκεφτομαι να ριξω ακυρο τελικα και να παω στο αρχικο πλανο που ειναι MINI ITX PC ryzen 7

Νομίζω για πάνω από 499 πρέπει να γίνει μέσω τραπέζης.

Και εγώ για να είμαι ειλικρινής πήγαινα για mid ryzen σύστημα και έριξα άκυρο σε παραγγελίες που είχα κάνει για case/psu κ gpu.

Πρακτικά αυτό που θα χάσεις είναι μια ανθρώπινη κάρτα γραφικών (εάν σκοπεύες να βάλεις) στο mini atx.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, @topos είπε

Πήγα και πέρασα από το κατάστημα.

Πες μας και για την ποιότητα των υλικών του, αφού το είδες από κοντά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, @topos είπε

Πήγα και πέρασα από το κατάστημα.

Το περίμενα πιο "ογκώδες" σε σχέση με τις φωτογραφίες οπότε στα + το μαζεμένο/ελαφρύ μέγεθος(προέρχομαι και από 17αρη) και επιπλεων η οθόνη μου έκανε καλή εντύπωση σε σχέση με τα διπλανά(κάποια είχαν κ αυτά ips) και ήταν αρκετα ακριβότερα.

Υ.γ Άκρη δεν έβγαλα για το type-c το dp παρόλο που πέτυχα πρόθυμη πωλήτρια στο cs της HP που θα το ψάξει κ θα μου στείλει email.

Πάντως απαράδεκτη κοτζαμ HP να αναφέρει την συγκεκριμένη συνδεσιμότητα και να μην μπορεί με βεβαιότητα να σου πει τι ακριβώς πρέπει να αγορασεις για να δουλέψει σωστά ένα feature που διαφημίζει στα δικά της spec sheets...

Το σασί του πως είναι; έχει ποιότητα από κοντά; αξίζει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, DownUNDERground είπε

Ναι ρε συ, παρ' ότι πλασάρεται ως gaming είναι μαζεμένο. Είναι στα συν του και αυτό. Γενικά δε βλεπω κάτι αρνητικό (και ανησυχώ χαχα).

@@topos από ποιότητα υλικών πώς το είδες;

Ναι, εγώ πήρα απόφαση πως θα το παραλάβω ακόμα και εάν δεν καταφέρω να το συνδέσω με την οθονη που έχω και θα πάει για πούλημα+αγορά άλλης λιγότερα δύστροπης με HDMI παρόλο που θα χάσω το 10bit χρώμα.

Από ποιότητα υλικών θα έλεγα ότι μου φάνηκε μετριοτατο, εάν έβαζα ένα ~7,5/10 στο Lenovo z710 μου σε αυτό θα έλεγα ~6,5/10 και για να είμαι ειλικρινής αυτό που με λιγο  ήταν το βύσμα της τροφοδοσίας.Ειναι αρκετά "Petit" και θα θέλει προσοχή μην τραβηχτεί (και πάλι σε σχέση με το βύσμα του Lenovo που είναι παραλληλόγραμμο και "ψαχνερο").

Βρίσκω όμως κ αλλά θετικα που δεν έχουν αναφερθει->

Το καπάκι που ξεβιδωνει και έχεις πρόσβαση στα πάντα για upgrade+ καθαρισμό(ασυνήθιστο για HP)

Τους διπλούς ανεμιστήρες που θεωρητικα καλύπτουν την  ενεργοβωρα 1660(που βγαίνει σε άλλες εκδόσεις) ->λογικά θα λειτουργεί σχετικά δροσερό με την 1050.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για γενικής χρήσης + δουλειά + gaming δεν είναι καλός ; Τώρα και 1 χρόνο δουλεύω εκτός έδρας και δεν έχω σταθερό. δεν εχω καταλάβει τι θα προτείνατε από gaming σε black friday αυτή τη στιγμή; όχι amazon κίνα και άλλα εξωτικά. το σκέφτομαι σοβαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Basic gaming ναι. Hardcore gaming οχι. Εκεί έχω καταλήξει εγώ. Για τα υπόλοιπα είναι φυσέκι.

Kάτι άλλο gaming αυτή τη στιγμή σε black friday έχεις πετύχει; περίπου στα ίδια λεφτά ευχαριστώ

Επεξ/σία από Dorian
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι gamer, δε γνωρίζω sorry.

11 λεπτά πριν, Dorian είπε

Kάτι άλλο gaming αυτή τη στιγμή σε black friday έχεις πετύχει; περίπου στα ίδια λεφτά ευχαριστώ

Δες αυτό που αντιπρότειναν στην πρώτη σελίδα ίσως:
https://www.amazon.fr/gp/product/B07XTWMKCJ/

Δεν είμαι gamer, sorry.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Επειδή και γω το σκεφτόμουν πολύ σοβαρα να το αγοράσω για λόγους programming, πήγα και το είδα στο πλαίσιο πιο πολυ για να δω την ποιοτητα κατασκευής του.

Παρα πολυ ωραια οθόνη(για τα ματια μου παντα) αν και τα μεγάλα bezels που έχει την κανουν να φαινεται πιο μικρή από 15,6.

Αυτό που με γέμισε αμφιβολίες ήταν το πλαστικό του. αν και στο κυρίως σασί του το πλαστικό φαινόταν γερό και σταθερό, το πλαστικό πίσω από την οθόνη μου φάνηκε πολύ λεπτό και ευκαμπτο.

Επίσης το γεγονός ότι έχει μεντεσέδες στο κέντρο και όχι στις ακρες για να κλείνει το λαπτοπ μου φανήκε πιο ευκολο να σπάσει το σύστημα, και σε συνδιασμό με το λεπτό πλαστικό πίσω από την οθόνη, το πάνω μέρος του λαπτοπ  δεν φαινόταν καθόλου σταθερό.

Γενικά τα πλαστικά του θύμιζαν περισσότερο ενα λαπτοπ hp που έχω των 250 ευρώ παρά ενός λαπτοπ σε τάξη τιμής 850 -900 εύρω

Γενικά έφυγα πιο προβληματισμένος από οτι πήγα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η αληθεια ειναι οτι το καλυτερο laptop που ψαχνουμε εμεις απο πλευρας ποιοτητας και τιμης είναι η σειρα legion της lenovo. Ειδικα η τελευταια σειρα με το φωτεινο monitor αλλα δεν εχει παίξει σοβαρη προσφορα.... 

Επισης που βλεπω πολλα παιδια οτι το σκεφτονται για gaming...δεν ειναι για gaming το συγκεκριμενο.

για gaming το σημαντικοτερο ειναι να εχει μια καλη καρτα γραφικων (gtx 1660ti / 2060) // ram 8gb ειναι υπεραρκετα // επεξεργαστη 4πυρηνο // καλο μονιτορ 120-144hz. 

το γρηγορο μονιτορ παει πακετο και με την καλη καρτα γραφικων εννοειται... γιατι το ενα αναιρει το αλλο οταν λειπει.

Επεξ/σία από xoxlasae
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Dorian είπε

για γενικής χρήσης + δουλειά + gaming δεν είναι καλός ; Τώρα και 1 χρόνο δουλεύω εκτός έδρας και δεν έχω σταθερό. δεν εχω καταλάβει τι θα προτείνατε από gaming σε black friday αυτή τη στιγμή; όχι amazon κίνα και άλλα εξωτικά. το σκέφτομαι σοβαρά.

Μέχρι στιγμής στην "Black Friday Week" δεν είδα κάποια πραγματικά καλή προσφορά σε gaming laptop. Η ιδανική προσφορά για εμένα, την οποία και τίμησα, "έπαιξε" πριν κάποιους μήνες και ήταν ένα laptop HP OMEN 17 με i7-9750H/16GB/1TB HDD & 256GB SSD/GTX 1660 Ti 6GB στα 1.079 ευρώ. Γνώμη μου είναι ότι αν μιλάμε για πραγματική Black Friday προσφορά σε αξιοπρεπές gaming laptop, η τιμή θα πρέπει να είναι γύρω στα χιλιάρικο και τα χαρακτηριστικά να είναι τέτοια ώστε να μην σε αναγκάζουν με το που το αγοράζεις να πρέπει να το αναβαθμίζεις. Δηλαδή καλό θα είναι να έχει το ελάχιστο 16gb ram, δύο σκληρούς με τουλάχιστον 256 ssd και 1tb hdd, το ελάχιστο κάρτα GTX 1660Ti και καλό σύστημα ψύξης. Αν όμως κάποιος συμβιβάζεται με το γεγονός να μην παίζει τους καινούργιους και τους μελλοντικούς τίτλους παιχνιδιών με ultra και full γραφικά, κάτι στα 700-800 ευρώ με χαμηλότερα χαρακτηριστικά δεν θα είναι κακή επιλογή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...