Προς το περιεχόμενο

[Laptop] HP Pavilion Gaming 15 - dk0031nv (i7 9750H, 32GB DDR4, 512GB M.2 SSD) 849€ @Plaisio (κατάλληλo για editing!)


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε βλέπω να είναι ti. Εδώ η σελίδα του συγκεκριμένου μοντέλου:
https://www8.hp.com/gr/el/laptops/product-details/product-specifications/31026715
 

10 λεπτά πριν, @topos είπε

Παντως στο προκειμενο, το λαπτοπ σιγουρα δεν ειναι για βαρυ gaming λογο καρτας*, αλλα για editing ειναι τρομερη προσφορα- εκτος του hardware η οθονη καλυπτει το srgb-.

Αυτό για το sRGB πού το βρήκες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 140
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχει κουτσουρεμενη 1050 που σε πολλαπλες περιπτώσεις είναι χειρότερο της άλλης 1050 2gb....

16 λεπτά πριν, @topos είπε

Το θεμα ειναι και με ποιον ανταπτορα κ σε τι αναλυσεις..Χρειαζομαι οπωσδηποτε 2560*1600 στα 60 hz για μια ZR30 -που ποτε δεν καταφερα να την κανω δουλεψει με hdmi->dp με οσους ανταπτορες δοκιμασα για αυτο κ παιδευομαι..

Ανοιξα θεμα k στο forum της->hp

Εαν μου απαντησουν εχει καλος, εαν οχι θα ακυρωσω την παραγγελια.

Παντως στο προκειμενο, το λαπτοπ σιγουρα δεν ειναι για βαρυ gaming λογο καρτας*, αλλα για editing ειναι τρομερη προσφορα- εκτος του hardware η οθονη καλυπτει το srgb-.

*Το παραξενο ειναι οτι στο site της hp δεν δινει επιλογη για 1050 με 4gb μνημη, μονο με 3gb...?Να χει καμια 1050 ti?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Δε βλέπω να είναι ti. Εδώ η σελίδα του συγκεκριμένου μοντέλου:
https://www8.hp.com/gr/el/laptops/product-details/product-specifications/31026715
 

Αυτό για το sRGB πού το βρήκες;

94.9%

Εδω -το ειχα βαλει βαλει και σε προηγουμενο ποσταρισμα-

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, forgotten είπε

Έχει κουτσουρεμενη 1050 που σε πολλαπλες περιπτώσεις είναι χειρότερο της άλλης 1050 2gb....

Μας το εξηγείς λίγο σε εμάς (εμένα δλδ) τους άσχετους με τα μοντέλα; Αυτό βέβαια αφορά περισσότερο το gaming κομμάτι.

Edit:
Από αυτά, το παρακάτω πλησιάζει τα specs του HP:
https://www.skroutz.gr/s/19862997/Lenovo-Ideapad-L340-15IRH-Gaming-i7-9750H-8GB-512GB-GeForce-GTX-1050-FHD-No-OS.html

Ξεκινάει από 828€, αλλά θες 100€ ακόμα για 32GB RAM, σύνολο 925€ πες (και να σου μείνουν τα 8GB που θα βγάλεις). Όμως έχει την 1050 με τα 3GB αντί 4GB, χειρότερη πιστότητα οθόνης για editing (χωρίς 144 Hz panel) και δεν έχει Windows.

Όσο το σκαλίζω, τόσο καλύτερη περίπτωση μου φαίνεται για editing.

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Μας το εξηγείς λίγο σε εμάς (εμένα δλδ) τους άσχετους με τα μοντέλα; Αυτό βέβαια αφορά περισσότερο το gaming κομμάτι.

Edit:
Από αυτά, το παρακάτω πλησιάζει τα specs του HP:
https://www.skroutz.gr/s/19862997/Lenovo-Ideapad-L340-15IRH-Gaming-i7-9750H-8GB-512GB-GeForce-GTX-1050-FHD-No-OS.html

Ξεκινάει από 828€, αλλά θες 100€ ακόμα για 32GB RAM, σύνολο 925€ πες (και να σου μείνουν τα 8GB που θα βγάλεις). Όμως έχει την 1050 με τα 3GB αντί 4GB, χειρότερη πιστότητα οθόνης για editing (χωρίς 144 Hz panel) και δεν έχει Windows.

Όσο το σκαλίζω, τόσο καλύτερη περίπτωση μου φαίνεται για editing.

the new GPU comes with a lower 96-bit memory bus (the other two 1050 GPUs have 128-bit interfaces) and therefore a lower memory bandwidth of 84 GB/s. Αυτό σημαίνει ότι ενώ έχει 3gb ram έχει μικροτερο διαυλο ταχύτητας και ουσιαστικά είναι λίγο πιο πάνω από μια 1050 2gb , από ότι διαβάζω επίσης έχουν περισοτερη παραγωγη θερμοτητας επίσης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

4GB RAM έχει το συγκεκριμένο μοντέλο.

Δηλαδή όποια κάρτα έχει 3 ή 4 Gb σημαίνει αυτόματα ότι είναι της νέας σειράς με το μικρότερο δίαυλο; Καλά κατάλαβα;

Βέβαια όπως και να έχει, ξαναλέω, νομίζω πως αυτό αφορά περισσότερο επίδοξους gamers παρά γραφίστες, μιας και αναφέρθηκε και νωρίτερα ότι οι gamers μάλλον εξ αρχής θα στραφούν σε κάποια υλοποίηση με δυνατότερη gpu.

Στη Γερμανία πάντως, μοντέλα με αυτά τα specs ξεκινάνε από 1500€ περίπου, απλά το catch είναι ότι εκεί τα συνδυάζουν μόνο με πιο τούμπανες GPU και δε θα δεις καθόλου υλοποίηση με 1050 συν τα υπόλοιπα specs του HP αυτού εδώ του θέματος.

Ώπα εδώ βρήκα αναφορά στο ακριβές μοντέλο μας και γίνεται αναφορά για 128-bit memory bus!
https://laptopmedia.com/video-card/nvidia-geforce-gtx-1050-4gb-gddr5/

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να πω και εγώ την παρατήρηση μου μιας και δεν το έχει δει και δεν το έχει αναφέρει κανένας. Γιατί έχει μόνο 1 χρόνο εγγύηση και μάλιστα πλαισίου; Συνήθως 2 χρόνια τουλάχιστον δεν έχουν και ο πρώτος είναι της αντιπροσωπείας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω κατι οφτοπικ ρε παιδια ,εχω παρει ενα ομεν απο την προσφορα του Σεπτεμβριου με την rtx 2070 max Q ,μπορει να μου πει κανενας αν το ανοιξω και βαλω αλλά 8 γιγα μνημη συνολο 16 αν χανω την εγγύηση ,σορυ για το οφτοπικ.Εγω παντως εχω 2 χρονια εγγυηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sintalkas είπε

να ρωτησω κατι οφτοπικ ρε παιδια ,εχω παρει ενα ομεν απο την προσφορα του Σεπτεμβριου με την rtx 2070 max Q ,μπορει να μου πει κανενας αν το ανοιξω και βαλω αλλά 8 γιγα μνημη συνολο 16 αν χανω την εγγύηση ,σορυ για το οφτοπικ.Εγω παντως εχω 2 χρονια εγγυηση.

Δες την υπογραφή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks, το αγόρασα γιατί εψαχνα κάτι με αυτά τα specs.
Ωστόσο @DownUNDERground στο αρχικό post θα έπρεπε να βάλεις απευθείας το link του καταστήματος και όχι το "lagonika.gr"

https://www.plaisio.gr/catalog?location=product%3d3293394#

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Kenshin_Himura είπε

Φιλτατε όταν παίρνεις από το amazon στα αντίστοιχα χρήματα με 1660ti γιατί να προτιμήσεις αυτό;

αν δικαιούσε απαλλαγή ΦΠΑ το laptop πέφτει στα 685 ευρώ και δε νομίζω σε αυτά τα λεφτά να υπάρχει κάτι καλύτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, gtferrari είπε

Παιδιά να πω και εγώ την παρατήρηση μου μιας και δεν το έχει δει και δεν το έχει αναφέρει κανένας. Γιατί έχει μόνο 1 χρόνο εγγύηση και μάλιστα πλαισίου; Συνήθως 2 χρόνια τουλάχιστον δεν έχουν και ο πρώτος είναι της αντιπροσωπείας;

Σωστή παρατήρηση. Το είχα δει κι εγώ αλλά το ξέχασα.
Λοιπόν, επειδή πήρα τηλέφωνα: Το Πλαίσιο είναι επίσημο σέρβις της HP, γι' αυτό το αναφέρουν έτσι. Αν θες το πας και απ' ευθείας στην HP βέβαια. Είναι έξτρα "feature" δλδ και όχι μείον. Τώρα για το 1 έτος, η HP μου είπε ότι το μίνιμουμ 2 ετών εγγύησης είναι Ευρωπαϊκή οδηγία και όχι νομοθεσία, άρα όχι υποχρεωτική. Η HP καλύπτει πάντα 1 έτος δλδ και όπου βλέπουμε 2 έτη, το δεύτερο είναι του εκάστοτε καταστήματος. Πράγμα που γενικά αμφισβητώ εγώ, αλλά δεν έκατσα να το αναλύσω περαιτέρω.

Αυτά.

 

2 ώρες πριν, Mhlogiatros είπε

Αντι για 32GB DDR4 ψιλο αχρηστα επειδη λεει και "gaming" :P θες ενα με 16 gb και 1660

Σωστά. Είπαμε για gaming ισχύει. Για editing όμως είναι ταμάμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stlag!!! είπε

αν δικαιούσε απαλλαγή ΦΠΑ το laptop πέφτει στα 685 ευρώ και δε νομίζω σε αυτά τα λεφτά να υπάρχει κάτι καλύτερο

Και με ενδοκοινοτική δικαιουσε απαλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...