Προς το περιεχόμενο

Blue HDI Urea error κόστος επισκευής 1300€!!!


GeorgeMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Peugeot 208 2016. Μόλις πέρασαν τα 5 χρόνια, έβγαλε βλάβη το adblue.  Με πολυ γκρίνια με χρέωσαν 450, ένα ποσοστό συμμετοχής επειδή δέχτηκαν ότι είναι αστοχία της εταιρείας. Δεν μου έδωσαν όμως εγγύηση !!!! Μιλάμε για την αντιπροσωπεία. Σε ενάμισυ χρόνο, ήρθαν τα αναμενόμενα χειρότερα....λαμπάκι-σημα ότι το adblue έχει βλάβη κ θα κλειδώσει. Παραμονή Χριστουγέννων να κινδυνεύω να μείνω στις "διακοπές", που μόνο διακοπές δεν ήταν πια. Εάν μπορούσα να επιστρέψω, με περίμεναν τα 1500 για την νέα αλλαγή adblue. Ευτυχώς γυρίσαμε...το μέλλον θολό, στο βάθος τα 1500. Μου κάνει εντύπωση ότι τόσο ακριβό ανταλλακτικό δεν δίνουν εγγύηση. Να πω ότι κάτι "αρχικοποίησε" το σέρβις της αντιπροσωπείας, κ με συμπονετικό ύφος ούτε λίγο ούτε πολύ μου είπαν να το καταργήσω. Μάλλον κάτι ξέρουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 λεπτά πριν, stavros2010 είπε

Peugeot 208 2016. Μόλις πέρασαν τα 5 χρόνια, έβγαλε βλάβη το adblue.  Με πολυ γκρίνια με χρέωσαν 450, ένα ποσοστό συμμετοχής επειδή δέχτηκαν ότι είναι αστοχία της εταιρείας. Δεν μου έδωσαν όμως εγγύηση !!!! Μιλάμε για την αντιπροσωπεία. Σε ενάμισυ χρόνο, ήρθαν τα αναμενόμενα χειρότερα....λαμπάκι-σημα ότι το adblue έχει βλάβη κ θα κλειδώσει. Παραμονή Χριστουγέννων να κινδυνεύω να μείνω στις "διακοπές", που μόνο διακοπές δεν ήταν πια. Εάν μπορούσα να επιστρέψω, με περίμεναν τα 1500 για την νέα αλλαγή adblue. Ευτυχώς γυρίσαμε...το μέλλον θολό, στο βάθος τα 1500. Μου κάνει εντύπωση ότι τόσο ακριβό ανταλλακτικό δεν δίνουν εγγύηση. Να πω ότι κάτι "αρχικοποίησε" το σέρβις της αντιπροσωπείας, κ με συμπονετικό ύφος ούτε λίγο ούτε πολύ μου είπαν να το καταργήσω. Μάλλον κάτι ξέρουν...

Συχνό θέμα βρες ένα προγραμματιστή έξω και κατήργησε το .

Λύση όντως δε είναι , αλλά και είναι και δαπανηρό . Εφόσον η αντιπροσωπεία δε βρίσκει και λύση .

Εάν σου το αλλάξουν και δώσεις 1500€ σου δίνουν εγγύηση ότι δε θα το ξανά εμφανίσει ξανά ; 

Έχεις μιλήσει με τα κεντρικά εκτός Ελλάδας . Ήταν συχνό θέμα αυτό με το adblue .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, stavros2010 είπε

Με πολυ γκρίνια με χρέωσαν 450, ένα ποσοστό συμμετοχής επειδή δέχτηκαν ότι είναι αστοχία της εταιρείας. Δεν μου έδωσαν όμως εγγύηση !!!!

έγινε επισκευή της αντλίας ή αντικατάσταση ? αν έγινε αντικατάσταση δε χρειάζεται να σου δώσουν εγγύηση ,απλά ισχύει 2 έτη εφόσον έχεις τις αποδείξεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, korakios είπε

έγινε επισκευή της αντλίας ή αντικατάσταση ? αν έγινε αντικατάσταση δε χρειάζεται να σου δώσουν εγγύηση ,απλά ισχύει 2 έτη εφόσον έχεις τις αποδείξεις

Μου είπαν ότι έγινε αντικατάσταση. Αλλά επειδή κάλυψε η εταιρεία ένα μεγάλο ποσοστό, θεωρείται μέσα στην εγγύηση κ δεν δίνει κάτι παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, stavros2010 είπε

Μου είπαν ότι έγινε αντικατάσταση. Αλλά επειδή κάλυψε η εταιρεία ένα μεγάλο ποσοστό, θεωρείται μέσα στην εγγύηση κ δεν δίνει κάτι παραπάνω.

Καταρχάς αν θεωρείται μέσα στην εγγύηση δεν πληρώνεις απολύτως τίποτα ,

μίλα με Συνήγορο του Καταναλωτή και μη δίνεις σημασία τι σου λένε απο αντιπροσωπία . Αν σε παίρνουν μετά την καταγγελία τηλέφωνα να το κλείνεις , μόνο μέσω email .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, meletis_m είπε

Συχνό θέμα βρες ένα προγραμματιστή έξω και κατήργησε το .

Λύση όντως δε είναι , αλλά και είναι και δαπανηρό . Εφόσον η αντιπροσωπεία δε βρίσκει και λύση .

Εάν σου το αλλάξουν και δώσεις 1500€ σου δίνουν εγγύηση ότι δε θα το ξανά εμφανίσει ξανά ; 

Έχεις μιλήσει με τα κεντρικά εκτός Ελλάδας . Ήταν συχνό θέμα αυτό με το adblue .

Τα κεντρικά πετάνε το μπαλάκι στις αντιπροσωπείες...    Εάν αλλάξω ξανά, θα έχω εγγύηση δύο χρόνια γιατί θα έχω πληρώσει όλο το ποσό. Όμως, πως βγάζει τόσο γρήγορα πρόβλημα εάν έβαλαν καινούργια;  κ κάθε δύο χρόνια θα τρέμω τα 1500;   Ειναι καλό σαν αυτοκίνητο, αλλά αυτή η βλάβη είναι απαράδεκτο να μην λύνεται. Για να το καταργήσω μου είπαν 300, αλλά είναι σίγουρη η επιτυχία ή θα βγάλει τίποτα άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

Καταρχάς αν θεωρείται μέσα στην εγγύηση δεν πληρώνεις απολύτως τίποτα ,

μίλα με Συνήγορο του Καταναλωτή και μη δίνεις σημασία τι σου λένε απο αντιπροσωπία . Αν σε παίρνουν μετά την καταγγελία τηλέφωνα να το κλείνεις , μόνο μέσω email .

Από ότι είχα ψάξει τότε, 9/2022, κανένας δεν είχε βγάλει άκρη κ επειδή βιαζομουν αναγκάστηκα να πληρώσω. 12/2023 έβγαλε ξανά βλάβη.   Μου περνάει από το μυαλό μήπως βάζουν τα ανταλλακτικά με πρόβλημα μέχρι να εξαντληθεί το απόθεμα; Δε μπορεί τόσο γρήγορα....

2 λεπτά πριν, korakios είπε

σίγουρη η επιτυχία για καρκίνο (όχι το αμάξι)

🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, stavros2010 είπε

Από ότι είχα ψάξει τότε, 9/2022, κανένας δεν είχε βγάλει άκρη

όταν λες δεν έβγαλε άκρη ? αν εννοείς στο ομιλητικό με την αντιπροσωπία , φυσικά και αναμενόμενο

αν λες μέσω ΣτΚ δε βρήκα κάτι στα Συστάσεις-Πορίσματα ως μη αποδεκτό

37 λεπτά πριν, stavros2010 είπε

Μου περνάει από το μυαλό μήπως βάζουν τα ανταλλακτικά με πρόβλημα μέχρι να εξαντληθεί το απόθεμα; Δε μπορεί τόσο γρήγορα....

όχι , δε βάζουν ανταλλακτικά με πρόβλημα , απλά βάζουν τα μόνα ανταλλακτικά που έχουν τα οποία είναι και ελαττωματικά όπως έχει αποδειχθεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

όταν λες δεν έβγαλε άκρη ? αν εννοείς στο ομιλητικό με την αντιπροσωπία , φυσικά και αναμενόμενο

αν λες μέσω ΣτΚ δε βρήκα κάτι στα Συστάσεις-Πορίσματα ως μη αποδεκτό

όχι , δε βάζουν ανταλλακτικά με πρόβλημα , απλά βάζουν τα μόνα ανταλλακτικά που έχουν τα οποία είναι και ελαττωματικά όπως έχει αποδειχθεί

Τότε όπως είπα δεν είχα χρόνο το χρειαζομουνα για τη δουλειά. Τηλεφωνικά είχα μιλήσει για την βλάβη. Είπα ας ξεμπερδευω, αλλά στον ενάμισυ χρόνο να βγάλει ίδια ζημιά είναι υπερβολικό. Βλέπω τώρα ότι έχει συμβεί κ σε άλλους. Ανταλλακτικό με τέτοιο κόστος κ να χαλάει αμέσως; η εξήγηση μάλλον είναι αυτή που έδωσες  κ μου έτυχε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το προβλημα ειναι σχεδιαστικο, οποτε θα στο ξαναβγαλει, αυτο ειναι δεδομενο.
Καπου διαβαζα οτι μπορεις να βαλεις καποιο προσθετο που διαλυει περισσοτερο το adblue ωστε να μην σχηματιζει την κρουστα και βουλωνει τα μπεκ. Δεν ξερω βεβαια κατα ποσο δουλευει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tutuyo είπε

το προβλημα ειναι σχεδιαστικο, οποτε θα στο ξαναβγαλει, αυτο ειναι δεδομενο.
Καπου διαβαζα οτι μπορεις να βαλεις καποιο προσθετο που διαλυει περισσοτερο το adblue ωστε να μην σχηματιζει την κρουστα και βουλωνει τα μπεκ. Δεν ξερω βεβαια κατα ποσο δουλευει...

Αυτό που λένε οι πιο πολλοί είναι να χρησιμοποιείται adblue καλύτερης ποιότητας ώστε να κρατήσει κ περισσότερο το δοχείο.

Πάντως σε φόρουμ του εξωτερικού πολλοί έχουν επιχειρήσει επισκευή του δοχείου χωρίς επιτυχές αποτέλεσμα όμως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kanesaxo είπε

μετά απορούν γιατι ο κόσμος τα αφαιρεί...

Κ αυτό δεν είναι λύση. Γενικά σε άλλες μάρκες δεν υπάρχει αντίστοιχο προβλήμα. Μόνο στο γκρούπ stellantis έχουν τέτοιο θέμα. 

Θα έπρεπε να γίνει ανάκληση κ η εταιρία να διορθώσει το προβλήμα ή τουλάχιστον να μειώσει δραστικά την τιμή σε περίπτωση αστοχίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...