Προς το περιεχόμενο

Calam-Arch-Installer


μπουρτζοβλαχος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τώρα πλέον και για τον πιο αρχάριο χρήστη στον κόσμο του λίνουξ η εγκατάσταση arch θα είναι παιχνιδάκι σαν να βάζει ubuntu η ubuntοειδη διανομές :P

πριν κανα χρονο εδω 

  εφτιαξα ενα custom iso με σκιπτ, καλη σαν ιδεα δεν λεω αλλα υπαρχουν και αλλες εκει εξω, μια απλη παραπανω σαν τις αλλες.

ετσι αποφασισα να φτιαξω μια custom διανομη με ενσωματωμενο γραφικο εγκαταστατη που θα εγκαθιστα τη διανομη αλλα οχι την τρεχουσα live iso διανομη αλλα απο μηδενικη νεα βαση, δεν ειναι τυπου manjaro που την εγκαθιστα καποιος την κανει upgrade η βαζει repos arch και βαφτιζεται arch, οχι ειναι μια τυπικη iso καθαρη arch εικονα που αντι με το χερι μπορει να την εγκαθιστα ο οποιοσδηποτε on line με γραφικο εγκαταστατη, ο γραφικος εγκαταστατης ειναι το calamares εξου και το calam-arch(καλαμαρι-αρκς) :P  ο calamares εγκαταστατης χρησιμοποιειται κατα κορον σε debian-ubuntu  manjaro kaos, mandriva, centos απλα ειναι offline εγω τον μετετρεψα online με καποιες αλχημειες στα modules-config, δεν ηταν και ευκολο ειναι σε python, δεν ειμαι γνωστης python, αφαιρεσα καποια configs για να εισαγω bash srcipts να τα τραβαει το καθε main.py script.

Μετα απο πολλες αποτυχημενες προσπαθειες το εχω μετατρεψει σε καλο επιπεδο 

aWmh6qK.png


UBMPsTa.png


jy2k9jC.png


raXhuvu.png


bhfQ8am.png


nn6CIij.png


PnccVUK.png


0fFur8I.png


41FbM50.png


7q3ErIb.png


PFMe5Dr.png


I7LJMRV.png


buNPAlF.png


LSVdxJN.png


Nytntbq.png


MIdN7jh.png

Οποιος ενδιαφερεται η διανομη φιλοξενειται εδω https://sourceforge.net/projects/blue-arch-installer/

ακολουθωντας τον σχετικο οδηγο 

 

 

Με επιλογη 7 DE Xfce, Gnome, Plasma, Lxde, Lxqt, Mate, Deepin +aur pamac

PS: κυπτογραφημενη εγκατασταση δεν υποστηριζεται ακομη.

Επεξ/σία από μπουρτζοβλαχος
  • Like 12
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Συγχαρητήρια για την δουλειά και ευχαριστούμε που το μοιράζεσαι μαζί μας, αν και δεν χρησιμοποιώ arch ήθελα να πω απλά ένα μεγάλο μπράβο 

Υ.γ. βάλε και το git URL

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

προσπαθησα να το δοκιμασω στο λαπτοπ μου αλλα μου βγαζει το bug που αλλαζει τα πληκτρα(το i γινεται 5 το ο γινεται 6 και αλλα τετοια)

σε καμια περιπτωση δεν φταιει το δημιουργημα σου(το εχω αντιμετωπισει και σε αλλες διανομες)αλλα δενξερω να το λυσω :(

Επεξ/σία από dalan2007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, dalan2007 είπε

προσπαθησα να το δοκιμασω στο λαπτοπ μου αλλα μου βγαζει το bug που αλλαζει τα πληκτρα(το i γινεται 5 το ο γινεται 6 και αλλα τετοια)

σε καμια περιπτωση δεν φταιει το δημιουργημα σου(το εχω αντιμετωπισει και σε αλλες διανομες)αλλα δενξερω να το λυσω :(

Μηπως πατησες κανα num lock? Για τσεκαρε.

Λοιπον , μολις το δοκιμασα και εχω καποιες παρατηρησεις.Παρολα αυτα ειναι μια ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ δουλεια , περιπου οπως θα πρεπε να ειναι στο ελαχιστο μια διανομη ως προς το κομματι της εγκαταστασης.

Παμε στις παρατηρησεις.

1. Το shortcut "install arch linux" θα επρεπε να ειναι καπου στο desktop και οχι να το ψαχνουμε μεσα στα μενου :)
2. Θα αφαιρουσα καποια πακετα απο την εγκατασταση.Καταλαβαινω οτι τα εβαλες για να βοηθησεις τον χρηστη ή επειδη εσυ τα θεωρεις αναγκαια αλλα δεν ειναι ετσι.Θα μπορουσες να τα βαλεις ως επιλογη , οπως εχεις βαλει τα DEs.
Πακετα οπως το virtualbox (+ τα παρελκομενα του) , qt/kde εφαρμογες (kcalc/kwrite , baloo και αλλα. Ασε το καθε DE να βαλει τις δικες του μαλακιες.Εγω ας πουμε που διαλεξα xfce για την δοκιμη , εχω τον xfce text editor και τον kwrite...γιατι ?Γιατι να χω τον baloo να κανει indexing?Γιατι να προσθετουμε δηλ την σαβουρα ενος DE χωρις λογο πανω στην σαβουρα του επιλεγμενου DE).
Eπισης ... libreoffice..Δεν τον χρησιμοποιουν ολοι...πιανει χωρο..τρωει χρονο για εγκατασταση.Βαλτο ως επιλογη.Qbittorrent ? Εγω το χρησιμοποιω..αλλοι?Βαζεις firefox αλλα οχι chromium?οχι thunderbird?To vim που ειναι ? :) Kαι δεν εχω τσεκαρει ακομα τα παντα...
Mε λιγα λογια , πρεπει να κρατησεις την επιλογη των πακετων στο μινιμουμ δυνατο και οσο πιο "γενικα" γινεται.

Θελω να αναφερθω λιγο στο "φιλοσοφικο" κομματι του εγχειρηματος.

Δες το απο την μερια του χρηστη...κατεβαζει ενα iso σχεδον 2 γιγα..και στην εγκατασταση κατεβαζει επιπροσθετα γιγα.
Το iso ειναι στην ουσια ενα live image που ο εγκαταστατης (installer) ειναι online..τραβαει τα πακετα της εγκαταστασης εκ νεου απο τα ρεπος της διανομης.Υπαρχει αντιφαση εδω.
Θα επρεπε το εγχειρημα να σπασει σε 2 κομματια : Live image  και live image + installer

To 1ο (live image) δεν θα ειχε καν λογο υπαρξης...οσο υπαρχει manjaro και αλλες arch-based διανομες.
Το 2ο (live image + installer) θα ειχε τρελο νοημα...αλλα οχι με γραφικο περιβαλλον ..εκτος και αν θα εκανες τον installer offline και εγκαθιστουσε το συστημα απο το iso .Aλλα σε αυτο το σεναριο το iso θα γινοταν outdated πολυ γρηγορα και θα επρεπε να το ενημερωνεις τακτικα..μαλακια φαση.

Αρα αυτο που στα ματια μου εχει νοημα ειναι ...να παρεις το επισημο iso του archlinux και να προσθεσεις ενα installer script. Κατι σε ncurses. Οπως εχουν καποιες διανομες π.χ. debian.
Επιλογες για 2-3 βασικες ρυθμισεις , για DE , για καποια γκρουπς πακετων κλπ.Κρατας τα πακετα στο πολυ μινιμουμ . Και διευκολυνεις ολους τους hardcore arch users απο την μανουρα της εγκαταστασης.Και ξερουν οτι δεν φορτωσαν την εγκατασταση με περιτη σαβουρα..ξερουν ακριβως τι εγκατασταθηκε.

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, mphxths είπε

 

Λοιπον , μολις το δοκιμασα και εχω καποιες παρατηρησεις.Παρολα αυτα ειναι μια ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ δουλεια , περιπου οπως θα πρεπε να ειναι στο ελαχιστο μια διανομη ως προς το κομματι της εγκαταστασης.

Παμε στις παρατηρησεις.

1. Το shortcut "install arch linux" θα επρεπε να ειναι καπου στο desktop και οχι να το ψαχνουμε μεσα στα μενου :)
 

Σε αυτο εχεις δικιο, το σκεφτηκα να το βαλω ως launcher  στο docky και οχι στο panel του xfce, επειδη το docky ειναι πακετο του aur τις τελευταιες μερες δεν μου τον εκανε εκ νεου build ο pamac, δεν ξερω γιατι, δεν μου αρεσει να βλεπω συντομευσεις στην επιφανεια εργασιας

 

10 ώρες πριν, mphxths είπε


2. Θα αφαιρουσα καποια πακετα απο την εγκατασταση.Καταλαβαινω οτι τα εβαλες για να βοηθησεις τον χρηστη ή επειδη εσυ τα θεωρεις αναγκαια αλλα δεν ειναι ετσι.Θα μπορουσες να τα βαλεις ως επιλογη , οπως εχεις βαλει τα DEs.
Πακετα οπως το virtualbox (+ τα παρελκομενα του) , qt/kde εφαρμογες (kcalc/kwrite , baloo και αλλα. Ασε το καθε DE να βαλει τις δικες του μαλακιες.Εγω ας πουμε που διαλεξα xfce για την δοκιμη , εχω τον xfce text editor και τον kwrite...γιατι ?Γιατι να χω τον baloo να κανει indexing?Γιατι να προσθετουμε δηλ την σαβουρα ενος DE χωρις λογο πανω στην σαβουρα του επιλεγμενου DE).
 

Ο λογος που εβαλα μια σειρα πληθωρα εφαρμογων ειναι επειδη ξερω τον παλμο του αρχαριου χρηστη, θα εβλεπε μια ξεβρακωτη γενικη εγκατεστημενη διανομη που ουτε codecs για βιντεο δεν θα ειχε να δει κανα βιντεο βλεπε ubuntu gnome που ενα totem εχει και πρεπει να κατεβασεις ενα σκασμο codecs, μετα απορουμε γιατι δεν πλησιαζει κοσμος στο χωρο του linux.

οσον αφορα γιατι libreoffice η firefox και οχι chromium τα γουστα ειναι υποκειμενικα, και εμενα δεν μαρεσε ποτε ο ie της microsoft εβαζα τον browser της επιλογης μου μην κολλαμε σε αυτα

 

10 ώρες πριν, mphxths είπε

Δες το απο την μερια του χρηστη...κατεβαζει ενα iso σχεδον 2 γιγα..και στην εγκατασταση κατεβαζει επιπροσθετα γιγα.
Το iso ειναι στην ουσια ενα live image που ο εγκαταστατης (installer) ειναι online..τραβαει τα πακετα της εγκαταστασης εκ νεου απο τα ρεπος της διανομης.Υπαρχει αντιφαση εδω.
Θα επρεπε το εγχειρημα να σπασει σε 2 κομματια : Live image  και live image + installer

Σε αυτο δεν το επεξηγησα εγω γιατι πρεπει να κανω ξεχωριστο video tutorial αποκλειστικα για τα πακετα επιλογης, αν δεις στο live image /setup/packs (script) ειναι τα προκαθορισμενα πακετα που εχω δηλωσει, οποιοσδηποτε κατα το boot στο /setup/packs με text editor μπορει να προσθεσει η να αφαιρεσει τα πακετα της αρεσκειας του και να κανει αποθηκευση αλλαγων αρκει να ξερει το πληρες ονομα του πακετου αλλιως θα φαει error στην εγκατασταση αλλα κατα το reboot η οποιες αλλαγες χανονται η το αποθηκευει στον δισκο και το χρησιμοποιει στην μελλοντικη επανεγκατασταση

 

10 ώρες πριν, mphxths είπε

Το 2ο (live image + installer) θα ειχε τρελο νοημα...αλλα οχι με γραφικο περιβαλλον ..εκτος και αν θα εκανες τον installer offline και εγκαθιστουσε το συστημα απο το iso .Aλλα σε αυτο το σεναριο το iso θα γινοταν outdated πολυ γρηγορα και θα επρεπε να το ενημερωνεις τακτικα..μαλακια φαση.

Γιαυτο τον λογο δεν προσαρμοσα τον installer προς την τρεχουσα live image επειδη ειναι rolling up to date,  δεν ειναι ubuntu καθε εξι μηνες γινονται μαζικες αλλαγες

10 ώρες πριν, mphxths είπε

Επιλογες για 2-3 βασικες ρυθμισεις , για DE , για καποια γκρουπς πακετων κλπ.Κρατας τα πακετα στο πολυ μινιμουμ . Και διευκολυνεις ολους τους hardcore arch users απο την μανουρα της εγκαταστασης.Και ξερουν οτι δεν φορτωσαν την εγκατασταση με περιτη σαβουρα..ξερουν ακριβως τι εγκατασταθηκε.

Το επεξηγω στο προηγουμενο απο πανω /setup/packs (script) ο καθενας πριν την εγκατασταση το τροποποιει οπως θελει, αν εβαζα σε καθε πακετο και καποιο υπο-script θελετε να βαλετε το ταδε πακετο με δικη σας ευθυνη? ποια θα ηταν η αντιδραση? θα κουραζε αρκετα :D 

Επεξ/σία από μπουρτζοβλαχος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, μπουρτζοβλαχος είπε

Ο λογος που εβαλα μια σειρα πληθωρα εφαρμογων ειναι επειδη ξερω τον παλμο του αρχαριου χρηστη

αρχαριος χρηστης και archlinux δεν πανε στην ιδια προταση. Οσο και να του απλοποιησεις την εγκατασταση το archlinux ειναι ενα κλικ πιο τεχνικο απο αλλες διανομες.
 

1 ώρα πριν, μπουρτζοβλαχος είπε

θελετε να βαλετε το ταδε πακετο με δικη σας ευθυνη? ποια θα ηταν η αντιδραση? θα κουραζε αρκετα

Οχι  ιδιαιτερα , δεν θα κουραζε.Οπως εβαλες επιλογες για DEs , θα ειχες 2-3 οθονες με γκρουπ προγραμματων , π.χ. internet (chromium , firefox , thunderbird , qbittorrent , deluge , κλπ) , office (libreoffice , wps office (μιας και εχεις και aur) , κανα pdf editor κλπ) , multimedia ( vlc , κλπ) . Και custom-αρει ο χρηστης στα μετρα του τα πακετα που εγκαθιστανται.
Εβλεπα να μπαινουν πακετα και αγχωνομουν...σε φαση..τι μπαινει...μην χασω καμμια γραμμη και δεν δω τι θα μπει κλπ...

Οπως ειπα , παρολα αυτα , πολυ καλη προσπαθεια ... αν ηταν πιο λιτη η φαση σε εγκατεστημενα πακετα , ανετα το χρησιμοποιω για τις δοκιμες/εγκαταστασεις μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο πολλή καλή δουλειά και χρήσιμη για όσους θέλουν να πάρουν τον.. arch way. 
Προσωπικα είναι αντίθετος στην διαθεσιμότητα πακέτων καθώς αυτό είναι αντίθετο στην φιλοσοφία του arch, όπως επισης ο αρχάριος χρήστης παραμένει αρχάριος και δεν βελτιώνεται. 
Βεβαια περί ορέξεως και σίγουρα πολλά μπράβο για τον χρόνο σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/12/2019 στις 8:44 ΠΜ, Rockdye είπε

Προσωπικα είναι αντίθετος στην διαθεσιμότητα πακέτων καθώς αυτό είναι αντίθετο στην φιλοσοφία του arch

Αυτο ειναι το point μου, τι παει να πει φιλοσοφια arch? τι παει να πει φιλοσοφια ubuntu? φιλοσοφια fedora και τα τετοια μας κουνιουνται? και οποιασδηποτε διανομης, οι διανομες τι ειναι θρησκειες? φερουν δογμα? προσωπικα δεν ακολουθω κανενα δογμα διανομης για μενα ολες οι διανομες ειναι LINUX τελεια και παυλα και ετσι πρπει να τις βλεπουμε, πας στο arch forum για ενα προβλημα ubuntu αααα δεν ειμαστε το ubuntu ειμαστε arch τραβα εκει, τρως πορτα, πας στο ubuntu forum για ενα θεμα στο linux mint παρολο που ειναι ubuntu based αααα δεν ειματε linux mint παρε δρομο, αυτα τα καθεστωτικα δογματα θελω να σπασω και να περασω το μηνυμα στον νεο-εισερχομενο οτι το linux ειναι ενα και το αυτο και οχι ΤΑ LINUX, αυτο θελω να ξεφτιλισω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, μπουρτζοβλαχος είπε

Αυτο ειναι το point μου, τι παει να πει φιλοσοφια arch? τι παει να πει φιλοσοφια ubuntu? φιλοσοφια fedora και τα τετοια μας κουνιουνται? και οποιασδηποτε διανομης, οι διανομες τι ειναι θρησκειες? φερουν δογμα? προσωπικα δεν ακολουθω κανενα δογμα διανομης για μενα ολες οι διανομες ειναι LINUX τελεια και παυλα και ετσι πρπει να τις βλεπουμε, πας στο arch forum για ενα προβλημα ubuntu αααα δεν ειμαστε το ubuntu ειμαστε arch τραβα εκει, τρως πορτα, πας στο ubuntu forum για ενα θεμα στο linux mint παρολο που ειναι ubuntu based αααα δεν ειματε linux mint παρε δρομο, αυτα τα καθεστωτικα δογματα θελω να σπασω και να περασω το μηνυμα στον νεο-εισερχομενο οτι το linux ειναι ενα και το αυτο και οχι ΤΑ LINUX, αυτο θελω να ξεφτιλισω

Καλά εντάξει δεν εννοεί η διανομή φιλοσοφία δαλάι λαμα.

Είναι μια διανομή που έχει σαν στόχο την απλότητα (KISS) και λιγο πολύ ο χρήστης να χτισει τουβλάκι-τουβλάκι αυτο που θέλει.

Απο την στιγμή που υπάρχουν διανομές βασισμένες στο arch με προεγκατεστημένα πακέτα βρίσκω περίεργο κάποιος να ζητήσει ενα προεγκατεστημένο Arch. Ποιό το point? Ενας νεοεισερχομένος που θα πάρει ενα script με οδηγό εγκατάστασης του Arch, στο μέλλον θα βρεθεί στο σημείο να μην ξέρει γιατί πρεπει να ενεργοποιήσει ενα service κτλ. Θα ήταν ιδανικό αν στο τέλος της εγκατάστασης έβαζες να ανοίγει το Arch Wiki και με μεγάλα κόκκινα γράματα να έγραφε "ΔΙΑΒΑΖΕ" :P

(Διευκρινίζω οτι δεν υποτιμώ σε καμιά περίπτωση αυτό που έκανες, για αποφυγή παρεξηγήσεων)

PS2: Και εγώ φίλε αν είχα δημιουργήσει τέτοιο wiki δεν θα απαντούσα σε κανέναν σε forum εκτός και αν αφορούσε bug. Πάντα ο νεος χρήστης μπορεί να επιλέξει ενα rolling distro πιο out of the box.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Rockdye είπε

Είναι μια διανομή που έχει σαν στόχο την απλότητα (KISS) και λιγο πολύ ο χρήστης να χτισει τουβλάκι-τουβλάκι αυτο που θέλει.

KISS να χτιζει τουβλο τουβλο ο χρηστης και να περναει kernel linux-headers και linux firmware με το χερι και να μην περιλαμβανονται στο base εν ετη 2020 :P  νταξει

2 ώρες πριν, Rockdye είπε

Απο την στιγμή που υπάρχουν διανομές βασισμένες στο arch με προεγκατεστημένα πακέτα βρίσκω περίεργο κάποιος να ζητήσει ενα προεγκατεστημένο Arch. Ποιό το point? 

το point ειναι οτι οι αλλες εγκαθιστανται offline (δηλαδη απο την τρεχουσα live image που επειδη ειναι rolling up to date γινονται γρηγορα ανημερωτες) ενω στη δικη μου περιπτωση γινεται up to date η εγκατασταση απο τα repos του arch, το να εγκαθιστα καποιος μια διανομη με καποια στανταρ που θεωρω εγω με καποια ενσωματωμενα media players, εναν επεξεργαστη κειμενου, μια σουιτα γραφειου, και εναν βασικο περιηγητη διαδικτυου και καποιον torrent client ε αυτα στο 2020 θα πρεπει να ειναι τα αυτονοητα και οχι να κολλαμε στο 2007 εγκατασταση για να νιωθουμε και καλα εμεις του arch ειμαστε οι γκουρου, αυτες οι νοοτροπιες πρεπει να τελειωνουν.

2 ώρες πριν, Rockdye είπε

(Διευκρινίζω οτι δεν υποτιμώ σε καμιά περίπτωση αυτό που έκανες, για αποφυγή παρεξηγήσεων)

δεν τιθεται θεμα παρεξηγησης απλα τονιζω τα αυτονοητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, μπουρτζοβλαχος είπε

το point ειναι οτι οι αλλες εγκαθιστανται offline (δηλαδη απο την τρεχουσα live image που επειδη ειναι rolling up to date γινονται γρηγορα ανημερωτες) ενω στη δικη μου περιπτωση γινεται up to date η εγκατασταση απο τα repos του arch, το να εγκαθιστα καποιος μια διανομη με καποια στανταρ που θεωρω εγω με καποια ενσωματωμενα media players, εναν επεξεργαστη κειμενου, μια σουιτα γραφειου, και εναν βασικο περιηγητη διαδικτυου και καποιον torrent client ε αυτα στο 2020 θα πρεπει να ειναι τα αυτονοητα και οχι να κολλαμε στο 2007 εγκατασταση για να νιωθουμε και καλα εμεις του arch ειμαστε οι γκουρου, αυτες οι νοοτροπιες πρεπει να τελειωνουν.

Χαχα ναι καταλαβαίνω πώς το θέτεις, προσωπικά ειλικρινά δεν έχω κανένα πρόβλημα. 

Αν ήθελαν κιόλας θα μπορούσαν να δίνουν ας πούμε 2-3 iso να μην το παίζουν τόσο χαρντκοράδες. Btw βρίσκω όλο το arch αρκέτα πιο εύκολο απο άλλες διανομές. Προσωπικά ακόμα δεν θα καταφέρω σε μισή ώρα να στήσω ενα debian όπως το θέλω :lol: 

Offtopic: Χάζευα πρόσφατα στο youtube και πέφτω στο κανάλι ενος distrotube, ο οποίος δήλωνε ότι είναι αποκλειστικά χρήστης arch 4-5 χρόνια, χρησιμοποιεί windows manager γιατί οκ είναι πιο elite (άσχετα αν ενα kde μπορεί να κάνει ακριβώς τα ίδια), φίλε ο τύπος ειχε live video εγκατάστασης με gnome (και καλά μπήκε για λίγο στα μονοπάτια των φλώρων) και δεν ήξερε να ενεργοποιήσει ούτε το locale-gen. Γκουρου, σκληρός κ@ρ!λης (δεν μπορώ να εκφραστώ κιόλας) :lol: :lol: 

edit: έχω τσιμπήσει το scriptaki, άλλωστε οτι δεν μου χρειάζεται το αφαιρώ. :)

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Rockdye είπε

 

Προσωπικά ακόμα δεν θα καταφέρω σε μισή ώρα να στήσω ενα debian όπως το θέλω :lol: 

tq2VO3b.png

Zmw5qLW.png

 

slax debian που δεν προοριζεται προς εγκατασταση την εκανα unstable debian, εγκαθιστω arch και απο slax debian οτι θελω μπορω να κανω, δεν με περιοριζουν οι διανομες, το linux εχει τετοια customia που οπως φανταζεται ο καθενας να το στησει γινεται

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@μπουρτζοβλαχος

Θα στο ξαναπω.Δεν μπορεις να χτυπησεις διανομες στυλ manjaro και endeavouros. Μην μου πεις περι offline και online εγκατασταση γιατι σου εξηγησα , το να κατεβαζει καποιος 2γιγα iso και μετα Χ γιγα για την εγκατασταση δεν ειναι βολικο.Εκτος και αν απευθυνεσαι σε κατοχους vdsl ή fiber ξερωγω :) 
Εκει που θα μπορουσες να κανεις διαφορά ειναι σε αυτο που ειχα γραψει ξανα.Καθαρο archlinux iso και σκριπτακι σε ncurses , κονσολα δηλ , και να εγκαθιστα το συστημα.
Θα σεταρει partitions/locale/user/timezone/root password/κλπ.Θα περναει χωρις να ρωταει βασικα πακετα στυλ vim/kernel (προφανως)/firmwares/grub/xorg/κλπκλπ και μετα με επιλογη DEs/login manager/fonts/user folders/samba/group πακετων/κλπ κλπ. Ενα καρο μαλακιες που σεταρω και εγκαθιστω καθε φορα σε καθε νεα εγκατασταση archlinux ...

Εμενα προσωπικα κατι τετοιο θα με βολευε αφανταστα.Πιστευω και πολλους αλλους που εγκαθιστουν συχνα archlinux  , ειτε για κανονικο συστημα ειτε για δοκιμες.Και δεν ξεφευγει απο την φιλοσοφια της απλοτητας και λιτοτητας (KISS) , μιας και ο χρηστης θα επιλεγει τι θα εγκατασταθει.Τα βασικα πακετα ετσι και αλλιως θα τα περνουσε..οποτε εκει δεν τιθεται θεμα οτι θα παιρνει το σκριπτ μη απαραιτητη πρωτοβουλια...

Στο τελος της ημερας βεβαια δικο σου ειναι το προτζεκτ , και το εξελισσεις οπως θες εσυ..εγω ιδεα εριξα.Απλα το να φτιαξεις μια νεα διανομη βασισμενη σε καποια "μεγαλη" πρεπει να εχει λογο υπαρξης...Αν δεν καλυπτει καποιο κενο , τοτε κακως υπαρχει.Ενταξει , το κακως ειναι υπερβολικο.Απλα δεν προσφερει κατι καινουργιο...Οκ για προσωπικο προτζεκτ , δεκτο..αλλα μεχρι εκει.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, mphxths είπε

@μπουρτζοβλαχος

Εκει που θα μπορουσες να κανεις διαφορά ειναι σε αυτο που ειχα γραψει ξανα.Καθαρο archlinux iso και σκριπτακι σε ncurses ,

script, χωρις gui partitioning χανεται η μαγεια, ασε θα προσπαθησω να τροποποιησω κανα slax iso με debian installer προς εγκατασταση arch γιατι και το επισημο arch iso να παρω 610mb και του βαλω σκετο xfce θα μου ζητησει να βαλει τα κερατα του και θα γινει 1gb, εξορισμου καμια ετοιμη live διανομη δεν ειναι κατω απο 1gb, θα βρω καμια πετσοκομενη 250-300mb που θα προσαρμοσω τον εγκαταστατη, γιατι και τα 600mb πολλα ειναι

Επεξ/σία από μπουρτζοβλαχος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update  NEW Αντικατασταση με νεο image μικροτερο μεγεθος, η εγκατασταση περιλαμβανει βασικα πακετα χωρις εξτρα 3rd apps με επιλογη DE and browsers 

MIdN7jh.png

 

N3mEC0F.png

Μια μινιμαλιστικη εγκατασταση που αφηνει τον power user να το χτισει με δικα του γουστα.

 

Παρα τις μεγαλες προσπαθειες για συμπιεση image μιας και το καθαρο arch iso εβγαινε κατα πολυ το 1gb με προσθετα πακετα για de, qt5 σαβουρα για calamares επιλεχθει τροποποιημενο iso debian unstable με τον τελευταιο για την ωρα kernel arch

COYI3gC.png

Επιπλεον τα υποσκριπτ εγκαταστασης τραβιουνται απο εξωτερικη πηγη cloud και οχι μεσα στο iso γιατι τις τελευταιες μερες αντικατασταθηκαν καποια πακετα απο τα repos του arch που δεν ηταν διαθεσιμα πλεον και η εγκατασταση ηταν αποτυχης η ελλειπης, οποτε οποιεσδηποτε αλλαγες η αντικατασταση πακετων που τυχων δημιουργουνται απο τα repos θα διορθωνονται και ελεγχονται τακτικα απο την εξωτερικη πηγη και θα αντικαθιστανται μεμονωμενα αυτα και οχι εξολοκληρου το iso εγκαταστασης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...