Προς το περιεχόμενο

Προστασία ΛΕΑ


Vagosman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, fuz10n είπε

εχτες οδηγωντας και κανωντας μια ωρα να φτασω απο πειραια νεα φιλαδελφεια, σκεφτομουν οτι ολο αυτο ειναι φαυλος κυκλος.

Το φάουλ σε αυτή την διαδρομή είναι στην έξοδο προς Αχαρνών..
2k58MeX.png
Που πάνε όλοι οι βιαστικοί από δεξιά λες και εμείς οι υπόλοιποι εκεί έξω είμαστε μ.. που πάμε νορμάλ στις 3 κανονικές λωρίδες..


Εμένα με εκνευρίζει που είμαι με το παπί και πάω στην τέρμα δεξιά λωρίδα γενικά, δεν τρελαίνομαι να τρέχω.. και κάθομαι σχετικά κέντρο- δεξιά σχεδόν πάντα αλλά ποτέ σε ΛΕΑ ούτε καν στην γραμμή.. και έρχονται και κορνάρουν όποτε έχει κίνηση και μου κάνουν προσπεράσεις από δεξιά πάνω στην ΛΕΑ..  Δεν είμαι εδώ για να κρίνω τους οδηγούς ούτε να κάνω τον τροχονόμο..  Ρόδα είναι και γυρίζει, έχω πετύχει αμέτρητες φορές "ωραίους" οδηγούς που κάνουν το οτιδήποτε, τους στολίζω από μέσα μου και μετά πέφτουν πάνω σε Τροχαία, Justice! Εκεί το χαίρεται η ψυχή μου! Γενικά στον δρόμο οδηγώ με το λέγειν του παππού μου: "Πάω αργά, γιατί βιάζομαι". Προτιμώ να φτάσω κάπου με ασφάλεια, παρά να μην φτάσω. Σε αντίθεση με την ανάποδη νοοτροπία που συναντώ καθημερινά.. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, oikonikos είπε

Και όταν θέλει να περάσει ένα πυροσβεστικό ή εκαβ ?? Τι γίνεται??

Μη μου πεις δε το έχεις δει ποτέ...

Τοτε αυτος που πατάει σε δυο λωριδες παει στο πρώτο παρκιν συνοδία περιπολικού, τρώει κληση αφαιρέσει πινακιδων, δηπλωματος κλπ γιατί οδηγούσε επικίνδυνα και ειχε καταλάβει και μερος της λεα

Να μάθετε οτι δεν είστε προστάτες του νομου οπως ο τς και να οδηγείται με βάση την νομοθεσία, το οτι ο άλλος παρανομεί δεν σε κανει εσένα νόμιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Extinction είπε

Το φάουλ σε αυτή την διαδρομή είναι στην έξοδο προς Αχαρνών..
2k58MeX.png
Που πάνε όλοι οι βιαστικοί από δεξιά λες και εμείς οι υπόλοιποι εκεί έξω είμαστε μ.. που πάμε νορμάλ στις 3 κανονικές λωρίδες..
Ρόδα είναι και γυρίζει, έχω πετύχει αμέτρητες φορές "ωραίους" οδηγούς που κάνουν το οτιδήποτε, τους στολίζω από μέσα μου και μετά πέφτουν πάνω σε Τροχαία, Justice! Εκεί το χαίρεται η ψυχή μου!

Ωωω  ρε φιλαράκι , τι μου θύμησες ....

Εκεί που λες φίλε πριν από αρκετά χρόνια που έκανα τη διαδρομή προς την εργασία μου (εποχές που η τροχαία έβγαινε και βοηθούσε λίγο τη κατάσταση τουλάχιστον στο σημείο εκείνο, γιατί κάποιες φορές τα μπουρδουκλωνει περισσότερο ...), σχεδόν καθημερινά  ήταν ένας τροχαίος δύο μέτρα παλλικάρι και όποιον "πονηρίδη" πήγαινε στη τέρμα δεξιά τον έστελνε στην Αχαρνών υποχρεωτικά και ρίχναμε όλοι οι "πηγμένοι" το γέλιο που είχαμε ανάγκη για να συνεχίσουμε τη μέρα μας  :D :D

Επεξ/σία από nik0laus
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Τοτε αυτος που πατάει σε δυο λωριδες παει στο πρώτο παρκιν συνοδία περιπολικού, τρώει κληση αφαιρέσει πινακιδων, δηπλωματος κλπ γιατί οδηγούσε επικίνδυνα και ειχε καταλάβει και μερος της λεα

Να μάθετε οτι δεν είστε προστάτες του νομου οπως ο τς και να οδηγείται με βάση την νομοθεσία, το οτι ο άλλος παρανομεί δεν σε κανει εσένα νόμιμο.

Ναι ναι, όταν καίγεται ή πεθαίνει ο άλλος και ο κάφρος εμποδίζει (είτε εκούσια είτε επειδή έχει μποτιλιάρει στη ΛΕΑ - αφού φυσικά πρώτα είχε κάνει την εξυπνάδα να την χρησιμοποιήσει ως λωρίδα γρήγορης κυκλοφορίας), θα πέσει ένα περιπολικό από τον ουρανό και θα πάρει τον κάφρο να τον πάει στο κοντινότερο parking να του επιβάλλει πρόστιμο και λοιπά διοικητικά μέτρα.

Συμφωνώ σε δύο πράγματα:

α) Το ότι ο άλλος είναι παράνομος δε σου δίνει το δικαίωμα για καουμποϋλίκια, ούτε για παρανομίες.

β) Πρέπει - καθημερινά - να διαλέγουμε τις μάχες που θα δώσουμε γιατί γεννηθήκαμε με ένα στομάχι, με αυτό θα πρέπει να βγάλουμε όλη τη ζωή μας και πρέπει να διαλέγουμε πού και πότε πρέπει να το χαλάμε.

Αυτό βεβαίως δε σημαίνει ότι ο κάθε πολίτης δεν είναι προστάτης του νόμου, φυσικά και είναι. Αν δηλαδή δεις να εκτίθεται σε κίνδυνο ένα παιδί, θα πεις δεν είμαι προστάτης του νόμου, ας ασχοληθεί η αστυνομία; (σημειωτέον το παράδειγμα έχει μια αναλογία, πρόκειται για κάποιον απροστάτευτο τον οποίον εκείνη τη στιγμή ο εκάστοτε παρανομών τον εκθέτει σε κίνδυνο).

Τα περί δουλειάς της αστυνομίας σε θέματα τροχαίας όντως ισχύουν, απλά σε πολιτισμένες χώρες, όχι στο μπανανιστάν που βλέπεις αστυνομικό να κάνει τη δουλειά του στο δρόμο (σε επονομαζόμενα θέματα "χαμηλής" παραβατικότητας) και του παίρνεις αυτόγραφο, δεν ξέρεις αν θα σου ξανατύχει. Στο μπανανιστάν νομίζω η μόνη λύση είναι ο μαζικός εξευτελισμός του παραβάτη, σε διαρκή, καθημερινή βάση. Αν ο κάφρος ακούει μπινελίκια καθημερινά, εκατοντάδες φορές μέσα σε λίγα χιλιόμετρα, τι στο καλό, όσο χοντρόπετσο τομάρι και να είναι θα λυγίσει...

Επεξ/σία από chdeal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Extinction είπε

Το φάουλ σε αυτή την διαδρομή είναι στην έξοδο προς Αχαρνών..

δε διαφωνω. βασικα οι περισσοτερες εξοδοι ετσι ειναι κοντα στην αθηνα. γιατι η αχαρνων απο την απεναντι; εχει και απλα 2 λωριδες που ειναι για να βγεις. η μεταμορφωσης απεναντι ειναι παρομοια με της αχαρνων προς λαμια.

σε αυτο με το «ενα στομαχι εχουμε» συμφωνω. εγω μονο οποτε εχω περισσεια ενεργεια θα προσπαθησω κανω τον τροχονομο. 

εχω επισης μεγαλο θεμα με τον καθενα σε δρομους καθημερινους οχι εθνικη, κυριως ταξι, που με κενα στο πλαι των δρομων ειτε απο πυλωτες ειτε οτιδηποτε αλλο που δεν εχει παρκαρισμενο, δε παει στο πλαι να αφησει τον ανθρωπο παιδι ψωνια σκατα, παρα σταματαει ΕΠΙΤΟΠΟΥ για 10 δευτερολεπτα μινιμουμ. για ποιο λογο ρε φιλε να σε περιμενω... βαλτο στη μπαντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, chdeal είπε

Ναι ναι, όταν καίγεται ή πεθαίνει ο άλλος και ο κάφρος εμποδίζει (είτε εκούσια είτε επειδή έχει μποτιλιάρει στη ΛΕΑ - αφού φυσικά πρώτα είχε κάνει την εξυπνάδα να την χρησιμοποιήσει ως λωρίδα γρήγορης κυκλοφορίας), θα πέσει ένα περιπολικό από τον ουρανό και θα πάρει τον κάφρο να τον πάει στο κοντινότερο parking να του επιβάλλει πρόστιμο και λοιπά διοικητικά μέτρα.

Συμφωνώ σε δύο πράγματα:

α) Το ότι ο άλλος είναι παράνομος δε σου δίνει το δικαίωμα για καουμποϋλίκια, ούτε για παρανομίες.

β) Πρέπει - καθημερινά - να διαλέγουμε τις μάχες που θα δώσουμε γιατί γεννηθήκαμε με ένα στομάχι, με αυτό θα πρέπει να βγάλουμε όλη τη ζωή μας και πρέπει να διαλέγουμε πού και πότε πρέπει να το χαλάμε.

Αυτό βεβαίως δε σημαίνει ότι ο κάθε πολίτης δεν είναι προστάτης του νόμου, φυσικά και είναι. Αν δηλαδή δεις να εκτίθεται σε κίνδυνο ένα παιδί, θα πεις δεν είμαι προστάτης του νόμου, ας ασχοληθεί η αστυνομία; (σημειωτέον το παράδειγμα έχει μια αναλογία, πρόκειται για κάποιον απροστάτευτο τον οποίον εκείνη τη στιγμή ο εκάστοτε παρανομών τον εκθέτει σε κίνδυνο).

Τα περί δουλειάς της αστυνομίας σε θέματα τροχαίας όντως ισχύουν, απλά σε πολιτισμένες χώρες, όχι στο μπανανιστάν που βλέπεις αστυνομικό να κάνει τη δουλειά του στο δρόμο (σε επονομαζόμενα θέματα "χαμηλής" παραβατικότητας) και του παίρνεις αυτόγραφο, δεν ξέρεις αν θα σου ξανατύχει. Στο μπανανιστάν νομίζω η μόνη λύση είναι ο μαζικός εξευτελισμός του παραβάτη, σε διαρκή, καθημερινή βάση. Αν ο κάφρος ακούει μπινελίκια καθημερινά, εκατοντάδες φορές μέσα σε λίγα χιλιόμετρα, τι στο καλό, όσο χοντρόπετσο τομάρι και να είναι θα λυγίσει...

Συμφωνώ απλά να επισημάνω ότι δυστυχώς τέτοια συμπεριφορά/νοοτροπία βλέπεις και από νέους ανθρώπους, από εκεί που ελπίζεις ότι θα έρθει η αλλαγή. Αν τολμήσεις να πεις το παραμικρό την έχεις βάψει.

Η συμπεριφορά στο δρόμο είναι μια μικρή βαλβίδα εκτόνωσης της Ελληνικής κοινωνίας. Αν δεν δωθεί προτεραιότητα στην παιδεία και στη δικαιοσύνη μόνο προς τα πίσω θα πηγαίνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την αίσθηση ότι κάποιοι από σας, φαντάζεστε τον εαυτό σας τα βράδια να φοράει τη μπέρτα του και να βγαίνει να σώσει τον κόσμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο και να συζητάμε ότι και να λέμε δεν μας αρέσουν να μας βάζουν όρια και νόμους!

Αντί να κοιτάμε να γίνουμε σωστοί τρωγομαστε εδω μέσα για τα αυτονόητα!ο καθένας με το μακρύ και το κοντό του και φουλ αντιλογία και εξυπνάδες!

Μόνοι μας βγάζουμε τα ματακια μας!

Και όταν δεν μας συμφέρει κάτι κράζουμε κάτι άλλο σχετικο με το θέμα!

Βάλτε μυαλό επιτέλους!

Και γω μαζί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν νομίζω πως μπορείς ή έχεις το δικαίωμα να προστατέψεις κάτι δημόσιο πόσο μάλλον στον δρόμο που κινείται ο κάθε πικραμένος...απλά αν τύχει και κινούμαι στην δεξιά και υπάρχει ΛΕΑ τότε το μόνο σίγουρο είναι ότι αυτός που κινείται στην ΛΕΑ ΔΕΝ θα χωθεί μπροστά μου...μπορεί να χωθεί πίσω μου ή στον μπροστινό μου δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα απλά όχι μπροστά μου...θα μου πεις τι κερδίζω έτσι...θα σου απαντήσω πως δεν ψάχνω να κερδίσω κάτι αλλά είναι μία ηθική ικανοποίηση πως αυτός που παρανομεί μπορεί να πιάσει "κώτσο" όποιον άλλον θέλει εκτός από μένα... 

απλά το άξιο απορίας είναι ότι υπάρχουν πολλοί που τους αφήνουν..ότι τι? ναι οκ φίλε μου εγώ είμαι ο ηλίθιος εδώ που περιμένω, συγνώμη που υπάρχω θα σου κάνω χώρο να χωθείς και πάλι συγνώμη για την ενόχληση? δεν μπορώ να τους καταλάβω αλλά οκ αφού τους εκφράζει αυτή η νοοτροπία δικό τους πρόβλημα...

Επεξ/σία από pananton
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/12/2019 στις 4:40 ΜΜ, villasg είπε

Dash cam και αποστολή των καταγραφών στην τροχαία ....

Οι μπατσοι μας εκφοβίζουν εδω να μη καταγραφουμε να τις βαλω τελικα cams στο ταμπλο ; Στα τοπικα μμε ισως ασχοληθουν αν εχεις καμια θεια να τρεχει στο αντιθετο ρευμα οι αλλοι οχι .... Φυσικα δε προσπαθεις να τους φρεναρεις εδω θα σε σκοτώσουνε συνεχεια σε περνανε απο τη δεξια. 

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κάνουν, αφού η αστυνομία είναι ανύπαρκτη και τις ελάχιστες φορές που υπάρχει τα πρόστιμα είναι αστεία τι περιμένουμε.

Όταν είμαι με το παλιό αμάξι όταν κάποιος πάει να με προσπεράσει από την λεα τον κλείνω. Δυο φορές το έχω κάνει αλλά έχει προλάβει να φρενάρει ο π.....

Στόχος μου να τον ξύσω πάνω στο τοιχειο. 

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ρόλο του τιμωρού πρέπει να τον παίξει η ανύπαρκτη τροχαία και όχι εμείς. 

Αν προσπαθεί ο καθένας να κλείνει τον άλλο να τον ρίξει στον τοίχο να επιβάλει όρια ταχύτητας κλπ το μόνο που θα καταφέρει είναι να γίνει τρακάρισμα ή και καραμπόλα όπου θα θα εμπλακεί και ο ίδιος. 

Το έχω πει πολλές φορές και είναι πολύ απλό και εύκολο. 

Αφού δεν μπορούν να μπουν κάμερες παντού, δέκα αυτοκίνητα συμβατικά της τροχαίας να γυρίζουν μέρα νύχτα στους δρόμους. Όποιον δουν να παρανομεί τον σημειώνουν και στο σπίτι του φώτο και πρόστιμο. 

Να δεις μετά πως θα φοβάται ο καθένας να πατάει Λέα να περνάει κόκκινο στοπ να κάνει μαγκιές κτλ και πως θα λυθεί το οικονομικό πρόβλημα της Ελλάδας και το κυκλοφοριακό 

Επεξ/σία από adi32
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, adi32 είπε

Αφού δεν μπορούν να μπουν κάμερες παντού, δέκα αυτοκίνητα συμβατικά της τροχαίας να γυρίζουν μέρα νύχτα στους δρόμους. Όποιον δουν να παρανομεί τον σημειώνουν και στο σπίτι του φώτο και πρόστιμο

Έχει υπάρξει αυτό πριν λίγα χρόνια αλλά καταργήθηκε ύστερα από αντιδράσεις

46 λεπτά πριν, Tompgr είπε

Στόχος μου να τον ξύσω πάνω στο τοιχειο

Με την ταχύτητα που θα πηγαίνει, αν τον ακουμπήσεις υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να τουμπάρει, να κάνει τετ α κε και να υπάρξει και σοβαρός τραυματισμός ή και θάνατος. Είσαι προετοιμασμένος για κάτι τέτοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Xacti είπε

Έχει υπάρξει αυτό πριν λίγα χρόνια αλλά καταργήθηκε ύστερα από αντιδράσεις

Από ποιους έξυπνους ήταν οι αντιδράσεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, adi32 είπε

Από ποιους έξυπνους ήταν οι αντιδράσεις? 

Δεν το θυμάμαι καλά αυτό. Ή ήταν πολίτες που διαμαρτύρονταν λέγοντας ότι αν έβλεπαν ένστολους δε θα παρανομούσαν ή από ταρίφες. Τα πρόστιμα έπεφταν βροχή πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...