Προς το περιεχόμενο

Τα δεδομένα 267 εκ. χρηστών του Facebook βρέθηκαν εκτεθειμένα online


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύμφωνα με μία αναφορά της εταιρείας Comparitech και του ερευνητή ασφαλείας Bob Diachenko, τα δεδομένα περισσότερων από 267 εκατομμυρίων χρηστών του Facebook βρέθηκαν εκτεθειμένα online. Στα δεδομένα συμπεριλαμβάνονται user IDs, τηλεφωνικοί αριθμοί και ονόματα.

Οι πληροφορίες βρέθηκαν εκτεθειμένες σε μία βάση δεδομένων που δεν προστατευόταν από κάποιο κωδικό πρόσβασης ή κάποιο άλλο είδος διαπιστευτηρίου, με τους ερευνητές ασφαλείας να πιστεύουν ότι βρέθηκαν εκτεθειμένα είτε από κάποια παράνομη επιχείρηση υφαρπαγής τέτοιων δεδομένων ή από κακομεταχείριση του Facebook API.

Ο ερευνητής ασφαλείας Bon Diachenko ανέφερε την ύπαρξη της βάσης δεδομένων στον πάροχο της υπηρεσίας που φαινόταν να διαχειρίζεται την διεύθυνση IP του διακομιστή, αλλά η βάση δεδομένων έμεινα εκτεθειμένη για τουλάχιστον δύο εβδομάδες. Στο μεσοδιάστημα, όλα τα δεδομένα αναρτήθηκαν σε downloadable μορφή σε ένα forum για χάκερς. Όπως επισημαίνει η εταιρεία Comparitech, τα δεδομένα θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν σε εκστρατείες phishing ή άλλες παράνομες δραστηριότητες. Σε σχετική ερώτηση του Engadget, εκπρόσωπος του Facebook απάντησε: «Διερευνούμε το ζήτημα, αλλά πιστεύουμε ότι πρόκειται για δεδομένα που αποκτήθηκαν πριν από τις αλλαγές που κάναμε τα τελευταία δύο χρόνια για να προστατεύσουμε τα δεδομένα των ανθρώπων».

Δυστυχώς, δεν είναι η πρώτη φορά  –και ενδεχομένως δεν θα είναι η τελευταία- που προσωπικές πληροφορίες και δεδομένα των χρηστών του μεγαλύτερου μέσου κοινωνικής δικτύωσης στον κόσμο βρίσκονται εκτεθειμένα, και μάλιστα χωρίς προστασία. Τον περασμένο Σεπτέμβριο, ένας ερευνητής εντόπισε μία άλλη βάση δεδομένων με περισσότερα από 419 εκατομμύρια αρχεία που συνδέονταν με λογαριασμούς Facebook. Ένα χρόνο πριν, χάκερς εξέθεσαν προσωπικές πληροφορίες που ανήκαν σε δεκάδες εκατομμύρια χρήστες, ενώ λάθη τρίτων άφησαν εκτεθειμένους περισσότερα από 540 εκατομμύρια λογαριασμούς του Facebook. Στις αρχές της χρονιάς, έγινε γνωστό επίσης ότι πάνω από 20 χιλιάδες εργαζόμενοι στο Facebook είχαν πρόσβαση στους κωδικούς πρόσβασης περισσότερων από 600 εκατομμυρίων χρηστών του κοινωνικού δικτύου.

Engadget


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρέθηκαν Εκτεθειμένα (Τρύπες) στο σύστημα  ??? Τοτε τι κριμα Τι κριμα Τι κριμα … δεν χωραμε πουθενα , πουθενα….

Επεξ/σία από Agony
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κανω λιγο spice up τα σχολια γιατι μπηκανε πολυ λαιτ μερικοι.

Ασχολουμαι με υπολογιστες 23 χρονια και ακομα δεν εχω καταλαβει την χρηση του Fb.Eγω τους φιλους μου τους εχω στο κινητο ,δεν εχω την αρρωστια να δειχνομαι και δεν ειμαι και λιγουρης να κανω λαικ σε ξεκ......

Ποσο μαλλον να δωσω τα προσωπικα μου δεδομενα σε καποιον που τον λενε ζουκενμπεργκ.

  • Like 11
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, LynnJames είπε

Για να κανω λιγο spice up τα σχολια γιατι μπηκανε πολυ λαιτ μερικοι.

Ασχολουμαι με υπολογιστες 23 χρονια και ακομα δεν εχω καταλαβει την χρηση του Fb.Eγω τους φιλους μου τους εχω στο κινητο ,δεν εχω την αρρωστια να δειχνομαι και δεν ειμαι και λιγουρης να κανω λαικ σε ξεκ......

Ποσο μαλλον να δωσω τα προσωπικα μου δεδομενα σε καποιον που τον λενε ζουκενμπεργκ.

U are to Old for that s.....

  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή το βλέπετε ελαφρά την καρδία ορισμένοι και πιθανότατα να είστε μικροί σε ηλικία (αν όχι τότε έχετε θέμα) θα σας πω το εξής.

Γράψτε μου όλοι τα τηλέφωνά σας, σε ποια πόλη μένετε, που πήγατε τον τελευταίο χρόνο (με ακρίβεια), πόσα παιδιά έχετε το φύλλο και την ηλικία τους, γράψτε μου τις προτιμήσεις σας σε γλυκά, ρούχα, εσώρουχα (ναι, και τα πρόστυχα) και τις πολιτικές σας προτιμήσεις. Δεν επεκτείνομαι άλλο, θα μπορούσα να ζητήσω και άλλα.

Γράψτε μου τα λοιπόν, σε εμένα που οι περισσότεροι δεν ξέρετε τίποτα για εμένα. Δεν ξέρετε αν είμαι δολοφόνος, αν είμαι ο προϊστάμενός σας, αν δουλεύω σε ανταγωνιστική εταιρεία, αν είμαι παιδόφιλος κ.ο.κ.

Προφανώς δεν θα τα γράψετε. Γιατί λοιπόν θεωρείτε ως δεδομένο, ότι δεν τρέχει κάστανο, η προσωπική σας ζωή, ο χαρακτήρας και οι ιδεολογίες σας, να είναι στα χέρια αγνώστου; 

Η πολύ Μενεγάκη και τα "top talent" κάνουν κακό παιδιά! Διαβάστε κανά βιβλίο μπας και δει αυτή η χώρα σωσμό!

Επεξ/σία από ΝικήταςΤ
  • Like 7
  • Thanks 22
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ Μαρκ μπας και εχεις το αυθεντικό βίντεο του Μαύρου Θανατου απο το YouTube γιατι το κατεβασαν;; 

 

Υ. Γ. απο οτι κατάλαβα στο Facebook δε χρειάζεται συμφωνία, απλα  ζητας τι θες και στο δινουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε μεγάλη εκτίμηση έχει τους χρήστες του το fb. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...