Προς το περιεχόμενο

Τα δεδομένα 267 εκ. χρηστών του Facebook βρέθηκαν εκτεθειμένα online


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, htaccess είπε

Δυστυχώς, έχουμε δεν έχουμε λογαριασμό στο fb, το προφίλ μας προσπαθούν να το φτιάξουν.

Οι δρόμοι είναι 2, ή το αποδεχόμαστε και συνεχίζουμε έτσι, η γυρίζουμε σιγά σιγά στην σπηλιά.

Και για να προλάβω τυχόν αντιδράσεις, καιρό τώρα είμαι λίγο πιο έξω από την πόρτα της σπηλιάς.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

#etc/resolv.conf

nameserver 0.0.0.0

-

#etc/hosts

127.0.0.1 localhost
23.50.53.179 ocsp.int-x3.letsencrypt.org
23.50.53.177 ocsp.int-x3.letsencrypt.org
104.24.6.31 www.insomnia.gr
104.24.7.31 www.insomnia.gr
104.24.6.31 cdn.insomnia.gr
104.24.7.31 cdn.insomnia.gr
104.24.6.31 cdn2.insomnia.gr
104.24.7.31 cdn2.insomnia.gr
104.24.6.31 cdn3.insomnia.gr
104.24.7.31 cdn3.insomnia.gr
104.24.6.31 cdn4.insomnia.gr
104.24.7.31 cdn4.insomnia.gr
104.26.0.241 cdn-bb-eu1.insomnia.gr
104.26.1.241 cdn-bb-eu1.insomnia.gr
104.26.0.241 cdn-bb-eu2.insomnia.gr
104.26.1.241 cdn-bb-eu2.insomnia.gr

..............................................

Το να πληρώσεις κάπως για υπηρεσίες δεν είναι παράλογο.

Ή θα πληρώσεις με λεφτά, συνδρομή ή θα πληρώσεις με προσωπικά στοιχεία που θα τους είναι χρήσιμα για να έχουν κέρδος.

Γενικά αυτούς που θεωρώ παράλογους είναι αυτούς που νομίζουν ότι η κάθε εταιρεία τους χρωστάει κατά κάποιο μαγικό τρόπο τζάμπα αγαθά και υπηρεσίες.

Αλλά άλλο αυτό κι άλλο να μη μπορούν να προστατεύσουν τα στοιχεία που έχουν από εσένα και εμένα αντί για χρήματα.

Και να είναι πλέον εξαιτίας τους διαθέσιμα σε κάθε ιντερνετικό απατεώνα και έρμαια σε κάθε είδους phishing.

Αν δεν μπορούν να τα προστατεύσουν να βάλουν λουκέτο στη παράγκα τους.

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, aypnia είπε

Το να πληρώσεις κάπως για υπηρεσίες δεν είναι παράλογο.

Ή θα πληρώσεις με λεφτά, συνδρομή ή θα πληρώσεις με προσωπικά στοιχεία που θα τους είναι χρήσιμα για να έχουν κέρδος.

Γενικά αυτούς που θεωρώ παράλογους είναι αυτούς που νομίζουν ότι η κάθε εταιρεία τους χρωστάει κατά κάποιο μαγικό τρόπο τζάμπα αγαθά και υπηρεσίες.

Συμφωνώ απόλυτα.

Αν δεν χρησιμοποιώ όμως την υπηρεσία, είναι παράλογο με πλάγιο τρόπο να συλλέγει και να πουλάει τα δεδομένα μου.

 

3 λεπτά πριν, aypnia είπε

Αλλά άλλο αυτό κι άλλο να μη μπορούν να προστατεύσουν τα στοιχεία που έχουν από εσένα και εμένα αντί για χρήματα.

Και να είναι πλέον εξαιτίας τους διαθέσιμα σε κάθε ιντερνετικό απατεώνα και έρμαια σε κάθε είδους phishing.

Αν δεν μπορούν να τα προστατεύσουν να βάλουν λουκέτο στη παράγκα τους.

Πολλές φορές μου φαίνεται ότι το κάνουν επίτηδες, διαρρέουν δεδομένα σε εκτεθειμένη βάση δεδομένων.... αποποιούνται των ευθυνών (έγινε κάτι πάρα την θέλησής μας), συν ότι και οι υπόλοιποι της "αγοράς" είναι ευχαριστημένοι, και έτσι.... έχει "δουλειά" για όλους.

Ας το δούμε σαν ένα δωράκι τους.... μέρες που είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, LynnJames είπε

Για να κανω λιγο spice up τα σχολια γιατι μπηκανε πολυ λαιτ μερικοι.

Ασχολουμαι με υπολογιστες 23 χρονια και ακομα δεν εχω καταλαβει την χρηση του Fb.Eγω τους φιλους μου τους εχω στο κινητο ,δεν εχω την αρρωστια να δειχνομαι και δεν ειμαι και λιγουρης να κανω λαικ σε ξεκ......

Ποσο μαλλον να δωσω τα προσωπικα μου δεδομενα σε καποιον που τον λενε ζουκενμπεργκ.

αν νομιζεις οτι δεν εχουν τα παντα απο σενα εισαι βαθια  νυχτωμενος....απλα στο φιρφιρικο δινεις και τα φετιχ σου...χαχαχαχαχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
11 ώρες πριν, LynnJames είπε

Για να κανω λιγο spice up τα σχολια γιατι μπηκανε πολυ λαιτ μερικοι.

Ασχολουμαι με υπολογιστες 23 χρονια και ακομα δεν εχω καταλαβει την χρηση του Fb.Eγω τους φιλους μου τους εχω στο κινητο ,δεν εχω την αρρωστια να δειχνομαι και δεν ειμαι και λιγουρης να κανω λαικ σε ξεκ......

Ποσο μαλλον να δωσω τα προσωπικα μου δεδομενα σε καποιον που τον λενε ζουκενμπεργκ.

Υπάρχει και το επαγγελματικό κομμάτι του φβ που ευτυχώς ή δυστυχώς χρειάζεται..

ΥΓ: στο προφιλ μου εχω 5 φωτογραφίες και τίποτα άλλο οποτε δεν με λες και φαν του φβ, just saying

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, LynnJames είπε

Για να κανω λιγο spice up τα σχολια γιατι μπηκανε πολυ λαιτ μερικοι.

Ασχολουμαι με υπολογιστες 23 χρονια και ακομα δεν εχω καταλαβει την χρηση του Fb.Eγω τους φιλους μου τους εχω στο κινητο ,δεν εχω την αρρωστια να δειχνομαι και δεν ειμαι και λιγουρης να κανω λαικ σε ξεκ......

Ποσο μαλλον να δωσω τα προσωπικα μου δεδομενα σε καποιον που τον λενε ζουκενμπεργκ.

σε κάποιον που τον λένε Gates τα έχεις δώσει όμως;;; 😛

Χρήση του Facebook/instagram/twitter/κ.α. εξαρτάται από το καθένα τι θέλει και τι νόημα βρίσκει εκεί. 

Επεξ/σία από mants118
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα αυτό που με ανησυχεί περισσότερο είναι αν όλοι αυτοί με τους εκτεθειμένους λογαριασμούς το γνωρίζουν...? Άντε εμείς οι τριάντα εδώ μέσα το διαβάσαμε και ενημερωθήκαμε, οι υπόλοιποι το ξέρουν? Τους έχει ενημέρωση όπως όφειλε το fb, ότι πιθανών τα στοιχεία του λογαριασμού του είναι κάπου εκεί έξω και μπορεί να τα δει ο καθένας? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο,τι να 'ναι τα σχολια εδω μεσα.
Κανεις δεν διαβασε την ειδηση. Μπηκε να μπει τα δικα του.
Δεν εσπασαν κανενα συστημα. Απλα καποιοι καταγραψανε Ονοματεπωνυμα (κατα facebook) και UserID (δηλαδη το nickname πχ facebook.com/katerinaki22) και το τηλεφωνο. Πραγματα που ουτως ή αλλως φαινοταν επειδη ηδη καποιοι τα ειχανε δημοσια στον τοιχο τους. Η ειδηση ειναι οτι καποιος τα συγκεντρωσε (σιγουρα οχι για καλο). Πιθανον οχι χειροκινητα αλλα με αυτοματοποιημενες διαδικασιες και τα εκανε ενα μεγαλο αρχειο και το μοιρασε οποτε διευκολυνει οποιον θελει να παρει τα παρει στην σειρα και να πει "για να δοκιμασουμε, ποιοι απο ολους αυτους εχουν το κινητο τους για password στο gmail ή εστω 12345678" (αν και νομιζω ο κωδικος δεν μπορει να ειναι σκετα ψηφια.
Αλλα μιλαμε για πληροφοριες που ο κοσμος εχει δημοσιευσει. Ορθα ή οχι ειναι δικο του προβλημα.
Και ναι θα επρεπε να ειναι πιο δυσκολο να μαζευονται τα δημοσια στοιχεια των χρηστων αλλα απαξ και ειναι δημοσια δεν υπαρχει στεγανοποιηση. Θες να μην κλεψουν την φωτογραφια που τραβηξες; δεν την ανεβαζεις; Κανενα σκριπτ καταργησης δεξιου κλικ δεν θα σε σωσει απο πριντσκιν. Θες να μην διαρρευσει το μηνυμα που εστειλες; Ακομα και με κλειδωμενο screenshot παντα μπορει καποιος να το τραβηξει με φωτογραφια χειροκινητη, αρα ΔΕΝ ΤΟ ΣΤΕΛΝΕΙΣ. 

Οι μονοι που ισως δικαιως παραπονιουνται ειναι αυτοι που τους τραβαν φωτογραφια/βιντεο ως παρευρισκομενους σε δημοσιους χωρους ή και καλεσμενοι σε σπιτι και τους ανεβαζουν σε facebook/youtube κλπ χωρις να το θελουν οι ιδιοι. Δηλαδη και προ social media γινοταν αυτο αλλα για να κυκλοφορησει τοτε κατι ευρεως επρεπε να ηταν ΠΑΡΑ πολυ πιασαρικο, καμια παρτουζα ή καυγας ξερω γω 


Φανταστειτε να κυκλοφορουσε σημερα η ειδηση: Κυκλοφορησε παντου δημοσια λιστα με τα ονοματεπωνυμα ΟΛΩΝ των πολιτων με τηλεφωνο, διευθυνση, επαγγελμα!!!!!  (τηλεφωνικος καταλογος)
Στην διαθεση πελατων τα πληρη στοιχεια επιχειρηματια της πολης μας. Ονοματεπωνυμο, τηλεφωνο, διευθυνση, ΑΦΜ και αριθμος λογαριασμου τραπεζης!!!! (τιμολογιο)
Το τι διαβαζαμε σε σχολια δεν λεγεται.

Επεξ/σία από tsifotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...