Προς το περιεχόμενο

Intel Comet Lake-S [2020]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

57 λεπτά πριν, akoinonitos είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Μονο η hero αξιζε απο το x370 (κυριως για το ram compatibility) οι υπολοιπες ηταν ψιλοδυστυχια. Αντιθετα στο x470 εμειναν σχεδον ολοι οι κατοχοι

Προφανώς για αυτό μίλησα για το Χ370....4 γενιές θα έπαιρνε.....ότι τις παίρνει σίγουρο....το τι θα λειτουργεί μένει.....

 

14 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Αλλο να μην κρατας κατι επειδη ειναι επιλογη σου οσον αφορα την αλλαγη μητρικης,και αλλο να μην κρατας κατι γιατι δεν ειναι επιλογη σου οπως με τον 10πυρηνο.

Οι X370 μητρικες,μια χαρα σηκωνουν μεχρι και τον 3950x.Το εαν καποιος την αλλαξει γιατι ετσι,ειναι καθαρα στο χερι του. Αντιθετως για τον 10πυρηνο οτι μητρικη και να εχεις,θα πρεπει να τα σκασεις γιατι κλασσικα ...Intel.

Η διαφορα ειναι ακομα χειροτερη αν πιασουμε τις κατωτερες B μητρικες και των 2 εταιρειων. Τι να λεμε τωρα,εδω οι φθηνοτερες Z370/z390 μητρικες,ουτε τον 9900κ δεν αντεχουν.

Παλι καλα που εβγαλε η Giga αξιολογες Z390 μητρικες και κατω απο 200ευρω γιατι αλλιως......

Ασε που η σωστη συγκριση με τις Z390 ειναι οι X470, και σε αυτη την περιπτωση εγω οχι μονο βλεπω να τις κρατησανε πολλοι,αλλα να αγοραζουν μεχρι και σημερα. Ζ370 δεν βλεπω παλι να αγοραζει κανεις.

Κανενας λογικος ανθρωπος που αγορασε 9900κ και 3900 δεν θα τον κρατησει για μολις 1.5-2χρονια.

Μην κοιτας εμας στα forum που εχουμε το μικροβιο της αλλαγης και αλλαζουμε συχνα το hardware.

Οι περισσοτεροι κρατανε τους cpu τους τουλαχιστον 4 με 5χρονια(εν μερη λογικο γιατι δεν απαξιωνεται η cpu οπως η καρτα γραφικων).

Μάλλον δεν κατάλαβες το point μου.... ξέρεις ο υπαινιγμός σου....... ''Α και τελος για να μην ξεχνιομαστε,οσοι αγορασατε την Z390 aorus master,Msi godlike κλπ αν θελετε να τον αγορασετε,να πουλησετε τις μητρικες σας μαζι''.....τραβά πες το και στους κατόχους των top X370 που θα έπαιρνε 4 γενιές cpu......και δες αν λειτουργούν όλα σωστά όπως σε ένα Χ470/Χ570....fulgore ξέρεις να μην μπορώ να καταλάβω ποιος έχει την καλύτερη πλατφόρμα αυτήν την ώρα ?.....μιας και το αναφέρω παραπάνω στο πρώτο σχόλιο μου....και όπως ισοπεδωνεις και την χρησιμότητα των ραμ έτσι ισοπεδωσες και τα Ζ390 λες και δεν ξέραμε από την αρχή ότι δεν θα υποστηρίζουν άλλη γενιά(8&9 series τα Ζ370/Ζ390)... μπράβο σου αλλά μερικές φορες προκαλείς man.....

  • Like 3
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Προφανώς για αυτό μίλησα για το Χ370....4 γενιές θα έπαιρνε.....ότι τις παίρνει σίγουρο....το τι θα λειτουργεί μένει.....

Μάλλον δεν κατάλαβες το point μου.... ξέρεις ο υπαινιγμός σου....... ''Α και τελος για να μην ξεχνιομαστε,οσοι αγορασατε την Z390 aorus master,Msi godlike κλπ αν θελετε να τον αγορασετε,να πουλησετε τις μητρικες σας μαζι''.....τραβά πες το και στους κατόχους των top X370 που θα έπαιρνε 4 γενιές cpu......και δες αν λειτουργούν όλα σωστά όπως σε ένα Χ470/Χ570....fulgore ξέρεις να μην μπορώ να καταλάβω ποιος έχει την καλύτερη πλατφόρμα αυτήν την ώρα ?.....μιας και το αναφέρω παραπάνω στο πρώτο σχόλιο μου....και όπως ισοπεδωνεις και την χρησιμότητα των ραμ έτσι ισοπεδωσες και τα Ζ390 λες και δεν ξέραμε από την αρχή ότι δεν θα υποστηρίζουν άλλη γενιά(8&9 series τα Ζ370/Ζ390)... μπράβο σου αλλά μερικές φορες προκαλείς man.....

Τι δε λειτουργεί σωστά με την X370; Η Prime X370 που έχω στο δεύτερο PC (με τον 2700Χ) μια χαρά σηκώνει τον 3900Χ και πιθανότατα και τον 3950Χ. Επιπλέον, ο λόγος που άλλαξα την Χ370 Prime Pro πλέον δεν υφίσταται. Την είχα αλλάξει γιατί με τον 2700Χ δεν ανέβαινε η Flare-X 3200 b-die πάνω από 3200 - άντε να είχε πάει 3266 αν και νομίζω ούτε αυτό. Με τα νέα AGESA πάει με τον 2700Χ στα 3466 ενώ με Ryzen 3XXX πάει μέχρι και 3600. Οπότε το μόνο που χάνεις σε σχέση με μία X470 ή Χ570 είναι το memory overclock πάνω από 3600, προσωπικά το θεωρώ ασήμαντο. Αν η AMD είχε βελτιώσει το memory compatibility νωρίτερα, δεν θα είχα αλλάξει από Χ370 σε Χ470.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά σιγά βλέπω την Intel να κάνει δεύτερη γκάφα τύπου Netburst... 125W TDP είναι λίγο αστείο. Και ούτε καν PCI-E 4.0 😒

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Ποιος ψήνεται από 'δω μέσα για Comedy Lake :D

Ψήνομαι πολύ για τη νέα σχάρα της Intel 😃

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, malakudi είπε

Τι δε λειτουργεί σωστά με την X370; Η Prime X370 που έχω στο δεύτερο PC (με τον 2700Χ) μια χαρά σηκώνει τον 3900Χ και πιθανότατα και τον 3950Χ. Επιπλέον, ο λόγος που άλλαξα την Χ370 Prime Pro πλέον δεν υφίσταται. Την είχα αλλάξει γιατί με τον 2700Χ δεν ανέβαινε η Flare-X 3200 b-die πάνω από 3200 - άντε να είχε πάει 3266 αν και νομίζω ούτε αυτό. Με τα νέα AGESA πάει με τον 2700Χ στα 3466 ενώ με Ryzen 3XXX πάει μέχρι και 3600. Οπότε το μόνο που χάνεις σε σχέση με μία X470 ή Χ570 είναι το memory overclock πάνω από 3600, προσωπικά το θεωρώ ασήμαντο. Αν η AMD είχε βελτιώσει το memory compatibility νωρίτερα, δεν θα είχα αλλάξει από Χ370 σε Χ470.

Και ο 9900Κ που έχω δεν είναι τοστιέρα μιας και 70-75ρια βλέπω και με αέρα σε stress...αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι οι 9900Κ δεν είναι τοστιέρες...επομένως πάντα υπάρχουν και εξαιρέσεις ...... anyway είμαστε αρκετά off topic....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, BabisTs είπε

fulgore ξέρεις να μην μπορώ να καταλάβω ποιος έχει την καλύτερη πλατφόρμα αυτήν την ώρα ?.....

και όπως ισοπεδωνεις και την χρησιμότητα των ραμ έτσι ισοπεδωσες και τα Ζ390 λες και δεν ξέραμε από την αρχή ότι δεν θα υποστηρίζουν άλλη γενιά(8&9 series τα Ζ370/Ζ390)... μπράβο σου αλλά μερικές φορες προκαλείς man.....

Λεω οι κατοχοι aorus master(μιας και θεωρειται η καλυτερη z390 μητρικη)και οι κατοχοι msi godlike(η πιο ακριβη μητρικη),με λιγα λογια οι πιο τουμπανες μητρικες και να μην μπορει να μπει ο νεος Intel γιατι..ετσι.Αναφερθηκα σε καποιον συγκεκριμενα?Αν οχι τοτε για ποιο λογο θιχτηκες?Και εγω την εν λογω μητρικη δεν αγορασα?

Επισης τι εννοεις το ξεραμε απο την αρχη οτι δεν θα υποστηριζουν αλλη γενια οι Z390 μητρικες?Βγηκε καπου καμια επισημη ανακοινωση για αυτο περαν απο υποθεσεις?

Στο χερι της intel ειναι το αν θα υποστηριζονται ή οχι(οπως εγινε και με τους kaby/coffe),και ειναι κατι που μπορει να αλλαξει τελευταια στιγμη.

Τελος λες οτι ισοπεδωσα την χρησιμοτητα των ram(και βασικα τι εννοεις ακριβως χρησιμοτητα των ram)????

Επειδη ειπα οτι απο την στιγμη που βρισκεις 32gb ram dual channel στα 110ευρω,το να σκασεις πολλα χρηματα σε ram εχει λογικη μονο στους οσους ασχολουνται με το Overclock και τα benchmarks?

Για πες μας για τον μεσο χρηστη την χρησιμοτητα των ακριβοτερων μνημων ram για την πλειοψηφια του κοσμου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 3600/3700x, αν εξαιρέσουμε ότι δε πουσάρουν μνήμες πολύ ψηλά και τις μακακίες με τα gse lite της msi, σε γενικές γραμμές δεν υπάρχουν θέματα με τις x370. Για 3900x και πάνω θες x370 crosshair/taichi αν σε νοιάζει το oc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 1080-1440p το πολύ gaming πιστεύετε ότι αξίζει να περιμένω τη 10η γενιά δηλαδή, ή να περιμένω την κατάλληλη στιγμή να πέσουν οι τιμές της 9ης γενιάς και να πάρω τον i5 9600k με μία καλή gpu τύπου 5700;

Βλέπω στα benchmarks ότι ο συγκεκριμένος είναι πιο futureproof στο gaming από τον 3600 της amd, γι' αυτό δε ρωτάω γι' αυτή τη λύση ακόμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι έχει μεγαλύτερο STP, αν τον κλοκάρεις σε σχέση με τον 3600 δεν τον κάνει περισσότερο futureproof. Αν ήταν έτσι θα είχαμε ξεμείνει με τον 7350k.😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, qwertyuiop2 είπε

Για 1080-1440p το πολύ gaming πιστεύετε ότι αξίζει να περιμένω τη 10η γενιά δηλαδή, ή να περιμένω την κατάλληλη στιγμή να πέσουν οι τιμές της 9ης γενιάς και να πάρω τον i5 9600k με μία καλή gpu τύπου 5700;

Βλέπω στα benchmarks ότι ο συγκεκριμένος είναι πιο futureproof στο gaming από τον 3600 της amd, γι' αυτό δε ρωτάω γι' αυτή τη λύση ακόμα...

 

Αν δεν ισχύει ήδη, σε λίγο καιρό θα είναι περισσότερο διαδεδομένοι στους gamers CPU με 6C/12T. Δεν υπάρχει λόγος να πάρεις επεξεργαστή με 6C/6T πλέον αν αγοράζεις νέο PC.

Επεξ/σία από _Theo_
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, qwertyuiop2 είπε

 να περιμένω την κατάλληλη στιγμή να πέσουν οι τιμές της 9ης γενιάς

Που εχει ανακοινωθει κατι τετοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...