Προς το περιεχόμενο

Intel Comet Lake-S [2020]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 29/12/2019 στις 7:10 ΜΜ, qwertyuiop2 είπε

Γιατι ειναι αξιωματικό αυτό; Αφού ο 6/6 είναι συνολικά καλύτερος του 6/12, γιατί να πάρω το δεύτερο, απο βίτσιο;

Επειδή έμαθα ότι έχεις πολλά φράγκα όχι σαν εμάς με τους χοχλιούς, γράψε τι budget έχεις άνοιξε θέμα και να σου προτείνουμε με το ίδιο ένα σύστημα με 3600-3600x κι ένα με τον αγαπημένο σου. Δεν κάνω πλάκα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, radiohead είπε

Επειδή έμαθα ότι έχεις πολλά φράγκα όχι σαν εμάς με τους χοχλιούς, γράψε τι budget έχεις άνοιξε θέμα και να σου προτείνουμε με το ίδιο ένα σύστημα με 3600-3600x κι ένα με τον αγαπημένο σου. Δεν κάνω πλάκα. 

Εγώ μέρες που είναι θα προσευχηθώ για τα 6c/6t πάντως.😂

δος ημίν σήμερον = Δώσε μας σήμερα 5-10 φουπουες παραπάνω στα 5 τσίσαχερτζ

Και άφες ημίν τα οφειλήματα ημών = Και άφησε μας τα χρέη μας, τα τιραμόλα frametimes και οτιδήποτε AAA αρχίσει να βγαίνει σε ένα χρόνο από τώρα.

ΑΜΗΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, ilos είπε

Εγώ μέρες που είναι θα προσευχηθώ για τα 6c/6t πάντως.😂

δος ημίν σήμερον = Δώσε μας σήμερα 5-10 φουπουες παραπάνω στα 5 τσίσαχερτζ

Και άφες ημίν τα οφειλήματα ημών = Και άφησε μας τα χρέη μας, τα τιραμόλα frametimes και οτιδήποτε AAA αρχίσει να βγαίνει σε ένα χρόνο από τώρα.

ΑΜΗΝ

Γενικα δεν βλεπω κατι διαφορετικο να γινεται μεταξυ 3600 / 9600k απο οτι εγινε μεταξυ 1600 / 7600k. Οση σκονη εφαγε ο 7600 απο τον 1600 αλλο τοσο θα φαει και ο 9600k. Βασικα, προβλεπω και χειροτερα με τις νεες κονσολες. Τα Intel ειναι πιο γρηγορα μεν, αλλα τα AMD ειναι πιο δυνατα. 

Στις 29/12/2019 στις 7:10 ΜΜ, qwertyuiop2 είπε

Γιατι ειναι αξιωματικό αυτό; Αφού ο 6/6 είναι συνολικά καλύτερος του 6/12, γιατί να πάρω το δεύτερο, απο βίτσιο;

Define καλυτερος. Το οτι ο 6/12 ειναι πιο δυνατος ειναι δεδομενο. Στην τελικη απλα μαθηματικα ειναι. Για να κρινεις βαζεις ενα προγραμμα (η πολλαπλα ταυτοχρονα) που αξιοποιουν ολο το CPU και μετρας. Καπως ετσι ας πουμε ο xeon platinum κοστιζει 10k ευρω. Γιατι δεν τεσταρουν τη δυναμη του CPU σε πασιεντζα η call of duty, αλλιως η Intel θα τον πουλαγε 100€. Εφοσον λοιπον ο 6/12 ειναι πιο δυνατος, τοτε θα ειναι πιο γρηγορος σε ολες τις εφαρμογες που αξιοποιουν 12 threads. 

Μα θα μου πεις, εγω παιζω παιχνιδια. Δεκτον. Ηδη υπαρχουν τετοια που ο 3600 ειναι μπροστα (wd2 ας πουμε). Αν σκοπευεις να αλλαξεις συντομα CPU, τοτε παιρνεις 9600k. Ειναι πιο γρηγορος σημερα και αφου θα αλλαξεις εντος 2ετιας, οταν τα βρεις σκουρα βαζεις κατι καλυτερο. Αν σκοπευεις να τον κρατησεις παιρνεις 3600. Ο 9600k το 2020 ειναι οτι ηταν ο 7600k το 2017. Απατη. Αλλα περι ορεξεως. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, radiohead είπε

Επειδή έμαθα ότι έχεις πολλά φράγκα όχι σαν εμάς με τους χοχλιούς, γράψε τι budget έχεις άνοιξε θέμα και να σου προτείνουμε με το ίδιο ένα σύστημα με 3600-3600x κι ένα με τον αγαπημένο σου. Δεν κάνω πλάκα. 

 

1 ώρα πριν, ilos είπε

Εγώ μέρες που είναι θα προσευχηθώ για τα 6c/6t πάντως.😂

δος ημίν σήμερον = Δώσε μας σήμερα 5-10 φουπουες παραπάνω στα 5 τσίσαχερτζ

Και άφες ημίν τα οφειλήματα ημών = Και άφησε μας τα χρέη μας, τα τιραμόλα frametimes και οτιδήποτε AAA αρχίσει να βγαίνει σε ένα χρόνο από τώρα.

ΑΜΗΝ

Ευτυχώς δεν είμαι εμπαθής, να ψαχουλεύω ποστ προ πολλών ημερών για να τη μπω σε άλλους, ούτε και fanboy να εξετάζω μόνο μία επιλογή (εξ ου και η ερώτηση), θα ανοίξω τώρα κοντά ένα θέμα μόλις μπει η νέα σειρά στρατό και αποκτήσω καλύτερο λόγο εξόδων προς υπηρεσίες και θα σας ταγκάρω αμφότερους να δώσετε φώτα. :)

17 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Γενικα δεν βλεπω κατι διαφορετικο να γινεται μεταξυ 3600 / 9600k απο οτι εγινε μεταξυ 1600 / 7600k. Οση σκονη εφαγε ο 7600 απο τον 1600 αλλο τοσο θα φαει και ο 9600k. Βασικα, προβλεπω και χειροτερα με τις νεες κονσολες. Τα Intel ειναι πιο γρηγορα μεν, αλλα τα AMD ειναι πιο δυνατα. 

Define καλυτερος. Το οτι ο 6/12 ειναι πιο δυνατος ειναι δεδομενο. Στην τελικη απλα μαθηματικα ειναι. Για να κρινεις βαζεις ενα προγραμμα (η πολλαπλα ταυτοχρονα) που αξιοποιουν ολο το CPU και μετρας. Καπως ετσι ας πουμε ο xeon platinum κοστιζει 10k ευρω. Γιατι δεν τεσταρουν τη δυναμη του CPU σε πασιεντζα η call of duty, αλλιως η Intel θα τον πουλαγε 100€. Εφοσον λοιπον ο 6/12 ειναι πιο δυνατος, τοτε θα ειναι πιο γρηγορος σε ολες τις εφαρμογες που αξιοποιουν 12 threads. 

Μα θα μου πεις, εγω παιζω παιχνιδια. Δεκτον. Ηδη υπαρχουν τετοια που ο 3600 ειναι μπροστα (wd2 ας πουμε). Αν σκοπευεις να αλλαξεις συντομα CPU, τοτε παιρνεις 9600k. Ειναι πιο γρηγορος σημερα και αφου θα αλλαξεις εντος 2ετιας, οταν τα βρεις σκουρα βαζεις κατι καλυτερο. Αν σκοπευεις να τον κρατησεις παιρνεις 3600. Ο 9600k το 2020 ειναι οτι ηταν ο 7600k το 2017. Απατη. Αλλα περι ορεξεως. 

Δε διαφωνούμε. Απλά εγώ δεν έχω απαιτήσεις productivity, στο οποίο δεν αμφισβητώ καθόλου ότι οι ράηζεν υπερέχουν. Παρατηρώ όμως ότι σε παιχνίδια που παίζω εγώ, δηλ. total war  και grand strategy (π.χ. προϊόντα paradox) το single core και responsiveness/snappiness των intel -ακόμα και αρχαίας γενιάς- μου δίνουν παραπάνω άνεση από υλοποίηση ryzen 5 2600 που έχω δοκιμάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξήγησέ μου πως είμαστε fanboy. Το cpu το έχω ακόμα στο εξοχικό (κάνει παρέα με τους χοχλιούς).😂 Άσχετα αν η intel έβγαλε το 8 και έβαλε το 9 μπροστά για την φετινή κολεξιόν.

0038E93A8068C201FDE99E8356042C173C2DC064

Βασικά αν είμαι fanboy, της intel είμαι γιατί σούταρα το σαπάκι τον 1600.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά η συγκεκριμένη γενιά που αναμένεται για τα desktop μέσα στο 20' θα είναι εκ νέου σε νεκρή πλατφόρμα; Και μετά η επόμενη Lake σειρά θα παίρνει πάλι νέες μητρικές όπως προ αναφέρθηκε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Nerazzurri είπε

Παιδιά η συγκεκριμένη γενιά που αναμένεται για τα desktop μέσα στο 20' θα είναι εκ νέου σε νεκρή πλατφόρμα; Και μετά η επόμενη Lake σειρά θα παίρνει πάλι νέες μητρικές όπως προ αναφέρθηκε; 

Προφανως γιατι θα υποστηριζει Ddr4 μνημες και απο τελη του 2020 με 2021 θα ξεκινησουν να βγαινουν οι ddr5 μνημες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά εδώ έχει βγει η βρώμα ότι οι νέοι θα είναι με διπλά socket. Τι συζητάμε τώρα. Όταν με το καλό σοβαρευτεί η intel και πάει σε pcie gen5/ddr5, θα έχουν περάσει καμιά ντουζίνα sockets από τώρα.😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Προφανως γιατι θα υποστηριζει Ddr4 μνημες και απο τελη του 2020 με 2021 θα ξεκινησουν να βγαινουν οι ddr5 μνημες.

Κατάλαβα, οπότε θέλουν δε θέλουν θα αναγκαστούν να λανσάρουν νέο σοκετ. Μεγάλο πλήγμα αυτό, αντί να κρατούσαν το 1151 π.χ. από 6η μέχρι 9η γενιά ασπουμε. Ξέρω, λέω κάτι ακατόρθωτο 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...