Προς το περιεχόμενο

Το μέλλον στην αγορά ηλ. ενέργειας


papresa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, DrLo είπε

Μάλλον δε ξέρεις να διαβάζεις.

Είπαμε στο νησί από τη ΔΕΗ.

Το 1ο post σου όμως δε μιλούσε για κάποιο νησί. ήταν γενικό. Άρα για όλη την Ελλάδα.

Για όλη την Ελλάδα τι ποσοστό θα υπέθετες ότι παράγει η ΔΕΗ;

Επίσης μετά - ελπίζω σε λίγα σχετικά χρόνια - τη διασύνδεσης της Κρήτης και των Κυκλάδων, θα προβέλπεις ότι η ΔΕΗ θα είναι πάνω ή κάτω από 25% ?

Εσυ δεν γνωριζεις? Οταν παντως εισαι 90% τα ιδια θα ελεγες οποτε για σενα το πσοστο αυτο δε παιζει ρολο. Σε ποιον χωρο δουλευεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Εσυ δεν γνωριζεις? Οταν παντως εισαι 90% τα ιδια θα ελεγες οποτε για σενα το πσοστο αυτο δε παιζει ρολο. Σε ποιον χωρο δουλευεις?

Το κόκκινο δε βγάζει νόημα γραμματικά. Ξαναγράψε το.

Δουλέυω στο χώρο των βιομηχανικών κατασκευών, με κύριο αντικείμενο την κατασκευή μονάδων παραγωγής ρευματος και γενικά ενεργειακών υποδομών.

...

Αν το "εσύ δε γνωρίζεις" αναφέρεται σε τι ποσοστό θα έβλεπα (γιατί προφανώς κανείς δε γνωρίζει κάτι που δεν έχει συμβεί ακόμα) εγώ τη ΔΕΗ να έχει ως παραγωγή μετά την διασύνδεση Κρήτης /Κυκλάδων, θα έλεγα ότι ΑΝ η ΔΕΗ συνεχίσει να λειτουργεί ως έχει τώρα και ΑΝ υπάρχει ακόμα ως εταιρεία τότε θα αρκετά κάτω του 25% της παραγωγής στο διασυνδεδεμένο δίκτυο (δε θα βάλω προφανως πχ ξερωγω τη Χίο μέσα όπου εκεί έχει τενικό μονοπώλιο η ΔΕΗ).

Αν σκεφτείς ότι

- η ΔΕΗ έχει ανακοινώσει (άσχετο που δε το πιστέυω ότι θα συμβεί όπως το έχει πει) το κλείσιμο των λιγνιτικών της τα επόμενα λίγα χρόνια (ακόμα και αν υποθέσουμε ότι η Πτολεμαϊδα V είτε θα εξαιρεθεί είτε θα μετατραπεί σε Φ.Α)

- Η Protergia φτιαχνει νέα μονάδα ΦΑ ~800MW

- Ακούγονται 1-2 νέες μονάδες να "οριμάζουν" ως ενδεχόμενα

δε θέλει και πολύ

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, nvel είπε

Το ποσοστό της ΔΕΗ στην παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας είναι περίπου 70%

Που το στηρίζεις αυτό; (δε ξέρω ακριβως πόσο είναι αλλά μου φαίνεται μεγάλο %).

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, nvel είπε

Στα μηνιαία δελτία συστήματος συναλλαγών ΗΕΠ

Βάζεις μέσα και τους ληγνιτικούς σταθμούς/παραγωγούς που δεν παραγουν υπό την ΔΕΗ; (πχ θυμάμαι ότι η Μεγαλόπολη, η Λιγνικτική όχι η 5, καταγράφεται ξεχωριστά ύπο ξεχωριστό καθεστός).

Μιλάς για ποσοστό στη πώληση ρευματος ή στη παραγωγή;

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DrLo είπε

Τ

Δουλέυω στο χώρο των βιομηχανικών κατασκευών, με κύριο αντικείμενο την κατασκευή μονάδων παραγωγής ρευματος και γενικά ενεργειακών υποδομών.

...

Ok τοτε εξακολουθω να λεω οτι γνωριζεις λιγα πραγματα. Οσο μπορει βεβαια ο καθενας μπορει να συνεισφερει στη συζητηση αλλα ας μιλαμε τεχνικα.

Λιγο λοιπον που διαβασα το νημα και δε θα ασχοληθω και πολυ γιατι ειπα πριν οτι δεν εχει νοημα η συζητηση εγω βλεπω λοιπον οπαδους εταιρειων που συζητηανε ποια ειναι μεγαλυτερη, που ολες απο 0% παραγωγη ξεκινανε με στοχο να αφαιρουν πιτα απο τη δεη, και οσο ειναι μικρες δεν μας ενοχλει αλλα οταν παρουν τη πιτα θα μιλαμε για το ποια ειναι μεγαλη και ποια οχι. Η δεη λοιπον εξακολουθει να ειναι η μεγαλυτερη εταιρεια με αντιπαλο το ιδιο το κρατος που προσπαθει να την μικρυνει στα ποσοστα που εχουν συμφωνηθει με την ευρωπαικη ενωση, και θα γινει οπως εγινε με το μονοπωλειο στις αερομεταφορες που τωρα ειναι στην aegean αλλα τωρα δεν ενοχλει. 

Οι ανεμογεννητριες λοιπον δεν αντικαθιστουν τα εργαοστασια της δεη και δεν εχουν σχεση με καθαρη ενεργεια μαλλον το αντιθετο συμβαινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Curtis76 είπε

Ok τοτε εξακολουθω να λεω οτι γνωριζεις λιγα πραγματα. Οσο μπορει βεβαια ο καθενας μπορει να συνεισφερει στη συζητηση αλλα ας μιλαμε τεχνικα.

Λιγο λοιπον που διαβασα το νημα και δε θα ασχοληθω και πολυ γιατι ειπα πριν οτι δεν εχει νοημα η συζητηση εγω βλεπω λοιπον οπαδους εταιρειων που συζητηανε ποια ειναι μεγαλυτερη, που ολες απο 0% παραγωγη ξεκινανε με στοχο να αφαιρουν πιτα απο τη δεη, και οσο ειναι μικρες δεν μας ενοχλει αλλα οταν παρουν τη πιτα θα μιλαμε για το ποια ειναι μεγαλη και ποια οχι. Η δεη λοιπον εξακολουθει να ειναι η μεγαλυτερη εταιρεια με αντιπαλο το ιδιο το κρατος που προσπαθει να την μικρυνει στα ποσοστα που εχουν συμφωνηθει με την ευρωπαικη ενωση, και θα γινει οπως εγινε με το μονοπωλειο στις αερομεταφορες που τωρα ειναι στην aegean αλλα τωρα δεν ενοχλει. 

Οι ανεμογεννητριες λοιπον δεν αντικαθιστουν τα εργαοστασια της δεη και δεν εχουν σχεση με καθαρη ενεργεια μαλλον το αντιθετο συμβαινει.

Δεν διαφώνησα στο "όπαδοι εταιρειών" (αλλωστε και εγώ ο ίδιος δεν έχω ως πάροχο την εταιρεία που ανήκει στον γενικότερο όμιλο που συνεργάζομαι) αλλά στο από που έρχεται το ρευμα. Το ρευμα σήμερα έρχεται κατά πολύ μεγάλο ποσοστό απο τη ΔΕΗ (αν και όχι στο % που νομίζει ο μέσος πολίτης). Δε συμφωνώ 100% ότι το κράτος είναι ο "εχθρός" της ΔΕΗ. Ο μεγαλύτερος εχθρός της ΔΕΗ είναι η ίδια η ΔΕΗ που ως απολίθωμα άλλων εποχών, έχει βάρη την προφανή ανικανότητα των διοικήσεων της, την αντίληψη των "εργαζομένων" της ότι υπάρχει πρώτα από όλα για να εξυπηρετεί αυτούς και τους τριγύρω τους (συγγενείς πολίτες των πόλεων που ζουν κλπ) αλλά και το αντικειμενικό μειονέκτημα μιας δημόσιας εταιρείας (που έχει 1002 βαρίδια από το ότι απλά είναι δημόσια) να ανταγωνιστεί μια εταιρεία που λειτουργεί χωρίς αυτά τα βαρίδια. Το ότι δεν προχωρησανε έγκαιρα οι διασυνδέσεις αποκεικνύει ότι το κράτος στηριξε ουσιαστικά το τεχνικό μονοπώλιο της ΔΕΗ.

Το ερώτημά μου γιατί νομίζει κανείς ότι η Volterra είναι "μεγάλη" εταιρεία δεν είχε να κάνει με το ότι είμαι "οπαδός" της Volterra. Ήταν γνήσιο ερώτημα στο πως καταλαβαίνει κάποιος το "μεγάλη". Τι είναι αυτό που κάνει κάποιον να πιστεύει ότι μια εταιρεία είναι "μεγάλη" ? Ο τζίρος της? Ο αριθμός των εργαζομένων της? Ο αριθμός των πελατών της? Η ΔΕΗ ας πούμε έχει πολύ πολύ πολύ πολύ περισσότερους εργαζομένους από τη Protergia πχ. Ας πούμε 100 φορές (τυχαίο νούμερο). Πόσο σωστό είναι νομίζει κάποιος ότι η ΔΕΗ είναι 100 φορές μεγαλύτερη από την Protergia? Και ακόμα και αν είναι, τι μ' αυτό;

Οι ανεμογεννήτριες αυτή τη στιγμή φυσικά δε μπορούν να αντικαταστήσουν όχι τόσο τα εργοστάσια της ΔΕΗ (αυτά αντικαθίστανται σταδιακά από εργοστάσια άλλων παραγωγων δεν είναι οι ανεμογεννήτριες ο "αντίπαλός" τους αυτή τη στιγμή) αλλά τα εργοστάσια των άλλων που λειτουργούν με ΦΑ γιατί απλά στην Ελλάδα, ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟ ΔΙΚΤΥΟ, δεν υπάρχει πιθανότατα αρκετο αιολικό δυναμικό. Αυτό θα αλλάζει σιγά σιγά.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...