Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft μας δείχνει τον επεξεργαστή του Xbox Series X


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως για μένα, που ανέκαθεν προτιμούσα υπολογιστή, η νέα γενιά κονσολών Xbox της Microsoft μοιάζει δελεαστική. Συγγνώμη αλλά για να παίξεις 4κ στον υπολογιστή, χρειάζεσαι πολλά περισσότερα από μια καλή κάρτα γραφικών. Ενώ με το Xbox one x το βάζεις στο σαλόνι και ευχαριστιέσαι στην τηλεόραση σου με 300€, όσο δηλαδή στοιχίζει μια 1660 ti. 

Σχετικά με τα παιχνίδια, βρίσκεις μεταχειρισμένα παντου με 10/15€ και είσαι κομπλέ. Σάμπως στο pc παίρνετε Red dead redemption 2 με 20€????

Όσον αφορά το σχεδιασμό του νέου Xbox, τον βρίσκω πολύ όμορφο και πιστεύω ότι θα δούμε και καλές θερμοκρασίες με αθόρυβη λειτουργία.

ΥΓ. Δεν έχω κονσόλα αλλά υπολογιστή.

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Yeroplatanos είπε

για gaming προφανως 8k δεν το πιστευει κανεις.Αλλά θα σου δίνει 8k στο Netflix

Έ βέβαια γιατί ως γνωστόν οι ταινίες στο Netflix είναι γυρισμένες σε 8k οπότε θα βλέπουμε μια χαρά το 8k .

 

Σταματήστε να σνιφαρετε χημικά !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, EuphangeL είπε

Ας διασκεδάσουμε με τα σχόλια των no-life, only-PC-building life PC gamers

Ε ναι, όποιος έχει κονσόλα είναι lifer. Τον καλούν σε όλα τα κοσμικά πάρτυ και τα σπάει κάθε βράδυ στα μπουζούκια. Και παίζει και σε 8k

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, telis είπε

Εντωμεταξύ τα gaming pc έχουν τροφοδοτικά που ανάβουν θερμοσίφωνα, αλλά κλαιν, πληρώνει το ρεύμα ο φούφουτος....

Τι θερμοσίφωνα, τροφοδοτούν εργοστάσια. Τα aio της Dell με κάρτες αντίστοιχες του xbox one έχουν κάτι πελώρια τροφοδοτικά 230 watt. Ανάβεις και 3 λάμπες με τόσο ρεύμα. Χαμηλής κατανάλωσης όμως λάμπες. 

 

Τι διαβάζω εδώ μέσα θεέ μου 😎

42 λεπτά πριν, sopas είπε

Πάντως για μένα, που ανέκαθεν προτιμούσα υπολογιστή, η νέα γενιά κονσολών Xbox της Microsoft μοιάζει δελεαστική. Συγγνώμη αλλά για να παίξεις 4κ στον υπολογιστή, χρειάζεσαι πολλά περισσότερα από μια καλή κάρτα γραφικών. Ενώ με το Xbox one x το βάζεις στο σαλόνι και ευχαριστιέσαι στην τηλεόραση σου με 300€, όσο δηλαδή στοιχίζει μια 1660 ti. 

Σχετικά με τα παιχνίδια, βρίσκεις μεταχειρισμένα παντου με 10/15€ και είσαι κομπλέ. Σάμπως στο pc παίρνετε Red dead redemption 2 με 20€????

Όσον αφορά το σχεδιασμό του νέου Xbox, τον βρίσκω πολύ όμορφο και πιστεύω ότι θα δούμε και καλές θερμοκρασίες με αθόρυβη λειτουργία.

ΥΓ. Δεν έχω κονσόλα αλλά υπολογιστή.

Τι άλλο χρειάζεσαι δηλαδή για να παίξεις 4k? Ένα pc του 2009 ξέρω γω. Αφού αναφέρεις και μεταχειρισμενα, αγοράζεις ένα τέτοιο PC με 100 150 ευρώ. Και μπαίνεις και στο σαλόνι και στην τηλεόραση σου άμα θες. 

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, panoskatos είπε

Έ βέβαια γιατί ως γνωστόν οι ταινίες στο Netflix είναι γυρισμένες σε 8k οπότε θα βλέπουμε μια χαρά το 8k .

Σταματήστε να σνιφαρετε χημικά !

Οι κονσολες θα βγουν τελη του 20 με οριζοντα 7ετιας.Δλδ 2027.Θα λαμβάνουν υποστήριξη μεχρι το 2030.Να σαι σιγουρος οτι το 8k θα εχει γινει mainstream μεχρι τοτε.

Καλο ειναι να μην ειρωνευομαστε τους αλλους γτ μπορει και εμεις να ειμαστε οι ασχετοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, argipen είπε

Εγώ θα πάρω PS5 για να παίξω στα 8K 120fps (που λέει και ο Cerny) τα Halo: Infinite, Fable, Forza: Motorsport 8, Hellblade 2 και όλα τα υπόλοιπα πάνω στα οποία δουλεύουν τα XGS.

Να πω κάτι ; halo και forza της Microsoft είναι , πως θα παίζουν στο ps5 ? Ή είναι κάποια ειρωνία που δεν έπιασα ;

3 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Μεγάλη οικονομία με συνδρομή για να παίξεις online και 70άρες για τα παιχνίδια..Sure..

Δεν το κόβω για ειρωνία ,,οικονομικό είναι , απλά δινεις τα ίδια λεφτά πάνω κάτω με το να πάρεις ένα pc του 1000κου ,, η μόνη διαφορά πληρωμής συνδρομές και έχεις χαμηλά specs ... κάποιοι προτιμούν αυτό κάποιοι το άλλο ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Τι θερμοσίφωνα, τροφοδοτούν εργοστάσια. Τα aio της Dell με κάρτες αντίστοιχες του xbox one έχουν κάτι πελώρια τροφοδοτικά 230 watt. Ανάβεις και 3 λάμπες με τόσο ρεύμα. Χαμηλής κατανάλωσης όμως λάμπες. 

Τι διαβάζω εδώ μέσα θεέ μου 😎

Τι άλλο χρειάζεσαι δηλαδή για να παίξεις 4k? Ένα pc του 2009 ξέρω γω. Αφού αναφέρεις και μεταχειρισμενα, αγοράζεις ένα τέτοιο PC με 100 150 ευρώ. Και μπαίνεις και στο σαλόνι και στην τηλεόραση σου άμα θες. 

Παίζεις εσύ 4κ με pc από το 2009? Τι άλλο θα ακούσουμε.

Με R5 2600 και RX 570 παίζεις 4κ στα low σε πολλά αλλά όχι σε όλα τα παιχνίδια.

Επίσης, θες να συζητήσουμε τα περί λογαριασμών origin, steam, uplay και τα συναφή που έχω κατεβάσει το GTA V 3 φορές επειδή άλλαξα σύστηματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, bringmevictims είπε

Να πω κάτι ; halo και forza της Microsoft είναι , πως θα παίζουν στο ps5 ? Ή είναι κάποια ειρωνία που δεν έπιασα ;

Ειρωνεία είναι, προς το παλικάρι που είπε πως θα παίξει στο Xbox: The Last of Us και God of War :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sopas είπε

Πάντως για μένα, που ανέκαθεν προτιμούσα υπολογιστή, η νέα γενιά κονσολών Xbox της Microsoft μοιάζει δελεαστική. Συγγνώμη αλλά για να παίξεις 4κ στον υπολογιστή, χρειάζεσαι πολλά περισσότερα από μια καλή κάρτα γραφικών. Ενώ με το Xbox one x το βάζεις στο σαλόνι και ευχαριστιέσαι στην τηλεόραση σου με 300€, όσο δηλαδή στοιχίζει μια 1660 ti. 

Σχετικά με τα παιχνίδια, βρίσκεις μεταχειρισμένα παντου με 10/15€ και είσαι κομπλέ. Σάμπως στο pc παίρνετε Red dead redemption 2 με 20€????

Όσον αφορά το σχεδιασμό του νέου Xbox, τον βρίσκω πολύ όμορφο και πιστεύω ότι θα δούμε και καλές θερμοκρασίες με αθόρυβη λειτουργία.

ΥΓ. Δεν έχω κονσόλα αλλά υπολογιστή.

Φίλε μου και αυτοί που έχουν 2080ti δεν νομίζω να θέλουν να παίξουν σε 4κ με 60 fps ... καλή η ανάλυση δεν λέω αλλά άμα παίξεις ποτε με 140 fps και πάνω , βγαίνει μια γλυκα άλλο πράγμα .... υπάρχει και ένα βίντεο του Linus που βάζει κάτι τύπους να δοκιμάσουν διαφορά παιχνίδια σε 3 οθονες 4κ 60- 2κ 140- 1080 240

μαντεψε ποια οθόνη επιλέγουν για να παίξουν 

4 λεπτά πριν, argipen είπε

Ειρωνεία είναι, προς το παλικάρι που είπε πως θα παίξει στο Xbox: The Last of Us και God of War :P

ααααααα γιατί σκαλωσα λίγο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει η χολή που πέφτει από κάθε πικραμένο pc gamer έχει και τα δίκια της, προσωπικά το κατανοώ μιας και τα έχω ζήσει τόσα χρόνια.

Είναι μεγάλο το ζόρι να έχεις πληρώσει ένα σκασμο σε hardware και παρόλα αυτά το μεγαλύτερο ποσοστό των παιχνιδιών να γίνονται port από τα σαπάκια τις κονσόλες χωρίς το ανάλογο optimization. Επιπλέον ο άλλος να έχει σκάσει 800 και 1200€ σε RTX και να μπορεί να το αξιοποιήσει στο Minecraft στο Quake και σε άλλους 5 τίτλους.

Θα έπρεπε βασικά να χαίρεστε όλοι εσείς οι pc gamers που οι κονσόλες πάνε σε τόσο δυνατό hardware και όλο πιο κοντά στα pc's με RT dedicated hardware κτλ, γιατί επιτέλους θα αξιοποιηθεί καλύτερα και το δικό σας υλικό και επιτέλους θα πολλαπλασιαστούν τα παιχνίδια σε σχέση με την γελοία λίστα του πέτσινου, αλλά όπως πάντα βλέπετε το δέντρο και χάνετε το δάσος.

Το 8κ είναι άνευ σχολιασμού και προφανώς δεν έχει να κάνει με τα παιχνίδια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, bringmevictims είπε

Φίλε μου και αυτοί που έχουν 2080ti δεν νομίζω να θέλουν να παίξουν σε 4κ με 60 fps ... καλή η ανάλυση δεν λέω αλλά άμα παίξεις ποτε με 140 fps και πάνω , βγαίνει μια γλυκα άλλο πράγμα .... υπάρχει και ένα βίντεο του Linus που βάζει κάτι τύπους να δοκιμάσουν διαφορά παιχνίδια σε 3 οθονες 4κ 60- 2κ 140- 1080 240

μαντεψε ποια οθόνη επιλέγουν για να παίξουν 

ααααααα γιατί σκαλωσα λίγο 

Συμφωνώ αλλά μη το ισοπεδώνουμε ότι μπορείς να παίξεις και με 150€ 4κ, 1440 60fps ή 1080 144hz. 

Οι κονσόλες θα είναι πάντα χρήσιμες για οποιονδήποτε θέλει να πιάσει ένα χειριστήριο να παίξει στο σαλόνι χωρίς να φωνάζει η "γυναίκα" για καλώδια και κουτιά..χαχαχα

Επεξ/σία από sopas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, sopas είπε

Παίζεις εσύ 4κ με pc από το 2009? Τι άλλο θα ακούσουμε.

Με R5 2600 και RX 570 παίζεις 4κ στα low σε πολλά αλλά όχι σε όλα τα παιχνίδια.

Επίσης, θες να συζητήσουμε τα περί λογαριασμών origin, steam, uplay και τα συναφή που έχω κατεβάσει το GTA V 3 φορές επειδή άλλαξα σύστηματα?

Για 30 fps console settings δεν μιλάμε? Ναι κια χαρα παίζεις με καινούργια κάρτα γραφικών. Ο 2600 που έχεις σε 4k ανάλυση ξύνεται, δεν το χρειάζεσαι. Για πες πόσο % usage έχεις όταν παίζεις? 10-15%?

Η ανάλυση επιβαρύνει μόνο την κάρτα γραφικών, όχι τον επεξεργαστη. Οπότε αν ένας επεξεργαστής βγάζει 30 fps σε 1080p θα βγάζει 30 και σε 8k ανάλυση. 

3 λεπτά πριν, sopas είπε

Συμφωνώ αλλά μη το ισοπεδώνουμε ότι μπορείς να παίξεις και με 150€ 4κ, 60fps ή 144hz. 

Οι κονσόλες θα είναι πάντα χρήσιμες για οποιονδήποτε θέλει να πιάσει ένα χειριστήριο να παίξει στο σαλόνι χωρίς να φωνάζει η "γυναίκα" για καλώδια και κουτιά..χαχαχα

Είπες ότι απλά με μια κάρτα γραφικών δεν μπορείς να παίξεις 4k, και σου απάντησα ότι όντως, θες και ένα pc των 150 ευρώ πέρα από την καρτα. Μια 580 βγάζει ίδιες επιδόσεις με το xbox one. Οπότε με μια 580 και ένα pc του 2009 παιζεις σε ίδια settings και fps με το xboxone

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Για 30 fps console settings δεν μιλάμε? Ναι κια χαρα παίζεις με καινούργια κάρτα γραφικών. Ο 2600 που έχεις σε 4k ανάλυση ξύνεται, δεν το χρειάζεσαι. Για πες πόσο % usage έχεις όταν παίζεις? 10-15%?

Η ανάλυση επιβαρύνει μόνο την κάρτα γραφικών, όχι τον επεξεργαστη. Οπότε αν ένας επεξεργαστής βγάζει 30 fps σε 1080p θα βγάζει 30 και σε 8k ανάλυση. 

Είπες ότι απλά με μια κάρτα γραφικών δεν μπορείς να παίξεις 4k, και σου απάντησα ότι όντως, θες και ένα pc των 150 ευρώ πέρα από την καρτα. Μια 580 βγάζει ίδιες επιδόσεις με το xbox one. Οπότε με μια 580 και ένα pc του 2009 παιζεις σε ίδια settings και fps με το xboxone

Ναι φίλε μου κατάλαβα τι είπες. Και με έναν Ι3 4170 παίζεις 4κ. Απλά αν τα βάλεις κάτω, θες αρκετά παραπάνω χρήματα από 150€. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Saloufas είπε

Εντάξει η χολή που πέφτει από κάθε πικραμένο pc gamer έχει και τα δίκια της, προσωπικά το κατανοώ μιας και τα έχω ζήσει τόσα χρόνια.

Είναι μεγάλο το ζόρι να έχεις πληρώσει ένα σκασμο σε hardware και παρόλα αυτά το μεγαλύτερο ποσοστό των παιχνιδιών να γίνονται port από τα σαπάκια τις κονσόλες χωρίς το ανάλογο optimization. Επιπλέον ο άλλος να έχει σκάσει 800 και 1200€ σε RTX και να μπορεί να το αξιοποιήσει στο Minecraft στο Quake και σε άλλους 5 τίτλους.

Θα έπρεπε βασικά να χαίρεστε όλοι εσείς οι pc gamers που οι κονσόλες πάνε σε τόσο δυνατό hardware και όλο πιο κοντά στα pc's με RT dedicated hardware κτλ, γιατί επιτέλους θα αξιοποιηθεί καλύτερα και το δικό σας υλικό και επιτέλους θα πολλαπλασιαστούν τα παιχνίδια σε σχέση με την γελοία λίστα του πέτσινου, αλλά όπως πάντα βλέπετε το δέντρο και χάνετε το δάσος.

Το 8κ είναι άνευ σχολιασμού και προφανώς δεν έχει να κάνει με τα παιχνίδια. 

Είναι μεγάλο ζόρι να δίνεις 1000 για 2080ti και να αποδίδει μόλις 25 φορές καλύτερα από το original xbox 😎

Κυριολεκτικά, 25 φορές καλύτερα. Άμα το σκεφτείς λίγο, έχει καλύτερο vfm ένα pc με 2080ti πάρα το xbox. Χωρίς πλάκα.... Ένα pc με την εν λόγω κάρτα αποδίδει 25 φορές καλύτερα χωρίς να κοστιζει 25 φορές παραπάνω... 

2 λεπτά πριν, sopas είπε

Ναι φίλε μου κατάλαβα τι είπες. Και με έναν Ι3 4170 παίζεις 4κ. Απλά αν τα βάλεις κάτω, θες αρκετά παραπάνω χρήματα από 150€. 

Θες να πάω στα μεταχειρισμενα να σου βρω pc του 2009 με 150 ευρώ στο οποίο άμα βάλεις μια 580 θα παίζει rdr2 4k 30?

2 λεπτά πριν, sopas είπε

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...