Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft μας δείχνει τον επεξεργαστή του Xbox Series X


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Saloufas είπε

Εντάξει η χολή που πέφτει από κάθε πικραμένο pc gamer έχει και τα δίκια της, προσωπικά το κατανοώ μιας και τα έχω ζήσει τόσα χρόνια.

Είναι μεγάλο το ζόρι να έχεις πληρώσει ένα σκασμο σε hardware και παρόλα αυτά το μεγαλύτερο ποσοστό των παιχνιδιών να γίνονται port από τα σαπάκια τις κονσόλες χωρίς το ανάλογο optimization. Επιπλέον ο άλλος να έχει σκάσει 800 και 1200€ σε RTX και να μπορεί να το αξιοποιήσει στο Minecraft στο Quake και σε άλλους 5 τίτλους.

Θα έπρεπε βασικά να χαίρεστε όλοι εσείς οι pc gamers που οι κονσόλες πάνε σε τόσο δυνατό hardware και όλο πιο κοντά στα pc's με RT dedicated hardware κτλ, γιατί επιτέλους θα αξιοποιηθεί καλύτερα και το δικό σας υλικό και επιτέλους θα πολλαπλασιαστούν τα παιχνίδια σε σχέση με την γελοία λίστα του πέτσινου, αλλά όπως πάντα βλέπετε το δέντρο και χάνετε το δάσος.

Το 8κ είναι άνευ σχολιασμού και προφανώς δεν έχει να κάνει με τα παιχνίδια. 

Σαφως ειναι καλο αλλα ειναι και  δικοπο  μαιχαιρι.

Οι διαφορες στα multiplatfrom δεν θα υφιστανται με την νεα γενια δεδομενου οτι το 60αρι που αποτελουσε απιαστο ονειρο στις κονσολες θα εξαλειφθει πληρως , οποτε θα ειναι ισα βαρκα ισα νερα με τα pc.

Αν θελουν να σταθουν στον ανταγωνισμο οι εταιριες (nvidia-ati) πρεπει να ριξουν σημαντικα τις τιμες τους ειδαλλως τους περιμενει η τυχη της intel.

 

Επεξ/σία από Amstrad6128
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Amstrad6128 είπε

Σαφως ειναι καλο αλλα ειναι και  δικοπο  μαιχαιρι.

Οι διαφορες στα multiplatfrom δεν θα υφιστανται με την νεα γενια δεδομενου οτι το 60αρι που αποτελουσε απιαστο ονειρο στις κονσολες θα εξαλειφθει πληρως , οποτε θα ειναι ισα βαρκα ισα νερα με τα pc.

Αν θελουν να σταθουν στον ανταγωνισμο οι εταιριες (nvidia-ati) πρεπει να ριξουν σημαντικα τις τιμες τους ειδαλλως τους περιμενει η τυχη της intel.

Γιατί να ρίξει η amd τις τιμές της αυτή τη στιγμή? Είτε θα πάρεις navi που και πάλι είναι πιο "vfm" από τις turing και θα τσεπώσει το margin ή θα πας απογοητευμένος πάλι στην αγκαλιά της με το που βγουν οι κονσόλες με τα SOC της έστω και με λιγότερα margin. Win win είναι το duopoly για την amd αυτή τη στιγμή. Αν κάποιος θα έχει θέμα , θα είναι ο πέτσινος αν δε δώσει σοβαρό performance με τα Ampere.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, argipen είπε

Έχει δώσει δυνατά δείγματα γραφής η Playground Games και αυτό οφείλεται στο εξαιρετικό management. Τα άτομα άλλωστε που απαρτίζουν την ομάδα του RPG ουδεμία σχέση έχουν με εκείνα της ομάδας του Forza: Horizon. Στην τελική, είτε Fable, είτε νέο RPG, για εμένα και τα δύο το ίδιο ευχάριστα νέα είναι.

4K, 60FPS και High Settings...

$400 έδωσες για την κονσόλα, όχι $1200 :P

δεν διαφωνω απλα ας παει πρωτα 4Κ HIGH - ULTRA και μετα κοιταει για 8Κ

10 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Αν και μιλησες μόνο για 4Κ, ορίστε μία άλλη λίστα που δείχνει και τα FPS.

Κάνε ταξινόμηση με βάση τα fps και θα δεις ότι είναι πολλά τα παιχνιδια που είναι 4Κ@60 με σταθερή ανάλυση (όσα δεν έχουν κάποια σημείωση δίπλα), κάποια με 4K@60 και dynamic resolution και κάποια 4K@60 με lower quality settings.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Xbox_One_X_enhanced_games

Πάντως όπως είπε και ο @argipen, για 400 ευρώ είναι περισσότερα και από όσα θα ήλπιζα!

Ναι δεν εχω παραπονο απο την κονσολα ειμαι και εγω πολυ ευχαρηστημενος, απλα λεω οτι πρεπει πρωτα να εδραιωθει στο 4k  και μετα κοιταει για 8k

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Exodia The Forbidden One είπε

δεν διαφωνω απλα ας παει πρωτα 4Κ HIGH - ULTRA και μετα κοιταει για 8Κ

Ναι δεν εχω παραπονο απο την κονσολα ειμαι και εγω πολυ ευχαρηστημενος, απλα λεω οτι πρεπει πρωτα να εδραιωθει στο 4k  και μετα κοιταει για 8k

Η APU δεν γράφει 8K πάνω γιατί θέλει να market-άρει το ότι έχουμε στόχο να παίζουμε σε τέτοιες αναλύσεις παιχνίδια, αλλά γιατί η APU θα είναι ικανή να βγάζει 8K output όταν θα συνδέετε σε μια 8K τηλεόραση. Τα παιχνίδια 4K θα παίζουν, αλλά ο upscaller του σήματος (επαναλαμβάνω, του σήματος) θα στέλνει 8K στην τηλεόραση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βγαλει τα ιδια παιχνιδια με τον προκατοχο του και δεν ξεχωρισει με τα στουντιο που αγορασε ....θα εχει την ιδια τυχη σε πωλησεις με το προηγουμενο. 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, Ryzenlake said:

Ας παρουμε το RDR2 για παραδειγμα. 756p / 30 fps στο xbox, 4k / 66fps στην 2080ti με λιγο ψηλοτερα settings. Δηλαδη 10 φορες πανω η αναλυση, 2.2 φορες τα frames με υψηλοτερα settings. Χοντρικα δηλαδη 25 φορες πιο γρηγορη. Ενα PC με 2080ti θα σου βγει 1500-1600 ευρω, δηλαδη 10 φορες πανω σε κοστος. Αρα οι επιδοσεις / τιμη της κονσολας ειναι πατος. 

 

Στο One X των 300-350€ ανάλογα την προσφορά τρέχει σε 4Κ στα 30fps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NickTG είπε

Στο One X των 300-350€ ανάλογα την προσφορά τρέχει σε 4Κ στα 30fps.

Yeap, όσο ένα pc του 2009 με μια rx580. Ίδιο vfm δηλαδή με τα PC πάνω κάτω. Καμία σχέση με το xbox το αρχικό που ήταν χάλι μαύρο. 

Εγώ απλά απάντησα στο post του παιδιού που λέει ότι στα pc πληρώνουν ένα σκασμό λεφτά και παίζουν unoptimized ports, το οποίο απέδειξα λάθος. Δεν ξέρω σε τι διαφωνείτε από εκεί και έπειτα από τη στιγμή που μιλάμε για facts. Πόσο unoptimized είναι κάτι όταν τρέχει 25 φορές καλύτερα με μόλις 10 φορές το κόστος? Σκέψου ας πούμε μια κάρτα των 1000 ευρώ να παίζει 25 φορες καλύτερα από μια κάρτα των 100. Μιλάμε για τρελό vfm αν υπήρχε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NickTG είπε

Πως είναι το ίδιο? 

Κάνε μας τη σύγκριση με την 2080ti.

Ε πόσο έχει μια RX 580, 160 με 200 περίπου? Παίρνεις και έναν i5 2400 στα 150-170 ανάλογα πόση ram θες και εισαι αρχοντας για 30αρι. Έχει refurbished με 1 έτος εγγύηση σε αυτές τις τιμές, πήρα για το γραφείο μου. 

 

Απευθείας σύγκριση με PC είναι δύσκολο να γίνει αν μιλαμε για το rdr2 συγκεκριμένα γιατί καμιά 10αρια settings είναι τόσο χαμηλά στο xbox one x που δεν υπάρχει καν η επιλογή στο pc να τα ρίξεις τόσο κάτω. Μπορεί; να διαβάσες το άρθρο του digital foundry. 

Παντως δηλαδή συμφωνήσες ότι η 2080ti έχει πολύ καλύτερο vfm από το xbox σωστά? Άρα όσοι μου την πέφτανε τόση ώρα είχαν άδικο, right? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Ryzenlake said:

Ε πόσο έχει μια RX 580, 160 με 200 περίπου? Παίρνεις και έναν i5 2400 στα 150-170 ανάλογα πόση ram θες και εισαι αρχοντας για 30αρι. Έχει refurbished με 1 έτος εγγύηση σε αυτές τις τιμές, πήρα για το γραφείο μου. 

Απευθείας σύγκριση με PC είναι δύσκολο να γίνει αν μιλαμε για το rdr2 συγκεκριμένα γιατί καμιά 10αρια settings είναι τόσο χαμηλά στο xbox one x που δεν υπάρχει καν η επιλογή στο pc να τα ρίξεις τόσο κάτω. Μπορεί; να διαβάσες το άρθρο του digital foundry. 

Παντως δηλαδή συμφωνήσες ότι η 2080ti έχει πολύ καλύτερο vfm από το xbox σωστά? Άρα όσοι μου την πέφτανε τόση ώρα είχαν άδικο, right? 

Και refurbished έβαλες μέσα και πάλι έχεις περάσει ήδη κάμποσο την τιμή του Χ. 

Βάλε και μεταχειρισμένο Χ με ένα χρόνο εγγύηση στα 250€ το πολύ. 

Μέχρι τώρα πάντως εύκολα έκανες συγκρίσεις με την 2080ti. Τώρα πως είναι δύσκολο? 

Μήπως επειδή εκεί δεν βγαίνει η διαφορά? 

Βάλε το άρθρο γιατί βρίσκω διάφορα. 

Όχι απαραίτητα. Ο όρος στις περισσότερες ερμηνείες που θα βρεις περιέχει και την τιμή αγοράς. Αν ο άλλος δεν έχει καν για να πάρει την 2080ti πρακτικά δεν τον αφορά σαν προϊόν. 

Επίσης τώρα στις προσφορές 50€ έδινες για το Xbox One digital. 

100€ είχε το πακέτο μείον 50€ το χειριστήριο. Αν δε αφαιρέσεις και 25€ το σκληρό, μιας και η 2080ti δεν έχει πάνω, μιλάμε για 25€.

Αποδίδει 40 φορές καλύτερα? 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, NickTG είπε

Και refurbished έβαλες μέσα και πάλι έχεις περάσει ήδη κάμποσο την τιμή του Χ. 

Βάλε και μεταχειρισμένο Χ με ένα χρόνο εγγύηση στα 250€ το πολύ. 

Μέχρι τώρα πάντως εύκολα έκανες συγκρίσεις με την 2080ti. Τώρα πως είναι δύσκολο? 

Μήπως επειδή εκεί δεν βγαίνει η διαφορά? 

Βάλε το άρθρο γιατί βρίσκω διάφορα. 

Όχι απαραίτητα. Ο όρος στις περισσότερες ερμηνείες που θα βρεις περιέχει και την τιμή αγοράς. Αν ο άλλος δεν έχει καν για να πάρει την 2080ti πρακτικά δεν τον αφορά σαν προϊόν. 

Επίσης τώρα στις προσφορές 50€ έδινες για το Xbox One digital. 

100€ είχε το πακέτο μείον 50€ το χειριστήριο. Αν δε αφαιρέσεις και 25€ το σκληρό, μιας και η 2080ti δεν έχει πάνω, μιλάμε για 25€.

Αποδίδει 40 φορές καλύτερα? 

Ρε συ συγκέντρωσου. Απάντησα στο post που έγραφε ότι ο PC gamer τα σκάει χοντρά για να πάρει χάλια επιδόσεις σε unoptimized ports. Αυτός που τα σκάει χοντρά λοιπόν έχει τα λεφτά να τα σκάσει, και τελικά αντί για unoptimized ports παίρνει υπερβολικά optimised ports μιας και αποδίδουν 25φορες καλύτερα. Ο φίλος λοιπόν που το έγραψε είχε άδικο, ναι η όχι? 

Και 100 να κάνει το xbox ένα pc με 2080ti θα σου βγει 1500-1600 ευρώ. Και με ποντίκι και με keyboard και με gamepad άμα θες. Με 25 φορές καλύτερες επιδόσεις, πάλι μιλάμε για καλύτερο value for money. Ας συμφωνήσουμε πρώτα σε αυτό και μετά πάμε και παρακάτω. Γιατί εδώ και 3 σελίδες με τα facts διαφωνείτε και έχω μείνει ολίγον έκπληκτος. Πες μου λοιπόν αν έχω δίκιο ότι έχει καλύτερο vfm ένα pc 1.5-1.6k από το xbox και μετά πιάνουμε και το onex, κανένα θέμα. 

Προς ενημερωση, vfm είναι η διαίρεση του κόστους προς την απόδοση. Καμία σχέση με το αν έχεις λεφτά. Μπορεί και τα 150 του xbox να μην έχεις, δεν αλλάζει αυτό τη συνάρτηση vfm. 

 

ΥΓ1. Υπάρχει στο digital foundry what does it take to run rdr2. Εχει μια λίστα με όλα τα settings που είναι πιο χαμηλά από ότι το ultra low του pc στο xonex. 14 settings είναι είτε πιο χαμηλά είτε disabled τελείως....

ΥΓ2. Θες να κάνουμε συγκρίσεις και σε άλλα παιχνίδια, η μόνο στο rdr2? Pubg για παράδειγμα 😎. Με τα drops στα 14 fps του one x σίγουρα θα βγει τρελο vfm. 

Επεξ/σία από Ryzenlake
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, Ryzenlake said:

Προς ενημερωση, vfm είναι η διαίρεση του κόστους προς την απόδοση. Καμία σχέση με το αν έχεις λεφτά. 

 

Αυτό είναι το performance for money. 

Όπως είπα ήδη τις περισσότερες φορές που ερμηνεύουν τον όρο vfm υπολογίζουν και την τιμή μέσα. 

Κατά τα άλλα είπαμε. 25€ στοίχιζε το Xbox στη Black Friday. Τα υπόλοιπα ήταν σκληρός και χειριστήριο. 

 

Θα μας πεις τώρα και πόσες φορές καλύτερα είναι από το One Χ? 

 

Επεξ/σία από NickTG
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, NickTG είπε

Αυτό είναι το performance for money. 

Όπως είπα ήδη τις περισσότερες φορές που ερμηνεύουν τον όρο vfm υπολογίζουν και την τιμή μέσα. 

Κατά τα άλλα είπαμε. 25€ στοίχιζε το Xbox στη Black Friday. Τα υπόλοιπα ήταν σκληρός και χειριστήριο. 

Παίζει χωρίς σκληρό και χειριστήριο το xbox? 

Μα η τιμή υπολογίζεται στο vfm. Είναι τι δίνεις και τι παίρνεις. Εν προκειμένω μιλάμε για gaming επιδόσεις. Τώρα νταξει, είσαι στα όρια του trolling για μην αποδεχθείς τα αυτονόητα. Δεν πειράζει, όσοι διαβάζουν καταλαβαίνουν. 

Fact, στο pc παίρνεις 25 φορές καλύτερες επιδόσεις με 10 φορές περισσότερα χρήματα, άρα αυτός που τα σκάει, σε αντίθεση με όσα γράφεται τόσες σελίδες, μια χαρά παίρνει επιδόσεις ανάλογες του τι πλήρωσε. Καμία σχέση με αυτά που γράφτηκαν περι unoptimized ports. Παμε παρακατω

ΥΓ1. Και στα pc παίζει blackfriday. 5700xt στα 330 ευρώ νομίζω. Εκεί να δεις vfm. Θα σου βγει pc στα 850 που αποδίδει 15 - 20 φορές πάνω από το xbox

Επεξ/σία από Ryzenlake
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/1/2020 στις 12:47 ΜΜ, Grimson είπε

Οι νέες κονσόλες αναμένονται καλύτερες και δυνατές αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορούν να φτάσουν τη δύναμη ενός Gaming PC

καλο αλλα αυτονοητο αφου οτι πληρωνεις παιρνεις, ολα εξ αλλου ειναι "pc" κινητα κονσολες τηλεορασεις. μια sony android tv 8k ειναι ενας καλος υπολογιστης και ολοκληρωμενος μαλιστα και με android 9 παρακαλω

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Ryzenlake said:

Παίζει χωρίς σκληρό και χειριστήριο το xbox? 

Μα η τιμή υπολογίζεται στο vfm. Είναι τι δίνεις και τι παίρνεις. Εν προκειμένω μιλάμε για gaming επιδόσεις. Τώρα νταξει, είσαι στα όρια του trolling για μην αποδεχθείς τα αυτονόητα. Δεν πειράζει, όσοι διαβάζουν καταλαβαίνουν. 

Fact, στο pc παίρνεις 25 φορές καλύτερες επιδόσεις με 10 φορές περισσότερα χρήματα, άρα αυτός που τα σκάει, σε αντίθεση με όσα γράφεται τόσες σελίδες, μια χαρά παίρνει επιδόσεις ανάλογες του τι πλήρωσε. Καμία σχέση με αυτά που γράφτηκαν περι unoptimized ports. Παμε παρακατω

 

Όχι δεν παίζεις. Όπως δεν παίζεις χωρίς αυτά και με την 2080ti. Άρα αυτά είναι έξοδα που θα τα κάνεις ούτως ή άλλως. 

Άρα μετά έχεις 2 επιλογές. Είτε δίνεις 25€ ακόμα για xbox one είτε δίνεις 40 φορές περισσότερα για 2080ti ώστε να έχεις 25 φορές καλύτερη απόδοση σε ένα παιχνίδι που πήραμε ως μέτρο σύγκρισης. 

Facts λοιπόν. 

Ακόμα περιμένουμε βέβαια το αντίστοιχο νούμερο σε σχέση με το One X που για κάποιο λόγο αποφεύγεις να το δώσεις. Μήπως δεν συμφέρει εκεί? Γιατί ακόμα και όταν έβαλες την πολύ φθηνότερη 580 αναγκάστηκες να βάλεις το υπόλοιπο PC refurbished για να κρατηθεί χαμηλά το κόστος. Και πάλι βέβαια βγήκε ακριβότερο. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...