Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft μας δείχνει τον επεξεργαστή του Xbox Series X


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Είναι μεγάλο ζόρι να δίνεις 1000 για 2080ti και να αποδίδει μόλις 25 φορές καλύτερα από το original xbox 😎

Κυριολεκτικά, 25 φορές καλύτερα. Άμα το σκεφτείς λίγο, έχει καλύτερο vfm ένα pc με 2080ti πάρα το xbox. Χωρίς πλάκα.... Ένα pc με την εν λόγω κάρτα αποδίδει 25 φορές καλύτερα χωρίς να κοστιζει 25 φορές παραπάνω... 

Συγκρίνεις το xbox one του 2013 με την 2080ti του 2018 και περιμένεις να κάνεις σοβαρή συζήτηση? Πόσο χρονών είσαι αν επιτρέπεται?

Περίμενε αυτές οι 25 φορές πιο γρηγορα που λες πόσο θα μειωθούν από τις νέες κονσόλες των 500ε ενώ η 2080ti θα έχει ακόμα 1200€. Lol και ξανα lol δηλαδή.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 231
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, Saloufas είπε

Συγκρίνεις το xbox one του 2013 με την 2080ti του 2018 και περιμένεις να κάνεις σοβαρή συζήτηση? Πόσο χρονών είσαι αν επιτρέπεται?

Περίμενε αυτές οι 25 φορές πιο γρηγορα που λες πόσο θα μειωθούν από τις νέες κονσόλες των 500ε ενώ η 2080ti θα έχει ακόμα 1200€. Lol και ξανα lol δηλαδή.

Συγκρίνω με σημερινές τιμές, τι σημασία έχει ποτέ βγήκε? Δηλαδή άμα η 2080ti είχε βγει το 2005 αλλά παρολαυτα κόστιζε 1000 σήμερα θα άλλαζε κάτι? 

Απο όσο ξέρω current gen είναι το xbox και υποστηρίζεται κανονικά όπως το one x. Ποιο είναι το πρόβλημα δηλαδή? Άλλωστε value for money συγκρίνω, όχι επιδόσεις. Αυτό που λέω είναι ότι η ακριβότερη κάρτα που έχει βγει ποτέ για gaming pc έχει καλύτερο λόγο απόδοσης προς τιμή από μια κονσόλα!! Αν αυτό δεν το θεωρείς περίεργο δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω. 

Η ηλικία μου δεν ξέρω τι ρόλο παίζει. Είμαι 11 ετών, αλλάζει αυτό έστω και μια τέλεια από τα επιχειρήματα μου? Όχι, απλά αφού δεν μπορείς να επιχειρηματολογησεις σε αυτά που λέω επιχειρηματολογεις πάνω στο ποιος είμαι. Κλασσική περίπτωση logical fallacy. Με λένε Θάνο κιόλας, ίσως σε βοηθήσει και αυτό στο να εξηγήσεις πως γίνεται οι vfm κονσόλες να είναι χειρότερες από ένα pc με 2080ti στο vfm. 

  • Like 2
  • Confused 2
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Συγκρίνω με σημερινές τιμές, τι σημασία έχει ποτέ βγήκε? Δηλαδή άμα η 2080ti είχε βγει το 2005 αλλά παρολαυτα κόστιζε 1000 σήμερα θα άλλαζε κάτι? 

Απο όσο ξέρω current gen είναι το xbox και υποστηρίζεται κανονικά όπως το one x. Ποιο είναι το πρόβλημα δηλαδή? Άλλωστε value for money συγκρίνω, όχι επιδόσεις. Αυτό που λέω είναι ότι η ακριβότερη κάρτα που έχει βγει ποτέ για gaming pc έχει καλύτερο λόγο απόδοσης προς τιμή από μια κονσόλα!! Αν αυτό δεν το θεωρείς περίεργο δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω. 

Η ηλικία μου δεν ξέρω τι ρόλο παίζει. Είμαι 11 ετών, αλλάζει αυτό έστω και μια τέλεια από τα επιχειρήματα μου? Όχι, απλά αφού δεν μπορείς να επιχειρηματολογησεις σε αυτά που λέω επιχειρηματολογεις πάνω στο ποιος είμαι. Κλασσική περίπτωση logical fallacy. Με λένε Θάνο κιόλας, ίσως σε βοηθήσει και αυτό στο να εξηγήσεις πως γίνεται οι vfm κονσόλες να είναι χειρότερες από ένα pc με 2080ti στο vfm. 

Αγαπητέ συμφορήτη δεν έχω λόγια να σου απαντήσω με έχεις αποστομωσει με την επιχειρηματολογία σου. Ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να μου ανοίξεις τα μάτια. Πάμε παρακάτω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Saloufas είπε

Αγαπητέ συμφορήτη δεν έχω λόγια να σου απαντήσω με έχεις αποστομωσει με την επιχειρηματολογία σου. Ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να μου ανοίξεις τα μάτια. Πάμε παρακάτω. 

Λογικό το βρίσκω. Είναι αποστωμοτικο άτομα που κράζουν την 2080ti να διαπιστώνουν ότι έχει πολύ καλύτερο vfm από τις κονσόλες. Σοκ ταραχή και αϋπνίες. 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Saloufas είπε

Αγαπητέ συμφορήτη δεν έχω λόγια να σου απαντήσω με έχεις αποστομωσει με την επιχειρηματολογία σου. Ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να μου ανοίξεις τα μάτια. Πάμε παρακάτω

Κε εγο κουμπονο πανό στην 2080τι μου αινα μωχλο και πεζω καλλίτερα από τις κονσόλαις σας με μόνο 1100 εφρο. 

Να μην πούμε ότι πληρώνετε 70ρια για κάθε παιχνίδι 

7 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Λογικό το βρίσκω. Είναι αποστωμοτικο άτομα που κράζουν την 2080ti να διαπιστώνουν ότι έχει πολύ καλύτερο vfm από τις κονσόλες. Σοκ ταραχή και αϋπνίες

Λογικό να έχεις αϋπνίες για το αν έκανες καλή επιλογή που έχεις σκάσει 3789€να παίζεις ένα game 😜😜 δεν φταις εσύ βέβαια σε τριγκαρε το πρώτο ποστ.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Λογικό το βρίσκω. Είναι αποστωμοτικο άτομα που κράζουν την 2080ti να διαπιστώνουν ότι έχει πολύ καλύτερο vfm από τις κονσόλες. Σοκ ταραχή και αϋπνίες. 

Όταν καταλάβεις, που δεν το κόβω,  ότι μόνο σου μυγιάζεσαι, μόνος σου απαντάς με βάση αυτά που έχεις στο κεφάλι σου χωρίς να αναφερθεί ο άλλος σε τίποτα από αυτά που αναφέρεις, μάλλον ταραχές αϋπνίες και χάπια θα χρειαστείς εσύ. Το κράξιμο στην 2080Ti πιο πάνω το έκανα με βάση τα παιχνίδια RTX που υπάρχουν και πουθενά δεν ξεκίνησα κουβέντα παρόμοια με αυτή που έχεις στο κεφάλι σου ή που μπορεί να ξεκίνησες με άλλον συμφορήτη, αλλά είναι φανερό ότι δεν έχεις και δεν μπορείς να έχεις συνοχή στα γραφόμενα του άλλου στο forum για αυτό και σου λέω, άστο πάμε παρακάτω.

Επεξ/σία από Saloufas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, bakosm είπε

Κε εγο κουμπονο πανό στην 2080τι μου αινα μωχλο και πεζω καλλίτερα από τις κονσόλαις σας με μόνο 1100 εφρο. 

Να μην πούμε ότι πληρώνετε 70ρια για κάθε παιχνίδι 

Λογικό να έχεις αϋπνίες για το αν έκανες καλή επιλογή που έχεις σκάσει 3789€να παίζεις ένα game 😜😜 δεν φταις εσύ βέβαια σε τριγκαρε το πρώτο ποστ.. 

Δεν παίζω καν rdr2. 

Απλά λέω ότι ένα pc με 2080ti έχει καλύτερο vfm από το xbox. Το γεγονός ότι σφυρατε αδιάφορα και μιλάτε περί ανέμων και υδάτων κάνωντας μάλιστα και προσωπικές επιθέσεις επιβεβαιώνει πόσο δίκιο εχω. Το καταλαβαίνω ότι πληγώνεται η πλεμπα όταν συνειδητοποιήσει  ότι με τα 150 ευρώ που είχε να δώσει για κονσόλα θεωρώντας ότι του δίνει αξεπέραστο vfm αγόρασε κάτι που σε ορους vfm έπρεπε να κοστιζει 50. Αυτή είναι η πραγματικότητα. Την επόμενη φορά λοιπόν που θα πάτε να κράξετε την 2080ti βαλτε μπρος τον εγκέφαλο και σκεφτείτε το καλύτερα 

 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Άλλωστε value for money συγκρίνω, όχι επιδόσεις. Αυτό που λέω είναι ότι η ακριβότερη κάρτα που έχει βγει ποτέ για gaming pc έχει καλύτερο λόγο απόδοσης προς τιμή από μια κονσόλα!!

Μια κονσόλα που βρίσκεται στο τέλος της ζωής της συγκρίνεται με μια κάρτα γραφικών που κυκλοφόρησε τέλη 2018. Ωραία λογική.

Τη σύγκριση με Switch ξέχασες που εκεί ο λόγος απόδοσης/τιμής σε σχέση με την 2080 Ti θα είναι κάπου στις 100 φορές.

Θα δούμε φέτος τι λόγο απόδοσης θα έχει η καινούργια Ti σε σχέση με τις καινούργιες κονσόλες. Κάτι μου λέει ότι αν η nVidia ακολουθήσει την ίδια τιμολογιακή πολιτική, ο λόγος απόδοσης τιμής θα καταλήξει υπέρ της κονσόλας...

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Saloufas είπε

Όταν καταλάβεις, που δεν το κόβω,  ότι μόνο σου μυγιάζεσαι, μόνος σου απαντάς με βάση αυτά που έχεις στο κεφάλι σου χωρίς να αναφερθεί ο άλλος σε τίποτα από αυτά που αναφέρεις, μάλλον ταραχές αϋπνίες και χάπια θα χρειαστείς εσύ. Το κράξιμο στην 2080Ti πιο πάνω το έκανα με βάση τα παιχνίδια RTX που υπάρχουν και πουθενά δεν ξεκίνησα κουβέντα παρόμοια με αυτή που έχεις στο κεφάλι σου ή που μπορεί να ξεκίνησες με άλλον συμφορήτη, αλλά είναι φανερό ότι δεν έχεις και δεν μπορείς να έχεις συνοχή στα γραφόμενα του άλλου στο forum για αυτό και σου λέω, άστο πάμε παρακάτω.

Για διάβασε το αρχικό σου ποστ. Λες πόσο ζόρι τρωει ο PC gamer που σκάει ένα σκασμό λεφτά και παίζει unoptimized ports. Εσυ δεν τα γράψες αυτά? Και σου εξηγω λοιπόν ότι αυτά που λες δεν στέκουν, γιατί o pc gamer που θα σκάσει 1500 ευρώ θα πάρει επιδόσεις 25 φορές πάνω από το xbox. Δηλαδή με 10 φορές τα λεφτά 25 φορές καλύτερες επιδόσεις. Το PC με την 2080ti που κράζεις ότι κάνει ένα σκασμό λεφτά όχι απλά έχει καλό VFM, έχει απίστευτο vfm σε σχέση με τις κονσόλες. Το ξέρω, απίστευτο, και όμως αληθινο. 

7 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Μια κονσόλα που βρίσκεται στο τέλος της ζωής της συγκρίνεται με μια κάρτα γραφικών που κυκλοφόρησε τέλη 2018. Ωραία λογική.

Τη σύγκριση με Switch ξέχασες που εκεί ο λόγος απόδοσης/τιμής σε σχέση με την 2080 Ti θα είναι κάπου στις 100 φορές.

Θα δούμε φέτος τι λόγο απόδοσης θα έχει η καινούργια Ti σε σχέση με τις καινούργιες κονσόλες. Κάτι μου λέει ότι αν η nVidia ακολουθήσει την ίδια τιμολογιακή πολιτική, ο λόγος απόδοσης τιμής θα καταλήξει υπέρ της κονσόλας...

Δεν το έκανα εγώ το vs, λυπάμαι. Πεστα σε αυτόν που λέει οτι o pc gamer δίνει ένα σκασμό λεφτά και παίζει unoptimized ports, πράγμα το οποίο απέδειξα ότι δεν ισχύει. 

Το πότε κυκλοφόρησε το κάθε προϊόν ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί έχει σημασία. Αυτή τη στιγμή το πουλάει η Microsoft 150 ευρω. Οπότε το κρίνω σαν προϊόν που κάνει 150 ευρώ, γιατί τόσα θα μου ζητήσουν στο ταμείο. Που ακριβώς στη συνάρτηση value for money υπάρχει η μεταβλητή της ημερομηνίας κυκλοφορίας? 

Εγώ δεν μιλάω με θα, μιλάω για το σήμερα. Σήμερα λοιπόν κάτι πικραμενα παλικάρια κράζουν το PC gaming που είναι πανακριβο και δεν αποδίδει. Τους απέδειξα λάθος, αυτό και τίποτα παραπάνω. Άλλωστε και ο ίδιος το παραδέχεσαι ότι έχει καλύτερο vfm το pc. 

Επεξ/σία από Ryzenlake
  • Like 3
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Δεν το έκανα εγώ το vs, λυπάμαι. Πεστα σε αυτόν που λέει οτι o pc gamer δίνει ένα σκασμό λεφτά και παίζει unoptimized ports, πράγμα το οποίο απέδειξα ότι δεν ισχύει. 

Το πότε κυκλοφόρησε το κάθε προϊόν ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί έχει σημασία. Αυτή τη στιγμή το πουλάει η Microsoft 150 ευρω. Οπότε το κρίνω σαν προϊόν που κάνει 150 ευρώ, γιατί τόσα θα μου ζητήσουν στο ταμείο. Που ακριβώς στη συνάρτηση value for money υπάρχει η μεταβλητή της ημερομηνίας κυκλοφορίας? 

Εγώ δεν μιλάω με θα, μιλάω για το σήμερα. Σήμερα λοιπόν κάτι πικραμενα παλικάρια κράζουν το PC gaming που είναι πανακριβο και δεν αποδίδει. Τους απέδειξα λάθος, αυτό και τίποτα παραπάνω. Άλλωστε και ο ίδιος το παραδέχεσαι ότι έχει καλύτερο vfm το pc. 

Τι να πω σε αυτόν? Τι σχέση έχει το optimization που λέει αυτός με τον λόγο απόδοσης τιμής που λες εσύ? 

Είναι γεγονός ότι το PC αποκτά περισσότερο vfm σιγά σιγά με την πάροδο του χρόνου μετά την κυκλοφορία μιας καινούργιας κονσόλας εφόσον είναι πλατφόρμα που εξελίσσεται. Δεν θέλει και πολύ μυαλό αυτό. Όταν όμως δεν βάζουμε και τον χρόνο μέσα στον οποίο γίνεται η σύγκριση, καταλήγουμε σε ό,τι να ναι μπακαλίστικα συμπεράσματα. Αν δεν μπορείς να κατανοήσεις το context του χρόνου και της σημασίας του, τότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω. 

Αν από την άλλη γράφεις μόνο για να σηκώσεις το λάβαρο της επανάστασης επειδή κάποιος μίλησε ειρωνικά για τους PC users, πάω πάσο. Τουλάχιστον όμως κάνε καμιά επιχειρηματολογία της προκοπής γιατί δεν βλέπω να σε παίρνουνε και πολύ στα σοβαρά...

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά με τις σημερινές τιμές αφού όπως λες δεν έχει και σημασία θα μας φτιάξεις ένα πισι με 200€ και ένα μοχλό Xbox άρα έχεις budget 150€να παίζει έστω παιχνιδια,;παιχνδια του σήμερα και θελω να παίζει και άλλα 3 χρόνια από τώρα.. λογικά ναι και θα σου μείνουν και ρέστα... Εδω είναι το vfm και όχι αυτά που έχεις πείσει τον εαυτό σου ότι ισχύουν. 

Επεξ/σία από bakosm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Οι γιορτές τελείωσαν και μαζι με αυτές τελείωσε και η ανοχή. Ξέρετε τι θα συμβεί από δω και κάτω... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι vs με κονσόλες? How original.😂

Τέσπα κάποιος που αγοράζει pc δε το παίρνει συνήθως μόνο για gaming machine. Οπότε το οτιδήποτε "extra" πληρώνει σε κάρτα γραφικών (σε περίπτωση που δε χρειάζεται τα cuda, opencl και gpu compute γενικότερα) είναι αυτό που πάει "extra" σαν κόστος.

Επίσης είναι μη ανταγωνιστικές υπηρεσίες εδώ και κάμποσα χρόνια. Όταν η κονσόλα μου δώσει ακατέβατα 60+ fps, native Keyboard+mouse support, ξεκλείδωτα game settings, adaptive sync/variable refresh rate, mod support και 0 συνδρομή για το online multiplayer (όπως ήταν κάποτε με το ps3) τότε το ξανασυζητάμε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Yeroplatanos είπε

Οι κονσολες θα βγουν τελη του 20 με οριζοντα 7ετιας.Δλδ 2027.Θα λαμβάνουν υποστήριξη μεχρι το 2030.Να σαι σιγουρος οτι το 8k θα εχει γινει mainstream μεχρι τοτε.

Καλο ειναι να μην ειρωνευομαστε τους αλλους γτ μπορει και εμεις να ειμαστε οι ασχετοι.

Καμία ειρωνεία,  τα πράγματα έτσι όπως είναι λέω. 

Σύμφωνα λοιπόν με τα λεγόμενα σου πετάς μια ατάκα περί 8k και Netflix αλλά δεν αναφέρεσαι στο παρόν (που δεν διευκρινίζεις φυσικά) αλλά στο μέλλον και μάλιστα στο πολύ κοντινό (ειρωνικό) 2030!!!  

Άρα είναι καλή φάση η νέα κονσόλα γιατί σε 10 χρόνια από τώρα φαντάζεσαι ότι το 8k θα είναι mainstream, Wow !!!! 

Χμμμμ μήπως είσαι φάουλ και έχεις φάει γκολ από τα αποδυτήρια? Μην το συνεχίζεις γιατί προβλέπεται να διαβάσουμε και άλλες κοτσάνες! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...