Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft μας δείχνει τον επεξεργαστή του Xbox Series X


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

56 minutes ago, Ryzenlake said:

Τι να πιέστηκα ρε συ, σου είπα αν όντως στο κόσμο σου έχει 25 ευρώ το xbox τότε έχεις δίκιο. Στον δικό μου έχει 150 άρα δεν έχεις. Δεν σε βγάζω εγώ λάθος, τα μαθηματικά σε βγάζουν. Αλήθεια, μια απλή συνάρτηση είναι, δεν χωράει άποψη στο εν λόγω θέμα. Το 25x που είναι η απόδοση είναι μεγαλύτερο του 10x που είναι η τιμή. Ότι και να πιστεύεις επί του θέματος δεν έχει σημασία. 

Το τραγελαφικό αστείο στην όλη υπόθεση είναι ότι έχω παρει ακραίο σενάριο υπέρ του xbox και πάλι τρώει φύκια. Η ti είναι η χειρότερη κάρτα σε vfm που έχει βγει ποτέ και την συγκρίνω σε ένα παιχνίδι που δουλεύει ασυνήθιστα καλά σε gcn αρχιτεκτονική που είναι το xbox. Και παρόλο δηλαδή που πήρα όλα τα biased δεδομένα ΥΠΈΡ της κονσόλας, μου λες ότι... Πιέζομε. Όντως, πιεζομε να βγάλω το xbox ως καλύτερο σε vfm, αλλά τα μαθηματικά δυστηχως δεν μαφηνουν. Που να πιάσω κανα pubg η Ace combat να κάνω συγκρίσεις... Η καμία 5700xt.

Άντε θα το εξηγήσω άλλη μια αλλά δεν θα το συνεχίσω μετά γιατί θα πάθεις και τίποτα έτσι όπως σε βλέπω. 

Είναι Black Friday και αποφασίζεις να πάρεις κάτι να παίζεις παιχνίδια καθώς ψάχνεις διάφορες προσφορές στο browser του tablet σου. 

Ξέρεις ότι κάποια έξοδα είναι στάνταρ και δεν τα γλιτώνεις. Πχ σκληρός, κουτί, χειριστήριο ή πληκτρολόγιο/ποντίκι. 

Αυτό που μένει είναι να αποφασίσεις πόσο δυνατό είναι το σύστημα σου. 

Τη δύναμη αυτή λοιπόν στο Xbox με την προσφορά που έτρεχε την πλήρωσες περίπου 25€ ενώ σε ένα PC με 2080ti την πλήρωσες περίπου ένα 1000αρικο. Facts και απλά μαθηματικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Χμμ. Ας το δυσκολέψουμε. :P

Έστω ότι κάποιος θέλει να διαθέσει ταβάνι 150 ευρώ συνολικά για ένα καινούργιο (όχι μεταχειρισμένο) gaming system. Έχει στην κατοχή του μόνο την TV.

Φτιάξε μας ένα καινούργιο PC σε αυτά τα λεφτά που έστω ας έχει και το ίδιο performance σε σύγκριση με το απλό Xbox. 

Δεν το δυσκολευτείς, ίσα ίσα, το point μου αυτό ακριβώς είναι. Αν έχεις 150 ευρώ αναγκαστικά θα βολευτείς με το κάκιστο value for money που σου προσφέρει το xbox. Λύση ανάγκης είναι επειδή δεν έχεις χρήματα. 

Να το δυσκολέψω και εγώ. Έστω ότι θέλει να ξοδέψει 150 ταβάνι αλλά δεν έχει TV. Η έχει TV αλλά έχει να ξοδεψει 15 ευρώ. Η ότι θέλει να παίζει online για τα επόμενα 10 χρόνια και δεν θέλει να πληρώσει 400 για συνδρομές. Η θέλει να παίζει σε uw. Η με 60 fps. 

Τι σχέση έχουν όλα αυτά με το ότι αυτό που έγραψε ο @Saloufas είναι λάθος και εγώ απλά τον διόρθωσα δεν ξέρω. Για να πάτε το θέμα δεξιά αριστερά μάλλον το καταλάβατε ότι έχω δίκιο και πλέον μιλάτε για κονσόλες των 25 ευρώ ότι άλλο σας έρθει στο κεφάλι. 

 

 

11 λεπτά πριν, NickTG είπε

Άντε θα το εξηγήσω άλλη μια αλλά δεν θα το συνεχίσω μετά γιατί θα πάθεις και τίποτα έτσι όπως σε βλέπω. 

Είναι Black Friday και αποφασίζεις να πάρεις κάτι να παίζεις παιχνίδια καθώς ψάχνεις διάφορες προσφορές στο browser του tablet σου. 

Ξέρεις ότι κάποια έξοδα είναι στάνταρ και δεν τα γλιτώνεις. Πχ σκληρός, κουτί, χειριστήριο ή πληκτρολόγιο/ποντίκι. 

Αυτό που μένει είναι να αποφασίσεις πόσο δυνατό είναι το σύστημα σου. 

Τη δύναμη αυτή λοιπόν στο Xbox με την προσφορά που έτρεχε την πλήρωσες περίπου 25€ ενώ σε ένα PC με 2080ti την πλήρωσες περίπου ένα 1000αρικο. Facts και απλά μαθηματικά. 

Μα συμφωνησα ηδη ρε συ, στο συμπαν σου που εχει 25€ το xbox εχεις δικιο, ειναι marginally πιο VFM απο την χειροτερη καρτα γραφικων σε VFM που εχει βγει ποτε στην ιστορια του gaming. Στο δικο μου συμπαν που εχει 150€ εχει πολυ χειροτερο VFM απο την χειροτερη καρτα γραφικων σε VFM που εχει βγει ποτε στην ιστορια του gaming. :) 

Kαι αφου μιλαμε για black friday, στο συμπαν μου υπηρχε η 5700xt στα 330 στο blackfriday που ειναι 20 φορες πιο γρηγορη με 13 φορες το κοστος (25*13 = 330). Facts λοιπον και απλα μαθηματικα. 
 

Πραγματικα, τι προσπαθεις να αποδειξεις? Μονο και μονο που κανεις συγκρισεις με την ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ καρτα γραφικων σε VFM που εχει βγει ποτε στην ιστορια και παρολαυτα πρεπει να σκαρφιστεις οτι...κοστιζει 25€ το xbox για να χτισεις επιχειρημα τα λεει ολα. Η χειροτερη καρτα EVER!? Το αντιλαμβανεσαι ποσο κακο VFM εχει το xbox? 

Επεξ/σία από Ryzenlake
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Ryzenlake said:

Μα συμφωνησα ηδη ρε συ, στο συμπαν σου που εχει 25€ το xbox εχεις δικιο, ειναι marginally πιο VFM απο την χειροτερη καρτα γραφικων σε VFM που εχει βγει ποτε στην ιστορια του gaming. Στο δικο μου συμπαν που εχει 150€ εχει πολυ χειροτερο VFM απο την χειροτερη καρτα γραφικων σε VFM που εχει βγει ποτε στην ιστορια του gaming. :) 

Kαι αφου μιλαμε για black friday, στο συμπαν μου υπηρχε η 5700xt στα 330 στο blackfriday που ειναι 20 φορες πιο γρηγορη με 13 φορες το κοστος (25*13 = 330). Facts λοιπον και απλα μαθηματικα. 
 

Πραγματικα, τι προσπαθεις να αποδειξεις? Μονο και μονο που κανεις συγκρισεις με την ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ καρτα γραφικων σε VFM που εχει βγει ποτε στην ιστορια και παρολαυτα πρεπει να σκαρφιστεις οτι...κοστιζει 25€ το xbox για να χτισεις επιχειρημα τα λεει ολα. Η χειροτερη καρτα EVER!? Το αντιλαμβανεσαι ποσο κακο VFM εχει το xbox? 

 

Δεν ξέρω αν πρέπει να συνεχίσω με τις απαντήσεις. Ήδη έχεις μπλέξει σε σύμπαντα στο μυαλό σου και δεν ξέρω πόσο ακόμα θα αντέξεις! 

Εν τω μεταξύ τις συγκρίσεις με την 2080ti εσύ τις ξεκίνησες. Αν δεν σε βόλευε ας έβαζες άλλη κάρτα από την αρχή. 

Αν θες να συζητήσουμε και για την 5700XT. Σε τι ανάλυση και frames τρέχει το RDR2? 

Σε αυτή θα μας κάνεις σύγκριση με το One X τουλάχιστον γιατί στην 2080ti το αποφεύγεις συστηματικά. 

Ίσως τώρα βγουν καλύτερα νούμερα. 

 

Επειδή βλέπω αρχίζεις και μπερδεύεις και απλές πράξεις (25*13=325) αν νιώθεις ζεστός ξεκουράσου και συνεχίζουμε άλλη στιγμή. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, NickTG είπε

Εν τω μεταξύ τις συγκρίσεις με την 2080ti εσύ τις ξεκίνησες. Αν δεν σε βόλευε ας έβαζες άλλη κάρτα από την αρχή. 

Oχι οχι, μια χαρα βολευει. Επιτηδες διαλεξα την ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ καρτα σε VFM που εχει βγει ποτε στην ιστορια του PC gaming. Γιατι αν αποδειχτει οτι η χειροτερη καρτα σε VFM στην ιστορια του PC gaming εχει πολυ καλυτερο VFM απο το xbox τα υπολοιπα πεφτουν σαν τραπουλοχαρτα. Με τα 150€ του xbox λοιπον παιρνεις 758p / 30 fps average. Με τα 1500€ τoυ PC παιρνεις 4k / 66 fps average με πολυ μεγαλυτερα settings. Και τα settings να αφησουμε στην ακρη, το PC με την 2080ti εχει πολυ καλυτερο value for money. Αρα η χειροτερη καρτα σε VFM στη ιστορια του PC gaming εχει καλυτερο VFM απο το xbox. 

 

 

13 λεπτά πριν, NickTG είπε

Αν θες να συζητήσουμε και για την 5700XT. Σε τι ανάλυση και frames τρέχει το RDR2? 

4k / 52 fps σε πολυ υψηλοτερα settings του xbox. Αλλα δεν εχει σημασια, και η  2080ti με το τραγικο VFM αρκει ;) 

14 λεπτά πριν, NickTG είπε

Σε αυτή θα μας κάνεις σύγκριση με το One X τουλάχιστον γιατί στην 2080ti το αποφεύγεις συστηματικά. 

Δεν θα σου κανω συγκριση με την 5700xt. Με την 2080ti που εχει το χειροτερο VFM στην ιστορια του PC gaming θα σου κανω. Ειναι τοσο τραγικο το VFM των κονσολων που δεν χρειαζεται να διαλεξω κατι καλυτερο. 

Οχι και οτι εχει σημασια βεβαια, εγω απτο 1ο μου post για το xbox μιλαω. Απαντησα στον saloufa ο οποιος ειπε οτι στο PC σκας ενα σκασμο λεφτα και παιζεις unoptimized ports. Εδειξα λοιπον με αρθρο απο το καλυτερο site benchmarking οτι τελικα σκας πολυ λιγοτερα λεφτα για τις επιδοσεις που παιρνεις στο PC σε σχεση με το xbox. Οταν λοιπον καταληξουμε στο αν ειναι σωστο η οχι αυτο που λεει ο saloufas θα πιασουμε και το one x. Συνεχισε τωρα εσυ με τα xbox των 25€

 

ΥΓ.1 Αμα σου δωσω 25€ θα μου φερεις σφραγισμενο xbox χωρις controller και σκληρο? Αν ναι, πιασε 3 και σου δινω 100€. Αν οχι, αλλαξε επιχειρημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαβαζω επι χρονια τους πισαδες να την βγαζουν και να την μετρουν πανω στις κονσολες και αδυνατουν να καταλαβουν 2 απλα πραγματα:

1) Δεν εχει νοημα να συγκρινεις specs πισιου και κονσολας - Κανενα νοημα! Οι κονσολες (επειδη ειναι κλειστα συστηματα) δινουν στους developers τη δυνατοτητα να μιλησουν στο μεταλο σχεδον απευθειας. Ετσι μπορουν να επιτυχουν πολυ καλο αποτελεσμα ακομα και με υποτυπωδες hardware. Ποσο μαλλον οταν ειναι ιδιας γεννιας το hardware με του πισιου!

Παρε για παραδειγμα το switch - εχει hardware ταμπλετας κι ομως καταφεραν να στησουν ακομα και witcher 3 εκει πανω (με εκπτωσεις εστω)! Γιατι δεν το βγαζουν πχ και σε android/ios? Γιατι δεν γινεται! Ποσο μαλλον σε ενα pc  ...με το hardware του switch ουτε 10 fps δεν θα ειχε το w3.

2) Δεν ενδιαφερει κανενα με ποσα fps παιζει ο πισοκαγκουρας το rdr2 του. Γιατι? Διοτι πολυ απλα η μιση απολαυση ενος παιχνιδιου ειναι να ζησεις το hype του και να το παιξεις οταν ολοι ασχολουνται με αυτο. Δε μας ενδιαφερει αν πιανεις 1250fps στο Monkey Island 2 ρε φιλε! Ας παιζει το παιχνιδι και με 25fps (οπως το Breath of the Wild), αλλα να το παιξεις στην ωρα του! Με το rdr2 φιλε μου πισά σε αφησαν τελευταιο επιτηδες, επειδη ηξεραν οτι δε σε ενδιαφερει το rdr2 ως εμπειρια αλλα μονο το να το σκατοκατεβασεις απο κανα torrent και να σπαμαρεις με καγκουροscreenshots τα forums. Αμα ομως δεν πληρωσει καποιος τη βιομηχανια των games δε θα ξαναβγει παιχνιδι. Και τα τελευταια 10 χρονια αυτοι που συντηρουν την υπαρξη των game houses ειναι οι κονσολαδες, οποτε ... at least, show some respect!

Επεξ/σία από sansara
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εϊναι γεγονός πως οι κονσόλες πια, σε συνδυασμό με τα refresh rates των τηλεοράσεων,  άρχισαν να γίνονται pc. Προφανώς ο συνδυασμός πιντίκι/πληκτρολόγιο είναι ότι καλύτερο, αλλά η εμπειρία χαλάρωσης μιας 55ρας τηλεόρασης με γραφικά υπολογιστή είναι πολύ δυνατή πρόταση. Το κόστος επίσης είναι συντριπτικά υπερ της (pc-)κονσόλας. Το pc λόγω open φύσης θα είναι πάντα μπροστά, αλλά πια θα βρίσκεται για τα καλά και στο σαλόνι μας. Μέσα σε ένα xbox/ps. 

Άντε να δώσει και η Nintendo κανένα remaster γιατί είναι κρίμα να παίζεις super mario με ανάλυση 480p σε 55ρα οθόνη.......πόσο πιο πίσω πια.....

Επεξ/σία από jimarass26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, jimarass26 είπε

Εϊναι γεγονός πως οι κονσόλες πια, σε συνδυασμό με τα refresh rates των τηλεοράσεων,  άρχισαν να γίνονται pc. Προφανώς ο συνδυασμός πιντίκι/πληκτρολόγιο είναι ότι καλύτερο, αλλά η εμπειρία χαλάρωσης μιας 55ρας τηλεόρασης με γραφικά υπολογιστή είναι πολύ δυνατή πρόταση. Το κόστος επίσης είναι συντριπτικά υπερ της (pc-)κονσόλας. Το pc λόγω open φύσης θα είναι πάντα μπροστά, αλλά πια θα βρίσκεται για τα καλά και στο σαλόνι μας. Μέσα σε ένα xbox/ps. 

Άντε να δώσει και η Nintendo κανένα remaster γιατί είναι κρίμα να παίζεις super mario με ανάλυση 480p σε 55ρα οθόνη.......πόσο πιο πίσω πια.....

Άνετα ένα "κανονικό" pc μπορεί να μπει στο σαλόνι και να έχεις την όπως λες εμπειρία χαλάρωσης μιας 55αρας οθόνης.

Χρόνια υπάρχει αυτή η δυνατότητα, αλλά ένα καλό HTPC κουτί είναι ακριβό, οπότε είναι για λίγους.

Μια έτοιμη κονσόλα είναι για περισσότερους γιατί είναι σαφέστατα πιο οικονομική λύση.

Ίσως το μέλλον να μην είναι ούτε οι κονσόλες ούτε τα HTPC, ίσως το μέλλον να είναι τα φτηνά android boxes ή smart TV's χωρίς καθόλου κουτιά (εκεί θέλει να πάνε τα πράγματα πχ η Philips με τις ανακοινώσεις της στο CES 2020) και με τα πάντα να γίνονται streaming, από ταινίες, σειρές μέχρι και παιχνίδια.

Θα φανεί τα επόμενα χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, sansara είπε

Διαβαζω επι χρονια τους πισαδες να την βγαζουν και να την μετρουν πανω στις κονσολες και αδυνατουν να καταλαβουν 2 απλα πραγματα:

1) Δεν εχει νοημα να συγκρινεις specs πισιου και κονσολας - Κανενα νοημα! Οι κονσολες (επειδη ειναι κλειστα συστηματα) δινουν στους developers τη δυνατοτητα να μιλησουν στο μεταλο σχεδον απευθειας. Ετσι μπορουν να επιτυχουν πολυ καλο αποτελεσμα ακομα και με υποτυπωδες hardware. Ποσο μαλλον οταν ειναι ιδιας γεννιας το hardware με του πισιου!

Παρε για παραδειγμα το switch - εχει hardware ταμπλετας κι ομως καταφεραν να στησουν ακομα και witcher 3 εκει πανω (με εκπτωσεις εστω)! Γιατι δεν το βγαζουν πχ και σε android/ios? Γιατι δεν γινεται! Ποσο μαλλον σε ενα pc  ...με το hardware του switch ουτε 10 fps δεν θα ειχε το w3.

2) Δεν ενδιαφερει κανενα με ποσα fps παιζει ο πισοκαγκουρας το rdr2 του. Γιατι? Διοτι πολυ απλα η μιση απολαυση ενος παιχνιδιου ειναι να ζησεις το hype του και να το παιξεις οταν ολοι ασχολουνται με αυτο. Δε μας ενδιαφερει αν πιανεις 1250fps στο Monkey Island 2 ρε φιλε! Ας παιζει το παιχνιδι και με 25fps (οπως το Breath of the Wild), αλλα να το παιξεις στην ωρα του! Με το rdr2 φιλε μου πισά σε αφησαν τελευταιο επιτηδες, επειδη ηξεραν οτι δε σε ενδιαφερει το rdr2 ως εμπειρια αλλα μονο το να το σκατοκατεβασεις απο κανα torrent και να σπαμαρεις με καγκουροscreenshots τα forums. Αμα ομως δεν πληρωσει καποιος τη βιομηχανια των games δε θα ξαναβγει παιχνιδι. Και τα τελευταια 10 χρονια αυτοι που συντηρουν την υπαρξη των game houses ειναι οι κονσολαδες, οποτε ... at least, show some respect!

1) Δυστηχως αυτο δεν ισχυει. Παρε για παραδειγμα το PS4. Ειχε GPU παρομοιων επιδοσεων με την 7850. Μεχρι και το 2017, συμφωνα με το digital foundry, ετρεχε ολα τα παιχνιδια χειροτερα απο την 7850. Αρα μπορει να μιλανε στο μεταλο αλλα εκ του αποτελεσματος το μεταλο δεν τους ακουει.

2) Το PC gaming εχει περισσοτερα εσοδα απο ολες τις κονσολες. Απο ολες τις κονσολες ΜΑΖΙ. Αρα ουτε αυτο ισχυει. Βρες κατι αλλο να καταριψω 😛 
Συγκεκριμενα το RDR2 δεν υπαρχει πειρατικο. Και τι παει να πει "στην ωρα του"? Δηλαδη εσυ οτι παιχνιδι αγοραζεις ειναι day one? Αμα ειχα xbox ας πουμε αλλα αγορασα το RDR2 6 μηνες μετα την κυκλοφορια του δεν το επαιξα στην ωρα του αρα μαπα? Τι λογικη ειναι αυτη? Στο PC βγηκε τελευταιο, οπως και το GTA V, για τους ιδιους λογους. Κανανε beta testing οι κονσολες, επεσε λιγο polish και αναβαθμιση σε settings και features και το βγαλανε στα PC. Το GTA V της ιδιας εταιριας ειχε 250 προσθηκες σε σχεση με τις κονσολες. Προτιμω λοιπον να το παιξω οταν ειναι ολοκληρωμενο προιον παρα "στην ωρα του" whatever that means. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Ryzenlake said:

ΥΓ.1 Αμα σου δωσω 25€ θα μου φερεις σφραγισμενο xbox χωρις controller και σκληρο? Αν ναι, πιασε 3 και σου δινω 100€. Αν οχι, αλλαξε επιχειρημα.

Αν μου τα έδινες Black Friday εύκολα. 

Όχι ότι θα έκανα τον κόπο κανονικά αλλά για να ένιωθες λίγο καλύτερα. 

Εν τω μεταξύ το One X ακόμα είναι κάπου χαμένο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Ryzenlake είπε

Μα εγώ δεν μίλησα για σκέτη 2080ti, για όλο το pc μίλησα. Οπότε τι χωρίς σκληρούς μου τσαμπουκάς ρε αδερφέ. 

Με το One X δεν χρειάζεται να δώσω κανένα νούμερο γιατί δεν έκανα κανένα claim περί vfm. Για το αρχικό xbox μίλησα. Πάντως άμα θες σου είπα, το πιάνουμε και το xbox one x, αφού πρώτα παραδεχτείς το αυτονόητο, αλλιώς δεν έχει νόημα. Ότι δηλαδή ένα pc με 1500 1600 ευρώ έχει απείρως καλύτερο vfm από το xbox,οποτε αυτά που έγραψε ο φίλος για ένα σκασμό χρήματα που δεν αποδίδουν όπως πρέπει λόγω κακού optimization είναι λάθος. Αυτό γράφω έχω και τόσες σελίδες και εσείς μιλάτε περί ανέμων και υδάτων για μαγικά xbox των 25 ευρώ. 😂

Το πανηλίθιο subreddit "PC Master Race" υποστηρίζει ότι το optimization στις κονσόλες είναι μύθος. Είναι μέσα στην επίσημη διακήρυξη του. Δηλαδή μια GTX 1060 στην κονσόλα έχει την ίδια ακριβώς απόδοση με την ίδια κάρτα στο pc, κατά αυτούς και όχι μόνο. 

Έτσι σας έμαθαν για να σας κλέβουν λεφτά με πλασματικές απαιτήσεις και στο καπάκι να σας κάνουν να αισθάνεστε ενοχές αν τυχόν παίξετε πειρατικό game.  Ας δούμε τι λέει ο θρυλικός προγραμματιστής John Carmack:

Μας απαντάει και το γιατί πιο κάτω. Δεν είναι μόνο το OS και API overhead που έχουν τα PC ΑΛΛΑ και το σταθερό/δεδομένο hardware των κονσολών.

Δηλαδή, μια RTX 2070 super στο pc ισοδυναμεί περίπου με μια GTX 1060 στην κονσόλα(μετά από optimization). Χωρίς να υπoλογίζουμε προγραμματιστικά εκτρώματα όπως το RDR2 που βγαίνουν για να σε πιέσουν να αναβαθμίσεις. Χωρίς να υπολογίζουμε τις, κατά παράξενο τρόπο, πάντα φουσκωμένες απαιτήσεις των nvidia (un)optimized games.

 

1 ώρα πριν, Ryzenlake είπε

1) Δυστηχως αυτο δεν ισχυει. Παρε για παραδειγμα το PS4. Ειχε GPU παρομοιων επιδοσεων με την 7850. Μεχρι και το 2017, συμφωνα με το digital foundry, ετρεχε ολα τα παιχνιδια χειροτερα απο την 7850. Αρα μπορει να μιλανε στο μεταλο αλλα εκ του αποτελεσματος το μεταλο δεν τους ακουει. 

Γιατί ποτέ, ΜΑ ΠΟΤΕ, δεν έχουμε δει στα graphics presets ενός pc game ένα "console preset" που να σου δίνει την ίδια ακριβώς εμπειρία με την κονσόλα;

Απάντηση: Για να μην πέσει ξεφτίλα, γέλιο και δάκρυα από τη σύγκριση με pc ίδιων specs. Για να μπορεί το Digital Foundry και κάθε DF αυθαίρετα να εξομοιώνει low settings του pc με εμφανώς καλύτερα ποιοτικά settings στις κονσόλες. Και να σου βγάζει μετά την ανύπαρκτη 750Ti ως δήθεν ισάξια ή και καλύτερη της κονσόλας.

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Το πανηλίθιο subreddit "PC Master Race" υποστηρίζει ότι το optimization στις κονσόλες είναι μύθος. Είναι μέσα στην επίσημη διακήρυξη του. Δηλαδή μια GTX 1060 στην κονσόλα έχει την ίδια ακριβώς απόδοση με την ίδια κάρτα στο pc, κατά αυτούς και όχι μόνο. 

Έτσι σας έμαθαν για να σας κλέβουν λεφτά με πλασματικές απαιτήσεις και στο καπάκι να σας κάνουν να αισθάνεστε ενοχές αν τυχόν παίξετε πειρατικό game.  Ας δούμε τι λέει ο θρυλικός προγραμματιστής John Carmack:

Μας απαντάει και το γιατί πιο κάτω. Δεν είναι μόνο το OS και API overhead που έχουν τα PC ΑΛΛΑ και το σταθερό/δεδομένο hardware των κονσολών.

Δηλαδή, μια RTX 2070 super στο pc ισοδυναμεί περίπου με μια GTX 1060 στην κονσόλα(μετά από optimization). Χωρίς να υπoλογίζουμε προγραμματιστικά εκτρώματα όπως το RDR2 που βγαίνουν για να σε πιέσουν να αναβαθμίσεις. Χωρίς να υπολογίζουμε τις, κατά παράξενο τρόπο, πάντα φουσκωμένες απαιτήσεις των nvidia (un)optimized games.

Γιατί ποτέ, ΜΑ ΠΟΤΕ, δεν έχουμε δει στα graphics presets ενός pc game ένα "console preset" που να σου δίνει την ίδια ακριβώς εμπειρία με την κονσόλα;

Απάντηση: Για να μην πέσει ξεφτίλα, γέλιο και δάκρυα από τη σύγκριση με pc ίδιων specs. Για να μπορεί το Digital Foundry και κάθε DF αυθαίρετα να εξομοιώνει low settings του pc με εμφανώς καλύτερα ποιοτικά settings στις κονσόλες. Και να σου βγάζει μετά την ανύπαρκτη 750Ti ως δήθεν ισάξια ή και καλύτερη της κονσόλας.

Καταρχας, ενδιαφεροντα οσα λες, αλλα δεν εχουν σχεση με αυτο που γραφω εγω ομως. Δεν αλλαζει το point, δηλαδη ακομα και αν η 2070 στο PC αντιστοιχει σε 1060 στη κονσολα, αλλα και οι 2 πωλονυται στις ιδιες τιμες, με ενδιαφερει σαν τελικο καταναλωτη? Ε, οχι και ιδιαιτερα θα ελεγα. Oποτε εν προκειμενω, εχουμε το xbox που με κοστος 150€ λειτουργει 25 φορες χειροτερα απο ενα PC των 1500€. 
 

Εχεις δεδομενα για αυτα που γραφεις για το DF? Ισα ισα που κυριως console gaming σελιδα ειναι. Εσυ δηλαδη τα δοκιμσες διπλα διπλα ps4 με 750ti ας πουμε η ειναι η προσωπικη σου αποψη οτι δεν αποδιδουν το ιδιο επειδη το γραψε ο carmack?  Στο GPU κομματι απλα δεν, με καμια δυναμη. Δεν υπαρχει αυτο που λες, η διαφορα αυτη θα εβγαζε ματια. Απο οσο θυμαμαι ας πουμε μια 7970 ειναι 50% πανω απο 7850. Εσυ μιλας για διπλασιασμο στο console hardware. Δηλαδη το PS4 θα βαραγε οχι απλα 7970, αλλα θα ηταν κοντα σε R9 290x. Καμια επαφη με την πραγματικοτητα δηλαδη. Αν παρεις και το φρεσκo hardware, το one x με την 580 που εχει θα επρεπε να ειναι πανω απο 1080ti. Kατι που προφανως δεν ισχυει. 

Στο CPU κομματι απο την αλλη ισως και να ισχυει, δεν μου φαινεται παραλογο αλλωστε. Για αυτο που ειναι μια χαρα κραταει ο jaguar ας πουμε. 

Πως να σου βαλουν σε preset console equivalent settings? Ποιο console? 4 εχουμε, και αμα ειναι και game που βγαινει στο switch, 5. Με καποια απο αυτα να τρεχουν με dynamic resolution..

Παντως μαρεσει που μιλας σε 2ο πληθυντικο. Ενας απο τους δυο μας εχει turing και δεν ειμαι εγω :P

Επεξ/σία από Ryzenlake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οτιδήποτε φτιάχνεται σε x86 αρχιτεκτονική με middleware engines (όπως πχ UE4, Anvil, Frostbite, CryEngine κλπ), δεν μιλάει στο μέταλλο. Όλα τα multiplatform games δηλαδή. Απλώς κάποιες engines έχουν καλό optimization κάποιες άλλες όχι τόσο. Εκεί βοηθάει μόνο το brute force του PC.

Μόνο κάποια από τα exclusives της Sony μπορούμε να πούμε ότι χρησιμοποιούν custom engines για να πετύχουν το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα και μόνο εκεί φαίνεται η διαφορά.

Άρα το παλιό γνωστό "coding to the metal" στις κονσόλες δεν ισχύει πλέον για την συντριπτική πλειοψηφεία παιχνιδιών. Έχει όμως και αυτό τα καλά του. Μειωμένος χρόνος development και φυσικά διαθεσιμότητα σε πολλαπλές πλατφόρμες.

13 ώρες πριν, Ryzenlake είπε

Παρε για παραδειγμα το PS4. Ειχε GPU παρομοιων επιδοσεων με την 7850. Μεχρι και το 2017, συμφωνα με το digital foundry, ετρεχε ολα τα παιχνιδια χειροτερα απο την 7850. 

 

Το πρόβλημα εδώ είναι η jaguar cpu του PS4. Όχι η gpu.

 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Ryzenlake είπε

1) Δυστηχως αυτο δεν ισχυει. Παρε για παραδειγμα το PS4. Ειχε GPU παρομοιων επιδοσεων με την 7850. Μεχρι και το 2017, συμφωνα με το digital foundry, ετρεχε ολα τα παιχνιδια χειροτερα απο την 7850. Αρα μπορει να μιλανε στο μεταλο αλλα εκ του αποτελεσματος το μεταλο δεν τους ακουει.

2) Το PC gaming εχει περισσοτερα εσοδα απο ολες τις κονσολες. Απο ολες τις κονσολες ΜΑΖΙ. Αρα ουτε αυτο ισχυει. Βρες κατι αλλο να καταριψω 😛 
Συγκεκριμενα το RDR2 δεν υπαρχει πειρατικο. Και τι παει να πει "στην ωρα του"? Δηλαδη εσυ οτι παιχνιδι αγοραζεις ειναι day one? Αμα ειχα xbox ας πουμε αλλα αγορασα το RDR2 6 μηνες μετα την κυκλοφορια του δεν το επαιξα στην ωρα του αρα μαπα? Τι λογικη ειναι αυτη? Στο PC βγηκε τελευταιο, οπως και το GTA V, για τους ιδιους λογους. Κανανε beta testing οι κονσολες, επεσε λιγο polish και αναβαθμιση σε settings και features και το βγαλανε στα PC. Το GTA V της ιδιας εταιριας ειχε 250 προσθηκες σε σχεση με τις κονσολες. Προτιμω λοιπον να το παιξω οταν ειναι ολοκληρωμενο προιον παρα "στην ωρα του" whatever that means. 

1) Σχετικα με την αποδοση του υλικου σε καθε πλατφρομα δε με πειθει καθολου αυτο που αοριστα αναφερεις. Πρακτικο παραδειγμα το rdr2. Σε ενα xbox one x που εχει κατι αντιστοιχο με την rx 570 βγαζει σταθερα 30fps σε 4K με πανεμορφα γραφικα. Ειχατε φαγωθει να βγει σε πισι να το παιξετε σε 500 fps στο ultra και τελικα βγηκε και για να πιασετε τα 60 σταθερα θελετε gtx 1080 και πανω.

2) Το απο που ερχονται τα εσοδα πρεπει να το δεις με ευρεια ματια. To rdr2 εκανε στα pc μισο εκατομμυριο πωλησεις τον πρωτο μηνα και στις κονσολες ειχε κανει σε 1 εβδομαδα 15 εκατομμυρια. Ειπες κατι? Επισης δες απο που ερχονται τα εσοδα σε pc... Μονο απο online games (LOL κλπ). Αν εσυ αυτο το ονομαζεις υποστηριξη του gaming industry εγω οχι! Απο τις κονσολες συντηρουνται ολα τα story-based και indie games, ακομα κι οταν βγαινουν και σε pc. Φανταζεσαι μια παραγωγη σαν το God of War τι εσοδα θα εκανε απο pc? To 95% θα το επαιζε σπασμενο. Δεν ειναι χαζες οι εταιρειες που δεν βγαζουν καθολου πλεον σε πισι ή το αφηνουν τελευταιο αφοτου εχει κανει τις οποιες πωλησεις στις κονσολες. Ακομα και παιχνιδια που θα παιζοταν πολυ καλυτερα με mouse (οπως gtv, rdr2) κανουν στρατηγικο πλανο για να δουν πως δε θα βλαψουν την παραγωγη τους απο την πειρατεια και συνηθως καταληγει οπως περιεγραψα παραπανω. 

 

Επεξ/σία από sansara
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...