Προς το περιεχόμενο

Ambilight PC monitor


radiohead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, SakafliaC είπε

@radioheadρωτάω εδώ για να μην ανοίγω νέο θέμα και επειδή βλέπω το έχεις ψάξει.

Η υλοποίηση της Philips με το Hue είναι καλή?

Για 24αρι monitor φτάνει 1 μέτρο λογικά?

Δε θα φτάσει ένα μέτρο περιμετρικά δες το και μόνο σου στο σύνολο βγαίνει 160cm. Σιγουρα το Philips είναι καλό αλλά θέλει όλο το Κιτ και θα βγει αρκετά ακριβό εκτός αν έχεις ήδη στο σπίτι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 108
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 λεπτά πριν, SakafliaC είπε

Έχω ήδη το  bridge.

Χρειάζομαι κάτι άλλο εκτός αυτού? Για το μέγεθος είχες δίκιο, τι λαλακία είπα..Άρα πάω σε 2μ led.

Ναι και την κοβεις. Δες εδώ στα σχόλια και στα reviews τι χρησιμοποιούν αν και δεν ξέρω αν θα σε καλύψει το αποτέλεσμα https://www.amazon.co.uk/Philips-Ambiance-Lightstrip-Synthetics-Colour/dp/B0148NMVQA

 

Με αυτό λογικά συγχρονίζει https://www.google.com/amp/s/www.theverge.com/platform/amp/2018/5/31/17412314/philips-hue-sync-windows-mac-review

Αυτό που χρησιμοποιώ είναι Arduino και έρχεται Φιξ. Τα 2m θα κοστίσουν 20€ και δε θα χρειαστείς τίποτα άλλο. Σκέψου το.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω ήδη το app τόσο στο pc όσο και στο κινητό.

Αλλά γιατί ενώ πριν μου πες σίγουρα το Philips είναι καλό τώρα μου λες δε ξέρεις αν θα με καλύψει το αποτέλεσμα και μου κόβεις τα φτερά :p

Δηλαδή για να καταλάβω το όλο project, κολλάω τη λεντοταινία πίσω απ το monitor, η μία άκρη της οποίας από κάπου πρέπει να παίρνει ρεύμα? Σε πρίζα πάει κανονικά ή στο pc με usb?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, SakafliaC είπε

Το έχω ήδη το app τόσο στο pc όσο και στο κινητό.

Αλλά γιατί ενώ πριν μου πες σίγουρα το Philips είναι καλό τώρα μου λες δε ξέρεις αν θα με καλύψει το αποτέλεσμα και μου κόβεις τα φτερά 😛

Δηλαδή για να καταλάβω το όλο project, κολλάω τη λεντοταινία πίσω απ το monitor, η μία άκρη της οποίας από κάπου πρέπει να παίρνει ρεύμα? Σε πρίζα πάει κανονικά ή στο pc με usb?

Γιατί είχα δει το ενσωματωμένο στις tv αυτό τώρα που διαβάζω σχόλια είναι αμφιλεγόμενα. Άσε να το ψάξουμε λίγο μην το πάρεις τζάμπα. 

Σύμφωνα με αυτό δε χρειάζεται καμία σύνδεση στο PC https://www.google.com/amp/s/www.theverge.com/platform/amp/2018/5/31/17412314/philips-hue-sync-windows-mac-review

Αλλά αυτός το δουλεύει με λάμπα όχι με ταινια

Για το αποτέλεσμα με τις ταινιες αν δεις εδώ δε βλέπω μίξη χρωμάτων αλλά ένα ενιαίο χρώμα γι'αυτό είπα αν θα σε καλύψει 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ αρχήν ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σου.

Είπα να πάω σε Philips γιατί δεν το πολυκατέχω να πω την αλήθεια να παιδεύομαι με arduino και παραγγελίες από Κίνα, αλλά και επειδή είχα ήδη το bridge και πίστευα δεν θα πήγαινε πολύ ψηλά το οικονομικό.

Αν δεις στο βιντεο στο 0.58 συνδέει την ταινία σε κάτι. Αυτό θέλω να πιστεύω ότι πηγαίνει σε πρίζα και όχι στο bridge, αλλιώς θα φάω πακέτο γιατί το bridge το χω σε άλλο δωμάτιο.

Τώρα όσον αφορά το αποτέλεσμα όπως το λες, ένα χρώμα βλέπω και γω κάθε φορά. Το δικό σου δηλαδή φαινόταν 10 φορές καλύτερο. Τι διάολο Philips είναι από πίσω και είναι και πανάκριβη η κωλοταινία λες να ναι φόλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φολα δεν είναι το μέσο σύνδεσης με το PC δεν ξέρω να σου πω με ακρίβεια γι'αυτό σου λέω να το ξαναψαξεις. Λογικά στο bridge πάει γιατί εκείνο θα κάνεις sync δεν μπορείς σκέτη την ταινία. Το Arduino που σου λέω είναι ready μόνο το software κατεβάζεις κι έτοιμος. Τσεκαρε κι άλλα βίντεο θα δω κι εγώ και ξαναμιλαμε 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να μη συγχρονίζει ασύρματα ρε συ όπως και η λάμπα? Θα περάσω τη Δευτέρα μια από Καυκά να τους ρωτήσω μπας κ έχουν ιδέα και αυτοί και θα το ψάξω και youtube.

Ευχαριστώ και πάλι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/1/2020 στις 12:11 ΜΜ, radiohead είπε

Το θέμα δεν έχει κατηγορία είναι λίγο από ολα. Αν κάποιος διαχειριστής θεωρεί ότι έχει θέση σε κάποιο άλλο forum,ας το μεταφέρει.

Λοιπόν μετά από αρκετό ψάξιμο θέλοντας να αποφύγω υπέρογκα μεταφορικά ή υπερτιμημένο προϊόν, κατέληξα σε λύση china και το αποτέλεσμα απόδοσης-τιμής με άφησε πλήρως ικανοποιημενο. Θεωρώ ότι είναι μια budget λύση για όσους θέλουν bias lighting και συνάμα εφεδια, χωρίς να ρισκάρουν ποιότητα η να πληρώνουν χρυσό κάτι επώνυμο.

Κατάλληλο μόνο για pc μέσω usb και λειτουργεί καθολικά από τη στιγμή που ανοίξει ο υπολογιστής, δεν ενεργοποιείται δηλαδή μόνο σε video ή games.

Η εγκατάσταση πανευκολη και το software αν ακολουθήσεις ακριβως τις οδηγίες επίσης!

Screenshot_2020-01-10-10-16-37-413_com_miui.gallery.jpg.928ac68d116633fcb392e17b63651ac8.jpg

Αν κάποιος ενδιαφέρεται το πήρα από ΕΔΩ και το είχα σε δύο εβδομάδες.

Θα ανεβάσω κι ένα βίντεο αργότερα προς το παρόν πάρτε μια γεύση από rainbow.

αδερφε μου μας χαζεψες...............ΕΥΓΕ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SakafliaC είπε

Γιατί να μη συγχρονίζει ασύρματα ρε συ όπως και η λάμπα? Θα περάσω τη Δευτέρα μια από Καυκά να τους ρωτήσω μπας κ έχουν ιδέα και αυτοί και θα το ψάξω και youtube.

Ευχαριστώ και πάλι.

Αυτό που σου έβαλα από αμαζον το διμετρο δες τι λέει 

IMG_20200509_145541.jpg.f279f7c4dfe272d2bf1ec517f3ccf0a9.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/1/2020 στις 12:11 ΜΜ, radiohead είπε

Το θέμα δεν έχει κατηγορία είναι λίγο από ολα. Αν κάποιος διαχειριστής θεωρεί ότι έχει θέση σε κάποιο άλλο forum,ας το μεταφέρει.

Λοιπόν μετά από αρκετό ψάξιμο θέλοντας να αποφύγω υπέρογκα μεταφορικά ή υπερτιμημένο προϊόν, κατέληξα σε λύση china και το αποτέλεσμα απόδοσης-τιμής με άφησε πλήρως ικανοποιημενο. Θεωρώ ότι είναι μια budget λύση για όσους θέλουν bias lighting και συνάμα εφεδια, χωρίς να ρισκάρουν ποιότητα η να πληρώνουν χρυσό κάτι επώνυμο.

Κατάλληλο μόνο για pc μέσω usb και λειτουργεί καθολικά από τη στιγμή που ανοίξει ο υπολογιστής, δεν ενεργοποιείται δηλαδή μόνο σε video ή games.

Η εγκατάσταση πανευκολη και το software αν ακολουθήσεις ακριβως τις οδηγίες επίσης!

Screenshot_2020-01-10-10-16-37-413_com_miui.gallery.jpg.928ac68d116633fcb392e17b63651ac8.jpg

Αν κάποιος ενδιαφέρεται το πήρα από ΕΔΩ και το είχα σε δύο εβδομάδες.

Θα ανεβάσω κι ένα βίντεο αργότερα προς το παρόν πάρτε μια γεύση από rainbow.

λοιπον φιλαρακι λεω να σου κανω ενα ban γιατι μας μπιπ..................🤣🤣🤣🤣

θελω και εγωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω.......................

παει το σου-κου................

ξυπνησα ηρεμα ηρεμα και τωρα αντε να δω τι θα κανω........

μας μαμισες............

πρωτη φορα μου χαλανε το σου-κου και λεω ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ 🤣🤣🤣

ρε βαλε και κανα σκορδο εκει γυρω............σιγουρα το εχω ματιαξει 🤣🤣🤣

 

αν μπορουν οι admin ας το κανουν sticky γιατι πραγματικα τα σπαει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, radiohead είπε

Αυτό που σου έβαλα από αμαζον το διμετρο δες τι λέει 

imageproxy.php?img=&key=1845fd3b90269583IMG_20200509_145541.jpg.f279f7c4dfe272d2bf1ec517f3ccf0a9.jpg

Ε πακέτο έφαγα τότε την ξεχνάω τη hue φάση καθώς το bridge είναι στο άλλο δωμάτιο εκεί που είναι και το router και η πρίζα τηλεφώνου.

Άρα θα πάω για κάτι στο δικό σου στυλ που είναι γαμάτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, SakafliaC είπε

Ε πακέτο έφαγα τότε την ξεχνάω τη hue φάση καθώς το bridge είναι στο άλλο δωμάτιο εκεί που είναι και το router και η πρίζα τηλεφώνου.

Άρα θα πάω για κάτι στο δικό σου στυλ που είναι γαμάτο.

Είναι πολύ φτηνό ρε συ για να το σκέφτεσαι. Εκτός αν παίξεις με hue λάμπες σε όλο το δωμάτιο σαν αυτόν ας πούμε που μου άρεσε το αποτέλεσμα κι ας μην είναι ότι προβάλει η οθόνη. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δει πολλά με Hue setup και είναι γαμάτα αλλά τα πληρώνεις χρυσάφι..

Το δικό σου αν δούμε μόνο το led πίσω απ την οθόνη είναι αντάξιο μη σου πω καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SakafliaC είπε

Έχω δει πολλά με Hue setup και είναι γαμάτα αλλά τα πληρώνεις χρυσάφι..

Το δικό σου αν δούμε μόνο το led πίσω απ την οθόνη είναι αντάξιο μη σου πω καλύτερο.

20€ έχει παρ'το κι αν δε σ' αρέσει θα στο πάρω εγώ ;)

Πάντως το παραπάνω setup του τύπου μου άρεσε και το ψεύτικο προφίλ στον τοίχο επίσης σουπερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...