Προς το περιεχόμενο

Ambilight PC monitor


radiohead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 27/12/2020 στις 7:56 ΜΜ, radiohead είπε

Θα το δω οκ ευχαριστώ.

Για τα χρώματα πάντως που λες σου τα βγάζει ανάποδα;  Δηλαδή το κόκκινο πράσινο κοκ;

Συγγνώμη για την καθυστέρηση. Αυτή η εικόνα είναι με aero

_DSC2027.JPG.c50688193b801c795f4a114a62924604.JPG

και αυτή με win8

_DSC2028.JPG.e546a6fbed234a3985f0d3d0e3f503b3.JPG

Δεν υπάρχει κάποιο μοτίβο πχ το μπλε το κάνει πράσινο κτλ, είναι απλά ό,τι να ναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 108
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, chrisde είπε

Συγγνώμη για την καθυστέρηση. Αυτή η εικόνα είναι με aero

_DSC2027.JPG.c50688193b801c795f4a114a62924604.JPG

και αυτή με win8

_DSC2028.JPG.e546a6fbed234a3985f0d3d0e3f503b3.JPG

Δεν υπάρχει κάποιο μοτίβο πχ το μπλε το κάνει πράσινο κτλ, είναι απλά ό,τι να ναι...

Φαίνεται ότι δε δουλεύει καθόλου όχι ότι αλλάζει τα χρωματα. Αν βάλεις win 8 το κλείσεις και το ξανανοίξεις δεν αλλάζει κάτι; Αν έχεις όρεξη διέγραψε και ξαναπερνα το πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, radiohead είπε

Φαίνεται ότι δε δουλεύει καθόλου όχι ότι αλλάζει τα χρωματα. Αν βάλεις win 8 το κλείσεις και το ξανανοίξεις δεν αλλάζει κάτι; Αν έχεις όρεξη διέγραψε και ξαναπερνα το πρόγραμμα.

Βασικά αυτό σε ρώτησα στην αρχή. Έχει νόημα; Έχω να κερδίσω κάτι από τη στιγμή που το aero μου λειτουργεί κανονικά; πχ θα έχω λιγότερο cpu usage; (λογικά όχι, δεν πρέπει να έχει σχέση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, chrisde είπε

Συγγνώμη για την καθυστέρηση. Αυτή η εικόνα είναι με aero

_DSC2027.JPG.c50688193b801c795f4a114a62924604.JPG

και αυτή με win8

_DSC2028.JPG.e546a6fbed234a3985f0d3d0e3f503b3.JPG

Δεν υπάρχει κάποιο μοτίβο πχ το μπλε το κάνει πράσινο κτλ, είναι απλά ό,τι να ναι...

 

19 ώρες πριν, radiohead είπε

Θα σου πω θα δω διάφορες πιο αργά.

Καλησπέρα συνκάγκουρες, ήρθε και το δικό μου kit σήμερα, αλλά δεν ανάβει... Δηλαδή μια ανάβουν 4 λεντακια μόνο, μια κανένα... Υποπτέυομαι ότι φταίει ο μετασχηματιστής (οτι μου στείλανε ανεπαρκή, όχι ότι έχει πρόβλημα). 

Έχω πάρει την 3ημετρη ταινία με τα 60led/m (την πυκνή από τις δύο δηλαδή, που θέλει πιο πολύ ρεύμα). Ο μετασχηματιστής είναι 5v 3a, αν δεν σας κάνει κόπο πείτε μου κι εσείς τι ταινία έχετε και τι μετασχιματιστή. 

thanks in advance!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Μακιαβέλλι είπε

 

Καλησπέρα συνκάγκουρες, ήρθε και το δικό μου kit σήμερα, αλλά δεν ανάβει... Δηλαδή μια ανάβουν 4 λεντακια μόνο, μια κανένα... Υποπτέυομαι ότι φταίει ο μετασχηματιστής (οτι μου στείλανε ανεπαρκή, όχι ότι έχει πρόβλημα). 

Έχω πάρει την 3ημετρη ταινία με τα 60led/m (την πυκνή από τις δύο δηλαδή, που θέλει πιο πολύ ρεύμα). Ο μετασχηματιστής είναι 5v 3a, αν δεν σας κάνει κόπο πείτε μου κι εσείς τι ταινία έχετε και τι μετασχιματιστή. 

thanks in advance!

Δες τα βήμα βήμα λίγο 

http://www.ambiledhd.com/2015/01/14/ambibox-settings-for-ambiled-hd/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Μακιαβέλλι είπε

 

Καλησπέρα συνκάγκουρες, ήρθε και το δικό μου kit σήμερα, αλλά δεν ανάβει... Δηλαδή μια ανάβουν 4 λεντακια μόνο, μια κανένα... Υποπτέυομαι ότι φταίει ο μετασχηματιστής (οτι μου στείλανε ανεπαρκή, όχι ότι έχει πρόβλημα). 

Έχω πάρει την 3ημετρη ταινία με τα 60led/m (την πυκνή από τις δύο δηλαδή, που θέλει πιο πολύ ρεύμα). Ο μετασχηματιστής είναι 5v 3a, αν δεν σας κάνει κόπο πείτε μου κι εσείς τι ταινία έχετε και τι μετασχιματιστή. 

thanks in advance!

Τα ίδια έχουμε. Δες τον οδηγό που σου πόσταρε ο @radiohead. Βασικά τσέκαρε αν σου γράφει connected κάτω αριστερά, αλλιώς βρες το σωστό port. Κάνε και κάνα restart. Όταν με το καλό συνδεθείς για πες από περιέργεια αν σου λειτουργεί εσένα το windows 8 ως capture method διότι εμένα και που το ξαναεγκατέστησα, δεν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, radiohead είπε

 

24 λεπτά πριν, chrisde είπε

Τα ίδια έχουμε. Δες τον οδηγό που σου πόσταρε ο @radiohead. Βασικά τσέκαρε αν σου γράφει connected κάτω αριστερά, αλλιώς βρες το σωστό port. Κάνε και κάνα restart. Όταν με το καλό συνδεθείς για πες από περιέργεια αν σου λειτουργεί εσένα το windows 8 ως capture method διότι εμένα και που το ξαναεγκατέστησα, δεν...

Σας ευχαριστώ παιδιά. Το σωστό port δεν ήταν πρόβλημα καμία στιγμή, από την αρχή μου λέει connected. 

Αν αποσυνδέσετε την ταινία από τον controller, ανάβει η ταινία; Αν ναι πόσα ledακια;

Παρακάτω τα settings μου:

1618884976_.jpg.e28b0b916a20d722c816771c5068c3a4.jpg

έχω αλλάξει όλα τα mode, methods και δεν. 

Έχω κάνει 4-5 restart και reinstall, δοκίμασα και το prismatik, αλλά τίποτα... Σαν να μην επικοινωνεί καθόλου το pc με την ταινία, πάντα ανάβουν 4 λαμπάκια (3 μπλε 1 πράσινο στο πρώτο μισό μέτρο της ταινίας). 

 

Δοκίμασα και σε άλλη μπρίζα (κατευθείαν στον τοίχο) και στο λάπτοπ, τα ίδια παντού. 

Επεξ/σία από Μακιαβέλλι
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Μακιαβέλλι είπε

 

Σας ευχαριστώ παιδιά. Το σωστό port δεν ήταν πρόβλημα καμία στιγμή, από την αρχή μου λέει connected. 

Αν αποσυνδέσετε την ταινία από τον controller, ανάβει η ταινία; Αν ναι πόσα ledακια;

Παρακάτω τα settings μου:

1618884976_.jpg.e28b0b916a20d722c816771c5068c3a4.jpg

έχω αλλάξει όλα τα mode, methods και δεν. 

Έχω κάνει 4-5 restart και reinstall, δοκίμασα και το prismatik, αλλά τίποτα... Σαν να μην επικοινωνεί καθόλου το pc με την ταινία, πάντα ανάβουν 4 λαμπάκια (3 μπλε 1 πράσινο στο πρώτο μισό μέτρο της ταινίας). 

Αν αποσυνδέσω την ταινία από τον controller ανάβουν λευκό όλα τα ledάκια... Έχεις βάλει 300 στο number of zones. Μέτρα πόσα led έχεις και βάλε το σωστό νούμερο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, chrisde είπε

Αν αποσυνδέσω την ταινία από τον controller ανάβουν λευκό όλα τα ledάκια... Έχεις βάλει 300 στο number of zones. Μέτρα πόσα led έχεις και βάλε το σωστό νούμερο

180 έχω αλλά όσα και να βάλω δεν αλλάζει κάτι. Πάντα 4 αναμένα στα ίδια χρώματα. 

Επεξ/σία από Μακιαβέλλι
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Μακιαβέλλι είπε

180 έχω αλλά όσα και να βάλω δεν αλλάζει κάτι. Πάντα 4 αναμένα στα ίδια χρώματα. 

Προφανώς έχεις δοκιμάσει να βάλεις static και δεν ε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Μακιαβέλλι είπε

Nαι, τίποτα... 

Σίγουρα έχεις συνδέσει σωστά ρε συ; Βγάλε όλες τις συσκευές usb και βάλε μόνο αυτό να δεις σε ποιο com είναι.

Πάτα κι ένα troubleshoot

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, radiohead είπε

Σίγουρα έχεις συνδέσει σωστά ρε συ; Βγάλε όλες τις συσκευές usb και βάλε μόνο αυτό να δεις σε ποιο com είναι.

Δυστυχώς τα έχω συνδέσει σωστά... Του άλλαξα θύρα, μπήκε στο com5 αλλά πάλι το ίδιο.

Τσέκαρες αν είναι και ο δικός σου power adapter 5v/3a; Γιατί διαβάζοντας το manual βλέπω ότι οι προδιαγραφές είναι για 30led/m και λέει στέλνουνε adapter ανάλογα με το πόσα μέτρα θα πραγγείλεις.

Οπότε λέει στο manual για 3m (όπως εγώ) με 30led/m (τα μισά από τα δικά μου δηλαδή) στέλνουν 5v/3a αλλά για 4m (120 led δηλαδή, πάλι λιγότερα από τα δικά μου που είναι 180) στέλνουνε λέει 2Α+3Α. 

 

manual2.jpg

manual.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3Α είναι. Κάτι άλλο παίζει.

144 λεντ χρησιμοποιώ για 34 ultrawide

Τα υπόλοιπα τα έκοψα.

Σιγουρεψου για τον driver που έχω στο τρίτο η τέταρτο ποστ γιατί και σε εμένα δε δουλευε πριν τον περασω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...