Προς το περιεχόμενο

Ψέματα από υπάλληλο τράπεζας


kingjulien11_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από μία μόνο τράπεζα, μπορώ να έχω 2 χρεωστικές κάρτες, μία Mastercard και μία VISA;

Όταν είχα πάει στη Eurobank το καλοκαίρι του 2020 να βγάλω χρεωστική VISA (είχα ήδη Mastercard), ο υπάλληλος στην πόρτα με ρώτησε τι θέλω και όταν του εξήγησα το λόγο, μου είπε ότι δεν μπορώ, δεν επιτρέπεται να βγάλω άλλη χρεωστική αφού ήδη έχω κάρτα και δεν με άφησε να μπω μέσα.

Υπάρχει κάποιος νόμος που σε περιορίζει στο να έχεις μόνο μία χρεωστική κάρτα ανά τράπεζα;

Τότε που το είχα ψάξει και τώρα που πάλι το ψάχνω, δεν έχω βρει κάποιον γραπτό νομοθετημένο περιορισμό.





Υ.Γ: Ξέρω ότι μπορώ να έχω Mastercard σε μία τράπεζα και VISA σε μία άλλη (και έχω), αλλά δεν είναι αυτό που χρειάζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 240
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Υπάρχει κάποιος νόμος που σε περιορίζει στο να έχεις μόνο μία χρεωστική κάρτα ανά τράπεζα;

τι νόμους ψάχνεις ρε φίλε; ό,τι πει η τράπεζα είναι νόμος. Ποιος κάνει κουμάντο νομίζεις;

Νομίζω πλεον δε σου βγάζουν 2η χρεωστική.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Aurumnus said:

Από μία μόνο τράπεζα, μπορώ να έχω 2 χρεωστικές κάρτες, μία Mastercard και μία VISA;

Όταν είχα πάει στη Eurobank το καλοκαίρι του 2020 να βγάλω χρεωστική VISA (είχα ήδη Mastercard), ο υπάλληλος στην πόρτα με ρώτησε τι θέλω και όταν του εξήγησα το λόγο, μου είπε ότι δεν μπορώ, δεν επιτρέπεται να βγάλω άλλη χρεωστική αφού ήδη έχω κάρτα και δεν με άφησε να μπω μέσα.

Υπάρχει κάποιος νόμος που σε περιορίζει στο να έχεις μόνο μία χρεωστική κάρτα ανά τράπεζα;

Τότε που το είχα ψάξει και τώρα που πάλι το ψάχνω, δεν έχω βρει κάποιον γραπτό νομοθετημένο περιορισμό.





Υ.Γ: Ξέρω ότι μπορώ να έχω Mastercard σε μία τράπεζα και VISA σε μία άλλη (και έχω), αλλά δεν είναι αυτό που χρειάζομαι.

βγαλε prepaid

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Aurumnus είπε

Από μία μόνο τράπεζα, μπορώ να έχω 2 χρεωστικές κάρτες, μία Mastercard και μία VISA;

Όταν είχα πάει στη Eurobank το καλοκαίρι του 2020 να βγάλω χρεωστική VISA (είχα ήδη Mastercard), ο υπάλληλος στην πόρτα με ρώτησε τι θέλω και όταν του εξήγησα το λόγο, μου είπε ότι δεν μπορώ, δεν επιτρέπεται να βγάλω άλλη χρεωστική αφού ήδη έχω κάρτα και δεν με άφησε να μπω μέσα.

Υπάρχει κάποιος νόμος που σε περιορίζει στο να έχεις μόνο μία χρεωστική κάρτα ανά τράπεζα;

Τότε που το είχα ψάξει και τώρα που πάλι το ψάχνω, δεν έχω βρει κάποιον γραπτό νομοθετημένο περιορισμό.





Υ.Γ: Ξέρω ότι μπορώ να έχω Mastercard σε μία τράπεζα και VISA σε μία άλλη (και έχω), αλλά δεν είναι αυτό που χρειάζομαι.

Τι σχέση έχει ο νόμος με το πόσες κάρτες μπορεί να έχεις;Αν δεν θελει η τράπεζα να σου δώσει άλλη μια κάρτα δεν θα σου δώσει ,δεν χρειάζεται νομος.Εσύ γιατί θες δύο κάρτες για τον ίδιο λογαριασμό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Τι σχέση έχει ο νόμος με το πόσες κάρτες μπορεί να έχεις;Αν δεν θελει η τράπεζα να σου δώσει άλλη μια κάρτα δεν θα σου δώσει ,δεν χρειάζεται νομος.Εσύ γιατί θες δύο κάρτες για τον ίδιο λογαριασμό;

και για διαφορετικό λογαριασμό νομίζω δεν μπορείς να βγάλεις επιπλέον χρεωστική, τουλάχιστον στη eurobank 

μία χρεωστική ανά άτομο παίζει και σε λογαριασμούς που είμαστε πολλοί δικαιούχοι δεν μου έχουν δώσει άλλη κάρτα 

στο atm επιλέγω από πού θα τραβήξω και την κάρτα μπορώ να τη ρυθμίσω από το ebanking να χρεώνει από διαφορετικό λογαριασμό σε pos 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω πήρα τηλέφωνο πρίν καμιά βδομάδα στην εθνική να κλείσω ραντεβού για να ανοίξω λογαριασμό και η κοπέλα που μίλησα στο τηλέφωνο μου είπε οτι χρειάζομαι και 31€ επιπλέον για κάποια πράγματα και μου τα απαρίθμησε κιόλας.

Πηγαίνοντας λοιπόν στην τράπεζα ο υπάλληλος με εξυπηρέτησε και οχι μόνο μου άνοιξε τον λογαριασμό κανονικότατα αλλά και χωρίς να χρειαστεί να πληρώσω ούτε 0.01€.

Οι τύποι εκτός απο απατεώνες είναι ευτυχώς και ηλίθιοι.

Επεξ/σία από Saggitaro
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, poulinos είπε

βγάλε prepaid

Κι αυτό δύσκολο είναι πια. Πριν λίγες μέρες ζήτησα να ανανεώσω μια prepaid που είχε λήξει και μου έκλεισαν ραντεβού για μετά από 10+ μέρες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 minute ago, Stam53 said:

Κι αυτό δύσκολο είναι πια. Πριν λίγες μέρες ζήτησα να ανανεώσω μια prepaid που είχε λήξει και μου έκλεισαν ραντεβού για μετά από 10+ μέρες!

μεχρι πριν καμποσο καιρο ηξερα οτι μπορεις να το κανεις online. δεν ξερω αν αλλαζει κατι αν θες prepaid ή virtual prepaid. παντα βεβαια παιζει και Revolut

1 hour ago, logistoulis said:

και για διαφορετικό λογαριασμό νομίζω δεν μπορείς να βγάλεις επιπλέον χρεωστική, τουλάχιστον στη eurobank 

μία χρεωστική ανά άτομο παίζει και σε λογαριασμούς που είμαστε πολλοί δικαιούχοι δεν μου έχουν δώσει άλλη κάρτα 

στο atm επιλέγω από πού θα τραβήξω και την κάρτα μπορώ να τη ρυθμίσω από το ebanking να χρεώνει από διαφορετικό λογαριασμό σε pos 

εχω δει ατομο που ειχε δυο καρτες σε alpha bank. στην μια ηταν μονο ο α λογαριασμος και ηταν μια enter bonus και στην β ηταν 2 λογαριασμοι και ηταν κανονικη καρτα. ισως το εκαναν λογω enter bonus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Saggitaro είπε

Εγω πήρα τηλέφωνο πρίν καμιά βδομάδα στην εθνική να κλείσω ραντεβού για να ανοίξω λογαριασμό και η κοπέλα που μίλησα στο τηλέφωνο μου είπε οτι χρειάζομαι και 31€ επιπλέον για κάποια πράγματα και μου τα απαρίθμησε κιόλας.

Πηγαίνοντας λοιπόν στην τράπεζα ο υπάλληλος με εξυπηρέτησε και οχι μόνο μου άνοιξε τον λογαριασμό κανονικότατα αλλά και χωρίς να χρειαστεί να πληρώσω ούτε 0.01€.

Οι τύποι εκτός απο απατεώνες είναι ευτυχώς και ηλίθιοι.

Το αντιστροφο ισχυει, ψαχνουν για ηλιθιους 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν γραμμη να προωθουν μονο τις πιστωτικες απο εκει βγαζουν τρελλα κερδη με 15% τοκο μολις κανει ο πελατης το λαθος και μπλεξει με ατοκες και φωρτοσει μεσα κεφαλαιο

Μακρια ποτε πιστωτικη  μόνο  ΧΡΕΩΣΤΙΚΗ

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/12/2021 στις 7:53 ΠΜ, Petroskasap είπε

Εχουν γραμμη να προωθουν μονο τις πιστωτικες απο εκει βγαζουν τρελλα κερδη με 15% τοκο μολις κανει ο πελατης το λαθος και μπλεξει με ατοκες και φωρτοσει μεσα κεφαλαιο

Μακρια ποτε πιστωτικη  μόνο  ΧΡΕΩΣΤΙΚΗ

αν δε κανείς παπαριες και δε ξέρεις να την χρησιμοποιήσεις εννοείται μην την πάρεις......

η πιστωτικη πέρα από τις άτοκες δόσεις που πολλοί από μας έχουν κάνει ,όταν την χρησιμοποιείς για ανάληψη μετρητών που δεν έχεις(παίρνεις δάνειο...σε δανείζει)..ομοίως και σε άλλες περιπτώσεις αγορών που δεν έχουν άτοκες....και πληρώνεις τόκους....επίσης επειδή πληρώνουν πολλοί την ελάχιστη δόση πρέπει να καταλάβουμε ότι όσο ποιο γρήγορα τα δίνουμε γλυτωνουμε  από τους τόκους.

γιαυτο θέλει εγκρατεια και πολύ σκέψη πριν τη βγάλουμε από τη τσέπη μας.......φυσικά η χρεωστική είναι η καλύτερη γιατί χαλάς αυτά που πραγματικά έχεις....δεν έχεις δε χαλάς... 

Επεξ/σία από kostasbm
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/12/2021 στις 8:49 ΜΜ, poulinos είπε

εχω δει ατομο που ειχε δυο καρτες σε alpha bank. στην μια ηταν μονο ο α λογαριασμος και ηταν μια enter bonus και στην β ηταν 2 λογαριασμοι και ηταν κανονικη καρτα. ισως το εκαναν λογω enter bonus.

Αυτός είμαι εγώ. 😛 (αν και δεν έχουμε συναντηθεί ποτέ)

Οταν είχα ανοίξει το λογαριασμό μου είχαν δώσει την American Express (πλέον δεν υπάρχει) οπότε έβγαλα και 2η κάρτα, μια απλή mastercard.

Πέρυσι άνοιξα 2ο λογαριασμό και σύνδεσα την απλή Mastercard εκεί, όταν πήγα για ανάληψη με τη 2η κάρτα μου έβγαλε να διαλέξω λογαριασμό για να τραβήξει τα λεφτά.

Στις 27/12/2021 στις 4:29 ΜΜ, Aurumnus είπε

Από μία μόνο τράπεζα, μπορώ να έχω 2 χρεωστικές κάρτες, μία Mastercard και μία VISA;

Όταν είχα πάει στη Eurobank το καλοκαίρι του 2020 να βγάλω χρεωστική VISA (είχα ήδη Mastercard), ο υπάλληλος στην πόρτα με ρώτησε τι θέλω και όταν του εξήγησα το λόγο, μου είπε ότι δεν μπορώ, δεν επιτρέπεται να βγάλω άλλη χρεωστική αφού ήδη έχω κάρτα και δεν με άφησε να μπω μέσα.

Υπάρχει κάποιος νόμος που σε περιορίζει στο να έχεις μόνο μία χρεωστική κάρτα ανά τράπεζα;

Τότε που το είχα ψάξει και τώρα που πάλι το ψάχνω, δεν έχω βρει κάποιον γραπτό νομοθετημένο περιορισμό.





Υ.Γ: Ξέρω ότι μπορώ να έχω Mastercard σε μία τράπεζα και VISA σε μία άλλη (και έχω), αλλά δεν είναι αυτό που χρειάζομαι.

Δεν μπορείς να βγάλεις κάρτα μέσω web banking και να σου την στείλουν σπίτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

Στις 27/12/2021 στις 6:50 ΜΜ, Ukforthemoment είπε

Τι σχέση έχει ο νόμος με το πόσες κάρτες μπορεί να έχεις;
Αν δεν θελει η τράπεζα να σου δώσει άλλη μια κάρτα δεν θα σου δώσει ,δεν χρειάζεται νομος.

Εσύ γιατί θες δύο κάρτες για τον ίδιο λογαριασμό;

 

1 ώρα πριν, Grim Ripper είπε

Δεν μπορείς να βγάλεις κάρτα μέσω web banking και να σου την στείλουν σπίτι;

Είναι για ηλικιωμένο που έχει smartphone (μεγάλη πονεμένη ιστορία αυτό... και πως το απέκτησε και πως το χειρίζεται), δεν έχει web banking (και δεν του ανοίγουμε για να μην τρέχουμε και δεν φθάνουμε κάποια στιγμή) και θέλει να πληρώνει από έναν συγκεκριμένο λογαριασμό με παγια εντολή ΔΕΗ/ΕΥΔΑΠ/COSMOTE (αυτός ο λογαριασμός υπάρχει αλλά δεν είναι συνδεδεμένος με κάρτα και για να μπουν/βγουν χρήματα σε αυτόν, ο μόνος τρόπος είναι με επίσκεψη σε κατάστημα).
Και σε άλλον λογαριασμό μπαίνουν τα λεφτά της σύνταξης.
Και δεν θέλει να είναι και τα δύο συνδεδεμένα στην ίδια κάρτα γιατί μπερδεύεται και θα πάθει πανικό, μεγάλο πανικό.

Μην το ψάχνετε, δεν υπάρχει λογική, αλλά έτσι είναι με πολλούς ηλικιωμένους που δεν καταλαβαίνουν και τα πιο απλά, απλούστατα τεχνολογικά ενώ παράλληλα θέλουν να έχουν πρόσβαση σε τεχνολογικά αντικείμενα.
Οπότε δύο κάρτες από την ίδια τράπεζα με την κάθε κάρτα να είναι συνδεδεμένη με έναν συγκεκριμένο λογαριασμό είναι το πιο απλό για να έχουμε όσο το δυνατόν πιο ήσυχο το κεφάλι μας.

Αν δεν γίνεται το παραπάνω θα πρέπει να τρέχουμε να ανοίξουμε νέο λογαριασμό και να βγάλουμε νέα κάρτα σε άλλη τράπεζα. Και με όλη αυτή την κατάσταση και τα μέτρα θα προτιμούσα να το αποφύγω.

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...