Προς το περιεχόμενο

Το Concept UFO της Alienware είναι ένα φορητό gaming PC με σχεδιασμό "Switch"


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, ELMastas είπε

Σοβαρά τώρα,λένε κάποιοι για αν θα έχει library ? η πως δεν έχει mario και Zlelda και γιαυτό δεν θα έχει επιτυχία  ? 😮

 

Το switch κάνει εν μέρει επιτυχία για το ότι είναι υβριδικό αλλά περισσότερο κάνει για τους τίτλους του

Η Alienware μάλλον θεωρεί ότι το φορητό είναι το βασικό κλειδί

Θα δείξει στη πράξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επίσης σκεφτείτε και το scaling που θα κάνει σε μια οθόνη 8" τα παιχνίδια του pc, δηλαδή άμα έχει ανάλυση 720p (το λιγότερο) δε θα μπορείς να δεις τίποτα από fonts που είναι ήδη ένα πρόβλημα στα ports του switch, οπότε θα πρέπει να γίνει ένα ανάλογο optimization που ερχόμαστε πάλι στο αρχικό ερώτημα "τι ελπίδες έχει απέναντι στο switch χωρίς βιβλιοθήκη" εκτός και άμα η Dell (?) Επενδύσει ένα κάρο λεφτά για να λύσει αυτό το πρόβλημα. Απ' την άλλη βάση μ αυτή την απορία σκέφτομαι μήπως ο σκοπός του συγκεκριμένου συστήματος είναι να έχεις ένα φορητό pc απ' τη πλευρά ότι μπορείς να το κουβαλάς εύκολα στο σπίτι του φίλου/γραφείο/εξοχικό και να το κουμπώνεις στην εκάστοτε τηλεόραση/οθόνη και τα λοιπά περιφερειακά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/1/2020 στις 10:05 ΜΜ, NEKROMA είπε

Πολύ νωρίς για cloud και τσιπάκι intel με γραφικά intel για gaming Άπατο...

Τα τεχνικά χαρακτηριστικά δεν ανακοινώθηκαν. Απλά ξέρουμε ότι έχει κάποιον Intel cpu. Δεν ξέρουμε αν τρέχει με τα.γραφικσ.της Intel ή αν έχει και άλλη gpu πάνω και ποια είναι αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/1/2020 στις 2:22 ΠΜ, Kwsths67 είπε

Θελω να δω τι θα εχουμε σε τετοιο form-factor οταν φτασουμε στα 5nm και μετα 3nm πχ της TSMC... CPU επιπεδου 3700X και GPU επιπεδου RTX2060 σε hand held θα ειναι τελειο... ας περιμενουμε κατι χρονακια..


Μέχρι τότε θα έχουμε games με γραφικά που θα τρέχουν τσίμα τσίμα στην rtx2060 :P

Όταν το πρωτοείδα με το design της nintendo πίστευα ότι το έκανε η xioami, που να φανταστώ ότι η dell θα έκανε copy 1:1 :P
Όμορφο το μαραφέτι, καλή η ιδέα, λογικά θα είναι λιγάκι θορυβώδες, ιδικά το καλοκαίρι.
Για όσους ελπίζουν για κάτω από 1000 ας κάνουν τούμπες ανάποδες :D μιας και το hardware που χρειάζεται το μαραφέτι + τους μοχλούς, την οθόνη και την μπαταρία θα πρέπει να αγγίζει τα 2κ, ακόμα και αν βγει δλδ λίγοι θα έχουν την τσέπη τους γεμάτη ώστε να το αγοράσουν.
Προσωπικά με έπεισε, και 2κ να έκανε αν το πουλούσαν και τα είχα θα τα έδινα, gaming pc τσέπης; good job dell.

Επεξ/σία από orgixmh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πανέμορφο και πολύ σύγχρονο σχεδιασμό και τα γραφικά φαίνονται φανταστικά σε σύγκριση με την nintendo switch ! πολύ πιο σύγχρονο design και τα φώτα κάτω από τους μοχλούς είναι ότι πιο όμορφο επίσης όταν όταν ενώνονται τα joy con φαίνεται πολύ όμορφα το πρόσωπο του (ufo) .και παίρνει όμορφο και βολικό σχήμα στο χέρι!  ελπίζω να βγει στην αγορά πολύ σύντομα διότι το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω !  η nintendo έχει μείνει πάρα πολύ πίσω σε πολλά πράγματα που θα έπρεπε να τα έχει κάνει εδώ και πολλά χρόνια ενώ δίνει ιδέες όμως μένει στάσιμο και προχωράει πολύ αργά ! Με αποτέλεσμα να το εκμεταλλεύονται οι άλλοι ! Για παράδειγμα το nintendo switch έχει βγει εδώ και τρία χρόνια και η μόνη η βελτίωση που έχουνε κάνει είναι στην μπαταρία και τίποτα άλλο .καλό είναι όμως να υπάρχει ανταγωνισμός !!!

 

Επεξ/σία από marinoszografos9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απ'ότι αναφέρανε θα έχει 1080p οθόνη που σήμερα πολλές κάρτες γραφικών μπορούν να ανταποκριθούν. Προσωπικά θα ήθλεα να παίξω πολλά indie games που είναι διαμάντια σε φορητή κονσόλα. 

Χρησιμεύει παράλληλα και για ένα 2ο monitor για να βλέπεις τα stream, discord, youtube guides κτλ. Πάντως η Dell είναι πολύ ανοιχτή σε γνώμες του κοινού.

Επεξ/σία από glight
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, marinoszografos9 είπε

  και τα φώτα κάτω από τους μοχλούς είναι ότι πιο όμορφο 

σοβαρά τώρα; αυτό είναι ενοχλητικό, οποιοδήποτε led πάνω σε οποιοδήποτε χειριστήριο σου αποσπάει τη προσοχή , πχ στο χειριστήριο του xbox one που δε σβήνει ακόμα να το συνηθίσω μετά από τόσα χρόνια 

 

λογικά θα κλείνει βέβαια 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, logistoulis είπε

σοβαρά τώρα; αυτό είναι ενοχλητικό, οποιοδήποτε led πάνω σε οποιοδήποτε χειριστήριο σου αποσπάει τη προσοχή , πχ στο χειριστήριο του xbox one που δε σβήνει ακόμα να το συνηθίσω μετά από τόσα χρόνια 

λογικά θα κλείνει βέβαια

μπορείς να το ενεργοποιήσεις αν δεν το γουστάρεις αλλά αυτό για την ώρα είναι concept μέχρι που θα βγει μπορεί να υπάρχουν πολλές αλλαγές αλλά δείτε πόσο όμορφο design έχει πόσο σύγχρονο είναι σε σύγκριση με το switch και πόσο βολικό και όμορφο κάθεται στο χέρι ! προσωπικά μου αρέσει πάρα πολύ και ελπίζω να βγει στην αγορά σύντομα και θα είμαι ο πρώτος που θα το αγοράσω ! Να φανταστείτε εδώ και τρία χρόνια η  nintendo δεν έχει λυθεί πρόβλημα με τους μοχλούς και τα joystick είναι πολύ μεγάλος πονοκέφλο για αρκετό κόσμο ! Όπως και να ναι ο ανταγωνισμός πάντα καλό κάνει και για αυτό υποστηρίζω με χίλια αυτό το concept !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, marinoszografos9 είπε

μπορείς να το ενεργοποιήσεις αν δεν το γουστάρεις αλλά αυτό για την ώρα είναι concept μέχρι που θα βγει μπορεί να υπάρχουν πολλές αλλαγές αλλά δείτε πόσο όμορφο design έχει πόσο σύγχρονο είναι σε σύγκριση με το switch και πόσο βολικό και όμορφο κάθεται στο χέρι ! προσωπικά μου αρέσει πάρα πολύ και ελπίζω να βγει στην αγορά σύντομα και θα είμαι ο πρώτος που θα το αγοράσω ! Να φανταστείτε εδώ και τρία χρόνια η  nintendo δεν έχει λυθεί πρόβλημα με τους μοχλούς και τα joystick είναι πολύ μεγάλος πονοκέφλο για αρκετό κόσμο ! Όπως και να ναι ο ανταγωνισμός πάντα καλό κάνει και για αυτό υποστηρίζω με χίλια αυτό το concept !

Είναι πάντως γομαρι σε σχέση με το switch

Πιθανώς είναι πιο βολικό στα αντίστοιχα joycons (γιατί της Nintendo μπορεί να σου κόψει το αίμα) αλλά έχει μεγάλο μέγεθος

 

Επίσης ξαναλέω, είδα να έχει αεραγωγούς κάτω που το βρίσκω πολύ λάθος ειδικά αν παίζεις ξάπλα και το έχεις στη κοιλιά σου

Κατά τα άλλα αν και κάτοχος switch που το βρίσκω ήδη τσιμπημενο, δεν ξέρω αν με ψήνει το ufo

Πιθανότατα όχι λόγω της τιμής του, αλλά και λόγω του ότι στο switch ουσιαστικά συμβιβαστηκα με αυτό το form factor ώστε να παίξω κάμποσα παιχνίδια που δεν υπάρχουν σε άλλες πλατφόρμες

Εκτίμησα βέβαια στη συνέχεια τη φορητότητα και θα δώσω ευκαιρία και σε διάφορα multiplatform στο μέλλον έστω και με πετσοκομμένα γραφικά

Αλλά δεν ξεκίνησα να πάρω switch επειδή είναι φορητό, η φορητότητα είναι ένα μπόνους και συνεχίζω να πιστεύω ότι αυτός δεν είναι ο βασικός λόγος της επιτυχίας του

Η φορητότητα επίσης είναι και η δικαιολογία για τις μειωμένες επιδόσεις, ώστε να μη συγκρίνεται με ps4/Xbox , αλλά και η δυνατότητα να συνδυάσει φορητό (που ανέκαθεν έπαιζε μπάλα μόνη της) με σταθερό

Αλλά αν μιλάμε για windows οι προτεραιότητες είναι διαφορετικές και δεν είμαι βέβαιος ότι η ανταπόκριση του κόσμου δεν θα είναι ανάλογη

Βεβαίως και πιστεύω ότι υπάρχει χωρος στην αγορά για κάτι τέτοιο απλά όχι στο επίπεδο του switch

Θα είναι για λίγους μόνο και μόνο λόγω της τιμής του. Το switch αν και τσιμπημενο είναι κάτι που είναι σαφώς πιο προσιτό και εδραιωμένο

Δύσκολα θα διάλεγε κάποιος το ufo έναντι του switch και πρακτικά απευθύνονται σε διαφορετικό κοινό, δηλαδή αν κάποιος είναι να πάρει switch θα πάρει αυτό και όποιος πάρει ουφο μάλλον δεν θα έπαιρνε ποτέ του switch, κατά πάσα πιθανότητα θα πρόκειται για pc user ο οποίος απορρίπτει το switch λόγω γραφικών και προφανώς αδιαφορεί για τους τίτλους της Nintendo

Το ίδιο άτομο όμως δεν ξέρω κατά πόσο θα συμβιβαστεί με τα χειρότερα γραφικά της οποιαδήποτε φορητης κονσόλας όμως, σίγουρα για κανέναν δεν θα είναι το βασικό μηχάνημα, αλλά επειδή θα υποστηρίζει όλες τις πλατφόρμες για πισι θα είναι βεβαίως ένα καλό συμπληρώματα για εκτός σπιτιού

Αλλά με αυτή τη λογική το ότι υπάρχει dock για την τηλεόραση είναι περιττό κόστος

 

Τι να πω..; Μου φαίνεται ένα προϊόν με λίγους λόγους ύπαρξης και εμπνέεται από κάτι που είναι τελείως μα τελείως διαφορετικό και αυτοί που το σκέφτηκαν είχαν άλλα πράγματα και προτεραιότητες στο νου τους και απευθύνονταν σε τελείως άλλους ανθρώπους

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, marinoszografos9 said:

Για παράδειγμα το nintendo switch έχει βγει εδώ και τρία χρόνια και η μόνη η βελτίωση που έχουνε κάνει είναι στην μπαταρία

Τι βελτιώσεις ήθελες? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, NickTG είπε

Τι βελτιώσεις ήθελες? 

Κάποια στιγμή θα πρέπει να κάνουν κάτι με τα Joy cons πάντως είναι ψιλοντροπη αυτό που συμβαίνει

Κατά τα άλλα καμία απολύτως βελτίωση, μια χαρά είναι ως έχει 

Άλλωστε οποιαδήποτε πολύ μεγάλη βελτίωση θα το κάνει ανούσια ακριβό και δεν είναι αυτός ο σκοπός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"Trusted Reviews: Best in show"

Γελάνε και τα παρδαλόκουραφελκηθρογιαπωνέζικομπαρμπουτσαλοκάτσικα.........................

Επεξ/σία από Arkoudelos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, logistoulis said:

Κάποια στιγμή θα πρέπει να κάνουν κάτι με τα Joy cons πάντως είναι ψιλοντροπη αυτό που συμβαίνει

Κατά τα άλλα καμία απολύτως βελτίωση, μια χαρά είναι ως έχει 

Άλλωστε οποιαδήποτε πολύ μεγάλη βελτίωση θα το κάνει ανούσια ακριβό και δεν είναι αυτός ο σκοπός

 

Απλά κάτι μου λέει πως δεν μιλάει για τέτοιες βελτιώσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, logistoulis είπε

Είναι πάντως γομαρι σε σχέση με το switch

Πιθανώς είναι πιο βολικό στα αντίστοιχα joycons (γιατί της Nintendo μπορεί να σου κόψει το αίμα) αλλά έχει μεγάλο μέγεθος

Επίσης ξαναλέω, είδα να έχει αεραγωγούς κάτω που το βρίσκω πολύ λάθος ειδικά αν παίζεις ξάπλα και το έχεις στη κοιλιά σου

Κατά τα άλλα αν και κάτοχος switch που το βρίσκω ήδη τσιμπημενο, δεν ξέρω αν με ψήνει το ufo

Πιθανότατα όχι λόγω της τιμής του, αλλά και λόγω του ότι στο switch ουσιαστικά συμβιβαστηκα με αυτό το form factor ώστε να παίξω κάμποσα παιχνίδια που δεν υπάρχουν σε άλλες πλατφόρμες

Εκτίμησα βέβαια στη συνέχεια τη φορητότητα και θα δώσω ευκαιρία και σε διάφορα multiplatform στο μέλλον έστω και με πετσοκομμένα γραφικά

Αλλά δεν ξεκίνησα να πάρω switch επειδή είναι φορητό, η φορητότητα είναι ένα μπόνους και συνεχίζω να πιστεύω ότι αυτός δεν είναι ο βασικός λόγος της επιτυχίας του

Η φορητότητα επίσης είναι και η δικαιολογία για τις μειωμένες επιδόσεις, ώστε να μη συγκρίνεται με ps4/Xbox , αλλά και η δυνατότητα να συνδυάσει φορητό (που ανέκαθεν έπαιζε μπάλα μόνη της) με σταθερό

Αλλά αν μιλάμε για windows οι προτεραιότητες είναι διαφορετικές και δεν είμαι βέβαιος ότι η ανταπόκριση του κόσμου δεν θα είναι ανάλογη

Βεβαίως και πιστεύω ότι υπάρχει χωρος στην αγορά για κάτι τέτοιο απλά όχι στο επίπεδο του switch

Θα είναι για λίγους μόνο και μόνο λόγω της τιμής του. Το switch αν και τσιμπημενο είναι κάτι που είναι σαφώς πιο προσιτό και εδραιωμένο

Δύσκολα θα διάλεγε κάποιος το ufo έναντι του switch και πρακτικά απευθύνονται σε διαφορετικό κοινό, δηλαδή αν κάποιος είναι να πάρει switch θα πάρει αυτό και όποιος πάρει ουφο μάλλον δεν θα έπαιρνε ποτέ του switch, κατά πάσα πιθανότητα θα πρόκειται για pc user ο οποίος απορρίπτει το switch λόγω γραφικών και προφανώς αδιαφορεί για τους τίτλους της Nintendo

Το ίδιο άτομο όμως δεν ξέρω κατά πόσο θα συμβιβαστεί με τα χειρότερα γραφικά της οποιαδήποτε φορητης κονσόλας όμως, σίγουρα για κανέναν δεν θα είναι το βασικό μηχάνημα, αλλά επειδή θα υποστηρίζει όλες τις πλατφόρμες για πισι θα είναι βεβαίως ένα καλό συμπληρώματα για εκτός σπιτιού

Αλλά με αυτή τη λογική το ότι υπάρχει dock για την τηλεόραση είναι περιττό κόστος

Τι να πω..; Μου φαίνεται ένα προϊόν με λίγους λόγους ύπαρξης και εμπνέεται από κάτι που είναι τελείως μα τελείως διαφορετικό και αυτοί που το σκέφτηκαν είχαν άλλα πράγματα και προτεραιότητες στο νου τους και απευθύνονταν σε τελείως άλλους ανθρώπους

 

Η επιτυχία του nintendo switch είναι καθαρά τα παιχνίδια του που δεν έχουν οι άλλες κονσόλες αυτά τα παιχνίδια έχουν πολύ νοσταλγική και ιστορική σημασία διότι γενιές με γενιές  έχουνε μεγαλώσει με αυτά τα παιχνίδια όπως το Μάριο zelda pokemon metroid και πολλά άλλα και έχουν σχηματίσει ένα όμορφο παρελθόν  ! διαφορετικά θα είχε αποτύχει διότι και χειρότερα γραφικά έχει από το PlayStation 4 και το xbox  αλλά είναι και πιο ακριβό !  εγώ είμαι μοναχικός παίκτες και μου αρέσει να παίξω μόνος μου για αυτό είμαι λάτρης της φορητής κονσόλας διότι σου δίνει την απόλυτη ανεξαρτησία να παίξεις όπου θέλεις χωρίς τηλεόραση χωρίς απολύτως τίποτα μόνος σου μαζί με την κονσόλα σου χωρίς να ενοχλείς κανέναν ούτε να σε ενοχλεί κανείς ! και τώρα που έχει αποχωρήσει η sony με το ps vita από το γήπεδο . Έχει μείνει μόνος του ή nintendo και όποιος αγαπάει τη φορητή κονσόλα οφείλει να υποστηρίζει την Nintendo  γιατί πλέον είναι η μόνη εταιρεία που βγάζει φορητή κονσόλα ! Και για αυτό θα θελα να υπήρχε κάτι αντίστοιχο στην αγορά όπως και το concept UFO !! Όσο για τους αναλογικούς μοχλούς  από την αρχή έπρεπε να είχε φροντίσει να  το διορθώσει το πρόβλημα άμεσα και όχι να το αφήσει τόσο πολύ καιρό διότι για τόση μεγάλη ιστορική εταιρεία όπως είναι η nintendo δεν πρέπει να δώσει τέτοια δικαιώματα !!!

8 ώρες πριν, NickTG είπε

Απλά κάτι μου λέει πως δεν μιλάει για τέτοιες βελτιώσεις 

Καλύτερη οθόνη και πιο Φωτεινή. καλύτερο hardware και καλύτερα γραφικά. πιο σύγχρονο design για καλύτερο κράτημα στο χέρι ως φορητή κονσόλα και καλύτερα υλικά για την κατασκευή της κονσόλας. Και φυσικά βελτίωση στους αναλογικούς μοχλούς .γιατί είναι πάρα πολύ σημαντικό ! Για παράδειγμα όσο καλύτερο αυτοκίνητο να έχεις άμα δεν έχεις (τιμόνι ) αυτοκίνητο δεν έχεις !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...