Προς το περιεχόμενο

Πολλά χαμένα δέματα από εξωτερικό


funkopop

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ την παρέα😊Το τελευταίο 2μηνο ότι μικροδεματάκι παραγγέλνω δεν έρχεται ποτέ στα χέρια μου. Τα περισσότερα στέλνονται με  yanwen που για κάποιο λόγο προωθούνται Τουρκία και μετά Ελλάδα🤨 Και με το που φτάσουν Ελλάδα,άφαντα!

Δεν είχε ποτέ πρόβλημα,παραγγέλνω από εξωτερικό (amazon,ebay κλπ) εδώ και 10 χρόνια πολλά πραγματάκια και ζήτημα να έχουν χαθεί καμιά 10αρια όλα αυτά τα χρόνια. Ίσα ίσα ο ταχυδρόμος όταν τα φέρνει χτυπάει κουδούνι και είτε τα αφήνει μέσα στην είσοδο του σπιτιού είτε στο γραμματοκιβώτιο.Αλλά είναι πολύ περίεργο να μην εμφανίζονται πια όσα είναι μικρά πακέτα.Να παίζει κάτι με το ελτα εδώ της περιοχής μου; Τι να κάνω; Δεν είναι τόσο για τα χρήματα είναι για το γαμώτο, γιατί όντως είναι κάποια πράγματα που χρειάζομαι😞

Έχει κανείς θέμα με τα Ελτα τελευταία ή είμαι η μόνη τυχερή;😅

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 195
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ότι έχω παραγγείλει από ebay από το καλοκαίρι και μετά αργεί πααααααρα πολύ..τα tracking επίσης δεν δουλεύουν...κολλάνε όλα στο status που φεύγει από Κίνα. πραγματικά δεν ξέρω τον λόγο..για 2 πράγματα ζήτησα refund και εν τέλει παρέλαβα μετά από 3 μήνες...ναι 3 μήνες!  

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 λεπτά πριν, funkopop είπε

Χαιρετώ την παρέα😊Το τελευταίο 2μηνο ότι μικροδεματάκι παραγγέλνω δεν έρχεται ποτέ στα χέρια μου. Τα περισσότερα στέλνονται με  yanwen που για κάποιο λόγο προωθούνται Τουρκία και μετά Ελλάδα🤨 Και με το που φτάσουν Ελλάδα,άφαντα!

Δεν είχε ποτέ πρόβλημα,παραγγέλνω από εξωτερικό (amazon,ebay κλπ) εδώ και 10 χρόνια πολλά πραγματάκια και ζήτημα να έχουν χαθεί καμιά 10αρια όλα αυτά τα χρόνια. Ίσα ίσα ο ταχυδρόμος όταν τα φέρνει χτυπάει κουδούνι και είτε τα αφήνει μέσα στην είσοδο του σπιτιού είτε στο γραμματοκιβώτιο.Αλλά είναι πολύ περίεργο να μην εμφανίζονται πια όσα είναι μικρά πακέτα.Να παίζει κάτι με το ελτα εδώ της περιοχής μου; Τι να κάνω; Δεν είναι τόσο για τα χρήματα είναι για το γαμώτο, γιατί όντως είναι κάποια πράγματα που χρειάζομαι😞

Έχει κανείς θέμα με τα Ελτα τελευταία ή είμαι η μόνη τυχερή;😅

Παραγγελιες απο κινα ειδικα στην περιοδο των γιορτων αργουνε οποτε ο χρονος ισως ειναι λογικος ειδικα με τους πιο εντατικους ελεγχους στα τελωνεια

αν εχετε κανενα νεο ενοικο στην οικοδομη βεβαια παιζει και η πιθανοτητα να τα κλεβει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, pananton είπε

Ότι έχω παραγγείλει από ebay από το καλοκαίρι και μετά αργεί πααααααρα πολύ..τα tracking επίσης δεν δουλεύουν...κολλάνε όλα στο status που φεύγει από Κίνα. πραγματικά δεν ξέρω τον λόγο..για 2 πράγματα ζήτησα refund και εν τέλει παρέλαβα μετά από 3 μήνες...ναι 3 μήνες!  

Άρα είναι γενικό το πρόβλημα...μάλιστα.

Αν και εμένα αν περάσει μήνας σπάνια εμφανίζεται το δεματάκι😭 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να αποκλείσεις ότι κάποιος τα κλέβει μπορείς να πεις τον ταχυδρόμο να μη στα φέρνει σπίτι αλλά να αφήνει χαρτάκι και να πηγαίνεις στο ταχυδρομείο

Όσο αφορά τα tracking έχω την εντύπωση ότι αρκετά απο Κίνα δεν ισχύουν. Μου είχε τύχει περίπτωση στην οποία έλεγε ότι έφτασε Αθήνα παρόλο που στα ελτά δεν έβγαζε τίποτα και μου παραδόθηκε μετά απο κοντά ένα μήνα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

Παραγγελιες απο κινα ειδικα στην περιοδο των γιορτων αργουνε οποτε ο χρονος ισως ειναι λογικος ειδικα με τους πιο εντατικους ελεγχους στα τελωνεια

αν εχετε κανενα νεο ενοικο στην οικοδομη βεβαια παιζει και η πιθανοτητα να τα κλεβει

Ξέρω ότι αργούν σε τέτοιες περιόδους,αλλά έχουν χαθεί και πολλά μικροδέματα και πριν τις γιορτές.Δηλαδή από Οκτώβριο και μετά είναι έντονο το πρόβλημα, δεν είναι ότι χάθηκαν 1-2 δέματα. Όσα μεγάλα πακέτα παραγγέλνω εμφανίζονται κανονικά μέσα σε 15 μέρες🤷🏼‍♀️

Να τα κλέβει κάποιος δεν παίζει είμαι σε μονοκατοικία εκτός κι αν τα κλέβω εγώ και δεν το θυμάμαι😂 Αλλά πέρα απ’την πλάκα όπως είπα μου χτυπάει το κουδούνι ο ταχυδρόμος και αν δεν χωράνε στο γραμματοκιβώτιο τα βάζει μέσα στην είσοδο του σπιτιού.

Πόσα refund να ζητήσεις από τους κινέζους και μη όλη την ώρα; Αφού τα βλέπω τα δέματα μπαίνουν Ελλάδα, μετά γίνονται καπνός🤯😓

Μόλις τώρα, ObeyWario! είπε

Για να αποκλείσεις ότι κάποιος τα κλέβει μπορείς να πεις τον ταχυδρόμο να μη στα φέρνει σπίτι αλλά να αφήνει χαρτάκι και να πηγαίνεις στο ταχυδρομείο

Όσο αφορά τα tracking έχω την εντύπωση ότι αρκετά απο Κίνα δεν ισχύουν. Μου είχε τύχει περίπτωση στην οποία έλεγε ότι έφτασε Αθήνα παρόλο που στα ελτά δεν έβγαζε τίποτα και μου παραδόθηκε μετά απο κοντά ένα μήνα

Δεν παίζει θέμα κλεψίματος κάτι άλλο γίνεται😫 
Δεν είχα ποτέ θέμα με τα tracking που δίνουν, σπάνια να μη δούλευε κάποιο,αλλά και πάλι το δέμα εμφανιζόταν.

Παραγγέλνω τόσα χρόνια χωρίς προβλήματα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ιδια και τα ιδια καθε χρόνο στις γιορτες των Χριστουγέννων

2 μήνες το ελάχιστο να παραλάβεις

Αυτό συζητάμε πριν λιγο, το μεγαλο αγκάθι ειναι οι μεταφορες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Τα ιδια και τα ιδια καθε χρόνο στις γιορτες των Χριστουγέννων

2 μήνες το ελάχιστο να παραλάβεις

Αυτό συζητάμε πριν λιγο, το μεγαλο αγκάθι ειναι οι μεταφορες.

Δεν με πειράζει να περιμένω και 2 και 3 μήνες αρκεί να έρχονται. Έτσι κι αλλιώς αν καίγεσαι να σου έρθει κάτι σε σύντομο χρονικό διάστημα δεν παραγγέλνεις από κινεζομάγαζα κλπ ,το πληρώνεις κάτι παραπάνω και το παίρνεις από εδώ.

Απλά μου φάνηκε πολύ περίεργο που χάνονται τόσα πολλά το τελευταίο διάστημα😞

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγέλνω minimum 3 φορές το μήνα και έχω χάσει 1 φορά δέμα εδώ και δεκαπέντε χρονια. Άλλες δύο έχει τύχει να μείνει στο αεροδρομιο για 20 μέρες χωρίς καμία ενημέρωση και γύρισε πισω. (βιντεοπαιχνίδια) Γενικά δεν έχω θέματα αλλά γνωρίζω τους πάντες στο ταχυδρομείο και με το που δω συνήθως κατά τις 06:00 ειδοποίηση στο κινητό ότι έφτασε δέμα στο ταχυδρομείο, 08:00 είμαι εκεί για παραλαβή.

tip: Πολλές φορές τα δέματα αλλάζουν αριθμό αποστολής και σχεδόν καμία online υπηρεσία δε μπορεί να σου δείξει τι γίνεται από εκεί και μετά. Μόνο το postal ninja από όσα έχω κοιταξει βγάζει το νέο αριθμό αποστολής και από εκεί και μετά βλέπεις που είναι με το νέο αριθμό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα, εχει παραγινει το κακο.. παραγγελία απο αρχες νοεμβρη, και ακομη περιμενω.. δεν εχει μπει καν τελωνειο.. ειμαι στο awaiting inpection

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, funkopop είπε

Πόσα refund να ζητήσεις από τους κινέζους και μη όλη την ώρα; Αφού τα βλέπω τα δέματα μπαίνουν Ελλάδα, μετά γίνονται καπνός🤯😓

 

Οι παραγγελίες είναι όλες από το ίδιο κατάστημα / τον ίδιο πωλητή;

Έχει παρατηρηθεί και το ακόλουθο φαινόμενο, να στέλνει ο πωλητής ένα αντικείμενο ευτελούς αξίας σε φάκελο, αλλά να βάζει επίτηδες λάθος διεύθυνση στην Ελλάδα ώστε να του γυρίσει πίσω, έτσι μπορεί να ισχυριστεί πως το δέμα είναι στο ταχυδρομείο σου και απλά δεν πήγες να παραλάβεις.

Π.χ. μου έχουν στείλει φάκελο από Κίνα με σωστό το όνομα, την πόλη και το Τ.Κ., αλλά η οδός και ο αριθμός να είναι κάπου στην Κίνα (!) και κατάφερα να το πάρω μόνο επειδή με ξέρουν ονομαστικά στα ΕΛΤΑ, το ζήτησα με το tracking number και δεν το πρόσεξαν πως η διεύθυνση είναι άλλη. Το περιεχόμενο του φακέλου, χάντρες ευτελούς αξίας που προφανώς δεν παρήγγειλα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άσχετο αλλά κάποια στιγμή ένα δέμα που ήταν να έρθει σε τύπο στην πολυκατοικία μου, κατέληξε κάποια νούμερα παρακάτω σε πολυκατοικία φίλου

το βλέπει ο φίλος και μου κάνει τηλέφωνο επειδή ήξερε προφανώς που μένω, μου το φέρνει και το δίνω στον τύπο 

από τύχη δηλαδή το έλαβε

μήπως κάποιες φορές το πρόβλημα έχει να κάνει και με τα εδώ κούριερ/ταχυδρομεία; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, mylo είπε

Εχθές παρέλαβα παραγγελία από 27 Νοεμβρίου. Ebay μέσω Τουρκίας 

Να έχω ελπίδες δηλάδη μήπως και γίνει κάποιο θαύμα😂

19 λεπτά πριν, Narayan είπε

Οι παραγγελίες είναι όλες από το ίδιο κατάστημα / τον ίδιο πωλητή;

Έχει παρατηρηθεί και το ακόλουθο φαινόμενο, να στέλνει ο πωλητής ένα αντικείμενο ευτελούς αξίας σε φάκελο, αλλά να βάζει επίτηδες λάθος διεύθυνση στην Ελλάδα ώστε να του γυρίσει πίσω, έτσι μπορεί να ισχυριστεί πως το δέμα είναι στο ταχυδρομείο σου και απλά δεν πήγες να παραλάβεις.

Π.χ. μου έχουν στείλει φάκελο από Κίνα με σωστό το όνομα, την πόλη και το Τ.Κ., αλλά η οδός και ο αριθμός να είναι κάπου στην Κίνα (!) και κατάφερα να το πάρω μόνο επειδή με ξέρουν ονομαστικά στα ΕΛΤΑ, το ζήτησα με το tracking number και δεν το πρόσεξαν πως η διεύθυνση είναι άλλη. Το περιεχόμενο του φακέλου, χάντρες ευτελούς αξίας που προφανώς δεν παρήγγειλα.

Όχι είναι όλα από διαφορετικούς πωλητές, με πολύ καλές αξιολογήσεις🤷🏼‍♀️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...