Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft κλείνει σοβαρό κενό ασφαλείας στα Windows 10 που ανακάλυψε η… NSA


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, makis269 είπε

Να αρχίσω με μια ρητορική ερώτηση ..... υπάρχει ποτέ πιθανότητα να μην βρεθεί κάποιο κενό ασφαλείας σε οποιοδήποτε πρόγραμμα ......

Σε ότι χρειαστεί να παρακολουθήσουν οι "κακοί" έχουν βρει κενά ασφαλείας. Παίζει πολλά να υπάρχουν για χρόνια και να μην το πήρε κανένας χαμπάρι από τους "καλούς" για να τα κλείσει.

Επεξ/σία από patclo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, makis269 said:

Να αρχίσω με μια ρητορική ερώτηση ..... υπάρχει ποτέ πιθανότητα να μην βρεθεί κάποιο κενό ασφαλείας σε οποιοδήποτε πρόγραμμα ......

Θα συμφωνήσω 100% μαζί σου. Όλοι γουστάρουν να γκρινιάζουν ενώ έχουν social media apps στα κινητά :D

36 minutes ago, makis269 said:

Να αρχίσω με μια ρητορική ερώτηση ..... υπάρχει ποτέ πιθανότητα να μην βρεθεί κάποιο κενό ασφαλείας σε οποιοδήποτε πρόγραμμα ......

Θα συμφωνήσω 100% μαζί σου. Όλοι γουστάρουν να γκρινιάζουν ενώ έχουν social media apps στα κινητά :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, manval είπε

Παν καλά. Χθες μόλις έβγαλαν το patch... και το έκαναν αμέσως βούκινο. 12 Servers πρέπει να πατσάρω !

image.png.cb05abb6577cc7c821382dd24906ab0f.png

Ότι και καλά δεν ήξερες ότι κάθε 2η Τρίτη 20:00 το βράδυ του κάθε μήνα κάνουν τα windows update?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, Dellapple said:

Εγώ ευτυχώς έφυγα από τα σαπακια τερατο Windows μηχανήματα και βρήκα την ηρεμία μου με ένα Μακ μεταχειρισμένο αλλά άψογο και από τότε δεν χρειάστηκα τίποτα παραπάνω όλα δουλεύουν όπως πρέπει.. .. για τα δικά μου θέλω είναι αρκετός δεν είδα ποτέ καθυστέρηση σε τίποτα

Δυστυχώς φίλε μου θα σε απαγοητεύσω. Επειδή στην εταιρία μου το 40% των χρηστών (300 άτομα) είναι με MacBook Pro εκεί να δεις τι βρήκαμε με το υπέροχο password keychain του iOS.

Πάλι καλά που έχουμε και ένα sudo και κάπως το συμαζεύουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πέφτω από τα σύννεφα!!!! Αποκλειστικός χρήστης linux απο το 2012 και με dual για ακόμα 7-8 χρόνια πιο πίσω θέλω να πω καληνύχτα στην αγαπητή μου Microsoft. Όνειρα γλυκά...

 

Linux Mint

Επεξ/σία από anarchy79
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

NSA κ Microsoft το ίδιο μαγαζί. Μονοπώλιο κ στα κενά ασφαλείας. Κ άμα τα ανακαλύψει κάποιος τρίτος "κακός" η καλή NSA που δεν θέλει να μοιραστεί κομμάτι από την πίτα το γνωστοποιεί - αφού πλέον της είναι άχρηστο - κ η καλή Microsoft το κλείνει αμέσως.

Για τα μάτια του κόσμου όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς γίνεται όλοι εδώ μέσα να έχουν Linux και Mac και συνδυαστικά και τα δύο να έχουν κάτω από 10% ε; Περίεργο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, comfuzio said:

Ότι και καλά δεν ήξερες ότι κάθε 2η Τρίτη 20:00 το βράδυ του κάθε μήνα κάνουν τα windows update?

Ναι, αλλά σχεδόν ποτέ δεν κάνω τα updates όταν βγούνε. Περιμένω 2-3 εβδομάδες μήπως προκύψει κάτι στραβό και μετά τα κάνω install.

Πειραματόζωο της microsoft δεν ξαναγίνομαι https://borncity.com/win/2019/04/11/april-2019-updates-freezes-windows-7-8-1-10-server/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, manval είπε

Ναι, αλλά σχεδόν ποτέ δεν κάνω τα updates όταν βγούνε. Περιμένω 2-3 εβδομάδες μήπως προκύψει κάτι στραβό και μετά τα κάνω install.

Πειραματόζωο της microsoft δεν ξαναγίνομαι https://borncity.com/win/2019/04/11/april-2019-updates-freezes-windows-7-8-1-10-server/

Και όμως έχεις 12 server να patchάρεις! 

Anyway, όταν είσαι IT σε εταιρεία με τόσους servers και φαντάζομαι και ακόμα πιο πολλά τερματικά, ε πάντα έχεις και ένα spare μηχάνημα να κάθεται για πειράματα ή έστω vm που μπορείς να δεις το αν πάει καλά το update ή όχι!

Σε μένα πάντως 3 pc και 1 server που τα πέρασα χθες λίγα λεπτά μετά της 20:00 πήγαν όλα καλά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Jophiel είπε

Απλά η NSA αποκάλυψε την ευπάθεια που θα μπορούσαν να εκμεταλλευτούν άλλοι... Αυτοί χρησιμοποιούν, προφανώς, πιο προχωρημένουν τρόπους παρακολούθησης. Απλά δεν τα πάνε καλά με τον ανταγωνισμό...

αυτοι εχουν "νομιμα" backdoors

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, giotis1982 είπε

Πώς γίνεται όλοι εδώ μέσα να έχουν Linux και Mac και συνδυαστικά και τα δύο να έχουν κάτω από 10% ε; Περίεργο...

Και αυτό που θέλεις να πεις είναι...;

Σε τεχνολογικό φόρουμ είσαι (και συγκεκριμένο νήμα) γιατί σου φαίνεται περίεργο; Προφανώς και δεν είναι αντιπροσωπευτικό του ποσοστού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, comfuzio said:

Και όμως έχεις 12 server να patchάρεις! 

Anyway, όταν είσαι IT σε εταιρεία με τόσους servers και φαντάζομαι και ακόμα πιο πολλά τερματικά, ε πάντα έχεις και ένα spare μηχάνημα να κάθεται για πειράματα ή έστω vm που μπορείς να δεις το αν πάει καλά το update ή όχι!

Σε μένα πάντως 3 pc και 1 server που τα πέρασα χθες λίγα λεπτά μετά της 20:00 πήγαν όλα καλά :)

Και VMs έχω, και παλιούς servers έχω και παίζω, το κακό ότι δεν έχουν όλοι τα ίδια χαρακτηριστικά και configurations. Από τους 12 servers οι 8 είναι σε πελάτες μου (όλοι σε VPS, ή Deticated μηχανήματα σε Datacenter στην Γερμανία) και οι 4 δικοί μου. Πρώτα κάνω updates στους δικούς μου και μετά στους πελάτες μου... αλλά και πάλι δεν ξέρεις από που θα σου έρθει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, avrakotos είπε

κενά ασφαλείας;   στα Windows 10  !!!! σωπα καλέ μη πιστεύετε στις φήμες και στα μυθεύματα διαφόρων ότι στα αλήθεια νοιάζονται  οι μυστικές  υπηρεσίες, εταιρίες και άλλα  ευαγή  κρατικά και ιδιωτικά ιδρύματα  για τις  παραβιάσεις των δικαιωμάτων ιδιωτικοτητας, ευαίσθητων προσωπικών δεδομένων   κλπ  εμάς των απλών πολιτών !!! για τον απλό λόγο ότι  αυτά τα δικαιώματα  - στην σημερινή εποχή του νέου ολοκληρωτισμού -  υπάρχουν μόνο και μόνο  για να παραβιάζονται, αυτοί κοιτάνε μόνο την πάρτη τους. 

και να σκεφτείς ότι δημοσίευσα πριν περίπου ένα μήνα αυτό:

και μου τη πέσανε οι διάφοροι Senior Member εδώ μέσα

 

Βασικά απαγορεύεται δια ροπάλου να δημοσιεύονται τακτικές χάκινγκ σε site που έχει έσοδα από διαφημίσεις. Έχω 3 ξένα site στα οποία γράφω άρθρα και το ένα έγινε demonetized για αυτόν το λόγο. Παρόλο που φαίνεται σε ελληνικά site να υπάρχει μεγαλύτερη ελαστικότητα, αν γίνει κάτι είναι άλλο να ευθύνεται ο admin και άλλο ένα μέλος.

 

Σε ένα λειτουργικό ισχύει ότι περισσότεροι χρήστες = περισσότερα γνωστά κενά ασφαλείας. Λειτουργικά συστήματα με μερίδιο 1% 5% και 10% δε θα κάτσει κανείς να ανακαλύψει τι ευπάθειες έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδη διαβαζω για σουρωτηρια, παρακολουθουνται ολοι ως τρομοκρατες και αλλα τετοια νοστιμα, η ευπαθεια ειναι πολυ σημαντικη αλλα δε μπορει να εκτελεστει απο μονη της, ουτε μπορει καποιος να την εκτελεσει απομακρυσμενα στον υπολογιστη καποιου αλλου χωρις καποια παρεμβαση.

Γενικα καθε λογισμικο εχει πιθανα κενα ασφαλειας ή exploits, ποσο μαλλον κατι τοσο πολυπλοκο οσο τα Windows, αλλα αν ενημερωνουμε τα μηχανηματα μας, προσεχουμε τι κατεβαζουμε ή εκτελουμε και εχουμε καποιο καλο antivirus πολυ δυσκολα θα βρεθουμε εκτεθιμενοι.

Επεξ/σία από asmilon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...