Προς το περιεχόμενο

Trading - Eπενδυσεις


ilpe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπέρα! Αν θα ήθελες να μάθεις περισσότερες πληροφορίες για το Forex αλλά και το πώς να ξεκινήσεις, εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις ένα check την παρακάτω σελίδα!

Εκεί θα βρεις υπηρεσίες που αφορούν group σημάτων αλλά και το πιο σημαντικό εκπαιδευτικό υλικό! Το άρθρο που θα σε οδηγήσει πλήρως στις απαντήσεις που ζητάς, είναι αυτό: 

https://mmwcapital.gr/forex-apati-mathe-pos-na-mh-xaneis-xrimata/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

¨Εχοντας κάνει την όποια έρευνά μου, δοκιμάζω ντεμο εταιριών και δεν έχω βρει ακόμα αυτή που με καλύπτει. η Plus500 πολύ καλή σε όλα αλλά ένα κύριο πρόβλημα.. τις νυχτερινές χρεώσεις (δεν σου δίνει την δυνατότητα της Μη μόχλευσης
Η ΧΜ  παιδεύτικα να την καταλάβω πως δουλεύει και εν τέλει δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα, ..αποκόμισα ότι έχει πολυ λίγες μετοχές να επιλέξεις...
Η degiro  δεν σου παρέχει demo και ακόμα περιμένω εγκριση στοιχείων... (άλλα ντάλα)
Αν κάποιος ασχολείτε/γνωρίζει, θα χαρώ να ανταλλάξουμε σκέψεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα παιδιά, Καλή Χρονιά σε όλους! Ξεκινάω και εγώ ο νιουμπάς με degiro. Βέβαια τόσες μέρες σε αναμονή για έγκριση.

Οποιαδήποτε συμβουλή καλοδεχούμενη! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nik_underscore είπε

Καλησπέρα παιδιά, Καλή Χρονιά σε όλους! Ξεκινάω και εγώ ο νιουμπάς με degiro. Βέβαια τόσες μέρες σε αναμονή για έγκριση.

Οποιαδήποτε συμβουλή καλοδεχούμενη! 

Από αυτές που έχω δοκιμάσει η degiro μου φαίνεται μακρά η καλύτερη.

Λέγοντας τόσες μέρες;

Η έγκριση γίνεται αμέσως με την ταυτότητα και η αναμονή με την κατάθεση των χρημάτων 2-3 ημέρες νομίζω.

Έχεις δει κάτι διαφορετικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/1/2020 στις 4:44 ΜΜ, ilpe είπε

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα τις προτάσεις σας σχετικά με trading και επενδύσεις σε μετοχές. Έχω ασχοληθεί λίγο με forex και ψάχνω και τη degiro.

 

Θα σου προτεινα να δεις και το etoro, το εχω δουλεψει κυριωςμε το virtual account και χρησιμοποιωντας το copy trading,  εχει πολυ καλες αποδοσεις! Εχω στειλει καποια (λιγα )χρηματα προς το παρον και φαινεται οτι οντως παει καλα. Αυτο που δεν ξερω ειναι τι γινεται με την φορολογια σε τετοια θεματα. Οταν εχεις δηλαδη κερδη απο μετοχες εξωτερικου. Αλλου διαβαζω οτι δεν υπαρχει φορολογια αλλα πρεπει να δηλωθουν για να πληρωσεις το αναλογο φορο αλληλεγγυης. Αλλου παλι διαβαζω οτι εχει 15% στα κερδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, gbras είπε

Θα σου προτεινα να δεις και το etoro, το εχω δουλεψει κυριωςμε το virtual account και χρησιμοποιωντας το copy trading,  εχει πολυ καλες αποδοσεις! Εχω στειλει καποια (λιγα )χρηματα προς το παρον και φαινεται οτι οντως παει καλα. Αυτο που δεν ξερω ειναι τι γινεται με την φορολογια σε τετοια θεματα. Οταν εχεις δηλαδη κερδη απο μετοχες εξωτερικου. Αλλου διαβαζω οτι δεν υπαρχει φορολογια αλλα πρεπει να δηλωθουν για να πληρωσεις το αναλογο φορο αλληλεγγυης. Αλλου παλι διαβαζω οτι εχει 15% στα κερδη.

Κέρδη από μετοχές (εφόσον έχεις <0.5% των μετοχών) είναι αφορολόγητα,. Τα μερίσματα φορολογούνται με 5% όπως και να χει. 

Κέρδη από παράγωγα φορολογούνται με 15%.

Το θέμα είναι αν στο etoro αγοράζεις μετοχές ή αν τοποθετείσαι σε CFD επί των μετοχών τα οποία θεωρούνται παράγωγα.

Επεξ/σία από obby
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, obby είπε

Κέρδη από μετοχές (εφόσον έχεις <0.5% των μετοχών) είναι αφορολόγητα,. Τα μερίσματα φορολογούνται με 5% όπως και να χει. 

Κέρδη από παράγωγα φορολογούνται με 15%.

Το θέμα είναι αν στο etoro αγοράζεις μετοχές ή αν τοποθετείσαι σε CFD επί των μετοχών τα οποία θεωρούνται παράγωγα.

Αυτος που εχω αντιγραψει ειναι τοποθετημενος στο μεγαλυτερο ποσοστο σε μετοχες και σε ενα μικρο crypto και ΕΤFs, που σημαινει ακριβως το ιδιο και εγω.Αρα λογικα ειναι αφορολογητα ( εκτος του φορου αλληλεγγυης). Βεβαια ενα αλλο θεμα που σκεφτομαι ειναι και πως ακριβως αποδεικνυω που ειναι επενδυμενα τα χρημτατα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, gbras είπε

Αυτος που εχω αντιγραψει ειναι τοποθετημενος στο μεγαλυτερο ποσοστο σε μετοχες και σε ενα μικρο crypto και ΕΤFs, που σημαινει ακριβως το ιδιο και εγω.Αρα λογικα ειναι αφορολογητα ( εκτος του φορου αλληλεγγυης). Βεβαια ενα αλλο θεμα που σκεφτομαι ειναι και πως ακριβως αποδεικνυω που ειναι επενδυμενα τα χρημτατα?

Θα μπορείς να βγάλεις ένα ιστορικό συναλλαγών κάπου στο σάιτ φαντάζομαι. Θα φαίνεται τι αγόρασες, τι πούλησες και σε ποιες τιμές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, obby είπε

Θα μπορείς να βγάλεις ένα ιστορικό συναλλαγών κάπου στο σάιτ φαντάζομαι. Θα φαίνεται τι αγόρασες, τι πούλησες και σε ποιες τιμές.

Οντως εχει κατι τετοιο. Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εχει εισπραξει κανεις μερισμα απο ελληνικο χρηματιστηριο με Degiro για να μας πει τι χρεωση εχει και αν παρακρατειται από Degiro ο ελληνικος φορος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, enrique19 είπε

10 τα εκατο αποδοση γενικα ειναι καλη;τι λετε....

10% είναι η μακροπροθεσμη απόδοση που θα πετύχαινε κάποιος αν επένδυε στο αμερικανικό χρηματιστήριο τα τελευταία 100 χρόνια αλλά για πολλούς πρακτικούς λόγους η απόδοση αυτή είναι μη ρεαλιστική οπότε η απάντηση είναι ναι, αλλά σχεδόν κανένας δεν θα το πετύχει.                     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, panos4tw είπε

Εχει εισπραξει κανεις μερισμα απο ελληνικο χρηματιστηριο με Degiro για να μας πει τι χρεωση εχει και αν παρακρατειται από Degiro ο ελληνικος φορος?

Ναι, παλιά ήταν στο 15% νομίζω έχει πάει στο 5% Αν κοιτάξεις στον ΚΦΕ θα το έχει σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημερα!

Θελω να αγορασω καποιες μετοχες μεσω Degiro στο Αμερικανικο Χρηματιστηριο. Εχω κανει ηδη λογαριασμο και εχω κανει και την ελαχιστη καταθεση των 0,01 ευρω.

Εχω μερικες ερωτησεις για οποιον γνωριζει.

1) Εχω κανει λογαριασμο αλλα δν εχω κανει ακομα καποια μεγαλη καταθεση, για να προχωρησω σε αγορα. Μια καταθεση πχ 100ευρω απο Ελληνικη τραπεζα , θα εχει καποια προμηθεια σημαντικη?

2) Οι μετοχες ειναι στο ονομα μου και στη κατοχη μου μετα την αγορα τους? ή παιζει καποιο ''σχημα'' ανωνυμης επενδυσης και κατοχης ουσιαστικα απο την Degiro? 

3) Χρειαζεται καποια δηλωση ή χαρτουρα λογω επενδυσης σε Αμερικη , οταν ερθει η ωρα της φορολογικης δηλωσης ειτε Ελλαδα ειτε Αμερικη?

4) Εφοσον οι μετοχες που θα αγορασω ανεβασουν αξια το επομενο διαστημα, αλλα δε προχωρησω σε πωληση ετσι ωστε να βγαλω κερδος,  δεν εμφανιζω κερδη , κατα συνεπεια δεν χρειαζεται να δηλωσω κατι στην φορολογικη δηλωση μου?

5) Θα υπαρχει καποια φορολογηση και μονο λογω αγορας και κατοχης αμερικανικων μετοχων ,ειτε Ελλαδα ειτε Αμερικη?

 

Ευχαριστω προκαταβολικα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...