Προς το περιεχόμενο

Trading - Eπενδυσεις


ilpe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1. Όχι μόνο την κλασική προμήθεια του ΔΙΑΣ.

2. Δεν το έχω ψάξει πολύ. Ο κύριος λογαριασμός μου είναι custody, οπότε δεν μπορούν σε αυτή την περίπτωση να χρησιμοποίησουν τις μετοχές για άλλο σκοπό.

3. Υποθέτω ότι δεν είσαι υπόχρεος "Πόθεν Έσχες". Όχι συμπληρώνεις τους κωδικούς και αν σε καλέσουν σε έλεγχο πας τις βεβαιώσεις που εκδίδει το σύστημα.

4. Σωστά

5. Όχι, υπάρχουν περιπτώσεις όμως πχ μετοχές Apple όπου δίνουν μέρισμα. Εκεί εισπράττεις ποσό και φορολογείσαι χωρίς να έχεις πουλήσει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 26/2/2021 στις 11:09 ΠΜ, Ather είπε

1. Όχι μόνο την κλασική προμήθεια του ΔΙΑΣ.

2. Δεν το έχω ψάξει πολύ. Ο κύριος λογαριασμός μου είναι custody, οπότε δεν μπορούν σε αυτή την περίπτωση να χρησιμοποίησουν τις μετοχές για άλλο σκοπό.

3. Υποθέτω ότι δεν είσαι υπόχρεος "Πόθεν Έσχες". Όχι συμπληρώνεις τους κωδικούς και αν σε καλέσουν σε έλεγχο πας τις βεβαιώσεις που εκδίδει το σύστημα.

4. Σωστά

5. Όχι, υπάρχουν περιπτώσεις όμως πχ μετοχές Apple όπου δίνουν μέρισμα. Εκεί εισπράττεις ποσό και φορολογείσαι χωρίς να έχεις πουλήσει κάτι.

στην degiro μπορεις στο ιδιο ονομα να ανοιξεις δυο λογαριασμους και custody και basic ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/2/2021 στις 12:06 ΠΜ, Ather είπε

Ναι, παλιά ήταν στο 15% νομίζω έχει πάει στο 5% Αν κοιτάξεις στον ΚΦΕ θα το έχει σίγουρα.

Η φορολόγηση των μερισμάτων μετοχών που διαπραγματεύονται στο ΧΑΑ ειναι 5%

Διαβάστε την παρακάτω περιγραφή που επεξηγεί αναλυτικά την φορολογία σε κάθε είδους επένδυση 

https://www.ourwallet.gr/pos-forologountai-ependyseis/

1 ώρα πριν, marios1515 είπε

στην degiro μπορεις στο ιδιο ονομα να ανοιξεις δυο λογαριασμους και custody και basic ?

Ναι (εννοείται με διαφορετικό username)

Επεξ/σία από prometheas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

ανεβαίνει  απο σήμερα

https://www.reddit.com/r/Crypto_com/comments/m7s6be/cryptocom_announces_global_alliance_partnership/

https://coinmarketcap.com/currencies/crypto-com-coin/

 

κάποιος  πιο έμπειρος που μπορεί να φταση? εχει μέλλον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, sharke είπε

ανεβαίνει  απο σήμερα

https://www.reddit.com/r/Crypto_com/comments/m7s6be/cryptocom_announces_global_alliance_partnership/

https://coinmarketcap.com/currencies/crypto-com-coin/

 

κάποιος  πιο έμπειρος που μπορεί να φταση? εχει μέλλον?

Καλύτερα να ρωτήσεις εδώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά μην κουράζεστε τζάμπα το bitcoin θα φτάσει τα 100κ και ίσος για φέτος να δούμε και τα 250κ ίσως,,,

αλλά τα 100κ είναι 100000000000000% οποίος μπορεί να διαβάσει τα σχεδιαγράμματα θα καταλάβει

Screen Shot 03-19-21 at 12.52 PM.JPG

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειαζεται να παρεις ολοκληρο bitcoin.

Μπορεις να διαθεσεις ενα ποσο που δεν χρειαζεσαι ΚΑΘΟΛΟΥ (πχ 5-10% των αποταμιευσεψν σου) και να παρεις

αντιστοιχης αξιας satoshi , υποδιαιρεση του bitcoin, σκεψου σαν τα σεντς του ευρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει αγοράσει κανείς το ethereum; 

Και βασικά πως γίνεται να αγοράσει κάποιος ένα κρυπτονομισμα; Μπαίνεις σε πλατφόρμα όπως είναι οι χρηματιστηριακες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Basilhs23___ είπε

Έχει αγοράσει κανείς το ethereum; 

Και βασικά πως γίνεται να αγοράσει κάποιος ένα κρυπτονομισμα; Μπαίνεις σε πλατφόρμα όπως είναι οι χρηματιστηριακες; 

ναι ακριβώς. Τα ανταλλακτήρια στην ουσία δεν πουλάνε αλλά είναι πλατφόρμες που φέρνουν σε επαφή πωλητές και όσους θέλουν να αγοράσουν. 

Tα ποιο αξιόπιστα είναι το kraken, bitstamp, binance ενώ υπάρχουν και αρκετά άλλα με αυτά που έχω εγω χρησιμοποιήσει χωρίς ποτέ να είχα κάποιο πρόβλημα είναι το bitflyer που σου δίνει και δυνατότητα για αγορά μέσω κάρτας, η το poloniex. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chek2fire είπε

ναι ακριβώς. Τα ανταλλακτήρια στην ουσία δεν πουλάνε αλλά είναι πλατφόρμες που φέρνουν σε επαφή πωλητές και όσους θέλουν να αγοράσουν. 

Tα ποιο αξιόπιστα είναι το kraken, bitstamp, binance ενώ υπάρχουν και αρκετά άλλα με αυτά που έχω εγω χρησιμοποιήσει χωρίς ποτέ να είχα κάποιο πρόβλημα είναι το bitflyer που σου δίνει και δυνατότητα για αγορά μέσω κάρτας, η το poloniex. 

Ισχύει με τα υπόλοιπα κρυπτονομισματα αυτό που διάβαζα κάποτε για το bitcoin ότι μπορούσες να κερδίσεις έχοντας τον υπολογιστη να λειτουργεί και να επεξεργαζεται κάτι; Πως γίνεται αυτό με τα υπόλοιπα νομίσματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 19/3/2021 στις 2:47 ΜΜ, Basilhs23___ είπε

Έχει αγοράσει κανείς το ethereum; 

Και βασικά πως γίνεται να αγοράσει κάποιος ένα κρυπτονομισμα; Μπαίνεις σε πλατφόρμα όπως είναι οι χρηματιστηριακες; 

κανε μια revolut η ένα λογαριασμό στο kraken

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...