Προς το περιεχόμενο

Η Bose κλείνει τα καταστήματά της σε ΗΠΑ και Ευρώπη


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο δημοφιλής κατασκευαστής προϊόντων ήχου Bose, ανακοίνωσε πως θα κλείσει ένα μεγάλο αριθμό καταστημάτων της.

Σύμφωνα με το The Verge, η απόφαση της εταιρίας βασίζεται κυρίως στο γεγονός πως οι αγορές μέσω διαδικτύου γίνονται ολοένα και πιο δημοφιλείς, σε αντίθεση με τα φυσικά καταστήματα που επισκέπτονται ολοένα και λιγότεροι πελάτες. Όλα τα καταστήματα της Bose σε Βόρεια Αμερική, Ευρώπη, Ιαπωνία και Αυστραλία θα κλείσουν, με το σύνολο αυτών να φτάνει τα 119. Τα υπόλοιπα 130 που βρίσκονται σε Κίνα και Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα κυρίως,  θα παραμείνουν λειτουργικά. Η Bose δεν έχει ανακοινώσει πόσοι υπάλληλοι θα απολυθούν αλλά υπολογίζονται να είναι μερικές εκατοντάδες.

Η εταιρία είπε πως θα προσφέρει αποζημιώσεις και θα βοηθήσει τους υπαλλήλους να αναζητήσουν μία νέα θέση εργασίας. Παράλληλα αναφέρει στο Engadget πως το κλείσιμο των καταστημάτων οφείλεται κυρίως στο γεγονός πως τα ακουστικά της εταιρίας, φορητά ηχεία αλλά και τα έξυπνα ηχεία, πωλούνται πλέον κυρίως μέσα του διαδικτύου, με αποτέλεσμα τα φυσικά καταστήματα να μην είναι αποδοτικά.

Από το πρώτο κατάστημα που άνοιξε η Bose στις ΗΠΑ το 1990 έως και σήμερα, πολλά έχουν αλλάξει αναφορικά με τις αγοραστικές συνήθειες των πελατών. Μάλιστα, τα τελευταία χρόνια γράφονται ολοένα και πιο αναλυτικά reviews προϊόντων με αποτέλεσμα οι χρήστες να αγοράζουν με μεγαλύτερη εμπιστοσύνη προϊόντα από το διαδίκτυο, ακόμη κι αν δεν έρθουν σε φυσική επαφή με αυτό.

Σε κάθε περίπτωση τα προϊόντα της Bose θα παραμείνουν διαθέσιμα τόσο από το website της εταιρίας αλλά και e-shops όπως το Amazon.

Engadget


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nzeppos είπε

Σαν να λέμε ότι το καταναλωτικό κοινό δεν ενδιαφέρεται ιδιαίτερα να πάει να δοκιμάσει τα προϊόντα στο μαγαζί, αλλά βασίζεται σε reviews ή γνώμες τρίτων για να αγοράσει. 

Τα σημεία των καιρών. 

Πλεον οπου και να ψαξεις για ασυρματα ακουστικα η Bose ειναι νουμερο 1

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα reviews κάνουνε φοβερή δουλεια. Γιαυτο και πολλές εταιρίες έχουν ανοίξει "παρτίδες" με reviewers που καταλήγουν πολλές φορες σε fake reviews. Λογική εξέλιξη θα έλεγα. Να έχεις τόσα μαγαζιά να πουλάς μια φίρμα είναι κάτι που δεν παίζει πλέον γενικώς.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν τα δοκιμάσεις στο φυσικό κατάστημα είναι σαν να αγοράζεις γουρούνι στο σακί, η γνώμη του καθενός στον ήχο είναι καθαρά υποκειμενική και επηρεάζεται από πολλούς παράγοντες όπως εμπειρία ακρόασης, προτίμηση συχνοτήτων, είδος μουσικής κτλ κτλ. Μπορείς να πάρεις μια καλή ιδέα αν δεις πολλές καλές κριτικές για ένα προϊόν ήχου αλλά και πάλι όταν το ακούσουν τα αυτιά σου μπορεί να πεις και meh. Όσες φορές δοκίμασα να ακούσω Bose έπαθα αυτό το πράγμα όταν μετά από αυτά έβαζα στα αυτιά μου κάτι σε Sennheiser που τα θεωρώ για τα αυτιά μου κορυφαία. Πολύ καλή εικόνα μου αφήνουν πάντα και τα ακριβά μοντέλα της Sony. Προς το παρόν έχω λουφάξει σε κάτι Audio Techina τα οποία για τα λεφτά τους είναι άψογα. Αν ήταν να πάω σε κάτι άλλο όμως αυτό θα ήταν ένα ζευγάρι Sennheiser.

  • Like 15
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, nzeppos είπε

Σαν να λέμε ότι το καταναλωτικό κοινό δεν ενδιαφέρεται ιδιαίτερα να πάει να δοκιμάσει τα προϊόντα στο μαγαζί, αλλά βασίζεται σε reviews ή γνώμες τρίτων για να αγοράσει. 

Τα σημεία των καιρών. 

Θα ξέρεις ότι μπορείς να τα επιστρέψεις, no questions asked? Τα δοκιμάζεις σπιτάκι σου και αν δεν σου αρέσουν τα γυρνάς πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, music_lover είπε

Αν δεν τα δοκιμάσεις στο φυσικό κατάστημα είναι σαν να αγοράζεις γουρούνι στο σακί, η γνώμη του καθενός στον ήχο είναι καθαρά υποκειμενική και επηρεάζεται από πολλούς παράγοντες όπως εμπειρία ακρόασης, προτίμηση συχνοτήτων, είδος μουσικής κτλ κτλ. Μπορείς να πάρεις μια καλή ιδέα αν δεις πολλές καλές κριτικές για ένα προϊόν ήχου αλλά και πάλι όταν το ακούσουν τα αυτιά σου μπορεί να πεις και meh. Όσες φορές δοκίμασα να ακούσω Bose έπαθα αυτό το πράγμα όταν μετά από αυτά έβαζα στα αυτιά μου κάτι σε Sennheiser που τα θεωρώ για τα αυτιά μου κορυφαία. Πολύ καλή εικόνα μου αφήνουν πάντα και τα ακριβά μοντέλα της Sony. Προς το παρόν έχω λουφάξει σε κάτι Audio Techina τα οποία για τα λεφτά τους είναι άψογα. Αν ήταν να πάω σε κάτι άλλο όμως αυτό θα ήταν ένα ζευγάρι Sennheiser.

Πας σε αποκλειστικά κατάστηματα της  Audio Tecnika   της Sony ή της Sennheiser  για να τα δοκιμάσεις;Σε καταστήματα ηλεκτρονικών τα βρίσκεις όλα μαζεμένα και τα δοκιμάζεις.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταλαβαν οτι ουτως η αλλως ο κοσμος αγοραζει τις υπερτιμημενες αηδιες τους καθαρα και μονο λογω "ονοματος', οποτε σου λεει γιατι να εχω καταστηματα.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ένα διάστημα το qc25 35ii  αλλά θεωρώ ότι όπως είπε ο φίλος είναι υπερτιμημένο προϊόν.... Όχι ότι δεν έχει ποιότητα... Αλλά η τιμή είναι ακριβή..μετά σκέφτεσαι γιατί τέτοια τιμή και τα air Pods πάλι περίπου ίδιες τιμές.... Γτ έτσι γουστάρουν βγάζουν ένα προϊόν και υπολογίζουν 200 300% κέρδος ... Και μετά κλείνουμε και τα καταστήματα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, music_lover είπε

Αν δεν τα δοκιμάσεις στο φυσικό κατάστημα είναι σαν να αγοράζεις γουρούνι στο σακί, η γνώμη του καθενός στον ήχο είναι καθαρά υποκειμενική και επηρεάζεται από πολλούς παράγοντες όπως εμπειρία ακρόασης, προτίμηση συχνοτήτων, είδος μουσικής κτλ κτλ. Μπορείς να πάρεις μια καλή ιδέα αν δεις πολλές καλές κριτικές για ένα προϊόν ήχου αλλά και πάλι όταν το ακούσουν τα αυτιά σου μπορεί να πεις και meh. Όσες φορές δοκίμασα να ακούσω Bose έπαθα αυτό το πράγμα όταν μετά από αυτά έβαζα στα αυτιά μου κάτι σε Sennheiser που τα θεωρώ για τα αυτιά μου κορυφαία. Πολύ καλή εικόνα μου αφήνουν πάντα και τα ακριβά μοντέλα της Sony. Προς το παρόν έχω λουφάξει σε κάτι Audio Techina τα οποία για τα λεφτά τους είναι άψογα. Αν ήταν να πάω σε κάτι άλλο όμως αυτό θα ήταν ένα ζευγάρι Sennheiser.

 

Η Sennheiser εδώ και δεκαετίες(με πρώτα τα πανάκριβα Orpheus του 1991) είχε καταλήξει στο ίδιο συμπέρασμα που κατέληξε η harman kardon το 2012. Ό,τι τα ακουστικά πρέπει να παίζουν σαν φλατ high end ηχεία μέσα σε κατάλληλο δωμάτιο. Οχι να ακολουθούν την επιστημονικά καθιερωμένη τότε diffuse field ή κάποια άλλη αυθαίρετη καμπύλη.

Μετά τα πειραματικά Orpheus μετέφερε αυτό τον ήχο στα HD 580/600/650 που θεωρούνται μέχρι και σήμερα το gold standard στον ήχο. Τελευταία μετέφερε αυτό το sound signature σε κάπως χειρότερη μορφή στα αρκετά φθηνότερα HD599. Τα gaming της, τα ασύρματά της καθώς και κάποια lifestyle μοντέλα όπως τα Momentum  δεν είναι αντάξια απ' ότι φαίνεται.

Τα τελευταία χρόνια έκανε έρευνες πάνω στο soundstage. Στο πώς πρέπει να στέλνει ένα ακουστικό τον ήχο στο αυτί ώστε να πείσει τον εγκέφαλο ότι η ηχητική σκηνή είναι όσο το δυνατόν πιο απλωμένη γίνεται. Με κορυφαίο δείγμα τα HD800. Μετά ανέπτυξε ειδικά πλέγματα γύρω από τα μεγάφωνα για τον έλεγχο των παραμορφώσεων στο μπάσο. Εκεί που πάσχουν τα ανοικτού τύπου. Στα HD800, HD700 και τελευταία στα HD660S.

Χωρίς υπερβολή όποιος δεν έχει ένα από τα καλά μοντέλα της ως reference δεν ξέρει μέχρι που μπορεί να φτάσει η ηχητική πιστότητα και απόλαυση. Καμία εταιρεία δεν έχει επενδύσει στον ήχο όσο αυτή. Η Bose και η Sony σώζονται από τις καλές wireless δυνατότητες. Για τα ηχεία της πρώτης ας μη μιλήσουμε καλύτερα.

  • Like 6
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, music_lover είπε

Προς το παρόν έχω λουφάξει σε κάτι Audio Techina τα οποία για τα λεφτά τους είναι άψογα.

Αν ήταν να πάω σε κάτι άλλο όμως αυτό θα ήταν ένα ζευγάρι Sennheiser.

 

Σε ποιο μοντέλο ακριβώς λούφαξες ?

Και σε ποιο θα πήγαινες για Sennheiser ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, qwerty99 είπε

Σε ποιο μοντέλο ακριβώς λούφαξες ?

Και σε ποιο θα πήγαινες για Sennheiser ?

Έχω τα ATH-M40X και θα πήγαινα στα HD660S

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, music_lover είπε

Έχω τα ATH-M40X και θα πήγαινα στα HD660S

Υπάρχει βέβαια τεράστια διαφορά στην τιμή μεταξύ τους...

Για τα Sennheiser HD 599 που είναι πιο οικονομικά τι λέτε ? ή ακόμα και για τα HD 650 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...