Προς το περιεχόμενο

Κυβερνοασφάλεια


Kwstas Fx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Κανένα. Στον συγκεκριμένο τομέα τα ΙΕΚ είναι χάσιμο χρόνου και χρημάτων. Επίσης, τα ΙΕΚ δε δίνουν πτυχίο. Πιο χρήσιμο θα σου φανεί να παρακολουθήσεις online courses σε θέματα όπως δίκτυα, λειτουργικά, προγραμματισμό, βάσεις παρά να φας 2 χρόνια και 10 χιλιάρικα (ή όσο είναι, δεν ξέρω) σε ένα ΙΕΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τι να σου πω φίλε μου, αυτό εσύ το ξέρεις. Εγώ πάντως θεωρώ ότι το να ασχοληθείς με ΙΕΚ είναι τζάμπα χρόνος και χρήματα. Απ' όσο ξέρω από φίλους και γνωστούς, σε δημόσια και ιδιωτικά ΙΕΚ δε γίνεται δουλειά και δεν έχω λόγο να πιστεύω ότι σε αυτό το "προπτυχιακό τμήμα" θα είναι καλύτερα τα πράγματα. Καλύτερα να ασχοληθείς με courses και να βρεις μια entry level δουλειά απ' το να χάσεις 3 χρόνια + λεφτά κάνοντας ένα τέτοιο πρόγραμμα. Θα μπορούσες να δεις και για bootcamps, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο υπάρχουν στον συγκεκριμένο τομέα. Βέβαια αυτό είναι η άποψή μου, υπάρχουν άπειρα threads στο forum με συζητήσεις σχετικά με τα ΙΕΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/7/2021 στις 8:04 ΜΜ, macgyver είπε

Αγαπητέ καλησπέρα,

υπάρχει μεταπτυχιακό στο Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου.

https://www.ouc.ac.cy/index.php/el/studies/programmes/master/master-ayd

Δεν είναι εύκολο και θέλει αρκετές γνώσεις για να το παρακολουθήσεις και φυσικά αρκετά χρήματα.

Υπάρχουν βέβαια και πιστοποιήσεις πχ comptia security+ αλλά από όσο ξέρω το κόστος είναι αρκετά μεγάλο.

Ελπίζω να σε βοήθησα και όχι να σε μπέρδεψα.

Look η τιμή είναι η ίδια με αυτή που δίνει το Παν/μιο Πειραιώς για MSc σε Ασφάλεια Ψηφιακών Συστημάτων που έχω.

@Kwstas Fx

Δίνοντας ένα review του προγράμματος.


Στο Παπει είχα αρκετούς ομιλητές από εξωτερικό ενώ είχε και κάποια πραγματάκια όπως επιθέσεις και βασική ασφάλεια τηλεπικοινωνιών, καλύπτει όλα τα βασικά. ΑΛΛΑ δεν κάνει focus σε PETs (Privacy Enhancing Technologies) που με ενδιέφεραν αλλά καλύπτει τα βασικά της κρυπτογραφίας, βέβαια το κυνήγησα πολύ στον τομέα αυτό με εργασίες και θέματα.

Ακόμα μια μεγάλη ενότητα καλύπτει βασικές αρχές διαχείρισης ενός incident  ασφαλείας (σε απλά ελληνικά μας την πέσαν χάκερ τι κάνουμε) και disaster recovery (σε απλά ελληνικά οι χάκερ μας τα κάνα σμπαράλια) και όχι μόνο (έχει κάποια άλλα θεματάκια αλλά τα κρατώ για να μην τα σποιλάρω) αλλά και νομικά θέματα και πιστοποιήσεις. (Πχ είχε έξτρα μαθήματα για πιστοποίηση ISO 27000 σε ποιο προνομιακή τιμή).

Το δυσκολότερο μάθημα είναι η Εφαρμοσμένη Κρυπτογραφία ενώ η εξεταστικές είναι είτε προφορικές είτε παρουσιάσεις με τελική εργασία ενώ έδωσα 1 πρόοδο και 1 μάθημα εξέτασης.

Από τότε που το έκανα (~2017) άλλαξε ελαφρώς το πρόγραμμα άρα κάποια μπορεί να μην ισχύουν.

Επεξ/σία από PC_MAGAS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...